NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1837. No. 71. 12tlc Jaargang. ZATURDAG den 5 September. 1- tct I - p t c- D. SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENBAND. 'I- e 1- !- a 5 •lij en le an ior ;e- lot en nt rie be- i- I - - t I i - er ja ar eh ti- :n ïe e- in in e- de is ha- i Le en hoe 3p- in- a I Ie ten 111- i‘ti e :h- al- meer gedij - Bij de- on- zitten. waar. en verder met Men meldt verzekerde bewaring gesteld. Het schijnt, dat zij het kind heeft weggenomen zonder plan om het te dooden, maar alleen om het te doen doorgaan voor een kind waarvan zij moeder zou zijn geworden opdat daardoor haar voor genomen huwelijk te eerder kon plaats hebben. De moord is door haar gepleegd uit angst, dat het vermiste kind bij haar zou worden gevon den. Over het geheel is de geschiedenis van die misdaad een onbegrijpelijk raadsel, te meer, omdat zij, die haar bedreef, volstrekt geen aanleg tot dergelijke gruweldaad schijnt te be- Van toegebragte messteken is niets Het ongelukkige wicht is half gesmoord een stomp werktuig afgemaakt. uit Donkerbroek d. d. 28 Augustus Gisteren berigtten wij, dat het van onderscheidene zijden zoo treurig stond van wege den dreigenden brand in de turfveenen. Tot onzer en zeker veler blijdschap kunnen wij melden dat Gode zij dank de omstan digheden des gevaars merkelijk verzacht zijn en er door de wending in de natuur omtrent weer en wind, uitzigt is, dat nog al spoedig alle gevaar zal zijn geweken. In de Wilp zijn 1000 vuren turf verbrand, waardoor eene schade van meer dan ƒ20.000 is veroorzaakt. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 27 Aug. Een boerenjongen ongeveer 10 jaren oud, had dezer dagen i n de gemeente Schaijk bij Grave, bij zijn’ buurman eenig fruit ont vreemd. Eene gevoelige les en eenige toege diende slagen waren het gevolg van dit wanbe drijf. De jongen hierover wraak willende nemen stichte deze week brand bij bedoel den eigenaar, waarvoor de jeugdige boosdoe ner thans in regten vervolgd wordt. Hij blijft echter halstarrig zijne misdaad ontkennen. Brieven uit Batavia geven het volgende berigt Uit Macasser was de tijding ontvan gen dat het Z. M. schroefschoener Montra- do is mogen gelukken in de baai van Rioem slaags te raken met de zeerooversen hunne versterkte kampong te veroveren. Bij die ge legenheid heeft onze zeeraagt tevens vele hunner praauwen vernield. en dat alles met een verlies slechts van één man terwijl er 2 gekwetsten waren waaronder de officier chef van de gedebarkeerde troepen de luit, ter zee 2e klasse H. C. van Alphen die de roovers-kampong stormenderhand heeft geno men en daarna heeft verbrand. Aan het Evangelisch verbond”, dat in de maand September te Berlijn zijne algemeene vergadering zal houden is van stadswege eene subsidie van 1500 thaler toegekend. Tot de zittingen van dien Evangelischen kerkdag” worden ook dames toegelaten en reeds heb ben zich uit Engeland meer dan twintig la dy’s aangemeld die met hare mannen of va ders te Berlijn zullen komen om de verga dering bij te wonen. Te Weenen boog dezer dagen eene ruim achttienjarige jongedochterdoor eene aange- borene nieuwsgierigheid gedreven zich op den toren aldaar te ver uit een venster viel er uit en tuimelde van eene hoogte van circa honderd voet op het kerkhof. De lieden die er op kwamen toeloopen meenden dat men haar wel terstond ter aarde kon bestellen. Zij werd dan ook geheel bewusteloos opgeraaptdoch reeds den volgende dag verklaarde de genees heer dat zijne patient slechts eenige kneuzin - gen had bekomen. De Turksche gezant heeft aan het Oosten rij ksche bewind eene uitvoerige nota medege deeld nopens de redenen welke de porte hebben bewogen om nieuwe verkiezingen in Moldavië te verordenen maar in welke tevens met veel naadruk wordt verklaarddat de porte bepaald gestemd blijft tegen eene veree- niging van de vorstendommen tot éénen staat, en in geen geval daarvan denkt af te wijken. De voormalige hospodar van Moldavië vorst Gregorius Ghika heeft zich den 26 Augustus jl. op zijn kasteel in den omtrek van Melum in Frankrijk dat hij eerst voor korten tijd had aangekocht met een jagtge- weer doodgeschoten. Over de ware oorzaak van dezen zelfmoord verneemt men niets met zekerheid ofschoon er, zoo als altijd bij der gelijke gelegenheden, niet aan avontuurlijke geruchten gebrek is. Vorst Ghika was den 16 Junij 1849 tot hospodar van Moldavië benoemd. Ondanks de pogingen der Engelsche dag bladen om de berigten uit Indie hunne krach t zooveel mogelijk te ontnemen is de indruk door die tijdigen te weeg gebragthoogst on gunstig. Men begint nu hoe langer hoe meer de ware oorzaken van den opstand le kennen, niet echter door de medewerking der regering tegeu wie de verontwaardiging steeds toeneemt, maar uit de brieven en geschriften van be voegde mannen; en tot welk resultaat komt men nu Helaas! tot hel volgende de agen ten der regering hebben schandelijk hunne magt misbruikt om gelden af te persen heb ben zij steeds de wreedste en eerbeledigend- ste folteringen te baat genomen het regt is stelselmatig verkocht, ten koste van de eer der vrouwen kortom alle mogelijke midde len van verdrukking zijn toegepast, en, hoe wreed het gedrag der Cipayers ook zij is dit niet meer dan de weêrschijn, onder een' digten vorm van dat der Engelschen rende het grootste gedeelte dezer eeuw, de verontwaardiging door de kennis van ze feiten opgewekt, komt natuurlijk nog gerustheid; want, zijn de oorzaken van dien aard, dan is het hoogst waarschijnlijk, dat de nog getrouw geblevene streken opstaan en ge heel Indie weldra in vuur en vlam zal staan, vooral als men in aanmerking neemt de geringe magt, waarover Engeland in Indie beschikt, en die nu door de warmte veel te lijden heeft doch in het regensaizoen door de cholera ligt gedecimeerd kan worden. Volgens Galignai's Messenger, heeft de sterrekundige Rabinet aan het instituut de mededeeling gedaan dat wijten gevolge van eene gunstige verandering in de stroomingen van den Oceaan eene reeks van heete jaren zijn ingetreden waarvan het tegenwoordige jaar de aanvang is. Thans wordt het bij Chalons opgeslagen legerkamp door de troepen betrokken zij zul len er lot in het begin der maand October aanslaande blijven, en onder leiding van kei zer Napoleon zelven groote manoeuvres uit voeren. Er zullen dit jaar 21,270 man be nevens 5950 paarden, in bet kamp vereenigd worden allen tot de keizerlijke garde behoo- rende. Uit een politiek oogpunt, is, vfelgens le Nord, het kamp van Chalons van veel gewigt. Er zal nu voortaan eene aanmerkelijke krijgsmagt vereenigd zijn op eenen korten afstand van. het eenige gedeelte van Frankrijks grenslinie, hetwelk voor eenen aanval van iDuitenlandsche vijanden bloot ligt. Van dien kant heeft Frank rijk ten allen tijde den vijand zien komen. Nabij Chalons ligt de vlakte van Valmy, als mede de passen van de Argonne, die in de krijgsgeschiedenis zoo bekend zijn. Ook is het een waarborg tegen nieuwe re volution dat op vier uren afslands van Pa rijs een aantal trouwe, niet met den geest des oproers besmette regementen vereenigd is. Het volgend zonderling voorval vond de zer dagen te Parijs plaats. Eene vrouw in het kanaal St. Martin eenig goed moetende wasschen had haar zoontje medegenomen om het niet alleen te huis te laten. Plotseling werd het kind door eenen groolen Newfoud- laudschen hond met den snoet in het W’ater geduwd, waarop de hond, ondanks de hem toegebragte slagen in het water bleef, om zijn slagtoffer in het oog te houden. Een hoefsmid die in het water sprong, om het kind te redden werd daarin door den hond verhinderddie zich tusschen beiden plaat ste en door alle mogelijke middelen belette, dat hij het knaapje greep, en eindelijk driftig, wordende hem in het aangezigt beet. Ter wijl hij met het dier worstelde, werd het kind gelukkig gered. Dezer dagen, zeer vroeg in den morgen stond, vonden eenige policie-agenten bij het doen van hunne ronde, onder een der bogen van de Pont au Change te Parijs, waar de ri vier thans droog is twee jongens van veertien of vijftien jaren op den grond uilgestrekt en in diepen slaap. Wakker geschud en onder- vraagdgaven zij een verward antwoord, aanvoer van rogge uit de Oostzee en van Archangel in de afge- loopene twee weken zoo groot geweestdat de stedelijke raad een afzonderlijk besluit heeft moeten netóen om bij de ongenoegzaamheid van het overigens groot aantal korenmeters vergunning te verleenen tot het bezigen van grootere maten, ten einde het werk der meting te bespoedigen. Men schrijft van den Ham d. d. 28 Augustus: De daderes van den moord, on langs te Linde gepleegd, is te Deventer in SNEEK4 September. Nadat men ook hier sedert geruimen tijd reikhalzend had uitge zien naar eenen verkwikkenden regen zijn wij daarmede sedert een paar dagen aange naam verblijd geworden zoodat mensch en dier, zoowel als weide, boom en plant, daar door gansch verfrischt zijn geworden en als bet ware een nieuw leven ontvangen hebben. Wij hopen dat door zoodanigen regen niet minder elders als hier vele donkere uitzigten in dezen weldra gunstig mogen worden op geklaard, veel, dat reeds verloren scheen, nog behouden worde en alzoo het vertrou wen op een hooger bestuur meer en meer worde versterkt en bevestigd 1 Wij maken onze lezers opmerkzaam op de annonce van den heer I. S. Beer, hierach ter geenszins twijfelende, of zij, die aan genoemde lastige kwaal laboreren zullen bij de vele gunstige attesten en uitkomsten des- aangaande niet aarzelen, om van deze schoo- ne gelegenheid ter hunner volkoraene gene zing, en wel op eene zoo gemakkelijke wijze, gereedelijk gebruik te maken. Tot lid van de tweede kamer der staten- generaal voor het kiesdistrict Leyden is be noemd jhr. mr. R. J. Schimmelpenninck. Bij ministeriële beschikking van 29 Aug. jl. is bepaald dat op dingsdag den 22 Sept, aanstaande in het kiesdistrict Amersfoort, de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal zal plaats hebben ter ver vanging van jhr. mr. W. L. F. C. ridder Van Rapparddie met den derden maandag van deze maand Sept, zijn ontslag als zoodanig heeft ingediend. In het plan der 254ste staats-loterij ver valt ook de huur in de eerste week der vijfde klasse. Tot het doen van het op den 1 dezer aangevangen examen alsleerling-telegrafist heb ben zich 75 aspiranten aangemeld terwijl er slechts 10 leerlingen benoodigd zijn. Voor de uitvoering van het plan tot daar- stelling binnen de hoofdstad des rijks van een koloniaal militair Invalidenhuis heeft Z. E. de minister van koloniën van de gemeente besturen opgave gevraagd hoevelen der hier te lande verblijf houdende gepensioneerden en gegageerden van de landmagt in Oost- en West-Indiën zijn ongehuwd of weduwnaren, zonder kinderen te hunnen laste en hoevelen gehuwd alsmede hoevelen dier gehuwden of weduwnaren zonder kinderen (van de gageer- deu beneden den rang van officier) geacht wor den middelen van bestaan te hebben nevens of builen het aan hen toegekende gagement. Men meldt uit Amsterdam d. d. 1 Sept.: Naar men verneemt, zijn de geschenken, door den keizer van Japan aan den koning gezon den, niet naar het Loo overgebragtmaar door Z. M. aan de rijks-musea afgestaan. Volgens een bij het departement van ma rine ontvangen telegrafisch berigtwas Zr. Ms. schroefstoomschip Groningen den 24 Au gustus in goeden staat te Malaga gearriveerd. Het 7jarig zoontje van een’ arbeider te Utrecht, in de oude gracht bij de Waardbar- rière aldaar met deu hengel visschende meen de eenen grooten visch te zullen ophalen, doch in plaats daarvan had zich een toegeknoopte doek aan den haak van het vischtuig vastge hecht. Toen de vangst op den wal was ge haald werd het opgehaalde voorwerp on mid dellijk door niewsgierigeu omringd en groote ontsteltenis overviel de omstanders toen daar uit het lijkje van een pas geboren kind te voorschijn kwam. Te Schiedam is de en van twee weken

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1