NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 72. 12de Jaargang. WOENSDAG den 9 September. r 1 >f I SNEEKER COÜ.ANT BINNEN- EN BUITENLAND. H- e 1 i i klaring f juist be- f i i n u I 1 - ‘n f- o )1 a- es le Ü- d. lo in ld en f- m iS- ir- ig de afschaffing der dd. schutterij was met raad heeft dan ook gemeend in het voorstel van burg, en weth. te moeten berusten zoo- dat de dd. schutterij hier bij voortduring in stand blijft. Men meldt uit Breda d d. 5 September: Het aangekondigde examen voor de onder officieren die dingen naar den rang van offi cier, zal naar men verneemt, niet in het be gin van October, maar eenigen tijd later ge houden worden. De kleine examina worden in de laatste helft dezer maand in de verschil lende garnizoensplaatsen afgenomen. De kiua-plantsoenen op Java zijn door den gouveneur-generaal in oogenschouw genomen en in eenen bijzonder gunstigen toestand ge vonden. Men kan aannemen dat de kina boom met goed gevolg op Java genatural’ erd is. De vertegenwoordigers van de F' land- sche regering bij het intcrnation congres voor de statistiek dat thans te Weenen ge houden wordt, zijn: de heeren von Baum- hauer chef van het bureau voor de statistiek te ’s Gravenhage Ackersdijk, hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht, en Vissering, hoog leeraar aan de hoogeschool te Leyden. Uit Frankfort meldt men dat de Russi sche generaal Todtleben die zich thans te Wildbad bevindt, spoedig ons land denkt te bezoeken. Sedert jaren is niet zoo veel en niet zoo hoog aan de bank te Wiesbaden gespeeld ge worden als in het tegenwoordige saizoen. Ne derlanders en Franschen behooren tot de groot ste spelers hetgeen vroegervooral met de eerstgenoemden, zelden of nooit het geval was. Er had zich aldaar eene associatie gevormd te gen de bank, die aanvankelijk eenige honderd duizenden guldens verloor, maar weldra hare schade met ruime winst inhaalde. Te Waedhofen aan den IJbbs vierde van het in 1849 te den 16 Aug. jl. een’ draadtrekkersgezel M. Schüttan zijn SOjarig jubilé, gedurende welk tijdsverloop hij zoodanig gezel was geweest. Het belangrijkste van dit feest en hetgeen de meeste belangstelling wekte was de colossa- le baard van den jubelaris, die 6 voet I dm. lang wasdeze baard was door een friseur op het sierlijkste in twee vlechten verdeeld en met veelkleurige linten en strikken getooid en werd gedragen door twee in het wit ge- kleedde meisjes. Op het feestmaal werd, in de toast op zijn’ persoon, ook het welzijn van zijnen baard niet vergeten. Het blad hetwelk dit feest uitvoerig beschrijft, deelt ook nog eenige bijzonderheden omtrent de ge schiedenis van dezen baard mede. DaarSchüt tan zelf slechts ruim 5 voet lang ispleegt hij zijn reuzenbaard des winters in tweeën te verdeelen waarvau hij het eene gedeelte als een schwal om zijnen hals windt, tcrw.ijl het andere tot borstrok dient. In den zomer draagt hij hem op het bloote lijf. Onlangs had te Cloppenburg, in het 01- denburgsche, eene even buitengewone als tref fende plegtigheid plaats. lu dat stadje, het welk ongeveer 1600 inwoners, nagenoeg allen Roomsch-Katholieken bevat, werd de nieuw gebouwde kerk ten dienste van ruim 100 Pro testanten ingewijd. Even als de inwoners, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, dit kerkgebouw om strijd met bloemen en kran sen getooid haddden zaten ook na den af loop der inwijding, Katholieken en Protestan ten vol blijdschap over het voltooide werk, door elkander aan een’ feestmaaltijd, aan wel ken een Roomsch-Katholiek den feestdronk op de nieuwe Evangelische gemeente te Cloppen- penburg een Protestant dien op het welzijn der Roomsch-Katholieke instelde. Het volgend voorval geeft een grip van de gestrengheid, met welke de Pruis- sische tolbeambten zich van hunnen pligt kwij ten. Een paar dagen geleden zaten op eene te Coblenz van den Bovenrijn aangekomene Nederlandsche stoomboot, drie handwerklieden, die naar Engeland op reis waren rustig kaart te spelen toen een der commiezen hen op merkzaam maakte, dat men op Pruissisch grond gebied geene ongestempelde kaarten bezigen mag, en zij derhalve, naardien de hun ne bui tenlands gekocht en niet gestempeld waren eene geldboete van verscheidene daalders be talen moesten. En naardien deze zeer behoef tige lieden daartoe buiten magie waren liet men hen, in plaats dat zij hunne reis kon den voortzetten, naar het huis van arrest wan delen. Dezer dagen had in het meer bij Zurich een Mormonen-doop op groote schaal plaats. In lange hemden werden de doopelingen, van het manlijke en vrouwelijke geslacht in het meer dedompeld en vervolgens gedoopt. Het volk echter dat in vrij grooteu getale daar bij tegenwoordig was viel de doopers en de gedoopten aan en takelde beiden naar harte lust met stokslagen toe vooral de priester werd bij deze kastijding in ruime mate be dacht. Te Liverpool heeft dezer dagen de jury een voorbeeld tegen barbaarschheid op zee ge steld. De kapitein van een koopvaardijschip heeft met twee medehelpers eenen armen zee man op de gruwelijkste wijze doodgefolterd en vervolgens in zee geworpen. De drie on verlaten hadden den ongelukkige die een or dentelijk menschmaar wat bedeesd van aard was, beurtelings met touwen gegeeseld hem eene ijzeren pijp in den keel geperst, hem toen vuiligheid iu den mond gestopt, en, onder voorwendsel, dat hij onrein was, hem halve nachten in een met water gevuld vat gesto ken en over het dek gerold. Een toevoegsel tot deze martelingen was: terwijl drie beulen hem sloegen werd een groote. scheepshond op hem aangehitst, die hem stukken vleesch uit het lijf en de armen scheurde. Toen hij stierf, was hij met bloedende wonden overdekt. Dit alles is gebleken uit de getuigenissen van het scheepsvolk op welks aangifte de schuldigen in hechtenis genomen werden. Ingevolge de verklaring der jury is het vonnis des doods over hen uitgesproken. Leeuwarden afgebroken landschapshuis was in 1648 van wege gedep. staten van Friesland een fraaije gedenksteen van deu vrede van Mun ster geplaatst, die dezer dagen in orde gebragt eu in den noordmuur van het gouvernements huis overgebragt is. Het gedenkteeken bestaat in eenen uit steen gehouwen leèuw die in den linkerklaauw de zeven vereeuigde pijlen (de provinciën voostellende) en in den regter- klaauw een zwaard gevat houdt, melden vrij- heidshoed op de punt en een’ hoorn van over vloed aan elke zijde. Daar beneden is op een’ zwarten grond met gouden letteren een op schrift in het Latijn gesteld te kennen ge vende dat gedeputeerde staten vau Friesland dit gedenkteeken hebben doen oprigten ter eeuwige gedachtenis van het sluiten en afkon digen van den vrede te Munster welke een einde maakte aan den feilen krijg, die gedu rende tachtig jaren met Gods hulp door de generale staten eu de helden van Oranje en Nassau ter bevestiging van de ware gods dienst en de vrijheid, en ter bekoming van een onafhankelijk volksbestaan was gevoerd worden. Naar men verneemt, is onlangs door den heer dr. J. C. Scbönfeld, te Bellingwolde (prov. Groningen), een door hem uitgevonden en door hem zelven bereid wordend genees-en voorbe hoedmiddel tegen besmettelijke longziekte van het rundvee aan gedep. staten der provincie Friesland aangeboden ten einde daarmede proeven te doen nemen en heeft dat collegie, uit overweging dat het middel afkomstig is van een’ geachten geneesheer, en, luidens zijne ver- in de omstreken zijner woonplaats met succes is toegediend besloten het ter beschikking der veehouders te stellen, waartoe de commissie uit gedep. staten voor de zaken der longziekte zich bereids in verbinding heeft gesteld met de burgemeesters van eenige ge meenten waar de ziekte het ergst heerscht. Men meldt uit Meppel d. d. 2 Sept. In de gisteren gehoudene vergadering van den raad dezer gemeente is o. a. ook behandeld het nog al opspraak verwekt hebbende voorstel tot afschaffing der dd. schutterij. Burg, en weth. deden den raad het voorstel om des wege afwijzend te beschikken, op grond, dat j eene zaak geheel strijdig én met de grondwet èn de organieke wet op de schutterijen de SNEEK, 8 September Van deu 29 Aug. tot en met den 4 dezer zijn in deze provincie 76 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6201. Naar wij vernemen heeft de kérkeraad der Hervormde gemeente alhier, uit de hee ren theol. candidaten welke op de gedane uitnoodiging zich hebben aangeboden om al hier als hulpprediker het dienstwerk te ver- rigten voor den nog geenszins herstelden leer- aar ds. H. Oolgaardt op zondag jl. een drie tal geformeerd, waaruit weldra eene benoe ming zal plaats hebben. Men verneemt, dat de kroonprinswiens verjaardag op den 4 dezer is ingevallen thans luitenant-kolonel en kapitein-luitenant ter zee a la suite, door Z. M. bevorderd is tot kolonel en kapitein ter zee a la suite. De minister van oorlog beeft goedgevon den aan de Israëlitische militairen, die zich bij de verschillende wapencorpsen van het le ger in active dienst bevinden een verlof te verleenen van den 15 dezer tot en met den 14 October aanstaande, ten einde hen in de ge legenheid te stellen tot bet bijwonen der in de maanden September en October ek. inval lende feesten. Men meldt uit Amsterdam d. d. 5 Sept.: De heer L. J. Roozeboom huis- en scheeps- loodgieter alhier, heeft een middel uitgevon den om twee natuurlijke vijanden water en vuur zoo naauw met elkander te vereenigen en in goede verstandhouding te brengen dat zij voortaan, door zijne bekwame hand geleid, en onafscheidelijk verbonden, serres en vestibu les, feestzalen en pleinen op eene nieuwe en even verrassende als schooue wijze gemeen schappelijk zullen kunnen opluisteren. Hij noemt zijne uitvinding, waarvoor hij reeds oc trooi heeft aangevraagd fontein-illuminatie.” Uit eene en dezelfde pijp spuiten de heldere parelende waterstralen sierlijk op, en schieten daartusschën de tintelende gazvlammen voort waardoor een effect teweegwordtgebragt.dat de schitterende werking van tallooze prisma’s aan kristallen kropnen zeer verre overtreft. Bij het dagelijksch toenemend gebruik van duin water en gazlicht is de toepassing dezer ver nuftige uitvinding zeer gemakkelijk. Eene klei ne proeve, ten huize des uitvinders in de Nes, A 11, ten toon gesteld, trekt telken avond de aandacht der voorbijgangers. Op den 9 dezer en onderscheidene vol gende dagen dezer maand zullen de militai re manoeuvres in de vlakte bij Waalsdorp worden begonnen en voortgezet. Onder het opperbevel van den generaal Duijcker, kom- mandant der reserve brigade zuilen de ma noeuvres worden gekommandeerd door den ge neraal-majoor van Mulken kommandant der brigade infanterie, die tot dat einde van Gro ningen herwaarts zal komen terwijl de kolo nels Scbeltus en Wilbrenninck ook op hunne beurt het bevel der troepen tot uitvoering eener manoeuvre zullen op zich nemeif. De troepen die aan deze oefeningen zullen deel nemen bestaan uit 1) De 2e, 5e en 4e ba taljons grenadiers en jagers kommandant de kolonel Scheltus; 2) het 4e regement dragon ders, kommandant kolonel Wilbrenninck; 5) de 5e kompagnie veld-artillerie kommandant kapitein Nederburgh 4) het 1e bataljon gre nadiers, kommandant majoor Sweemed uit Leyden 5) het 2e bataljon van het 6e rege- meut infanterie, onder bevel van den majoor Beekman uit Delft. Uil Leyden meldt men dat die stad eene nuttige inrigting meer zal erlangen. Het Ne- derlandsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen heeft namelijk een gebouw met een daarachter liggend stuk grond aangekocht, hetwelk zal worden ingerigt tot opleiding van eenige knapen, die, door verwaarloosde opvoe ding lot zeer gering misdrijf gekomen gegron de hoop op eene betere toekomst geven. Het gebouw zal omstreeks 40 knapen kunnen be vatten en zal men vooral eene opleiding tot de zeevaart beoogen. lu den voorgevel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1