mmp Bil mama, GRAANMARKT. «104'/ 1 1 Sept, te Kirkdale hunne straf ALLERLEI. ADVERTENTIES. BUITENLAND. Kollum C. Nihot. Wolvega, L. Dijk. 1 uitgegeven bij J. KLEIN, te Sneek, i. reizigers ren J. BOERSMA Blikslager Loodgieter enz. Sneek, 9 September 1857. De bisschop Malou wordt voorgesteld als de persoon, die dezen maatregel, welke lot zoo veel beklag aanleiding geeft heeft ingevoerd. ma, Breedstraat. 8G76 86'4 74'4 7678 867,6 o8'/2 2378 4^4 57’/,6 4ö'/2 Am.Synd. o'/, Handelm. Spanje Ob. I Dito dito 5 «Binn.G/m. 5 Port. Oblig. 5 233ste STAATS-EOTERIJ. Trekking der Vierde Klasse. Prijzen van ƒ1000 en daarboven. 1ste Lijst. No. 148 ƒ25,000; No. 7587 ƒ2000; No. 15959 en 17813 ieder ƒ1000. 2de Lijst. No. IJ 128 en 14644 ieder ƒ1500; No. 13G55 ƒ1000; No. 19583 5000. 3de Lijst. No. 1992 ƒ1000. 4de Lijst. No. 9730 ƒ1000. Te New-Orleans had het reeds achtendertig achtereen volgende dagen geregenden bij de laatste dagteekening (13 Augustus) regende het nog. Een uurwerkmaker ts Newport verkoopt thans klokken, waarop de tijd in alle voorname plaatsen van Europa tegelijk wordt aangeduid. De Russische regering laat thans onderscheidene onderzee- van Wilhelm Baver, bouwen. Nabij Hamburg stierf dezer dagen eene meer Coblentz, werden op den 14 Augustus jl. de appelen eenen boom afgenomen weder in vollen bloei, nert men Gedrukt en Deze PILLEN die sinds vele jaren met het beste gevolg tegen de SLIJM en als MAAG- VERSTERKEND gebruikt worden door hare zachte werking DÉ SPIJSVERTERING ZEER BEVORDEREN, bijzonder goed tegen de GAL en zeer zacht LAXEREND zijn zijn tegen <52'4 cent het doosje, met berigt van het ge bruik, verkrijgbaar door tusschenkomst van de Heeren Bols ward Oosterbaan. Dockum I. B. Walter. Leeuwarden, S. P. Post- Gorredijk S. G. Zwart. Harlingen, P. Binksma. Sneek, P. T. Potma. Heerenveen, G.Krediet. De ondergeeeekende maakt aan zijne geachte Begunstigers en ver dere Stadgenooten bekend, alsdat hij zijnen Knecht S. van der STEL uit zijne dienst heeft ontslagen verzoekende geene Bestellingen of Reparalien op naam van den ondergeteekende aan hem meer af te .geven. Verder minzaam aanbevelende in alles wat tot het vak behoort. de Engelsche bladen wederspreken de gruwelijke moorden in Indië, doch de Times meldt heden dat Nena Sahib dien hij den type van het Jonge Azië” noemt, dertig Engelsche vrouwen voor het front van zijn leger deed onthoofden toen de Engel- schen hem aanvielen. De bisschop van Bombay predikte eergis teren in Brighton en nam tot tekst het 9de vers vau Jesaja 26. Hij sprak met veel na druk over de droevige gebeurtenissen in Indië. Hij beschouwde die als het geregte oordeel van het Opperwezen als straffen voor de door Engeland tegen Indië begane zonden zoo als het toelaten der afgodendiensten de onregt- vaardige inbezitneming van grondgebied, en de strenge onderdrukking vau hen die ten ou- PRIJSNOTERINGEN EN MARKT- BERIGTEN. EFFECTEN. Amsterdam7 September gebleven. Rusl.OÓ.H.5pe105'4 Dito dito 5 ..'.Zi Dito dito 44 Dito dito 4 Dito Steig4 Oost. Met. 5 Dito Nat. 5 Do.bAmst.G Dito 2i Amsterdam 7 September gebleven. Tarwe vast. Rogge prijshoudend. Koolzaad op 9 vat op November 82 p. vl.op April 83 '/2 p. vl. Raap olie vliegend, 463/4, op het najaar ƒ46>/2 op Mei ƒ47'/2 Lijnolie vliegend 45 op het najaar 44'/2. BOTERPRIJZEN enz. De Boter te SNEEK den 8 September ƒ50.00. Aanvoer van Boter 1080 '/4 en 94 '/8 ton. KAAS ƒ28.00 a 33.50, Aanvoer 26366 Ned. ponden. De kapitein en twee stuurlieden van het schip Martha and Jane, die wegens de mar teling van eenen matroos door het hof van assises te Liverpool ter dood zijn veroordeeld, zullen op 12 ondergaan. Aan de hoogescliool te Oxford studeren thans verscheidene jongelieden van de Roomsch- Katholieke godsdienst. Dit is een gevolg van de wijzigingen welke eene onlangs gemaakte wet in de inrigtingen van dat aloude bolwerk der staatskerk gebragt heeft. Men leest in de Sheboygan Nieuwsbode d. d. 5 Aug.: De laudbouw’ers van Noord Il linois en Wisconsin zijn midden in den tar weoogst. Deze en de vorige week maken den oogsttijd voor eene groote landstreek uit. Iemand die in de vorige week op den top eens heuvels, 6 mijlen van Janesville, stond, telde op de omliggende vlakten 1G4oogst-ma- chines, door paarden gedreven, die met de bekende snelheid de tarwevelden afmaaiden 1000 mannen vrouwen en kinderen volgden dezelve achterna, de gouden halmen binden de en op hoopen zetlende. Een prachtig ge- zigt, door dezen triomf van bet menschel ijk ver nuft in een eenig uur op 200 akkers de tarwe te zien vellen. Ten gevolge van de buitengewone droog te, is het waler van de Seine hetwelk altijd het lage gedeelte van de catacomben onder Parijs bedekte, geheel weggevloeid, zoodat de liefhebbers dezer onderaardsche wereld hunne nasporingen verder hebben kunnen doorzet zet. Men is op plaatsen doorgedrongen wel ke sedert menschen geheugen niet bezocht wa ren. BLADVULLING. Daar heb ik een schitterend idéé in ’t hoofd riep een verwaande weetniet. Koester en bewaar het goed riep de oude schoolmees ter anders sterft het ligt uit vervelingbij gebrek aan goed gezelschap.” (C i 4“ Ned. W.S.%'pc. 657a 5 78'4 4 97'/8 4'4 «1557, '2“ BERLIJN, 5 September. De koning heeft de aanzienlijke som van 50,000 thaler geschon ken ten behoeve van de herstellingswerken te verriglen aan de Katholieke kerk te Xan- ten zoo als bekend iseen der grootste en schoonste gedenkstukken van den architectuur van vroegeren tijd. De nog ontbrekende 50,000 thaler zullen deels door de gemeente Xanten, deels door eene huiscollecte in de provincie Westfalen worden bijeengebragt. BERLIJN 4 September. Gisteren avond is alhier het berigt ontvangen dat de keizer van Rusland gisteren met vorst Gortschakoff zijn minister van buitenlandsche zaken Rusland verlaten heeft, om naar Duitschland te reizen, en eenige dagen te Warschau zal doorbren gen. ITALIË. Ook te Rome beginnen de cri nolines eene groote rol te spelen ofschoon zij op verschillende wijze bespot worden. On langs heeft ook de Jezuït Sachetti aldaar uit gevaren tegen deze hoepelrokken. Hij sprak van de weldaden des vredes in den kerkdij ken staat terwijl de naburige landen door opstandelingen overstroomd werden van den rijken graanoogst en van de heerlijke verwach tingen die men van den wijnoogst koesterde na zoo menig onvruchtbaar jaar. «Maar,” riep hij plotseling uit, van waar zullen nu de hoepels voor de wijnvaten komen Gij vrouwen hebt ze allen in beslag genomen KERKELIJKE STAAT. Uit Rome wordt van den 29 Aug. jl. berigt, dat daar sprake is van eene leening, die de Romeinsche rege ring met het huis Rothschild heeft gesloten. Men verwacht uit Parijs de onderteekening der overeenkomst. TURKIJE. De divan van Moldavië beeft krachtens eene van de porte ontvangene ken nisgeving, bevel gegeven, tot de nieuwe ver kiezingen in het vorstendom over te gaan. LONDEN, 1 September Bij het in de lucht doen springen van het kruidmagazijn te Delhi, door twee Engelsche luitenants zijn, naar men zegt, duizend Sepoys omgekomen. De naar Delhi gezondene versterkingen zou den het getal Europesche soldaten aldaar op 7500 gebragt hebben indien er geene afdee- lingen weggezonden waren ter bescherming van andere plaatsen. Sommige brieven in De keizer heeft de Pélissier, CanrobertBosquet Baraguay d’Hilliers uitgenoodigd om eeui- het kamp van Chalons te komen Het schijnt beslist te zijn dat en men zegt, dat het aantal der daar kamperende troepen in 1858 tot 50,000, en in 1859 lot 100,000 man zal worden opgevoerd. PARIJS 5 September. De veel besprokene zamenkomst tusschen keizer Napoleon III en Alexander II is eindelijk bepaald te Stutt gart op den 27 dezer maand. De keizerinnen zullen hare echtgenooten derwaarts vergezel len. Het hof van assises der Seine heeft Le- dru-Rollin Mazzini, Massarenti en Campa nella, allen te Londen woonachtig, wegens deelneming aan het complot van Tibaldi c. s., bij verstek tot deportatie veroordeeld. Het hof van cassatie heeft de voorziening in cassatie van Carpentier c. s. tegen het ar rest, waarbij zij naar het hof van assises wor den verwezen verworpen. PARIJS, 5 September. De keizer heeft de volgende dagorder uitgevaardigd aan de troe pen der keizerlijke garde, die het kamp bij Chalons vormen Soldaten ik heb u hier onder mijn bevel vereenigd omdat het nuttig is, dat het leger uit het gemeenschappelijke katnp-leven denzelfdei) geest dezelfde krijgs tuchthetzelfde onderrigt put. De garde nu, als keurbende, moet de eerste zijn, om door standvastige pogingen zich te handhaven in den rang, dien hare oude overleveringen en hare onlangs op het slagveld bewezeue diensten haar verleenen. De Romeinen zegt Montes quieu beschouwden den vrede als eene oefe ning, den oorlog als eene toepassing, en in derdaad de door jeugdige legers behaalde over winningen zijn niet anders dan de uitkomsten van oefeningen w’aarmede zij zich gedurende den vrede met ernst hebben bezig gehouden. Ik twijfel niet, of officieren en soldaten zul len zich beijveren vlijtig mede te werken tot bereiking van het doel dat ik mij voorstel. Den officieren beveel ik eene vaderlijke gestreng heid aan den soldaten herinner ik dat ge hoorzaamheid hun eerste pligt is van allen verw’acht ik goeden wil en de stipte inacht neming van de militaire houding, want zij is de eerbied voor de uniform en de uniform is het zinnebeeld van dat edele beroep, waar in zelfverloochening en opoffering op den voor grond staan en waarop gij trotsch behoort te zijn. Laat ons niet vergeten dat te begin nen met het vaandel, elk kenmerkend teeken van het leger een zedelijk begrip vertegen woordigt en dat het uw pligt is, het tot eer te verstrekken. Dit kamp zal dus niet een ijdel vertoon zijn, om de nieuwsgierigheid der massa te voldoen, meer eene ernstige school, waarvan wij door aanhoudenden arbeid voor deel kunnen trekken, en wier vruchten merk baar zullen wezen wanneer het vaderland u ooit mogt noodig hebben. Napoleon.” BRUSSEL, 2 September. De correctionele regtbank te Bergen (Mons) heeft al de beklaag den ter zake van de rustverstoring te Jemma- pes bij gelegenheid der manifestaliën tegen de kloosterwetschuldig verklaard en tot gevan genisstraf en geldboete veroordeeld. De zwaar ste straf is twee jaren en de ligtsle eene maand gevangenisstraf. In een der voornaamste liberale bladen klaagt men dat de voor jonge meisjes bestem de scholen in de beide Vlaanderen bijna ge heel in handen der geestelijkheid zijn geko men en dat de bestuurders dezer inrigting van onderwijs bij de prijsuitdeeling den toe gang weigeren aan de ouders en bloedver wanten der kinderen terwijl jonge vicarissen en seminaristen gaarne worden toegelaten. der gebragt Waren. Vooral veroordeelde de bisschop den handel in opium hij beschreef de noodlottige gevolgen daarvan waar dui zenden in Indië en China uit winstbejag wer den opeofferd. Ook noemde spreker de dron kenschap en losbandigheid der Europeanen in Indië als zonden zoowel wat bijzondere per sonen als de natie in het algemeen betrof, waarvoor hen thans de straf des Allerhoogsten overkwam die, zoo hij hoopte, niet nutteloos zou worden voorbijgezien. LONDEN 5 September. De heer Edward Highton heeft een patent bekomen op de uit vinding om een’ electrieken draad gelijktijdig van beide zijden te bezigen zonder dat de berigten elkander zullen hinderen alsmede om schade aan de onderzeesche draden te herstel len van de kusten uit. LONDEN, 4 September. Onverwijld zul len naar Indië W’orden overgebragteen corps rijdende artillerie, met drie batterijen en vijf compagniën artilleristen vier compagniëu ge nie drie regementen kavalerie en vier rege- menten infanterie. PARIJS1 September, maarschalken en F ge dagen in doorbrengen. dit kamp bestendig wezen zal Europa tegelijk wordt aangeduid. sche oorlogsvaartuigen, volgens de uitvinding weduwe, meer dan 106 jaren oud- Te Neuendorf, bij vau en den 31 dier maand stond hij Sedert menschengeheugen herin- zich in Frankrijk zulk eenen rijken oogst van perzikken niet als in dit jaar. Gedurende de maand Augustus zijn over den Rijn-spoorweg vervoerd 108,969 opbrengst van reizigers 146,638.17 ’/2 goede- 29,847.71'/2direct verkeer met Duitschland (glo baal) ƒ19,020; totaal ƒ195,505.89. Gedurende dezelf de maand zijn over den Holl. ijzeren spoorweg vervoerd 135,913 personen sedert 1 Januaeij 816,600; opbrengst van reizigers ƒ113,580.89; goederen 16,618.32% te za- men ƒ130,199.21 ’/2; gezamenlijke ontvangst sedert 1 Ja- nuarij 805,971.15 */2. Aan de Dedemsvaart is dezer dagenwederom ten gevolge van het misbruik van sterken drank, een persoon, des avonds uit de herberg komende, in het water geloopen en verdronken. Een ingezeten van Assen heeft in dit vooijaar drie Friesche aardappelen in vierdedeelen gesneden en dezelve toen gepoot, en thans heeft hij van de 12 stammen gezamenlijk 226 zware aard appelen gerooid, uitmakende 12% kop. J O l 1 s v s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 2