NIEUWS- EN ADVERTENTMAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 73. 12de Jaargang. den 12 September. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 14 SEPTEMBER 1857 des voormiddags ten 10 uur. 1 S. Faber, 1 niiiMinffliii] I OiWIiW Ie •ft of de :r 3Ö a- Den 5 dezer trok uit Presburg de groote BEKENDMAKING. SNEEKER COURANT. o at 12". it- geplaatst BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. Hl. e >- tl. II t i 11 in r- en No. .28 i83 No. iet re lL en ,e- in in- ig te lie ’t er ■s- I of e- i - >r i - ?n s- i- 36- Im 116 bij au hij iu- an nd 69 le- lo- ïlf- :rd jst za- Ta- ser en le, ■en en .113 :d- P aap- 7’/a 6 8 8 1 6 2 van mod- van oorlog heeft WEENEN4 September. In den avond van den 51 Augustus is alhier in het Carl- theater eene zonderlinge gebeurtenis voorgeval len. Men speelde namelijk een stuk in Ne derland bekend onder den naam van De Vrouwen-soldaten.” Op het oogenblik nu dat de daarin voorkomende wachtmeester zijne manschappen laat vuren beroofde zich een jong mensch in het parterre door middel van een pistoolschot van het leven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat de heeren T. ten Cate H. Clz. TVoudaA. Veen en R. J. Feenstra op nieuw benoemde raadsleden, als zoodanig in de vergadering van den raad dezer gemeente van den 1 September jl. zijn beëedigd en geïnstalleerd en dat ter dierzelf- de vergadering tot wethouders zij n herkozen de heer mr. B. S. Stienstra, ter vervulling der gewo ne vacature, en de heer A. Veen, ter ver vulling der buitengewone vacature door zijne aftreding als lid van den Raad. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 11 September 1857. Burgemeester en TVethouders voornoemd, WOUUA. De Secretaris HAGA. SNEEK, 11 September. Naar wij verne men is het gebouw dezer dagen door H. H. voogden van het Oud Burgerweeshuis alhier aanbesteed aan den aannemer niet gegund ge worden zoodat men daarvan eerstdaags eene nieuwe aanbesteding tegemoet ziet. Ter aanvulling van een berigt in ons vo rig nommer, dient nog vermeld te worden dat Z. M. bij besluit van 4 Sept. Z. K. II. den prins van Oranje luit.-kolonel van het wa pen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indiëa la suite, mede bevorderd heeft lot kolonel bij dat wapen. Naar wij vernemen moet bij de regering het voornemen bestaan de gevangenis voor jeugdige veroordeelde meisjes, thans te Amster dam, over te brengen naar Montfoortalwaar een oud kastel bestaat dat met weinige on kosten tot zoodanig gesticht is in te rigten. Voorts zou men de criminele gevangenis te Woerden willen overbrengen naar Leeuwar den zoodat er maar ééne strafgevangenis in bet rijk zou bestaan als een gevolg van hel nieuwe stelsel, in 1854 aangenomen. De ge vangenis te Woerden zou worden ingerigt voor jeugdige veroordeelde jongens, terwijl die te Rotterdam allaen zou worden behouden als een huis van arrest. Men meldt uit Amsterdam d. d. 7 Sept. Z. Exc. de minister van justitie heeft eergis teren bij circulaire aau de procureurs-generaal, fungerende directeuren van policie in de pro vinciën magtiging verleend, om, wanneer dit in het belang van het jagtveld noodig ƒ5. De prijzen zijn min of meer stijgende. De inzameling in deze gemeente is dit jaar peren middelmatig, hier en daar ruim appels over het geheel merkelijk minder pruimen met uitzonderingen weinig. Ander ooft wordt hier weinig gevonden. Het kapitaal, dat de boomgaarden in goede oofljaren afwerpen mag men gerustelijk ten minste op ƒ7000 a ƒ8000 begrooten. Men meldt uit Wanneperveen d. d. 5 September: Men gebruikt de paardeboonen die hier in den omtrek in groote hoeveelheid tusschen de aardappelen verbouwd worden, en die dus eigenlijk geen’ grond beslaan, te genwoordig met uitmuntend gevolg tot bet mesten van varkens. De boonen worden, na dat zij goed rijp zijn geworden nog eenige dagen op ovens of in de zon te droogen ge legd en daarna op deu molen gemalen. Het meel, dat men van dezelve verkrijgtis bijna zoo wit als weitenmeel, en de meeste varkens eten het gaarne en worden er in korten tijd mede vet gemest. Ook zijn er, die de boo nen koken dat echter niet zoo goed wordt geacht. De oogst is dit jaar niet zoo groot als in het vorige, de soort is echter aanmer kelijk beter. Men meldt uit Groningen d. d. 7 Sept. Zaturdag middag, omstreeks 2 uur, brak bo ven Winschoten eensklaps een zwaar onweder los van eenen hevigen stortregen vergezeld de bliksem sloeg in den rog- en pelmolen van de weduwe Buurma aldaar. De eene zijde van den molen werd geheel verbrijzeld zonder dat er brand ontstond. De stukken vlogen met groot geweld een eind weg en boorden zich als het ware in den grond. Twee van de zo nen der weduwe en haar knecht werden doo delijk getroffen de eene zoon is reeds aan de gevolgen overleden en de andere verkeert nog in zorgelijken toestand; ook de knecht is zwaar, ofschoon minder gevaarlijk, gewond. De mo len was van geen’ bliksemafleider voorzien. Gisteren namiddag reed eene moeder uit Ide (gemeente Vries) met haren zuigeling naar de kerk te Vries om het kind te laten doo- pen. Onder weg was het kind lastigzoodat zij het de borst gaf en zich daarna verheug de dat het zoo gerust sliep. Te Vries ko mendewilde zij het kind uit den wagen aan haren man overreiken, doch ontdekte toen tot hare groote ontsteltenis dat hetzelve overle den was en zij een lijkje in hare armen had. Dadelijk ingeroepene geneeskundige hulp bleek overbodig te zijn, het kind was of aan sluipen overleden, of aan de borst van de moeder gestikt. Berigten uit Batavia die met de jongste landmail ontvangen zijn en vol vertrouwen verdienen vermelden dat het drukpers-re glement, sedert dezelfs invoering in Indieniet het minste ongerief of de geringste bezwaren in het drukken en verspreiden van boekwer ken heeft doen ondervinden. Het feit dat se dert de invoering van dat reglement zoowel te Batavia als eldersmeerdere drukkerijen zij n opgerigt kan ten bewijze strekken dat de werking dier verordening geenen nadeelingen invloed uitoefent. Een bij de Times ontvangen schrijven uit Parijs zegt, dat er ten aanzien der Chi- nesche aangelegenheden volkoraene eenstemmig heid tusschen het Frausche en het Engelscbe gouvernement bestaat, en dat, indien liet hof van Peking niet onverwijld voldoening aan lord Eglin geeft, door Frankrijk en Engeland gelijktijdig de oorlog aan China verklaard zal worden. (Hetzelfde meldt de Parijsche be- rigtgever der Indépendance Beige.) PUNTEN TER BEHANDELING. Gemeente-rekening en verantwoording over 1856. Begrooting voor de Stads Algemeene en R. C. armen alsmede voor de schutterij, voor de dienst van 1858. Rekening der schutterij over 1856. Missive betrekkelijk het besluit tot reorgani satie van de Nederduitsche scholen. Missive om ampliatie vau het reglement voor de Latijnsche school. Missive omtrent de provisionele waarneming der betrekking van binnenmoeder in het ar menhuis. Voorstel betrekkelijk het afgraven der. Rapport en voorstel over een daar te stellen gas-fabrijk. Adres van S. Faber, om verlenging van huurtijd en remissie van pacht. Adres om eene plek gronds voor eene fabrijk. Besluit tot verkoop van drie kamers. Idem omtrent het gemeenschappelijk iudie- nen van een adres over de rigting van den spoorweglijn door de provincie. Benoeming van een’ boterdrager. mogt zijn en met name ten einde het tiras- seren tegen te gaan tot eene tijdelijke ver plaatsing of vereeniging van geschikte onbe zoldigde opzieners, tevens aangesteld als rij ks- veldwachtersover te gaan wel te verstaan indien en voor zoo verre de bezoldigde opzie ners met toestemming hunner meesters zich lij delijk onder de administratie stellen zijnde bij die circulaire eenige bepalingen van adminis- tratieven aard vastgesleld voor het verplaat sen van die opzieners, en de wijze van ver goeding der door hen te maken kosten van verplaatsing. Z. Exc. de minister bij aanschrijving van den 31 Aug., den last verstrekt om de onder-officieren en man schappen van het leger eene herhaling te doen ondergaan van de koepokinëntingop grond der wetenschappelijke ondervinding, die be wezen heeftdat na verloop van eenige jaren eene herhaling der vaccinatie noodzakelijk wordt geachtten einde tegen de besmetstof gevrijwaard te blijven. Ten bewijze daarvan, zal na die vaccinatie aanteekening worden ge daan in de zakboekjes waarvan onder-oflicie- ren en manschappen zijn voorzien. De heer Thorbecke lid van de tweede kamer der staten-generaal sedert eenige da gen ongesteld, zoodat men vreesde, dat hij ge durende geruimen tijd geeu deel aan de werk zaamheden van de aanstaande zitting der tweede kamer zoude kunnen nemen is vol gens de laatste berigten veel beter terwijl de aanvankelijk nopens zijnen toestand verspreid de geruchten zeer overdreven blijken te zijn. Men meldt uit Amsterdam d. d. 8 Sept.: De heer mr. G. C. J. van Reenen oud-mi- nister van binnenlandsche zaken door de kies- vereeniging de Eendragt te Amersfoort bij de aanst. verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in dat district, tot candidaat gesteldheeft te kennen gegeven dat hij verhinderd is de betrekking van lid der tweede kamer te aanvaarden. Men schat het aantal openbare onder wijzers in ons landdie boven de 65 jaren oud zijn en van welke de meesten ook reeds 40 jaren dienst tellen op 150. Al deze on derwijzers zullen na 1 Jan. 1858 bij het in werking treden der wet op het lager onder wijs, volgens art. 25 tot 30, aanspraak heb ben op pensioen. Uit het jaarlijksch verslag van den toe stand der Gustaaf-Adolf-vereeuiging blijkt, dat die vereeniging hare werkzaamheden aan zienlijk uitbreidt; buitengewone giften, bv. uit Leyden 6800 uit Utrecht 10(10 gulden uit Frankfort, Milaan, Wolfeubuttel enz., nemen toe. De inkomsten waren met 13,000 thaler vermeerderd zij bedragen 96,000 th. In kas waren 100,000 thaler beschikbaar. Dezer dagen zijn van het vroeger zoo vaak ter spraak gebragte wrak the Luthine in de gronden tusschen Vlieland en Ter schelling gestrand en verbrijzeld bovengehaald eu geborgen 15 dollars, 2 louis-d’or koperen hoepels tros en ijzerwerk 99 Spaansche mat ten 2 zilveren lepels. Men heeft veel hoop om den gedurende 58 jaren in den bodem der zee bewaarden schat die op zoo vele mil- lioenen wordt begroot, bij gunstig weder al thans voor een groot deel te bergen. Men meldt uit Ambt Vollenhove d. d. 5 September De handel in appelsperen en pruimen is voor deze gemeente van groot be lang. Men vindt weinig boerenwoningen al hier of er is een boomgaard bij van grooteren of kleineren omvang, hoewel vele van meer dan 1 bunder oppervlakte. In goede fruitjaren wor den hier volgens opgave circa 2000 mud den appels afgeleverdbenevens omstreeks 50,000 halve Ned. ponden pruimen voor ver reweg het meerendeel worden de appels en peren door Blokzijler schippers opgekocht die ze voornamelijk in Friesland aan den man bren gen. De pruimen worden in de omliggende plaatsen meest te Meppelvan de hand ge daan. De prijzen der appels en peren vari ërende naar de soorten zijn tot heden drie ërlei geweest: de vroege gemiddeld a 5.50 per mud; de zomerfruit van ƒ2 tot ƒ2.50; de latere, dezer dagen rijp zijnde, van 4 tot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1