NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 12dc Jaargang. 1857. No. 74. den 16 September. WOENSDAG r 7- m et PAARDEMARRT. WWW N imiMii1! t l te t- •A- 'g <1 5; Y l. e- e- Lt n 3r :n :e 1, JU le 'e il in*. n- SNEEKER n. i. s til 1 in 3. 5. en de 10 7 i t i I t I en et •st cl. ril en Xh en es- ti- T. i, in in e- d en 's- en e- iet 1 n - let ÏO h- l- tn- I lof le- n - >or 'ui - ‘0- (io de e - in a - in ui ■Ir al j n n- COURANT. o KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat voorloopig is vastgesteld het aanvullings-ko- hier van de belasting op de binnen de Ge meente Sneek gehouden wordende Honden over den jare 1837, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4Ju- lij 1835, no. 26, en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer Gemeente voor een’ ieder ter lezing is ne- dergelegd. Sneek den 16 September 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. Ee Secretaris 1IAGA. KENNIS GE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat door hen voorloopig is vastgesteld het aanvul- lings kohier van den Hoofdelijken Omslag de zer Gemeente over den jare 1837; dat dit ko hier betreft de ingezetenen die in den loop des jaars of na de opmaking van het voljaars kohier in de Gemeente zijn komen wonen, en dat het van heden afgedurende 14 dagen, ter Secretarie der Gemeente, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 16 September 1837. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUDA. Ee Secretaris I1ACJA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SNEEK maken bekend, dat, we gens herstelling van de Hospitalerbrugover de Franeker- Sneeker-Zeilvaartvan af he den tot en met Zalurdag den 19 dezer maand de passagie over dezelve geen plaats zal kun nen hebben. Sneek den 16 September 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. Ee Secretaris HAOA. BINNEX- EN BUITENLAND. SNEEK, 13 September Van den 3den tot en met den 11 dezer zijn in deze provincie 82 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6284. In den nacht van zaturdag op zondag jl. zijn bij de weduwe H. J. Klaversma onder Scharnegoutum door inbraak in den kelder, eenige koperen aden gestolen. Een der knech ten ’s nachts te huis komende, ontdekte den diefstal en heeft door zijne nadering waar schijnlijk de dieven verjaagd en hen daar door belet, zich nog meer toe te eigenen. Men schrijft uit St. Nicolaasga d. d. 7 September: In de vorige week vervoegde zich zeker fatsoenlijk gekleed jongeling bij onderscheidene onderwijzers in de gemeenten Lemsterland Doniawerslal en Haskerland, die, voorgevende de hulpbehoevende zoon van een’ overleden ambtgenoot te zijn door een met tact verzonnen verhaalgeslepene houding enz., het medelijden dier heeren zoodanig wist op te wekken dat eenige guldens in zijnen zak overgingen. Van achteren blijkt dat al zijne verhalen onwaarheden zijn. Wij raden de zen sinjeur, dit spel niet verder voort te zet ten omdat men hem anders wel eens in zijn BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat alhier de Najaars PAARDEMARKT dit jaar invalt op Woensdag den 16 September ek. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. Ee Secretaris IIAGA. zag dat deze hem Was ontnomen door een’ zijner kameraden, die hem in de verte schijnt te hebben gesard om ze terug te kunnen be komen. Hij vloog op den sarrenden makker toe, greep zijn mes dat die werklieden ge woonlijk bij zich dragen en, in drift ont stokendoodde hij hem op de plaats, waar na hij zich in handen der policie die inmid dels was toegesneld overleverde. Men meldt uit Apeldoorn d. d. 10 Sept. De papierfabrijken te Apeldoorn beleven thans eene in jaren niet gekende welvaart, naar dien de aanvragen menigvuldig en de prijzen zeer verbeterd zijn. Nu ook de prijzen der lijm sedert eenigen tijd bijzonder zijn verhoogd hebben eenige fabrijkanten en dat met uit muntend gevolg beproefd om door het ko ken van lijmvleesch in deze behoefte te voor zien. Het aldus gelijmde papier voldoet in elk opzigt aan de vereischten zoodat men thans het middel heeft gevoudenommet aanwen ding van mindere kosten even goede uitkom sten te verkrijgen. Had Z. M. de koning onlangs middelijk bijgedragen tot de stichting der volksbewaarschool alhierook H. M. de koningin heeft tot hetzelfde doel eene som van ƒ230 geschonken. Bij het onweder van den 2den dezer is in het Kootwijken veldbij Apeldoorn een man, die zich, om le schuilen, achter eene hout- of turfmijt geplaatst had door den bliksem gedood. Daar hij niet te huis kwam, ging men den volgenden morgen zoeken en werd hij met geheel verbrande kleederen en vaneenge- spleten achterhoofd en rug op die plaats gevon den. Te Garderen bestaat eene der oudste kerken in die streken door toeneming der Protestantsche gemeente, is dit gebouw thans niet meer voldoende en bestaat er dus behoef te aan een ruimer kerkgebouw. Z. M. de ko ning, daarvan onderrigtheeft zich deswege onderhouden met het kerkbestuur en hetzelve aangemoedigd, om te trachten bij de gemeente leden eenige gelden tot den bouw van eene nieuwe kerk te verzamelen daarbij de verze kering voegende, om daaraan te willen bij dragen ook voor een orgel te zullen zorgen en de opleiding van een organist op zich te willen nemen. Men meldt uit Zwolle d. d. 10 September. Zondag jl. zijn alhier drie Russen aangekomen welke hun land hebben verlaten met het doel om de nijverheid en den techniscben vooruit gang van eenige andere landen te onderzoeken. Dat zij voor dat onderzoek ook Nederland heb ben uitgekozen mag wel tot een vereerend bewijs strekken dat onze industrie en ons fa brij k wezen ook in het buitenland gewaardeerd, worden. Bedoelde personen hebben, geduren de hun tweedaagsch verblijf alhier, van vele machinerien teekeningen vervaardigd fabrij- ken en trafijken opgenomen en de belangrijk ste producten van onzen bodem verzameld. Zij hebben reeds het grootste gedeelte der provincie Overijssel bezocht en zullen zich waarschijnlijk tot in het begin van 1838 in Nederland ophouden. Men meldt uit IJsseïmuiden d. d. 8 Sept.: Het getal drooggemaakte polders in Nederland is met één vermeerderd zijnde de uitmaling der Koekkoek voltooid. De ondernemer, de heer Penny, heeft eer van zijn werk. Inden belrekkelijk korten tijd van 4 maanden heeft hij deze belangrijke droogmaking meteen stoom gemaal van 53 paardenkracht sot stand gebragt. De voormalige waterplas, nu een drooggemaak te polder is thans aan eene bijzondere com missie overgegaan. Men is alsnu druk bezig met sloten graven baggeren en andere noo- dige werkzaamheden om den bodem tot ex ploitatie geschikt te maken, zoodat weldra de Koekkoek, voor 100 jaren eene veen massa sedert 40 jaren een waterplas in welige lan douwen zal zijn herschapen. De bewoners van het eiland Schokland, komen thans meer en meer tot de overtuiging, dat zij het eiland moeten verlaten zoodra de maatregelen van het gouvernement tot rijpheid zullen gekomen zijn. De woningen en encla ve zijn allen getaxeerd; velen der Schokkers vestigen reeds het oog op de langs de Zuider- garnizoen kon komen opzoeken en de andere onderwijzers, om, in zulke gevalenhet hart niet te laten rennen zonder het hoofd.” Voor weinige weken is soortgelijke afzetterij beproefd te Tirns, en misschen ook elders. Daar ont vingen de rijkste boeren die tot de R. K. kerk behooren een bezoek van een paar hee ren die liefdegaven verzamelden voor onver mogende studenten aan het seminarium. Zij vertoonden daarbij zelfs brieven van aanbeve ling van Z. D. den aartsbisschop. Ieder wacbte zich Het Staatsblad no. 100 bevat de wet van 12 Augustus 1837, tot aanvulling der bepalingen ten aanzien van den vrijdom van accijns op den turf en de steenkolen waarbij die vrij dom mede wordt toegekend aan 43 met namen genoemde fabrijken trafijken en inrigtingen van nijverheid, en in het algemeen alle fabrij- keu trafijken of inrigtingen van nijverheid waarin gebruik wordt gemaakt van stoom werktuigen dienende tot voortbrenging van kracht, beweging of warmte. Naar men verneemt worden de collegi- en van ged. staten en de prov. commissien van onderwijs thans door de regering geraadpleegd over eene verdeeling der provinciën in school districten, volgens de nieuwe wet. Het Friesch Weekblad meldt dat de zaak van den noorder-spoorweg die laatste lijk eenige stagnatie bad ondervonden door zeer ongunstige rapporten daaromtrent uit Hol land aan de zich voor genoemd einde gevormd hebbende industriële combinatie thans weder met ernst wordt doorgezet, zoodat het pro ject in den loop dezer maand aan de overwe ging der hooge regering, met het waarborg kapitaal, tegelijk zal worden aangeboden. Men verneemtdat in zake de Maleijers uit de instructie der procedure zoude zijn ge resulteerd, gelijk daarvan dan ook in de reeds opgemaakte acte van beschuldiging moet zijn melding gemaakt, dat die personen vóór het bedrijven van de feitenwaarvoor zij nu te- regt zullen staanbij den kapitein hebben aangedrongen op eene betere voeding dat de ze intusschen daaraan geen gehoor heeft ge geven zich beroepende, tot staving van zijn beweren dat hij met die voeding kon vol staan op de monsterrolwelke echter om trent dit punt geheel het stilzwijgen in acht neemt dat de kapitein al verder, voorziende de botsing en onaangenaamheden w’elke met de Maleijers zouden kunnen ontstaan een zij ner ouderhoorigen waarop hij meende te kun nen rekenen, had gevraagd, of hij ingeval van nood op hem koude vertrouwen hetgeen door laatstgemelde hoewel bevestigend beantwoord, gepaard ging met eene dringende raadgeving, om aan de vorderingen der Maleijers geheel of gedeeltelijk toe te geven. Men meldt uit Amsterdam d. d. 12 Sept.: Uit de thans bekend gewordene acte van beschuldiging tegen de 22 Maleijers, welke, zoo als berigt is, op het Nederlandsche schip Twenthe in Aug. 1836 in een oproerig en ge- wëldadig verzet zijn gekomen tegen den kapi tein dezen eu anderen der equipagie hebben verwond en den brand in het schip gestoken, blijkt nu ten stelligste dat er geenerlei ver legenheid met deze zaak heeft bestaan ten aan zien van de vertolking, welk verzinsel onlangs werd verspreid. Twee tolken zullen ter open bare teregtzitting fungeren en van een vroe ger aanbod van nog een’ ander is geen gebruik gemaakt. Gisteren is de acte van beschuldi ging aan al de beschuldigden te Rotterdam gedetineerd, beteekenden heden (zaturdag) zijn zij reeds van Rotterdam naar ’s Hage ver voerd om aldaar voor het provinciaal geregts- hof, voorgezeten door mr. J. A. Philipse op 1 October teregt te staan zoodat de behan deling der zaak in geenen deele door het ge mis van tolken wordt belemmerd, maar gere geld kan voortgaan. Men meldt uit Rotterdam d. d. 11 Sep tember: Een droevig voorval is heden voor middag hier gebeurd. Eenige sjouwerlieden waren aan de Willemskade onder schofttijd bijeen. Een hunner zat zijn’ boterham te nut tigen daar hij er tegelijk een naast hem had nedergelegd, bleek het, toen hij er naar om-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1