NIEUWS- EN AOVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. W OwSSmOiw SB 1857. No. 75. 12de Jaargang. den 19 September. ZATURDAG A A t 1 ll»liliiÉM gT in*. o COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. paarden op de alhier BUITENLAND. f dweep- proces- i t i i r- n I B- i- d )e n u en es- ü- i n- L I hof te il :>or ui - ?u- tio de e - 11 r a - an an •It ;ui n- de kring, afgepaald rondom den stal van den landbouwer H. W. Eelssemate Veendijk, onder Siddeburen. Er zijn dus volle vier maanden verstreken sinds zich het laatste ziektegeval van dezen aard in deze provincie heeft opgedaan. Ten bewijze, dat men ook te Oostwolder- polder meer muizen heeft dan den landge- bruiker lief is nemen wij het volgende op dat ons van eene geloofwaardige zijde is mede gedeeld De landbouwer H. Hovinga, in ge noemde plaats had bij zijn huis een kwel- derbult.” Om dezen liet hij, met het doel om mui zen te vangen een greppel graven eu daarin drie potten met water plaatsen. Deze maatregel, ook elders in gebruik, droeg hier heerlijke vrucht, want in een’ enkelen nacht waren, hoe ongeloofelijk het klinke, 172 stuks van ge meld ongedierte in de potten omgekomen. In de N. Rolt. Cour, komt een art. voor uit ’s Bosch waarin wordt gemeld, dat de dienstdoende schutterij te ’sBosch werkelijk rustende is. Sedert 1853 weigert de raad dier stad om kleedingstukken aan te koopen voor hen die geene eigene uniform kunnen beta len. Bij het opkomen der schutters veroor zaakte dit de grootste ongeregeldheid want de meeste nieuwe schutters kwamen in hunne burgerkleeding op en werden na het appèl weder naar huis gezonden. De zaken bleven dit jaar dezelfde, waarom de kommandant der schutterij geweigerd heeft, voortaan zijn on gekleed bataljon meer in de wapenen te roe pen en dit het gansche jaar 1857 heeft vol gehouden. Men schrijft uit Breda Dezer dagen terwijl de lucht met zwarte onweerswolken was bezet, maakte menig stedeling van ouden stijl zich ongerust over een gezigt dat inder daad nooit was opgemerkt. In de lucht zweef de namelijk, op eene aanzienlijke hoogte een licht met roodachtigen tint. Eene dwaalster kon het niet zijn vuurpijlen nog minder. Men verdiepte zich in gissingen, tot het einde lijk bekend werd, dat eenige jongens een’vlie ger hadden opgelaten aan welks staart zij een lantarentje hadden bevestigd. Mg— gaat, invloed uit te oefenen. Dat mishaagde aan de meerendeels Katholieke bevolking der stadwelke door het aandenken aan Ierland» verovering door de Protestanten nog te meer tot onverdraagzaamheid gestemd is en van dien kant deden zich bedreigingen en waar schuwingen hooren maar aan den anderen kant achtte men het daarom nog te meer noo- dig met de openbare prediking voort te gaan ten einde zijn onbetwistbaar regt te handha ven. Toen nu jl. zondag een geestelijke van Presbyteriaansche secte in de opene lucht pre dikte werd de vergadering door het Roomsche gepeupel aanvallen de Protestanten verdedig den zich krachtdadig, en zoo is de predikatie voortgezet en ten einde gebragtterwijl in de nabijheid gevochten werd totdat de troepen tusschenbeide kwamen en met het gebruik ook van vuurwapenen de orde herstelden. Vele personen zijn gekwetst en men spreekt ook van dooden die bij deze worsteling gevallen zou den zijn. De Times, de Globe en andere liberale En- gelsche bladen van Protestantsche denkwijze berispen de Protestantsche ijveraars die door openbare vertooningen zonder noodzaak de be volking van een meerendeels Katholiek land in het harnas gejaagd hebben. Dit is in het oog van den Times evenzeer een blijk van zucht als het houden van Katholieke sien in een meerendeels Protestantsch land zou zijn. De ter dood veroordeelde scheepskapitein Rogers, van het schip Martha and Jane die gedurende eene reis van West-Indië naar En geland met behulp der twee stuurlieden den matroos Rose zoodanig had gemarteld, dat hij aan de gevolgen overleed heeft heden mid dag te Kirkdale bij Liverpool zijne straf on dergaan. Tot het laatste bleef hij volhouden dat de door hem gepleegde daden den matroos den dood niet hebben berokkend. Niet min der dan 50,000 toeschouwers woonden de straf oefening bij. LONDEN 13 September. De Times meldt, dat de Roomsche bisschoppen in Ierland het lezen vau den bijbel door zekere personen” hebben goedgekeurd, en dal bij James Duffy te Berlijn een nieuwe uitgave verschenen is. Uit het vaderlandsch fonds gedurende den oorlog in de Krim opgerigtworden thans 5704 weduwen met 3900 kinderen eu 156 yvee- zen ondersteund terwijl dit getal nog van tijd tot tijd aangroeit, door het sterven van soldaten, die aan hunne bekomene wonden be zwijken. De heer Webb is met een jagt en bui len hem, slechts bemaud met twee matrozen, uit Engeland naar Amerika overgestoken. Kort vóór dat hij de haven zijner bestemming be reikte werd eene zijner manschappen door een stortzee over boord geworpen. Er was mede nóch kaart noch chronometer aan boord. LONDEN 14 September. Bij de regering zijn de volgende berigten uit Britsch-Iudië ont vangen Bombay, 13 Augustus. Generaal Havelock 30 Julij bij Abipuralgung de en hun bijna alle hunne Hij hoopte den 51 Julij heeft den 29 en muitelingen verslagen kanonnen ontnomen. Lucknow te bereiken. Te Dinnapore zijn het 78ste en het 40ste regement infanterie benevens het 12e rege- ment ongeregelde kavalerie aan het muiten ge slagen. Den 25 Julij heeft het 10de regement van Hr. Ms. troepen 800 dier opstandelingen ter neer geschoten in een gevecht dat het hun leverde. De opstandelingen zijn tot Benares voortgerukt. Te Delhi was volgens tijdingen uit het le ger voor die stad van 27 Julij, nog geene ver andering gekomen. De belegering werd lang zaam voortgezet. De vesterkingstroepen be gonnen aan te komen. Generaal Reed was door ziekte genoodzaakt, het opperbevel over de belegeringstroepen neder te leggen. In zijne plaats heeft de brigadier-generaal Wilson het kommando aanvaard. Te Agra blijven de Europeanen in het fort en zijn wel in staat deze sterkte te behouden. Zij zien echter reikhalzend naar verlossing uit en verkeereu in den groolsten angst. SNEEK 18 September. Aanstaanden maan dag, den 21 September, zal de vergadering der staten-generaal door Z. M. den koning op de gewone plegtige wijze worden geopend. Het heeft Z. M. den koning behaagd voor een exemplaar te doeu inleekenen op het eerstdaags uit te geven werk van den heer Siemeliuk te Amsterdam, onder den titel van: De eeuwigheid onthuldof het leoen na den dood, enz. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 15 September Naar men verneemt is in het reisplan van H. M. de koningin eenige veran dering gebragt. Ter voldoening aan eene uit- noodiging.die H. M. gisteren per telegraaf heeft on lvagen zal de koningin ziclj eerst naar Darmstadt begeven om daar den keizer en de keizerin van Rusland te ontmoeten, eu dan met HH. MM. de reis naar Stqttgardt te aan vaarden, waar, zoo als men weet, de samenkomst zal gehouden worden tusschen keizer Alexander II en keizer Napoleon III. [Deu volgenden dag heeft H. M. met prins Alexander de ries aanvaard.] Volgens berigten bij het departement van marine ingekomen is Zr. Ms. stoomschip Groningen, aan boord van welken bodem Z. K. H. de prins van Oranje zich bevindt te Vallencia aangekóïhen. De aanvoer van paarden op de alhier woensdag jl. gehoudene paardemarkt bestond uit een 90tal welke meest verkocht zijn voor f 40 tot f 425 eeu 30tal veulens werd ver kucht voor ƒ50 tot ƒ70. Door onderwijzers uit het 8ste district in Friesland, is dezer dagen een adres aan Z. M. den koning ingediend, het verzoek be helzende dat hun waardige schoolopziener de heer Huguenin op nieuw als zoodanig moge worden benoemd. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 14 Sept.: Door de zorg van den heer K. Tjebbesbur gemeester van Hemel. Oldeph. en Noordwolde, is het kabinet van Friesche Oudheden op het paleis van justitie alhier dezer dagen verrijkt geworden met eene antieke Steenen Doodkist uit één stuk gebouwen en daarbij behooren- de deksel van rood Bremersteen die gevonden is bij het graven der fondamenten voor de nieuwe kerk op bet hoog gelegen kerkhof van Kouduni. Aanzienlijke edelen en hooge gees telijke personen begroef men in de middeleeu wen soms in dergelijke, zeer zware kisten, waarvan er in deze provincie meerdere, doch zelden ongeschonden, zijn opgedolven. Men meldt uit Harlingen d. d. 14 Sept. In de vorige week werd door een’ der ambte naren aangehouden eene trommel met suikerge bak alspepermunt citroenballeljes enz. welk gebak hier hij massa’s uit Londen wordt aangevoerd vooral door de Hollandsche be dienden op de booten. Deze trommel was bij geval niet aangegeven en men vermoedt dat die formaliteit vroeger nog wel eens bij deze en gene gelegenheid was vergeten. De ka pitein der boot zal nu de dupe van die ont dekking der wet worden; op eene borgstel ling van /’90,(100 is de boot naar Londen te ruggekeerd, anders bad zij aan den ketting moe ten liggen. Men is benieuwd hoe deze zaak zal afloopen doch zeker zal de kapitein eene aanzienlijke boete moeten betalen. Men meldt uit Hoorn d. d. 15 Sept. De vrees voor Weinig boomvruchten wordt da gelijks hier al meer en meer gelogenstraft. In de laatste jaren heeft men zoo vele peren en appelen niet zien uitvoeren als thans; deze zijn hier in overvloed gewassen en worden bij honderden manden tweemalen ’s weeks hier aan- eu uilgevoerd. De prijzen die er voor ge maakt worden, zijn bij deu overvloed, betrek kelijk hoog; alles gaat naar Engeland en el ders. Men meldt uit Groningen d. d. 14 Sept. Met genoegen kunnen wij melden dat bij be sluit va o den heer commissaris des konings in deze provincie van deu 12 dezer maand is opgeheven de laatste in dit gewest nog aan wezige, van besmettelijke longziekte onder het rundvee verdacht verklaarde kring, te welen WEENEN, 12 September. De keizer heeft vast besloten, naar Berlijn te vertrekken hij zal echter, naar men verwachtzich niet der waarts begeven zoolang de keizer van Rusland aan het Pruissische hof verwijlt. FRANKFORT 12 September. De thans afgeloopene herfstmis heeft niet aan de verwach ting voldaan. Dit was bijzonder het geval ten opzigte van de lakens en andere manufaturen die niet zeer gezocht waren en tot prijzen werden verkocht w'elke in geene evenredig heid tot de duurte van ruwe stoffen stonden. Meer gezocht was zoolleder dal hoog in prijs bleef. Bovenleder w’erd tot lagere prijzen ver kocht. BERLIJN, 14 September. Keizer Alexan der van Rusland is heden middag afgestapt aan het station van den spoorweg te Frank fort a/O.waar de koning den hoogen gast opwachtte. Ten 2 uur 20 minuten zijn HH. MM. te Potsdam aangekomen waar de kei zer werd ontvangen door den prins van Pruis- sen de prinsen Albert en Karei, prins Fre- derik der Nederlanden den groothertog van Mecklenburg-Schwerin den keurvorst van Hessen en den hertog van Nassau. Maarschalk baron Wranger onderscheidene generaals de president-minister von Manteuffel en de ove rige ministers het corps diplomatiek de bur gemeester aan bet hoofd eener deputatie uit het stedelijk bestuur waren bij de ontvangst tegenwoordig. Het grenadier-regement Alexan - der vormde de eere.wacht na dit regement in oogenschouw genomen te hebben, zijn HH. MM. naar Charlottenburg vertrokken. LONDEN 9 September. Te Belfast in Ierland, zijn jl. zondag grove wanordelijkhe den voorgevallen. Eenige Protestantsche gees telijken hadden aldaar in navolging van het geen te Londen geschiedde, in de opene lucht predikatiën gehouden met het doei om ook op de laagste volksklasse, die zelden ter kerk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1