NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1837. No. 76. 12dc Jaargang. WOENSDAG den 23 September. an*. BO SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. V Y L L en ?es- i u- i 1 an il I (hof le an - oor Hu - eu- Rio ede de in va ran ran lelt zal e n ’n- t.: r- jn, d rl >e- li- rcf De t v. et in ui i- et d n it n n I. van 1857 tot 1838, te be- J. A. Philipse, lid dier Q Majesteit heeft reeds menig leger gezien hier staat ook een leger, echter niet t^^érust ge lijk anders het krijgsheir, maar gewapend met den helm des heils, met het schild des geloofs, en met het zwaard des geestes een leger het welk den Koning der Koningen dient, maar ook Uwe Majesteit met diepen ootmoed is toe gedaan. Moge Uwe Majesteit onze wenschen van opregte en geloovige aan nemen en moge God als uit de diepte harten opgeweld Uwe Majesteit en uw koninklijk huis zegenen De koning antwoordde daarop het volgende ver ver- Ik nig de verontwaardiging opgewekt dat zich eene vereeniging heeft gevormd met het doel de medewerking der geestelijken bij de begra fenissen af te schaffen. Deze vereeniging die den naam draagt van les Solidairesgenoot schap voor de burgerlijke begrafenis, telt reeds een groot getal leden, vooral onder de arbei dende klasse. In het uit negen leden bestaan de bestuur heeft zitting de heer Labarre, voor malige redacteur van de Nation en den Na tional. Die zich in het genootschap laten op nemen, zijn verpligt zich naar de reglementen té gedragen niet alleen maar ook zich te on derwerpen aan al de beslissingen van het be stuur. Deze bepaling, aan de reglementen der geheime genootschappen ontleendzou wel eenigen twijfel omtrent het ware doel dier lieden kunnen doen ontstaan. De contribu tie bedraagt minstens een franc per maand. BERLIJN 10 September. Heden middag KERKELIJK.E STAAT. Den 8 Sept, werd de te Rome opgerigte gedenkzuil voor het dogma der Onbevlekte Ontvangenis met zeer vele plegtigheid door den paus gewijd. Meer dan 50,000 menschen waren op de been, om dit schouwspel bij te wonen en geheel Rome was in beweging, om zich voor vensters, op de hoogste punten van de Pincio op het Spaan- sche plein op het plein Mignanelli op daken en torens van een plaatsje te voorzien. Te gen 11 ure begaf Pius IX zich met het colle- gie der kardinalen allen te voet in proces sie, van de kerk Santa Maria de Popolo, naar de zuil. Ten 12 uur werd de zegen over het monument uitgesproken terwijl de paus sprak werden de klokken geluid. BRUSSEL, 17 September. De Katholieke geestelijkheid, gedreven door eene dagelijks toenemende onverdraagzaamheid handelt als of zij de godsdienst wilde vernielingen én werpt uit den schoot der kerk lieden, die al tijd opregte geloovigen zijn geweest. Zoo heeft in den jongsten tijd de veelvuldig voorgeko men weigering van een kerkelijke begrafenis, Volgens eene dépêche uit Madrid heeft de prins van Oranje den 16 dezer bij de ko ningin van Spanje gedineerd. Men meldt uit Breda d. d. 14 Septem ber: De spoorweg tusschen Breda en Ant werpen oefent geen’ geringen invloed uit op de verbroedering der Nederlanders en Belgen. Eiken zondag ochtend ziet men een belrek- kelijk groot aantal meusciien uit Breda en om streken zich naar het station begevenom Antwerpens en Brussels merkwaardigheden te zien en des avonds of uiterlijk maandag mor gen weder huiswaarts te keeren. Insgelijks ziet men hier ook eiken zondag een aanzien lijk aantal Belgen met hetzelfde doel aanko men, die door hun betamelijk gedrag den baud der verbroedering naauwer aanhalen. Men meldt uit Nijmegen d. d. 11 Sept.: Sedert een paar dagen vindt te dezer stede een vreemd geval plaats. Bij een als vreemdzaam bekend inwoner, in eene der achterstraten wo nende, worden namelijk de glazen zijner wo ning achtereenvolgend door keisleenen ver brijzeld, hetwelk aanhoudend eene menigte volks voor dit huis op de been houdt en on der hetzelve tot allerlei vreemde sprookjes aan leiding geeft. Ofschoon de policie alles in de nabijheid naauwkeurig heeft onderzocht, en al het mogelijke aanwendt, om den dader of de daders van dit feit te ontdekken heeft dit echter tot hiertoe niet mogen gelukken en is thans tot bescherming van den bewoner en zijn eigendom, eene soort van beschutting voor zijne woning geplaatst. Natuurlijk denken ve len aan bovennatuurlijke oorzaken. Uit Valderas, provincie Leon wordt ge- meldtdat men aldaar bezig was met het ver vaardigen van een luchtballon met een bij zonderen toestel die door een geestelijke is uitgevonden, en hem het middel aan de hand geeft om den ballon naar verkiezing te be sturen. —r De Schach van Perzie heeft eene veror dening uitgevaardigd, welke aan alle ingeze tenen van zijn rijk gelijke burgerlijke regten verleent. Chistenen Joden Muzelmannen zullen zonder onderscheid tot de staatsdienst worden toegelaten en rangen in het leger kun nen verkrijgen. Berigten uit Jassy van den 15 dezer mel den dal in 15 districten van Moldavië de verkiezingen der grondbezitters voor de veree niging der vorstendommen gunstig zijn al thans er werden 22 candidaten dezer partij gekozen 4 van de antiunionisten waaronder echter twee die nog twijfelachtig zijn. Als op eene merkwaardigheid wordt de aandacht gevestigd op eene der oudste boek drukkerijen in Duitschland namelijk die van J. D. Sauerland te Frankfort, welke achter volgend in verschillende handen overgegaan zijnde, nu reeds sedert bijna 230 jaren in bloeijenden staat voortgeduurd heeft. De eers te eigenaar van deze drukkerij was K. Rölel uit Wurzburg, die in 1606 als drukkersgezel te Frankfort kwam en den 10 Maart 1615 als burger en boekdrukker in de kerkboeken staat ingeschreven. In Duitschland komt thans in den han del eene soort van papier voor, uit tabaks- steelen vervaardigd dat zoowel in kleur als smaak zijnen oorsprong verraadt en diensvol- aan personen van onberispelijke zeden, zooda- gens ook gerookt kan worden. Het ministerie j van financiën heeft derhalve bepaald dat dit papier als labaksfabrijkaat moet beschouwd worden en bij den invoer aan dezelfde regten als de tabak onderhevig is. De leden der vergadering van Evange lische Christenen welke thans op uitnoodi- ging des konings van Pruissen te Berlijn is bijeengekomen, zijn den llden dezer, ten ge tale van omstreeks duizend te Sanssouci door Z. M. ontvangen geworden. De voorzitter predikant Kuntze, rigtte tot den koning de volgende aanspraak In naam der vergade ring rust op mij de pligt Uwe Majesteit voor de groote genadedie ons heden ten deel valt den innigsten dank te betuigen. Groot is het geluk hetwelk wij daarover gevoelen dat Uwe Majesteit het eerst in zijn hart het denkbeeld heeft opgevat, om uit alle deelen de geloovige kinderen Gods te verzamelen. Uwe Ik gevoel mij levendig aangedaan en rast over de groote deelneming welke deze gadering in alle landen gevonden heeft, moet erkennen, dat ik zulk eenen uitslag aan vankelijk niet verwacht had. De eerste dag uwer bijeenkomst is gelukkig voorbijgegaan het komt er thans slechts op aan dat uw uitgang gelijk zij aan dien der apostelen op het eerste pinksterfeest.” De Morning-Post deelt mede dat revo- lutionnaire proclamatien aangeplakt zijn te Garrick-on-Suirin Ierland. In die procla matien las men Hoera voor Ierland drie applaudissementen voor de Ci payers weg met de koningin van Engeland en met den Saxi- schen stam en meer opruijingen van dien aard. Bovengenoemd blad voegt er bij dat. men ten onregte een groot gewigt hecht aan die oproerige aanplakbiljetten doch het doet tevens uitkomen dat de geest van opstand nog niet in Ierland is uitgedoofd en dat ver scheidene lersche dagbladen waarschijnlijk gaarne zouden zien, dat men tot dadelijkhe den overging. Een jeugdig waschmeisje te Parijs, is tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld daar zij het kruis van het Legioen van Eer droeg, zonder daarop regt te hebben. De jeug dige schoone zeide, dat zij ook dikwijls de Krim- en Reddingsmedaille droeg, en zich lie ver met die kleinodiën versierde, dan met col liers, bracelettesenz. SNEEK, 22 September Van den 12den tot en met den 18 dezer zijn in deze provincie 94 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6578. Bij besluit van zijne excellentie den gou- verneur-generaal van N. O. Indië van den 15 Julij 1837 is onder anderen bij het wapen der artillerie aldaar benoemd tot eersten lui tenant de tweede luitenant A. Haga. Z. M. heeft goedgevonden tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal ge durende de zitting noemen den beer mr. kamer. Namens Z. M. den koning is aan al de autoriteiten die zich bij de werkzaamheden betreffende de ligling der nationale militie in 1837, loffelijk van hunne taak hebben gekwe ten Hd. tevredenheid betuigd. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat Z. M. de koning op Asselt het dejeuner gebruikende, aan een’ daar aanwezigen dagloonerG. van de Graatsvroeg, of hij de man was, die den heer Intendant bij zijne langdurige ziekte had helpen oppasseil, deze vraag met ja be antwoord zijnde, deed Hd. een prachtig gou den cilinder-horologie van zijne keten en gaf het aan dien persoon ten geschenke. Het Staatsblad no. 104 behelst bet be sluit van den 20 Augustus jl. bepalende de plaatsing in het Staatsblad der overeenkomst tusschen Nederland en Turkije gesloten tot regeling der voorwaarden waarop de consu laire agenten van de porie in de voornaamste havens der Nederlandsche Overzeesche bezit tingen zullen worden toegelaten. Z. Exc. de minister van financiën heeft eene circulaire gerigt aan de postdirecteuren waarbij hij hunne voorlichting verzoekt om trent de wijze, waarop tegemoet zou kunnen worden gekomen in den volgens Z. Exc. vrij algemeenen wensch dat, gelijk in ande re landen zoo ook bij ons aan de beambten der postkantoren gelegenheid worde gegeven om met de andere burgers van den slaat ten minste voor een gedeelte den Christelijken rust dag te vieren en de openbare godsdienstoefe ning bij te wonen. Z. Exc., daartoe door Z. M. gemagtigd wenscht eene proeve te nemen, hoe ver dit doel bereikbaar is. Daar het ech ter niet een algemeen gelijke maatregel kan zijn maar veel van plaatselijke omstandighe den moet afhangen kan er alleen zoo veel verligting worden aangebragt als overal ter plaatse mogelijk is behoudens de rigtige dienst. Z. Exc. geeft verder een aantal punten op welke in aanmerking kunnen komen en ver langt het antwoord der directeuren binnen veertien dagen (na 8 Sept.). Wij vernemen, dat de reunie van onder officieren, manschappen van de laatste Neder landsche bezetting op de citadel van Antwer pen alhier zal worden gehouden op maandag 50 November ek. ter herinnering aan het ©ogenblik toen voor 25 jaren met den laatsten klokslag van des middags 12 uur, de eerste Hollandsche 24ponder in <le werken der be legeraars drong, als aanvang van den strijd, die alleen gestreden zou worden tot behoud van de eer der Nederlandsche wapenen. De bezetting bereikte dat doel volkomen ten koste van een tiende deel der manschap Rie er in 19 dagen bloed en leven voor ga ven. Wij zijn dan ook overtuigd dat het den nog overgeblevenen dier manschappen bij hun vreedzaam herinneringsfeest, niet aan blijken van symphalie bij hunne sladgenoolen zal ont breken. Van de 4004 man hij de overgave be vonden zich daaronder 2405 Noord-Hollanders. In verhouding alzoo bestaat het grootste ge deelte der nog levenden uit Amsterdammers. (ylmst. Cour.) Volgens een telegrafisch berigt uit Madrid van 15 dezer, meldt een der dagbladen van die stad, las Hojas dat Z. K. H. de prins yan Oranje den dag te voren aldaar is aange komen,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1