NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. s 1857. No. 77. 12de Jaargang den 26 September. ZATURDAG an*. r iu- 1- P r COURANT. SNEEKER i het kind niet be- rij gesproken. tl I 5 en ees- ede rle— ;n va ran ran lelt zal ie n ïn- an- H I >hof le an - 'oor Eu - leu- Rio t.: Ir- ïn, d tl ie- )i- rd De t v. et in >- et •d u it n n i. den zijn. niet kwaardaardig geene sterfgevallen zij nog al langdurig, komen aan. Te Gent heeft een groot aantal fabriek arbeiders, hoofdzakelijk wevers, dezer dagen het werk gestaakt en verhooging van arbeids- loonen geèischt. De fabrijkanten, die aan den eisch niet wilden toegeven hebben daarop de bemiddeling van het stedelijk bestuur ingeroe pen om de misleide werklieden aangaande hun waar belang en hunner handelwijze in te lichten. Ten gevolge daarvan heeft de burge meester eene bekendmaking uitgevaardigd, waar- B INNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 23 September. De kamers der sta- ten-generaal zijn den 21 dezer door Z. M. geopend met eene troonrede waarin Hd. in de eerste plaats zijnen dank heeft, betuigd aan de vertegenwoordiging voor de medewerking tot hel tot stand brengen van de wet op het lager onderwijs. De betrekking met de vreem de mogendheden bevinden zich voortdurend op «en vriendschappelijken voet. De uitkomsten van hel koloniaal batig slot zijn bijzonder gun stig. Handel en nijverheid verkeeren in bloei- jenden toestand. De regering houdt bijzonder hare aandacht gevestigd op het onderwerp der spoorwegen en is voornemens particuliere on dernemingen dienaangaande te ondersteunen. In deze zitting zal aan de kamer een wetsont werp worden voorgelegd tot herziening van het belastingstelsel. In de zitting van de eerste kamer heeft de beer Philipse heden het voorzitterschap aan- vaardt met eene toespraak, waarin hij zich bij de kamer aanbeval in de welwillendheid zijner medeleden. Hij wees zoowel op de ge- wigtige werkzaamheden der afgeloopene zitting als op de belangrijkheid der tegenwoordige. Hij hoopt, dat de nieuwe werkzaamheden ge lukkig ten einde zullen worden gebragt, te ge lijk met al wat goed en nuttig is in het belang yan Koning eu Vaderland, KENNIS GE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat door hen voorloopig is vastgesteld het aanvul- lings kohier van den Hoofdelijken Omslag de zer Gemeente over den jare 1857; dat dit ko hier betreft de ingezetenen die in den loop des jaars of na de opmaking van het voljaars kohier in de Gemeente zijn komen wonen, en dat het van heden afgedurende 14 dagen, ter Secretarie der Gemeente, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd. Sneek den 1G September 1837. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HACA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK geven door deze kennis, dat voorloopig is vastgesteld het aanvullings-ko- hier van de belasting op de binnen de Ge meente Sneek gehouden wordende Honden over den jare 1837, waarvan de heffing is goedgekeurd bij Z. M. besluit van den 4Ju- lij 183a, no. 26 .en dat hetzelve van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer Gemeente, voor een’ ieder ter lezing is ne dergelegd. Sneek den 16 September 1837. Burgemeester en JVethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris MAGA. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te welen, dat van Maandag 28 September tot en met Zaturdag den 5 October des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Stads Secretarie, voor de belanghebbenden verkrijgbaar zul len zijn de ingevulde Patentbladen voor het dienstjaar 1837/g, tegen overgave van het door den Ontvanger aan een’ ieder afgegeven recu en bovendien voor zoo veel de drankverkoo- pers betreft tegen vertoon der kwitantie van betaalde belasting zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den Deurwaar der der rijks belastingen, tegen betaling van 10 cents, aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd. Sneek den 26 September 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris, IIAGA. van van Door de commissie die zich belast heeft met de besteding der gelden voor de weduwe en kinderen van den machinist J. van Hees, is reeds yil20 verzameld, waaronder f 325,96, zijnde de zuivere opbrengst van de laatstgege- ven voorstelling in den kon. Franschen schouw burg ten behoeve dier weduwe. Men meldt uit Amsterdam d. d. 19 Sept. Wij vernemen dat een onzer landgenooten in den staat Tenessee (Ver.-Staten van Noord- Amerika) land heeft gekocht, met oogmerk, om daar eene kolonie en stad te stichten van Ne derlanders die hier óf half öf geen brood kun nen verdienen en daar 1 a. 3 doll, daags bij matigen arbeid konden hebben. Het plan om daardoor den minderen stand alhier te ver- iigten is hoogst aanbevelens waardig. Wat is Chicago niet geworden, waar duizende Ne derlanders zoo hoogst gelukkig zijn gevestigd Wat is nu weder Walhlla in Nieuw Caralina verrezen arme, nijvere Duitschers die daar rijk zijn geworden na een paar jaren noes ten vlijt en geringe behoeften? Men meldt uit Vlieland d. d. 20 Sept.: sedert mijne laatste opgave zijn den 14 dezer nog uit de Lutine geborgen 14 Spaansche matten en 1 louis d’or, en den 13: 144 Spaan sche matten, 4 louis d’ors 1 guinje, 2 dou- bions (a. ƒ40 ieder) en ‘/4 doublon, builen en behalve een partij ijzer enz. Gisteren en heden is men weder bezig op het wrak en men kan veronderstellen dat er nog eene hoe veelheid goud en zilver zal zijn boven geko men. Op Terschelling is men vol ambitie voor de berging en men droomt van te verwach ten millioenen. Men meldt uit Groningen d. d. 19 Sept. Als schrijver der prijsverhandeling, waaraan door de regtsgeleerde faculteit eene loffelijke vermelding was toegekend, heeft zich bekend gemaakt de heer G. F. Sichelstudent te Ley den. Men meldt uit Groningen d. d. 21 Sept.: Naar wij vernemen heerscht op het Hooge- zand en ook elders in deze provincie vrij alge meen de galziekte. In alle jaren heeft men om dezen tijd meerdere of mindere lijders aan die ziekte doch in geen huisgezin zoo erg als thans. Er zijn dorpen waarin bijna geen huisgezinnen 4,3, 6 ja 7 onder docters han- Gelukkig is de ziekte tot nog toe dat is men hoort van maar voor het overige is Er is voor velen geen af De Staats-Courant bevat het kon. besluit van 12 September jl. (Staatsblad no. 107), hou dende eene nadere beperking in het verhuren van loten in de slaats-loterij waarbij het ver bod van het verhuren van heele of gedeelten van loten in de staats-loterij voor zooveel de nommers betreft welke na de trekking van de eerste week der vijfde klasse nog moeten uitgetrokken mede van toepassing wordt ver klaard op de nommers welke in de eerste week der vijfde klasse worden uitgetrokken. Dit besluit komt in werking met de 254ste loterij. Het provinciaal geregtshof in Noord-Hol- land heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Grietje Sabeel beschuldigd van kinder moord voor de eerste maal door de ongehuw de moeder gepleegd. Het hof heeft, op grond, dat de levensvatbaarheid van wezen is, de beschuldigde v Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 22 Sept. De voorstelling, gisteren avond in den kon. Zuid-Hollandschen Schouwburg gegeven ten voordeele van den verwonden machinist W. Gijzeman en van de weduwe en weezen den overledene J. van Hees heeft de som _/’419 opgebragt. in de werklieden onder verwijzing naar de strafbepalingen der wet, voor het volharden in hunne zamenspanning gewaarschuwd wor den terwijl de troepen der bezetting in de kazernen geconsigneerd blijven, en de burger wacht voor alle mogelijke gevallen bereid ge houden wordt. Een gedeelte der werklieden heeft daarop den gestaakten arbeid hervat de meeslen echter blijven bij hunne weigering, om voort te werken, volharden. Naar gezegd wordt bedraagt de geëischle verhooging niet minder dan 40 ten honderd terwijl de fa brijkanten eene toelage van 10 a 15 ten hon derd hebben aangeboden. Vroeger is, volgens de Utrechtsche Cou rant, gemeld, dat bij de regering het voor nemen scheen te bestaan om de bevolking uit de strafgevangenis te Woerden te verplaat sen, in verband met meer veranderingeng ten deze. Die veranderingen blijken echter al thans nog niet ophanden zijnde, daar de ge wone aanbesteding der behoeften, voor de ge vangenis te Woerden over de 12 maanden van 1838 bereids is aangekondigd. Te Lyon leeft een man Hilderbrand ge naamd die in 1737 te Parijs geboren is hij werd bij het beleg van Toulon gewond eu reisde tot zijn 83ste jaar de provinciën door, om zijne liederen te verkoopen. Zijne regter- hand is lam overigens geniet hij de beste gezondheid. Hij was een der eersten die de liederen van Beranger zongen heeft veel tot hunne verspreiding bijgedragen. Hij reist nu naar Nizzaom eene nicht te bezoeken die hij sinds 1825, toen zij hem vergezelde en zijn orgel draaide, niet heeft gezien. De Military Chronicle van Calcutta schrijft, onder dagteekening van den 8 Augustus De eene ramp volgt op de andere, en de eenige zaakdie ons te midden van zoo veel droe- venis troost, is de onbedwingbare moeddien de Engelsche soldaten aan den dag leggen. Zie hier in korte woorden den toestand van het oogenblik zoo naauwkeurig mogelijk geschetst In de Punjaub is de opstand onderdrukt en streng gestraft; maar van de grenzen van Puu- jaub door al de noordwestelijke provinciën, be staan de wet en de regering niet meer en behoudens zeer eukele op zich zelven staande garnizoenen, die zich te midden der in op stand verkeerende bevolking verliezen is de Britsche magt verdivenen." Een correspondent te Ontacamundvan een Bengaalsch blad schrijft, dat de koning van Delhi is opgehangen geworden doch schrijft niet waarom en op wiens last. De tijding vereischt nadere bevestiging. De Augsburger Allgemeine Zeitung deelt de volgende zinsnede mede uit eenen brief, dien zij van een Duitsch officier der genie uit het leger voor Delhi ontvangen heeft, doch waarvan de dagteekening niet wordt op gegeven. Het heet dat wij Delhi belege ren maar tot nog toe is er volstrekt geene sprake geweest van eenigen ernstigen aanval op de stad. Men acht dien geheel onmogelijk zoo lang er niet veel meer Europesche troepen aangekomen zijn. De zoogenaamde belegeraars van Delhi, bepalen zich tot de verdediging van hun legerkamp. Het is onzeker, wan neer er versterkingen kunnen aankomen tot zoo lang hoopt men zich echter in de positie voor Delhi te kunnen handhaven.” Naar men zegt heeft Nena Sahib zelf de stad Bithoor in brand gestoken en loopt hij het land af, terwijl hij de Engelschen noopt hem te volgen ten einde hen daardoor af te matten en ze met te meer zekerheid aan de cholera over te leveren. Zijne laktiek zou misschien niet zoo stellig met goed gevolg be kroond worden indien hij achter zich had vlugge Zouavenaangevoerd door een dier veldheeren die Abd-el-Kader van bergtop tot bergtop, tot de grenzen van Marokko hebben gedreven waar hij zich moest gevangen ge ven. De ongenoegzaamheid van de Engelsche militaire organisatie is in de Krim gebleken. Waren de Engelschen daar alleen geweest, zij zouden te Alma geslagen zijn geworden, te Inkermann het onderspit hebben gedolven, den Redan niet genomen den Malakoff-toren niet in hun bezit gekregen hebben. Maar-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1