NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. l- 1857. No. 78. 12de Jaargang. WOENSDAG den 30 September. i 1 1 van lieden antwoord op verzonden KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SdSEEK doen te weten, dat van Maandag 28 September tot en met Zaturdag den 5 October des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Stads Secretarie, voor de belanghebbenden verkrijgbaar zul len zijn de ingevulde Palentbladen voor het dienstjaar 1857/58 tegen overgave van het door den Ontvanger aan een’ ieder afgegeven recu, en bovendien voor zoo veel de drankverkoo- pers betreft, tegen vertoon der kwitantie van betaalde belasting zullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den Deurwaar der der rijks belastingen, tegen betaling van 10 cents, aan de huizen der belanghebbenden ■worden bezorgd. Sneek den 26 September 1857. Burgemeester en JVethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris Hl GA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 29 September Van den 19den tot en met den 25 dezer zijn in deze provincie 98 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan.dezesjaars 6476. Bij koninklijk besluit van den 25 dezer, is o. a. pensioen verleend aan U. van der Meer, brievenbesteller van het postkantoor te Sneek, f 150, en T. S. Oosterwerf, wed. van Dijk in leven commies der 5de kl. bij ’s rijks belastingen te Sneek, ƒ58 jaarlijks. Bij besluit van den 15 Augustus jl. heeft Z. M. de bepalingen, betreffende de voldoening van uitkoopen voor het niet aanvaarden of het tusschentijds verlaten der betrekkingen van ou derling en diaken bij de Hervormde kerkbui ten werking gesteld. Zondag jl. werd der Hervormde gemeen te alhier bekend gemaakt, dat door haren kerkeraad tot hulpprediker is benoemd ge worden de candidaat P. S. Heringa. Men meldt uit Amsterdam d. d. 25 Sep tember: De eerste kamer der staten-generaal heeft heden het adres van antwoord op de troonrede onveranderd met algemeene stemmen aangenomen. De zinsnede betrekkelijk de spoorwegen gaf aanleiding tot twee amende menten strekkende om meer bepaald uit te drukken hetzij dat de spoorwegen ondersteu ning van het rijk verdienen of om de bevor dering van den aanleg meer op den voorgrond te stellen dan in het ontwerp. De commis sie hoezeer belangstellende in de zaak, meen de dat men over de wijze hoe en de ma te waarin deze zaak ondersteund of bevorderd zou moeten worden niet moest vooruitloopen. Daarop werd het eene amendement ingetrok ken en het audere verworpen. De kamer is uiteengegaan. In de zittiug der tweede kamer is het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede ter tafel gebragt en verzonden naar de afdeelingen. Vervolgens zijn de heeren Wintgens en Mackay herbenoemd tot leden van de huishoudelijke commissie. Zijn inge komen de inlichtingen van Z. Exc. den mi nister van financiën op hel adres van den heer ten Hagen omtrent het zegel op de ad- vertenliën in de dagbladen. Verzonden aan de commissie tot de verzoekschriften. Men meldt uit Amsterdam d. d. 26 Sept.: Jn de zitting van heden is het adres van ant woord op de troonrede ter tafel gebragt. De discussie daarover is bepaald op aanstaanden maandag. De heer Van Hoëvell vervangt, als lid der commissie voor het adres den heer Mackaydie om dringende redenen afwezig moet zijn. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 22 Sept.: Men ziet spoedig op het einde van deze of in het begin der volgende week de aanbie ding aan de tweede kamer tegemoet der staats- begrooting voor den jare 1858 welke zal ge paard gaan met het doen van eenige mede- deelingen nopens den geldelijken toestand des lands, die, zoo als uit de troonrede blijkt, van allezins gunstigen aard zullen zijn. Z. M. heeft uit het door de tweede kamer der staten-generaal geformeerde drietal voor het voorzitterschap gekozen den heer mr. J. K. baron van Golstein welke in eene heden te houdene zittiug der kamer die betrekking andere voortbrengselen van den landbouw en boomgaard. De belangstellenden in deze fees ten zullen zich zeker deze platen als herin nering willen aanschaffen. Naar men verneemt, zullen bij de behan deling der zaak van de 22 Maleijersmet I October aanstaande voor het prov. geregtshof van Zuid-Holland tevens als getuigen ter te- regtzitting verschijnen 14 man van het Fran- sche fregatschip de Talismangevoerd dooi den kap. Foubert, welke gezagvoerder do Eu- ropesche leden der epuipage van bet branden de schip Ticenthe gered en behouden te Rio de Janeiro aan wal gebragt heeft. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het district Amersfoort, op 22 de zer, zijn uilgebragt 1517 geldige stemmen, volstrekte meerderheid 859. De stemmen wa ren verdeeld als volgtde heer van Asch van Wijck 601 A. W. Engelen 588, S. A. van Hoogstraten 202 mr. W. J. C. van Hasselt 101, op verschillenden uilgebragt 25. Er zal alzoo eene herstemming moeten plaatshebben tusschen de hh. vau Asch van Wijck en En gelen. Men schrijft uit Oosterhout d. d. 25 Sept.: Nadat op 24 Julij jl. de woning van den ar beider W. v. d. B. in het gehucht Steenhoven, met al het zich daarin bevindende huisraad kleederen en vee door brand werd vernield hetgeen alstoen aan kwaadwilligheid werd toe geschreven en de woning uil giften van eeni ge liefdadige ingezetenen was herbouwd werd zij gisteren andermaal in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is allerbedroevendst daar dezelve door het 12jarig zoontje van v. d. B. is gesticht door een zwavelstok aan het vuur aan te steken, waarmede hij het strooin den stal in brand heeft gestoken. Als reden daarvoor wordt door dit jeugdige knaadje op gegeven dat toen na den vorigen braud het gezin bij eenen welgestelden buurman werd opgenomen hij aldaar volop lekkere mikken boterhammen met spek kreeg, en dacht, dat als hel huis afbrandde, zij daar weder zouden worden opgenomen en hij zich op nieuw aan spek en boterhammen zou kunnen vergasten. De jeugdige brandstichter is in handen der jus titie. Men meldt uit Blokzijl d. d. 24 Septem ber Als een bewijs van bijzondere vrucht baarheid verdient melding, dat alhier in den tuin van den heer M. N. voor de tweedemaal druiven aan den boom worden gevonden die reeds aanmerkelijk gezwollen zijn. Men meldt uit Kuiure d. d. 18 Sept. Als een bewijs van buitengewone groeikracht, welke men in dit jaar bij sommige planten waarneemt, kan dienen, dat in den tuin van G. K. alhier, zich bevinden drie bedden zoogenaamde stokboonen die thans voor de tweedemaal volwassen boonen opleveren ter wijl de stammen voor de derdemaal weder bloeijeu en vrucht zetten. Men meldt uit Groningen d. d. 22 Sept. De beer J. Knappert student in de theolo gie te Leyden heeft zich bekend gemaakt als schrijver eener prijsvraag-verhandeling welke door de theologische faculteit eene loffelijke vermelding is waardig gekeurd. -r- Men meldt uit Groningen d. d. 25 Sept. i verneemt dat aan den heer J. Ten Briuk student in de godgeleerdheid te Utrecht, de gouden medaille is toegewezen voor zijn ant woord op de door de letterkundige faculteit dezer hoogeschool uitgeschrevene prijsvraag over den bekenden blijspeldichter G. A. Bredero- de. De schrijver van een tweede stuk, dat loffelijke vermelding verdiend heeft, is uitge- noodigd zijnen naam bekend te wRlen ma ken. Men meldt uit Groningen d. d. 2a Sept, r Wij vernemen dat de heer mr. H. Nienhuis, hoogleeraar in de regten aan deze hoogeschool, zijn emeritaat heeft aangevraagd zoodat er als- nu twee vacatures in die faculteit te vervul len zijn. Men meldt uit ’sHertogenbosch d. d. 17 Sept. Zekere persoon verdacht van zware misdaden, in de gevangenis te dezer stede ge kerkerd is zóódaning, volgens zijn voorgeven door doofheid getroffen dat men zich op gee- zal aanvaarden. Z. M. de koning laat ten behoeve van verschillende Geldersche gemeenten die geene geschikte wegen hebben om naar de groote rijkswegen te kunnen komen, ten zijnen kos te grind-en aardwegen aanleggen, ten einde aan de bewoners eene meer geschikte en ge makkelijke gelegenheid te verschaffen om hun- ne veldproducten aan de markt te kunnen b ren ge n. Uit ’s Hage wordt gemeld dat de hoo- ge regering eene nieuwe verdeeling des lands in schooldistricten noodig acht, en dat daarbij het tegenwoordige aantal schooldistricten en schoolopzieners vermoedelijk eenigermate ver meerderd zal worden. Het gouvernement is voornemens, de provinciale inspecteurs voor het lager onderwijs, welke volgens de nieuwe wet met het volgende jaar aangesteld zullen wor den ruim te bezoldigen hunne jaarwedde zal, indien de staten-generaal zich met het denkbeeld der regering vereenigen, bedragen: in N.-Braband Gelderland, Zuid- en Noord - Holland ƒ2500; in Friesland, Overijssel, Gro ningen en Limburg ƒ2500; in Zeeland, Utrecht en Drenthe ƒ2000 zullende hun buitendien reis- en verblijfkosten naar de al gemeene regelen worden betaald. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 26 September: Naai- men verneemt, bestaat het voornemen bij de regering, om eene voordragt te doen tot wijziging van den accijns op het geslagten wel met ingang van 1 Jan. 1858. Middelerwijl is er last gegeven om de wer king welke voortvloeit uit eene vorige reso lutie, te schorsen en alzoo de verhooging van het tarief buiten toepassing te laten. Aan de kantoren van den rijks telegraaf is verkrijgbaar gesteld de 2de vermeerderde en verbeterde druk van de volledige tarieven voor de telegraaf-correspondentiein klein formaat a 50 cent en het afzonderlijk tarief voor de verzending binnenslands a 5 cent. Blijkens kennisgeving van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft de Turksche regering ter kennis gebragt van Zr. Ms. mi nister-resident te Konstantinopel dat de in voer van buskruid in al de staten van het Ot- tomanische rijk is verboden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 24 Sept. Heden morgen ten 10 uur werd delOealgem. tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in het locaal Apolio aan de Hoogesluisalhier plegtig door het hoofdbe stuur geopend met eene toepasselijke rede dooi den heer van Hall welke werd beantwoord door den heer burgemeester dezer gemeente. Daarna begaven de leden en genoodigden zich in de zaal ter bezigtiging der tentoonstelling. Afwisseleud deed de muzijk zich hooren. De zaal is hoogst eenvoudig maar zeer net gede coreerd. Aan de wanden prijken de wapen schilden des rijks der provincie van de hoofd stad en onderscheidene Noord - en Zuid-Holland- sche steden. De tentoongestelde verzameling levert een inderdaad treffend gezigt. Zij munt uit door Men rijke verscheidenheid, keurigheid der voorwer- pen en zeer doeltreffende plaatsing. Men ziet er de volle graanhalmen en daar naast hun nen uitgestorten overvloed. Het oog veler ken- ners zagen wij daarheen getrokken. Verder de bereide producten de kaas boter enz. Ver volgens de heerlijkste vruchten in de grootste verscheidenheid, die aller oogen tot zich trek ken. Het is wel niet mogelijk, zelfs het voor naamste op te noemen. De voorwerpen aan welke door het bestuur prijzen zijn toege kend zijn als zoodanig onderscheiden. De catalogus bevat 985 nos. van 510 inzenders. Naar men verneemt, zal de heer Spanier, litógraaf, twee afbeeldingen op groote schaal uitgeven, betrekkelijk de tentoonstelling van den landbouwthans in de hoofdstad gehou den wordende als vooreerst de tentoonstel ling van vee in de opene lucht, eu ten ande re de tentoonstelling van vruchten granen en SNEEKER COURANT. r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1