NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 657. No. 79. 12de Jaargang. ZAïURDAG den 3 October. i VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 5 OCTOBER 1857, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. goedkeuring tot afgraven van IUHIjlimilIlilHMIllMHIKII I van de den 26 is omgeslagen verdronken. Door Z. Maj. is benoemd tot griffier bij bet provinciaal geregtshof in Friesland K. Bon- ga thans subslituut-griffier bij voormeld hof. Bij kouinkl. besluit is aan W. P. A. Voorendonk te Rotterdam, vergunning ver leend tot de oprigting eener maatschappij on der den naam van Nederlandsche maatschap pij van opklimmende renten. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 29 September: De commissie van de tweede ka mer der staten-generaal belast met het aan bieden aan den koning van het adresin antwoord op de troonrede, is heden morgen ten 11 uur bij Z. M. toegelalen om zich van hare taak te kwijten. Zij heeft zich met het gebruikelijk ceremonieel naar het paleis bege- en is daar op de gewone wijze ontvan- in Oost-Indië, bij de officieren hier te lande voor de kleine tenue de open jas met het wit te vest en de fouragères in plaats van de epau lettes zullen worden ingevoerd. Het leger in Nederlandsch Oost-Indië wordt met 4 bataljons infanterie vermeerderd. Volgens een berigt van Zr. Ms. gezant schap te Madrid, is, bij een koninklijk besluit van 16 dezer, de vrije invoer' in Spanje van ♦granen, meel, garstmaïs en andere levens middelen, uit granen bestaande, toegestaan bij koninklijk besluit van 15 Mei jl.verlengd tot op 50 Junij 1858. Uit Madrid wordt gemeld, dat de prins van Oranje zich den 21sten te Valencia heeft ingescheept, om naar Nederland terug te kee- ren. Volgens den Moniteur de la Moselle zal Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden ver- '1 van den heer Simons, minister-presi- van Luxemburg, keizer Napoleon bij diens Cornelia aldaar te huis behoorende, 15 September jl. op de reede gezeld van den kapitein S. van Deltzijl en twee van diens manschappen met eene sloep waarbij allen jammerlijk zijn Missive betrekkelijk den kunstweg uitBaar- deradeel. Besluiten betrekkelijk de reorganisatie van het lager onderwijs in de Nederduitsche scho len alhier. Besluit van landen. Benoeming van eene commissie tot uitvoe ring. Reclame tegen den aanslag op het suppletoir- kohier van de belasting op de honden. Suppleloire kohieren wegens belasting op de honden en wegens hoofdelijken omslag. Betrekkelijk de ampliatie van het reglement voor de Latijnsche school. Adressen van de voormalige commiezen der plaatselijke belastingen. Aanbieding van de Gemeente-begrooting voor werden wederom herhaaldelijk salut- gezeld dent komst te Metz begroeten. Keizer Napoleon is te Baden door den prins van Pruissen opgewacht, die Z. M. een’ brief des konings van Pruissen heeft overhan digd waarin deze laatste zijn leedwezen be tuigt dat hij den keizer niet persoonlijk heeft kunnen ontmoeten. Het dagblad van Weimar meldt thans de bijeenkomst van de keizers van Rusland en Oostenrijk in de volgende bewoordingen De beide vorsten van Rusland en Oostenrijk zul len zich den Isten October gelijktijdig aan het hof van Weimar bevinden en elkander daar alsdan ontmoeten. Te Salzburg werd dezer dagen de alge- meene vergadering gehouden van al de Katho lieke vereenigingen in Duilschland. Zij heeft in zake de oprigting van eene Katholieke uni- versiteit, besloten de stad, waar die instel ling zal tot stand komen niet aan te wijzen. De volgende vergadering zal gehouden worden te Keulen of, zoo hiertegen beletsel mogt bestaan te Gratz. Dezer dagen bragt de koning van Han nover met zijne echtgenoot op Norderney een bezoek aan een paar echtelieden een rustend schipper en zijue vrouw, in hunne nederige woning. T)e oude luidjes (de man telt 75 en de vrouw 77 jaren) vierden dien dag hun 50jarig huwelijksfeest, en het vorstelijk echt paar kwam hen hiermede geluk weuschen en hun tevens de middelen aanbieden om hun ne dagen verder onbekommerd te kunnen slij ten. Onlangs is uit Sebastopol berigt dat de graven der in de nabijheid dier stad rustende Fransche en Engelsche krijgslieden waren ge schonden geworden. Thans verneemt men na der dat de czaar een’ zijner adjudanten vorst Gallitzin derwaarts heeft afgezonden met last, een naauwkeurige onderzoek naar de gepleegde feiten in te stellen opdat de daders streng mogen worden gestraft. Het Russische kabinet heeft daarvan aan de Tuilleriën offi ciéél kennis gegeven. De stad Brussa is het tooneel geweest van eene verschrikkelijke gebeurtenis waarvan de gewesten die nog de oude Muzelmansche dweepzucht behouden hebben in de laatst- verloopene halve eeuw bijna geen voorbeeld le veren. Een derwisch stond na zijne gebeden te hebben opgezegdwoedend op doorliep met een dolk gewapend de Armenische wijk der stad en bragt al degenen die hij ont moette meèdoogenloos om het leven. Na op deze wijze vijftien slagtoffers te hebben geveld werd die dolzinnige in verzekerde bewaring genomen en aan de justitie overgeleverd. De Loudensche Globe deelt twee voor vallen van zeer jonge dagteekening mede uit welke blijkt dat de porte aan de Mahome- danen thans volle vrijheid tot omhelzing der Christelijke godsdienst laat, hoewel zij het oog op deze zaak houdt en soms opzettelijk onder zoek doet of er bij zulke bekeeringen ook dwang gebezigd is. De Courier de Paris behelst een overzigt der verliezenwelke het Engelsche leger in Oost-Indie tot dusver ten gevolge van den op stand aan officieren heeft geleden. Aan het Men wil, dat even als bij de officieren hoofd der lijst, welke alleen de namen bevat ven gen. Heden middag was er ten hove een groot diner dat door de leden der tweede kamer der staten-generaal werd bijgewoond gedu rende dat diner werd er door de kapel van het muzijkcorps van het regement grenadiers en jagers muzijk uitgevoerd. Aan het departement van koloniën heeft men onder hel toezigt van den directeur van het koninklijke museum van zeldzaamheden den heer van de Kasteele en den heer van Vollenhove referendaris aan het departement van binnenl. zaken, een’aan vang gemaakt met het ontpakken van de kisten door den keizer van Japan aan Z. M. den koning ten geschen ke gezonden. Men verneemt dat verscheide ne kostbare voorwerpen op de musea geplaatst zullen worden. Den 28sten tegen den avond is in eene sloot gevonden tusschen Ommen en Nijenveen het lijk van een 20jarig meisje in hoog zwan- geren slaat men vermoedt dat zij zichzelve op deze wijze van het leven beroofd heeft eensdeels uit miskende liefde en anderdeels omdat hare eenig overgeblevene zuster, die in Geelhoorn woonde onlangs was overleden, en zij eene wees zijnde en bij anderen dienst baar, daardoor geen te huiskomen had. Belangrijk nieuws is van Java niet te melden. Overal heerscht rust en is welvaart onder de bevolking duidelijk te bespeuren. De rijstoogst belooft gunstig te zullen uitvallen hoezeer, vooral in West-Java nog al over droogte geklaagd wordt. (Staats-Cour.) Aanbieding 1858. Verschillende rapporten. EN BUITENLAND. SNEEK 2 October. In de zitting tweede kamer der staten-generaal van Sept, beeft de voorzitter medegedeeld, dat is ingekomen eene missive van den heer Thor- becke uit Kleef, houdende kennisgevingdat zijne nog niet geheel gewekene ongesteldheid hem alsnog gedurende eenige dagen zal belet ten de vergadering bij te wonen. Nog zijn ingekomen twee koninklijke bood schappen ten geleide van twee wetsontwer pen als 1°. wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1856 en 2°. tot wijzi ging van het IXde hoofdstuk B der staatsbe grooting voor 1856. In de zitting komen een gebruik van van den 28 Sept, is inge- wetsontwerp tot regeling van bet het koloniaal batig slot voor 1855. Van regeringswege zijn bij de tweede ka mer ouverauderd op nieuw ingediend de vol gende in de jongste zitting onafgedaan ge- blevene ontwerpen van wet 1) op de zamen- stelling der regterlijke magt 2) tot verklaring van algemeen nut van den aanleg van eenen kunstweg in de gemeente Baarderadeel 5) tot wijziging der regten op den in- en uitvoer van visch 4) op de nationale militie; 5) op de regeling der benoembaarheid van vreemde lingen tot lands-betrekkingen 6) op het regt van successie en van overgang 7) ter bevor dering van het veilig verkeer over de ijzeren spoorwegen 8) tol herziening der wet op het personeel 9) tot verdere regeling van het muntwezen in Nederlandsch Indie 10) tot nadere aanwijzing van middelen tot regeling van dat muntwezen 11) tot wijziging der gemeentewet van 29 Junij 1851 wat aangaat de daarbij voor de plaatselijke belastingen ge stelde regelen 12) tot regeling der uitoefe ning van de geneeskunst enz. Voorts is ook op nieuw ingediend het ontwerp ter vor ming van een fonds tot aanmoediging en on dersteuning van den aanleg van spoorwegen maar in deze voord ragt is de vroeger ten be- loope van ƒ100,000 aangevraagde som voor kosten van voorbereidende werkzaamheden ver minderd op ƒ50,000, omdat thans nog maar 2 a 5 maanden vaii dit jaar zullen overblij ven waarin met die werkzaamheden kan Worden aangevangen. In de zitting van den 50sten is ingeko men eene kon. boodschap ten geleide van twee ontwerpen van wét, tot wijziging der wetten op het binnen- en buitenlandsch ge distilleerd, welke ontwerpen in de vorige zit ting onafgedaan zijn gebleven. Alhier is op den 50 September aanbesteed het maken eerier vaste brug over de Franeker- Sneeker zeilvaart ter vervanging van de be staande brug genaamd de Thabor-Tille waar van aannemer is geworden II. Uffelaar, te Lemmer, voor ƒ5100. Van deze kosten wordt door de provincie 50 pCt. gedragen, Heden namiddag werd alhier met schut- terlijk-militaire plegtigheid ter aarde besteld het lijk van den 75jarigen grijsaard G. Zwartz: een man wiens leven zeer vele jaren zoowel aan militaire als schutterlijke dienst was ge wijd die zelfs tot aan het einde van zijn leven nog behoorde en werkzaam was bij het corps muzijkanten der dd. schutterij alhier, en die versierd was met de medaille van 15ja- rige dienst bij dezelve. j Nadat bij het sterfhuis door eenige schut ters salutschoten gedaan waren zette de stoet onder statig treurmuzijk zich in beweging, wordende het lijk door 24 schutters gedragen, terwijl door onderofficieren en korporaals de slippen van hel rouwkleed werden vastgehou den waarna de overige schutters bij paren gevolgd door de familie van den overledene, het lijk grafwaarts begeleidden. Aldaar geko men schoten gedaan terwijl de luitenant Gróve intusschen eene gepaste aanspraak deed en keerde de stoet vervolgenssteeds vergezeld van eene zeer groote menigte belangstellenden en nieuwsgierigenin dezelfde orde weder stadwaarts. ’s Mans verscheiden van hier zij hem zalig en zijne assche ruste in vrede 1 terwijl zijne hoogbejaarde weduwe met hare kinderen en verdere nabestaanden den besten steun en den dierbaarsten troost ervare! Uit Grouw wordt berigt dat de kapi tein J. G. Bleeker met het schip Zwaantje op den van Nerva ver- van Delfzijl SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1