NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEIENT SNEEK. 1857. No. 80. 12de Jaargang. WOENSDAG den 7 October. i l BINNEN- EN BUITENLAND. I l- dadelijk een gelegene bewaarplaats. van af hedengeduren- een’ ieder ter lezing is afschrift tegen betaling verkrijgbaar wordt ge- aangebodene Gemeente- wordt in deze stad al heviger, looze artikeltjes in het vragen afgekeurd zijn van de hunnen staf.” dezen inhoud king tot onze SNEEK, 6 October Van den 26 Sept, tot en met den 2den dezer zijn in deze provincie 84 runderen aan de besmettel ij ke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6565. Men meldt uit Amsterdam d. d. 2 Oct.: Vol gens officieel berigt dd. 1 Oct.is weder ter alge- meene rekenkamer overgebragt voor eene som van tweehonderdduizend gulden aan inge trokken muntbiljetten van 10, zoodat thans, met inbegrip der bij vorige aankondiging ver melde som van f 28,971,500 voor een bedrag van ƒ29,971,500 aan muntbiljetten is ingetrok ken. De nieuwe wet op het onderwijs zal te staan komen op eene hoogere uitgave vat^OS,250. Er worden namelijk aangevraagd 25,200 voor jaarwedden van de provinciale inspecteurs voor het lager onderwijs 7000 voor hunne reis- en verblijfkosten 59,050 voor reis- en verblijf kosten van de district-schoolopzienersf25,000 voor bijdragen aan gemeenten door de uitga ven tot eene behoorlijke inrigting van haar lager onderwijs vereischt te zwaar gedrukt en ƒ2000 meer dan voor de loopende dienst voor de jaarwedden van onderwijzers en on derwijzeressen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 1 Oct.: Heden is bij het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland, onder voorzitterschap van mr. J. A. Philipse, een aan vang gemaakt met de behan deling der zaak van Sidin en 21 andere be schuldigden (bekend onder den naam van de Maleijers). Zij werden vroegtijdig uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering in vier rijtuigen gezeten onder behoorlijk ge leide van kavallerie naar het gebouw van het geregtshof overgebragt. Men weet dat de advocaat-generaal mr. Francois in deze zaak de functien van het openbaar ministerie waar neemt terwijl als verdedigers van ambtswe ge zijn toegevoegd de heeren mr. G. van Bell, A. M. van Stipriaan LuisciusB. L. Rasch en M. S. Pols. Er zijn door den heer procu- reur-generaal veertien getuigen gedagvaard maar dat getal zal in den loop van de be handeling der zaak ook door het oproepen van getuigen a decharge, van den kant der verdediging, worden uitgebreid. Er zijn twee personen uitgenoodigd om tot tolken te ver strekken. Het zal wel overbodig zijn hierbij te voegen dat de menigte, die zich in de groote zaal van het geregtsgebouw en in den omtrek bevond, buitengewoon groot was ter wijl eene algemeene belangstelling door het pu bliek aan den dag gelegd werd. De behan deling van de zaak nam eenen aanvang met de voorlezing van het arrest van verwijzing en de acte van beschuldiging. Men meldt uit Amsterdam d. d. 50 Sept.: Zaturdag avond omstreeks 6'/, ure heeft aan de tolsteeg-barrière te Utrecht een droevig ongeluk plaats gehad. Zeker persoon door minnenijd gedreven heeft zijn meisje met een mes eene zeer belangrijke wonde toege- bragt nabij de onderste rib, zoodat zij ineen’ zorgelijken toestand verkeert. De dader heeft zich in handen der justitie gesteld. In de Utrechlsche Courant van 50 Sept, protesteert de hoogleraar G. W. Vreede ern stig tegen een ongeteekend berigt” in de Staats-Courant (ook door de andere bladen overgenomen), bij hetwelk de minister van buitenlandsche zaken” ten gevolge van een of ficiële verzoek ter kennis bragt, dat de zooge naamde St. Helena-medaille zoodra mogelijk zal worden uitgereikt door het Fransche ge zantschap te ’s Hage. De hoogleeraar eindigt zijn artikel aldus: Nog koesteren wij eenig vertrouwen dat zij althans die weleer gedwongen onder de Fransche vanen hebben gestreden zich aan de uitnoodiging van deu minister niet zullen laten gelegen zijn dat zij de liefde tot den geboortegrond boven het aanloksel der ijdel heid stellende, het door anderen zoo begeer lijk geacht merk der afgeschudde slavernij zul len versmaden. Ware het andersmoesten wij ons in onze regtmatige verwachting be drogen zien wij zouden eenen treurigen troost vinden in de spotternij van den man die eens de napoleontische heerschappij hier te lande heeft helpen verpletteren. Het zal eene curieuse festiviteit zijn,”” zeide Falck van den eersten Franschen ridderslag in Hol land die bekend met de geschiedenis der laatste jaren zijn oog laat gaan over eene bonte rei tot zulk een oogmerk bijeengebragt zich bezwaarlijk kunnen onthouden van lag- chen of weenen je ne sais lequel des deux. Pauvre espèce humaine In verband met het bovenstaande, laten wij hieronder eeu op deze zaak betrekkelijk berigt uit Weimar van den 29 Sept, volgen De gisting tegen de Sint-Helena-medaillie Op de uaam- in de openbare bladen waar om de medaille scherp werd thans gevolgd verklaringen oude krijgslieden geteekend door Een dezer verklaringen is van Kameraden Met betrek- gisteren afgelegde verklaring we gens de Sint-Helena-medaille moeten wij het volgende ter uwer kennis brengen Geen uwer, die de Sint-Helena-medaille aangeno men of maar er om gevraagd heeft kan voor taan aan onze veleranen-bijeenkomsten en fees ten deelnemen en wij zouden ons genood zaakt zien hem reeds nu van onzen kring uit te sluiten en alle kameraadschappelijk verkeer met hem af te breken. Mogt onverhoopt één of meer in onze stad zich laten verleiden, naar die medaille te verlangen en ze aan te nemen dan verklaren wij hem bij deze dat wij zijne begrafenis niet zullen bijwonen daarbij de militaire eerbewijzen zullen weigeren (hetgeen de commanderende generaal zeker ook zal doen), en zijne Duitsche madaille van verdiensten niet op de bepaalde plaats zullen brengen. Wij achten en eeren de Fransche natie doch kun nen nooit dulden, dat zulk een hoon ons worde aangedaan.” Men meldt uit Arnhem d. d. 26 Sept.: Heden ochtend is alhier behandeld voor de correctionele regtbank de zaak van J. T. Hz., van Elspeetbeschuldigd van moedwillige mis handeling, eene onbekwaamheid van werken van meer dan twintig dagen veroorzaakt heb bende, gepleegd op den persoon van J. v. d. K. mede landbouwer te Elspeet. Ofschoon deze KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen ter kennis van de in gezetenen, dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van den 5 dezer maand, zijn vastgesteld: 1°. Het aanvullings-kohicr van den Hoofdelij- ken omslag over de inwoners van de gemeente Sneekover het dienstjaar 1857. 2°. Het suppletoir kohier van belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Hon den voor dezen jare; en dat beide kohieren ge durende 8 dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een' ieder ter lezing zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 5 October 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WOUDA. De Secretaris 1IAGA. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secretary dezer Stad de 14 dagenvoor nedergelegden in der kosten algemeen steld de aan den Raad begrooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor den jare 1858. Sneek den 5 October 1857. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOUD A De Secretaris 1IAGA. zaak op zich zelve niets belangrijks opleverde, is zij om de oorzaak, waaruit de twist ont stond opmerkelijk. Uit de debatten toch is gebleken dat T. tengevolge van verschil van godsdienstige be grippen eenen hevigen haat tegen J. V. d. K. voedde, omdat deze laatste de vriend van deu vorigen predikant was en, met den nieuw be- roepene niet instemmende, in het naburige Garderen ter kerk ging. Na langdurige ver- wijtingen, ontmoette T. den ander op een pad en begon de twist met het voorgeven dat de laatste, het pad met een’ kruiwagen met rog ge overgaande, zijue daaraan staande boekweit had beschadigd. Onder het uiten der woorden t »Als ik je alleen in het bosch had, sloeg ik je dood, beroerde kerel duivel 1 je maakt oproer in de gemeente je loopt naar Garderen in de kerk, oproermaker!” wierp T. zijn’ vijand tot twee herhaalde malen met zooveel geweld tegen den grond dat dezeaan het hoofd gewond bewusteloos bleef liggen en ten gevolge van den val eene hersenschudding plaats had waardoor hij gedurende eene maand het bed en zijue woning moest houden en hij tot in het laatst der afgeloopene week verhinderd was, zijn da- gelijksch werk te hervatten. Het openbaar ministerie eischte eene gevan genisstraf van vier jaren. Na de verdediging der beleedigde partij door mr. E. Scheidius en van den beklaagde door mr. G. Eversheeft de regtbank J. T. veroordeeld tot eene correc tionele gevangenisstraf van drie jaren schade loosstelling van ƒ70 aan de beleedigde partij en in de kosten. Men meldt uit Zutphen d. d. 50 Sept. De voortdurende lage waterstand veroorzaakt den handel vele ongelegenheden en stremt de scheepvaart. De stoomboot van Amsterdam op Keulen langs onze stad varendeheeft hare dienst reeds moeten staken. Men meldt uit Zalt-Bommel d. d. 50 September: Weinige menschen heugt het, de rivier de Waal sinds vele maanden zoo laag gezien te hebben als thanszoodat de diep ge- ladene schepen of aan den grond geraken of moe ten overladen. Alle stoombooten welke, bij eenen hoogeren waterstand van de rivier, de Lek op- en afvoeren passeren thans deze stad hetwelk voorzeker een groot gerief is voor ve le reizigers. Men meldt uit Deventer d. d. 50 Sept. Onze ijverige policie-agent J. de Nooij was heden bijna het slagtoffer geworden eener vree- selijke misdaad. De policie-bediende der 2e klasse G. H.wegens slecht gedrag uit zijne betrekking ontslageu en heden voor het laatst dienst doeude, heeft getracht, hem van het le ven te berooven. Onder voorwendsel van hem eenen brief over te geven haalde hij eensklaps eene pistool te voorschijn, en onder den uitroep van Nu zult gij onder mijne handen sterven”, zette hij hem dit voor de borst. Maar de pistool weigerde. De agent de Nooij greep hem "j’; aan en voerde hem met behulp van paar toegeschoten lieden naar de nabij Daar gekomen, trok de booswicht eene tweede pistool over, doch dit weigerde voor de tweede maal. Dit geschied de op de openbare straat en op helderen dag. Het schijnt het voornemen van den misdadi ger te zijn geweest, om eerst den agent en daarna zich zelven te dooden. Eene der pistolen schijnt geladen te zijn geweest met een’kogel en de andere met een stuk lood. Vele inge zetenen brengen den wakkeren agent van po- licie hunne gelukwenschen. Men meldt uit Groningen d. d. 2 Oct.: Heeren curatoren aan de hoogeschool te Gro ningen hebben in hunnen vergadering van den 29 September ter vervulling van de va cature van gewoon hoogleeraar in de regtsge- leerde faculteit alhieropengevallen door het overlijden van den hoogleeraar mr. G. Star Numan aan Z. Maj. voorgedragen de heeren N. Olivier, wethouder en advocaat te Leyden, en C. P. Hennij regter in de arrondisse ments-regtbank te Arnhem. Men meldt uit Bergum d. d. 25 Septem ber Onder de bachanaliën die ter gelegen heid der kermis zondag jl. alhier plaats had- SNEEKER i t i» r COURANT. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1