NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 81. ZATURDAG den 10 October. rs 12de Jaargang» f BINNEN- EN BUITENLAND. I wiimiHiiiiiimiiiffli voor en in F «r AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secretary dezer Stad van af lieden geduren de 14 dagen, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt ge steld de aan den Raad aangebodene Gemeente- begrooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor den jare 1838. Sneek den 5 October 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA De Secretaris II AG A SNEEK, 9 October. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 3 dezer zijn met algemeeue stemmen aangeno men 1) het ontwerp van wet tot onteigening van perceelen voor den aanleg van een’kunst weg in de gemeente Baarderadeel; 2) verschei dene ontwerpen tot naturalisatie van ver schillende personen. Uit de aanmerkingen gevoegd bij de van regeringswege aan de tweede kamer ingediende begrooting voor 1838, bWjkt o. a., dat de heer Van Deen, buitengewoon hoogleeraar in de genees kunde te Groningen in den loop van 1838 tot gewoon hoogleeraar zal worden benoemd. Z. M. beeft aan de weduwe van den on gelukkig omgekomen machinist bij den Fran- schen schouwburg, Van Hees, eene som van ƒ100 en aan den gekwetsten werkman Gijze- mau eene som van ƒ50 geschonken. De minister van financiën heeft bepaald, dat de patenten der sociëteiten enz. niet meer moeten gesteld worden op naam van een’ der directeurs, maar, even als die der naamlooze maatschappijen moeten gebragt worden ten name dier sociëteiten zelve met bijvoeging van den naam des directeurs die de aangifte gedaan heeft. Dezelfde minister heeft besloten dat paar den die den bij art. 20 6 der wet op paarden voor vrachtwagens gebezigd bedoel den werktuigelijken arbeid hebben te verrig- ten in de vijfde klasse kunnen worden ge rangschikt, al zijn de betrekkelijke karren of vrachtwagens van veerkrachtige of rekkende ligchamen voorzien. Zondag avond jl. heeft de candidaat S. P. Heringa voor eene zeer aanzienlijke schare van toehoorders, zijn dienstwerk bij de Her vormde gemeente alhier aanvaard met het hou den eener leerrede over 2 Cor. 7: 10a. Gisteren heeft de arrondissemen ts-regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van D. S. huisvrouw van J. P.benevens twee harer dochters en nog een ander meisje, G. B. ge naamd welke allen te regt stonden wegens diefstal en opligterij en dezelve diensvolgens veroordeeld: de moeder tot 3 jaren gevange nisstraf en de anderen tot eenzame opsluiting namelijk, de oudste dochter 18, de tweede dochter 5, en G. B. 6 maanden; voorts tot onderscheidene geldboeten en allen in de kos ten. Jongstleden dingsdag nacht zijn in eene weide nabij deze stad, op eene zeer wreedaar dige en hoogst schandelijke wijze, tweescha- pen gedood zijnde het eene dwars doorge houwen en het ander geheel vaneengesneden en daarna in de sloot geworpen en hebbende men niets dan ecnig weinig vet medegenomen. ■Ofschoon men de daders nog niet op het spoor is, hoopt men dezelve echter te vinden en doet ■de justitie ijverig onderzoek. Men meldt uit ’s Gravenbage d. d. 3 Oc tober Heden is bij het provinciaal geregts hof van Znid-Holland met de behandeling van .de zaak der 22 Maleijers voortgegaan. Het getuigenverhoor is afgeloopen. Verschillende getuigen zijn nog gehoord, terwijl de verkla ringen van onderscheidene afwezige getuigen zijn voorgelezen. De beschuldigden zijn on derscheidene malen opmerkzaam gemaakt op hetgeen uit die getuigenissen of verklaringen ten nadeele van allen of van sommigen voort vloeide. Onder de gehoorde getuigen bevond zich de echtgenoot van den kapitein. Na het getuigenverhoor, heeft de voorzitter eenige der beschuldigden, elk in het bijzonder, onder vraagd terwijl gedurende dien tijd de overi ge beschuldigden uit de zaal werden verwij derd. Dat verhoor van de beschuldigden zal morgen worden voortgezet. De advocaat-ge- neraal Francois heeft, uit naam van den procureur-genéraalaan de beschuldigden doen aanzeggen, dat hij voornemens is, zijn requi sitoir ook legen hen te nemen 1) ter zake van desertie van boord van het schip gedu rende de reis, en 2) ter zake van diefstal van de scheepsbarkas van de Twenthe. De verde diging heeft bij monde van den heer Van Slipriaan Luiscius, aanteekening verzocht, hetgeen het hof verleend heeftdat aan de beschuldigden niet is medegedeeld, wat gedu rende hunne afwezigheid uit de zaal is voor gevallen. Bij de behandeling der zaak bleek o. a. de bijzonderheid dat er een aanzienlijke voorraad vleesch en spek aan boord was en dit gaf den president een en andermaal aan leiding om den kapitein met nadruk voor te houden het belang, dat er voor schip en equipage had bestaan om bij zulk een’ voor raad van vleesch, wat inschikkelijker te zijn jegens de Javanen en hun ten minste tweemaal ’s w’eeks op hun verlangen vleesch te verstrek ken. De kapitein bleef echter volhouden dat hij in gemoede meende alzoo te moeten han delen en hen ander voedsel te moeien wei geren dan naar hij geloofde de monsterrol medebragt. Hij moest zijn zedelijk overwigt als kapitein handhaven of de ééne vordering zou weder tot de andere leiden, en zijn ge zag ware vernietigd. Voorts is uit de afgelegde getuigenissen of voorgelezene verklaringen gebleken dat som migen van het Europeaansche scheepsvolk wel degelijk gevreesd hebben dat er ten gevolge van de weigering van den kapitein om aan de Javaansche bemanning betere voeding te ge ven moeijelijkheden zouden ontstaan, en dat zij meer dan eens, den kapitein gewaar schuwd hebben maar dat deze in zijne wei gering is blijven volharden. Volgens het verhaal van de beschuldigden konden zij het van den honger niet uithouden en daar zij meenden dat de serang niet ge noeg voor hunne belangen waakte, heeft deze hen aangespoord, om als hij floot naar bo ven te komen, ten einde hel gesprek met den kapitein te kunnen hooren. Toen nu de ka pitein eene pistool vertoonde is men daarop aangevallen, ten einde ongelukken te verhoe den. De besch. waren over het algemeen spraakzamer dan in de vorige zittingen. Zij verklaarden dat zij nu niet meer bevreesd en beangst waren om voor de groole heeren te spreken. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 6 Oct.: Het verhoor der beschuldigde Maleijers is heden voor het provinciaal gereglshof afgeloopen. De advocaat-generaal heeft het woord gevoerd en volgehouden de rebellie van 10 beschuldigden zullende hij de vrijspraak van de overigen op dit punt requireren. Morgen voortzetting zij - ner rede. 7 Oct. In de zitting van het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland van heden heeft de advocaat-generaal Francois zijne conclusie in de zaak der Maleijers voortgezet en ten einde gebragt. Ten slotte nam de adv.-gen. bet vol gende requisitoir tot veroordeeling 1) den se rang Sidin wegens poging tot moedwilligen doodslag tot eene tuchthuisstraf van 3 13 ja ren 2) Pa Seno wegens brandstichting waar door het te voorzien was, dat menschenlevens in gevaar zouden worden gebragttot de straf fe des doods uit te voeren binnen de stad Rot terdam en overigens de beschuldigen 522, wegens verschillende misdaden als a. weder- spannigheid jegens hunne meerderen in rang b. desertie van het schip en c. diefstal van een barkas tot eene tuchthuisstraf van 5 10 j a re n Na het requistoir van den advocaat-generaal heeft mr. Stipriaan Luiscius al de beschuldig den verdedigd tegen de aanklagte van rebellie. Morgen ten tien ure voorzetting zijner rede. In de bekende zaak van zekeren V. d. S. tegen de Holl. spoorweg-maatschappij heeft het pv. geregtshof te Amsterdam dezer dagen uitspraak gedaan. V. d. S. werd ten gevolge der ramp op den spoorweg bij Schiedam, in den avond van JO Augustus 1836 ernstig verwond. Hij heeft de maatschappij, als civiel aanprakelijk voor de door hem geledene schade, voor de regtbank aldaar doen dagvaarden de maatschappij ont kende die civiele aansprakelij kheid, welke even- wel door de regtbank, bij vonnis van 9 Junij, is aangenomen. Het hof heeft, bij zeer uit voerig arrest, het vonnis der regtbank bekrach tigd en de maatschaphij alzoo veroordeeld tut vergoeding der schade, door den oorspronke- lijken eischer v. d. S. ten gevolge van deu gemelden spoorweg-ramp geleden. Onlangs is bij de arrond. regtbank Ie Amsterdam de vraag behandeld of hij die, zonder bij de Duinwater-Maatschappij geabon neerd te zijn uit de huizen van zijnen butir- en met diens toestemming het voor de zen en zijn gezin bestemde water door eene aangebragle buis in zijn huis afleidt eu af tapt zich naar de wet aan diefstal schuldig maakt. De regtbank heeft haar ontkennend beantwoord, en wel hoofdzakelijk op grond dat het water, zoodra het in het huis van den geabonneerde is gekomen, diens eigenclom is geworden en het wegnemen van iets, met toestemming van den eigenaargeen’ diefstal daarslelt. Den 21 Sept. jl. is deze zaak in appél voor het prov. geregtshof te Amsterdam behan deld. De adv. gen. mr. J. A. Jolles het openb. min. waarnemende, ofschoon overtuigd van het hoogst onzedelijke van de daad, meende naar de wet bekrachtiging van het vorige vonnis te moeten eischen. De raadsman des beklaagden, mr. C. Mirandolle, ondersteunde nog nader het genomen requisitoir. Het hof heeft zich gisteren er mede vereenigd. Bij de herstemming te Amersfoort voor een lid der tweede kamer, is gekozen de heer van Asch van Wijck met 976 stemmen. Men meldt uit Ambt Vollenhove d. d. 5 October De palingvangst waarin zoo velen in deze gemeente een voornaam middel van be staan vinden was dezen zomer ten gevolge van de hitte en van bet lage binnenwater, buitengewoon ruim. Niet zelden gebeurde het, dat men in ééne fuik, in éénen nacht, van 23 tot 40 halve Ned. ponden paling ving. Neemt men in aanmerking dat de meeste visschers gewoonlijk van 50 tot 90 fuiken tegelijk heb ben uitgezet dan kan men daaruit tot de aanzienlijkste vangsten besluiten. Van deze paling wordt de schieraal hoofdzakelijk naar Engeland verzonden terwijl de zoogenaamde roode en dobbelaar-aal voor het grootste ge deelte in den omtrek verbruikt wordt. De door de opkoopers besteedde prijzen der schieraal waren dit jaar als volgt 1ste zwaar te van 1 Ned. pd. en daarboven 43 a 30 cents per pd.2de zwaarte, van pd. tot 1 pd. 42 cents per pd. 5de zwaarte beneden '/s pd. 22 cents per pd. De prijzen der roode aal waren 14 a 20 cents per pd. naar gelang der zwaarte. De dobbelaar-aal die eerst de schraalste en grofste soort van paling isgold van 16 tot 23 cents. Men meldt uit Harlingen d. d. 6 October: Gisteren avond is alhier per telegraaf het be- rigt ontvangen dat de prijs der aardappelen in Engeland bijna tot de helft was gedaald waardoor op de markt van heden in den han del met dat artikel weinig is omgezet. Vrijdag middag ontstond te Sappemeer ten huize van B. Nijman brandwelke bij den sterken N. W. wind zich als in een oogen- blik aan andere schuren en woonhuizen me dedeelde en wel zoo dat er in weinige uren tien a elf huizen en eene groote scheepsschuur met eene zich daarin bevindende p. m. 100 last groote schoonervan J. Berg en aange kocht door G. M. Lever te Wildervankeene prooi der alles vernielende vlammen werden. Eenige tusschengelegene huizen en 4 in aan bouw zijnde schepen zijn met moeite gered en eindelijk is de brand gelukkig geheel ge stuit. Niet minder dan 23 A 26 huisgezinnen SNEEKER COURANT. 1 man

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1