NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. w sl 1857. No. 82. 12de Jaargang. WOENSDAG den 14 October. ■M - inniiiimi Engeland is nieuwe 4 AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secretarij dezer Stad van af heden geduren de 14 dagen, voor een’ ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling 1$ iAhmbh man eene ten eer en de St. Helena-medaille roept de Grondwet uiten verlangt voor uwe borst de Water- loo-medaille Den Sasten Sept, heeft nabij Hannover de onthoofding van eenen misdadiger plaats gehad. Bij deze gelegenheid zijn er door de menigte grove ongeregeldheden gepleegd ofschoon de policie alle kroegen op den weg naar de plaats der executie eenige uren te voren had doen sluiten. Toen namelijk het hoofd van den schuldige viel, hebben zich eenige personen aan vallende ziekte on derhevig, of bevreesd dat zij er door aangetast waren het schavot bestormd, om het nog war me bloed van den misdadiger te drinken de wijl het bijgeloof er de kracht van genezing aan toeschrijft. De knecht van den scherp- regter heeft het hun zonder moeite verleend. Dit afschuwelijk tooneel heeft eene groote sensatie in de hoofdstad gemaakten men hoopt, dat de koning er in zal toestemmen', dat de teregtstellingen niet meer in het Open baar plaats hebben welk verzoek hem reeds door de staten van Osnabruck gedaan is. Onlangs ontdekte de Engelsche bank, bij het opmaken van hare balans op zekeren za- turdagdat 100 p. st. in specie ontbraken. De nacht werd doorgebragt om het abuis want men hield zich overtuigd, dat geen dief stal was geplergd te vinden. Den volgenden morgen kwam een der ambtenaren op het denkbeeld dat welligt bij het opzenden van kisten met geld, via Southampton naar West- Indie, ICO p. st. te veel kon zijn geëxpedieerd. Onmiddsllijk ijlt men naar den telegraafen daar begon eene jagt door de electriciteit ge maakt op den stoom w’elke laatste reeds 48 uren voor had. De telegraafdraad vraagtof het bedoelde schip nog in de haven ligt, x Het is op het punt anker te ligten wordt geantwoord. Het moet nog even wachten,” beveelt de electriciteit. Aan dit bevel wordt gehoorzaamd. Heeft het schip kisten geld aan boord gemerkt Ja.” De kisten moeten gewogen worden.” Zij zijn gewogen eene van haar de delinquent is zwaarder dan de andere.” Het verschil wordt opgegeven het is precies gelijk aan het gewigt van 100 p. st. Laat het anker lig ten zegt thans de geheimzinnige draad. De Engelsche bank vergenoegde zich met de In dische compagnie voor het te veel afgezondene 100 p. st. meer te debiteren. Zoo werd dus op veertig mijlen afstand de vergissing her steld zonder dat men noodig had de geld kisten te openenen de geheele zaak duurde nog geen uur. Op bevel der koningin van het grootste meesterstuk der nieuwe weef kunst, dat welligt ooit vervaardigd werd, aan den keizer en de keizerin der Franschen ter bezigtiging voorgelegd. Het is een tafellaken, voor nedergelegden in der kosten algemeen verkrijgbaar wordt ge steld de aan den Raad aangebodene Gemeente- begrooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor den jare 1858. Sneek den 5 October 1857. Burgemeester en IFet houders voornoemd WOITDA. De Secretaris BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 15 October. Van den 3den tot en met den Oden dezer zijn in deze provincie 74 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6657. Z. M. heeft benoemd tot regter in de ar rend.-regtb. te Groningen mr. J. H. de Sit ter, thans regter in de arrond.-regtb. te Sneek, en bij vernieuwing tot plaatsvervangend kan ton regter in het kanton Heerenveen den heer W. A. Evertz. Door hh. ged. staten is bepaald, dat de stemming ter verkiezing van een lid in de ver gadering der prov. stalen van Friesland, ter vervanging van wijlen den heer I. Wouters, in het hoofdkiesdistrict Sneek zal plaats hebben op donderdag den 29 Octoberen, ingeval ee ne herstemming noodig mogt zijn deze op don derdag den 12 November ek. In de zittting van de tweede kamer der staten-generaal van den 8 dezer is beraadslaagd over het wetsontwerp tot wijziging der regten op den in- en uilvoer van visch; een amende ment van den heer v. Bossè waarbij het door de regering voorgedragen regt wordt vermin derd tot de helftis aangenomen ten gevolge daarvan is het invoerregt van haring van vreemde visscherijen thans bepaald op 75 cent per 150 pond en van gezouten rommeling op 25 cent. Een amendement van den heer van Hoëvell strekkende tot het verleenen van al- geheelen vrijdom werd verworpen. Het al- zoo gewijzigde ontwerp is aangenomen met 50 tegen 12 stemmen. Men verneemt, dat Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken onlangs heeft te kennen gegeven, dat de schoolopzieners, wel ke thans die betrekking bekleeden voor ver reweg het grootste gedeelte indien zij althans niet wenschen om niet weder in aanmer king te komen, weder herbenoemd zullen wor den zoodat de verzoekschriften van de on derwijzers om het behoud hunner tegenwoor dige schoolopzieners, geheel overtollig kunnen gerekend worden. Men verneemt, dat de minister van bin nenlandsche zaken bij aanschrijving van den 5 dezer, no. 147, 2de afdeeling, zijn ver langen heeft te kennen gegeven om van de burgemeesters der hoofdplaatsen van de kies districten voortaan geregeld door middel van den telegraaf, een kort berigt te ontvangen van den uitslag der verkiezing voor leden van de tweede kamer- der staten-generaal; zullende de kantoren zoowel die van den rijkstelegraaf als bijzondere ondernemingen, door Z. Exc. worden aangeschreven, van de bedoelde op gaven geene betalingen te vorderen maar die met het departement van binnenlandsche za ken te verrekenen. Men verneemt, dat het in dagbladen me degedeelde alsof de staatscommissie, belast met de overweging van het ontwerp voor de landverhuizing naar en de kolonisatie in Ned. Indië, algemeen gunstig voor dit ontwerp ge stemd zou zijn als voorbarig moet worden geachtdat de genoemde commissie het aan haar opgedragen onderzoek over deze zoo belangrijke zaak met ijver voortzet, maar dat dit onderzoek nog niet zoo ver is gevorderd dat de leden een gevestigd gevoelen over deze aangelegenheid hebben kunnen aannemen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 8 Oct.: Voor het provinciaal gcregtshof in Zuid-Hol- eene som van ƒ6.78, ongerekend de weinige aardappels. Dus heeft ieder ei slechts ruim 1 cent gekost. Zoo men weet, kosten de ei- jeren thans ongeveer 2‘/a ets. het stuk. Men meldt uit Eethen d. d. 9 October Gisteren avond omstreeks 8'/ a 8s/4 uur be merkte men in eene zuidelijke rigting eenen hevigen brand die geniimen tijd bleef woe den. Heden verneemt men dat die ramp al weder te Tilburg heeft gewoed en ofschoon het nog niet met zekerheid bekend is, zijner toch geruchten in omloop, dat 15 a 17 hui zen eene prooi der vlammen zijn geworden. Behalve de Duitsche bladen waaruit wij reeds het een en ander betreffende de St. He lena-medaille hebben overgenomen, zijn thans ook de Vlaamsche organen als bestrijders de zer medaille opgestaan. De Grondweteen sedert kort te Antwerpen verschijnend blad, is van oordeel dat het voorbeeld van Napo leon III gevolgd, en op de St. Helena-medail le met eene Waterloo-medaille geantwoord moet worden. Voor Frankrijk heeft dat her- inneringsteeken eene nationale waarde, maar op de borst van een’ Belgvan een’ Neder lander, van een’ Duitscher, van een’ Engelsch- is het eene hemeltergende schandvlek verloochening van den met bloed gekoch- roem eene verkwanseling der nationale eigenwaarde. Laat den Franschen land is heden met de behandeling der zaak van de 22 Maleijers voortgegaan. De heeren ver dedigers mr. Stipriaan Luiscius Van Bell Pols en Rasch hebben achtervolgens het woord gevoerd tot wederlegging van de verschillende punten van beschuldiging. Daarna heeft de advocaat-generaal mr. Francois geantwoord en de beschuldiging volgehouden. Ten slotte heeft de heer mr. Van Bell den advocaat-ge neraal beantwoord. Het hof heeft daarop de uitspraak in deze zaak bepaald op vrijdag 16 dezer, des namiddags ten 1 uur. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 10 Octobee Gisteren is het provinciaal geregts- hof in Zuid-Holland in raadkamer vergaderd geweest over de zaak der Maleijers. De zit ting heeft van des voormiddags 11 ‘/3 tot des namiddags ten 5'/, uur geduurd. Men meldt uit Amsterdam d. d. 8 Oct. Voor eenige dagen ontstond er, in eene her berg te Grave, twist tusschen de visschers J. vader en zoon. Aan eerstgenoemde werd door den ander verweten dat hij voor ruim zes jaren den schipper v. H. zou hebben omgebragt en beroofd. Deze ijzingwekkende beschuldi ging roept daardoor in het geheugen terug, dat inderdaad in het begin van 1851 die schip per dood voor eene der poorten dezer vesting is gevonden, zijnde, naar deskundig gevoelen aan eene beroerte gestorven. Bovenbedoelde beschuldiging in het bijzijn van anderen gedaan zijnde, heeft de justitie zich met de zaak be moeid. Met belangstelling wordt de uitslag daarvan verbeid. Men meldt uit Nieuwediep d. d. 7 Oct.: Heden morgen is de kanonneerboot no. 9, kom- mandant luit, ter zee Oudraat, van hier naar Terschelling vertrokken ten einde in het be lang der oorspronkelijke concessionarissen de orde te handhaven bij het opduiken der gou den en zilveren munten uit het dikwijls be sproken wrak der Lutine. Van den Moerdijk wordt gemeldt, dat jl. zondag avond ten 9 ure de bliksem is gesla gen in een’ wagen van den spoortrein beladen met 15 balen katoen welke met nog eenige balen van eenen anderen wagen verbrandden. Door tijdig aangebragte hulp zijn de overige wagens welke ook met soortgelijke goederen waren beladen behouden gebleven. De goe deren waren voor België bestemd. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 8 Oct.: Bij de prov. commissie van onderwijs in dit gewest zijn gisteren en heden geëxamineerd voor den 2en rang 7 onderwijzers die allen toegelaten zijn voor den 5en rang 10, waar van 7 zijn toegelaten; voor den 4en rang 1 d:e toegelaten is; het Fransch 5, waarvan 1 loegelaten onderwijzeressen 2 waarvan 1 is toegelaten en eene bewaarschoolhouderes. Men meldt uit Assen d. d. 8 October: Er worden thans werderom door Pruissische kooplieden in Friesland jongebeesten opgekocht, tegen zeer hooge prijzen die naar Pruissen vervoerd worden om daar tot fokbeesten te dienen. Dezer dagen zijn ongeveer 200 stuks Meppel gepasseerd. Men meldt uit Meppel d. d. 8 October: Een zeer geacht ingezeten alhier deelt ons goedgunstig het volgende ter mededeeling me de, waaruit kan blijken dat men met groot voordeel hoenders kan houden ook de stede ling als de zaak maar op de regte wijze wordt aangevat Dat eene naauwkeurige en geregelde verzorging bij het pluimgedierte ook zeer veel invloed op de eijerlegging heeft blijkt daaruit dat vier jonge kippen zoo genaamde pouweltjes, die het geheele jaar opgesloten waren en daarenboven tot 's mor gens 8 a 9 uur in een klein nachthok gehou den werden, van 1 Januarij 1857 tot den 1 dezer maand, dus in 9 maanden, 652 eijeren hebben gelegd, alzoo ieder kip 165 stuks ei jeren van dit buitengewoon groot aantal ei jeren zijn afwisselend gelegd op 41 dagen tel kens 2 stuks, op 58 dagen telkens 1 en op 9 dagen niets. Deze kippen worden driemaal des daags gevoederd des morgens en ’s avonds met gerst telkens ongeveer een kop en des middags met drooge, warme aardappelen, ge mengd met min of meer grutters grind, het welk te zamen in de negen maanden beloopt SNEEKER COURANT. I E253 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1