NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, 1857. No. 83. 12de Jaargang. ZATURDAG den 17 October. I d c ligd. 3 Vfef h II n e n r 5 L SNEEKER t 11 BINNEN- EN BUITENBAND. e Q r r IIBUMW L 1 e r P 1 s drijvende is gevonden, welke dat berigt in i. 3 e i’ L 7 e a a e 9 d r ii i- T II y r s- COURANT. x. ziekenhuis aan de gevolgen bezweken en laat eene bedroefde weduwe na. De genoemde hoofdopzigter wilde heden morgen met de En- gelsche stoomboot dit land verlaten doch werd door de policie aangehouden en in ver zekerde bewaring gebragt. Te Leyden heeft eene droevige gebeurte nis plaats gehad. Bij het aflossen der militai re wacht aan het militaire detentie-huis bui ten de Marschpoort dier stad worden de ko gels der geladene gewezen van de afgeloste wacht gewoonlijk door den tamboer afgetrokken. Ook thans daarmede bezig, schijnt door onvoorzig- tigheid het slaghoedje op een der geweren ge laten en de haan daarbij gespannen gebleven te zijn zoodat het geweer onverhoeds afging en de kogel in den hals drong, waarop de ongelukkige dadelijk dood nederviel. Hij be hoorde tot het te Leyden in bezetting liggende bataljon grenadiers. Te Scheveningen ontvangen dat de romp Wees reeders de heeren A. Vrolijk dat zij, na het omdraaijen van het wiel, niet voorlging, en er dus eene tweede wending noo- dig was veroorzakende alzoo aan den tolgaar der eene schade van een’ halven penny daar elke draai een merk van doorgang geeft. AL deze omstandigheden stelden den man in staat, om zich de vrouw te herinneren en den zak te herkennen. Naar de kleederen te oordee- len was de vermoorde een fatsoenlijk man en volgens onderzoek der ligchaamsdeelen iemand van ongeveer 50 jaren. De jas over jas en het vest waren doorboord met steken en natofschoon de zak droog was. Ook is men uit de gebogene houding der knieën en de spie ren der dijen tot bet besluit gekomen dat de vermoorde in eene liggende houding gedood werd. De gevondene kleederen dragen geen merk doch zijn alle in den rug opengesne den waarschijnlijk om ze te spoediger los te krijgen. Ook kan de misdaad, volgens de tee- kenen van het vleesch dat van de beenderen afgescheurd wasnog niet lang geleden ge pleegd zijn. Daar de moord naar alle waar schijnlijkheid tusschen woensdag en donderdag gepleegd is kan men gissen dat de onge lukkige bij gelegenheid van den stilstand van bezigheden op woensdag jl. zich te veel aan uitspanningen of vermakelijkheden overgaf en in slecht gezelschap geraakte. Mogt het hoofd spoedig gevonden worden dan zou dit een groote stap zijn tot verdere nasporingen.” De Fransche dagbladen behelzen de vol gende opgave nopens den leeftijd van dieren De beer, de hond en de w'olf worden zelden ouder dan 20 jaar. De vos leeft 14 a 16 jaar, de kat een 1 Stal jaren de eekhoorn 7 a. 8 jaar; de olifant echter bereikt den ouderdom van 400 jaren. Toen Alexander de Groote Poruskoning van Indie, overwon, maakte hij een’ olifant buitdie zoo moedig had ge vochten dat de koning hem Ajax noemde. De overwinnaar wijdde het dier als hulde blijk aan de zon en stelde het in vrijheid, na het bevorens van het volgende opschrift voorzien te hebben: «Alexander, zoon van Jupiter, heeft Ajax aan de zon gewijd,” en 550 jaren later leefde die olifant nog. Er zijn kippen, die 50 jaren, en rhinocerossen, die 20 jaren geleefd hebben. Men kent het voor beeld van een paarddat 60 jaren geleefd heeft, maar in den regel worden die dieren niet ouder dan 23 of 50 jaar. Kameelen be reiken soms den ouderdom van 100 jaren. Vol gens Cuvier leven de walvisschen 1000 en de bruinvisschen 50 jaren. Te Weenen stierf een adelaar in den ouderdom van 104 jaar. Meerma len gebeurt het, dat raven den ouderdom van 100 jaren bereiken. Er zijn zwanen geweest, die 560 jaren hebben geleefd. Eenmaal be reikte een schildpad den ouderdom van 107 jaren. -- Men herinnert zich dat, bij de jongste bijeenkomst der beide keizers te Stuttgart keizer Alexander het eerst een bezoek aflegde bij keizer Napoleon. Thans verneemt men dat de keizer van Rusland te Stuttgart heeft verlangd te worden aangemerkt als een lid van de koninklijke Wurtembergsche familie ten einde op deze wijze alle bezwaren van eti quette omtrent den voorrang tusschen de beide vorsten uit den weg te ruimen. In het Overzigt der belangrijkste ge beurtenissen voorkomende in de Prov. Drent- sche en Asser Courantleest men o. a. het volgende Zaturdag is Napoleon III weder te Parijs teruggekeerd. Wat heeft hij in Duitschland gesproken Ziedaar de meest gewigtige diplomatische vraag van onze dagen. Heeft hij met den Russischen czaar gehan deld over de toekomst van Europa en heb ben zij dienaangaande plannen gemaakt en beloften gewisseld Waren die van vredelievenden strekking en gegrond op de bestaande tractaten van 1813, zoodat Europa blijft wat het nu is Of is er gehandeld over eene nieuwe ver- deeling van dat werelddeel eene verdeeling, die doet vreezendat het op de aarde zal gaan als in de zee de grooten slikken de kleinen in SNEEK, 16 October. In de op den 12 de zer gehoudene zitting van de tweede kamer der staten-generaal heeft de heer Asch Van Wijck als lid der kamer zitting genomen. Bij de ka mer zijn ingekomen ontwerpen van wel tot vaststelling der begrooling wegens den arbeid der gevangenen en tol regeling der ontvang sten en uitgaven van het pensioenfonds van burgelijke ambtenaren voor 1858. Na discussie zijn met algemeene stemmen aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging der hoofdstukken II en IXZf der staatsbegrooting voor 1856. Daar na is de kamer tol nadere bijeenroeping ge scheiden en werden de werkzaamheden van de afdeelingen voortgezet. Door den minister van financiën is aan de tweede kamer der staten-generaal ingezonden eene nota tot wijziging der wet op de mid delen daarbij wordt voorgesleld staking der heffing van opcenten op het geslagt ten ge tale van 58 met 1 Jan. 1838. Daardoor zul len de ingezetenen eene niet onbeduidende ver- ligting verkrijgen en tevens het bezwaar tegen de verhoogde tarieven vervallen welker toe passing tot 1 Januarij 1858 is geschorst. Woensdag jl. voerde de alhier gevestigde afdeeling der Vereeniging van het Metalen Kruis wederom het lijk van een barer waar dige leden grafwaarts dat van den heer K. J. Krol, in het jaar 1850 op zestienjarigen leef tijd als vrijwillige schutter uitgetrokken en vervolgens als luitenant na den Belgischen veldtogt teruggekeerd een man die be kleed met den post van arrondissements-ijker alhier, tevens in onderscheidene andere be trekkingen nuttig werkzaam was; waaraan velen voorzeker eene bijzondere verpligting hadden en die om zijne zachtaardige en be minnelijke hoedanigheden algemeen geacht en bemind werd. De voormalige luitenant, de heer K. Kooij maakte hiervan dan ook bij het graf eene eervolle vermelding. Ook zijn stof ruste in vrede en zijne nagedachtenis hlijve bij velen nog lang in zegening! Bij het naderen van het tijdstip waar op welligt W’eder vele jonge meisjes bare dienst verlaten en zich naar Amsterdam begeven om aldaar eene nieuwe dienst te zoeken meent men de aandacht te moeten vestigen op het in die stad door de Vereeniging ter verbrei ding der Waarheid opgerigte logement voor vrouwelijke dienstboden onder den naam van Te Huis, waarvan het hoofddoel is, jeugdi ge meisjes, buiten dienst zijnde, ten minste voor veertien dagen te verplegen door voor hare ligchamelijke en geestelijke belangen zoo veel doenlijk zorg te dragen ten einde zij onder medewerking van het bestuur der in- rigling, tot eene goede dienst mogen geraken en voor het pad der zonde worden be vei- De meisjes en ook vrouwen worden aangenomen zonder onderscheid van godsdienst- belijdenis. De kosten van verpleging bedra gen slechts 50 cents in het etmaal terwijl deswege onvermogenden niet worden afgewe zen maar daaromtrent schikkingen worden beraamd, ten einde zij later, in gunstiger omstandigheden komende de schuld kunnen afdoen. Het is van algemeene bekendheid dat dit Te Huis reeds van groote nuttige, strekking is geweest. Mogen bij voortduring velen er heil bij vinden Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 14 Oct.: De belangstelling in het lot der Maleijers bl ij ft steeds aanhouden zij worden in de gevange nis door aanzienlijke personen bezochten voort durend worden hun allerlei versnaperingen toe gezonden. Men meldt uit Rotterdam d. d. 10 Oct. Gisteren omstreeks 3 ure werd in het zieken huis aan den Coolsingel ingebragt een man genaamd Martinus Hussons, wonende in de Raamstraat alhier, met zware beleedigingen aan het achterhoofd, veroorzaakt door een’ slag met een stuk ijzer. Hij was werkzaam aan de creosoot-factory te Fijenoord. Zware oneenigheid met den hoofdopzigter, den heer T. G. R. schijnt hiertoe aanleiding te hebben gegeven hij is reeds een half uur na zijne opname in het is de treurige tijding van de pink de jonge Wees reeders de heeren A. Vrolijk en J. van der Toorn door de equipage verlaten in zee drijvende is gevonden. De verslagen heid welke dat berigt in zoo vele gezinnen te weeg gebragt heeft is groot. Is de beman ning verongelukt, dan zijn niet minder dan acht visschers in de kracht huns levens in de golven omgekomen op één na zijn allen ge huwd, terwijl twee vrouwen in zwangeren toestand verkeeren. Deze omstandigheden zul len doen bezeffen hoe groot deze ramp is, en de milddadigheid van menschenvrienden waar van Scheveningen zoo vaak bij onheilen van verschillenden aard de edelmoedige bewijzen heeft mogen ondervinden ook ditmaal niet achterwege blijven tot leniging der dringende behoeften van in rouw verkeerende weduwen en weezen. Men meldt uit Harlingen d. d. 9 Octo ber Een onzer dagbladen bevatte voor ee- nige dagen het berigt van eene groote daling in den prijs der aardappelen op de Londensche markt, waarbij zelfs gesproken werd van eene kennisgeving van hoogerhand om den uitvoer van dit volksvoedsel te ontraden. Dat niet iedereen door die tijding is afgeschrikt, blijkt, daar men thans de aardappelen in koffen laadt voor den uitvoer naar Engeland, in plaats van in kleinere vaartuigen gelijk tot dusverre ge schiedde. Men meldt uit Blokzijl d. d. 10 Oct. Van onderscheidene zijden maken de nieuwsbla den gewag van vergif tiging door het gebruik van garnalen. Hier ter plaatse worden dezelve da gelijks, ook almede door den zeer grooten aan voer, veel en door de mindere klasse boven mate veel gegeten zonder dat men bij iemand daarvan eenige nadeelige gevolgen ontwaart. Men leest in de Amst. Cour, van den 14 dezer: De volgende bijzonderheden eener te Londen gepleegde misdaad werden ons me degedeeld door onzen correspondent aldaar in zijnen brief, die gisteren niet in zijn geheel is opgenomen Gisteren ochtend tusschen 5 en 6 uur za gen twee jongens, die den Theems oproeiden, een’ reiszak op een’ der uitstekende bogen van de Waterboogbrug liggen, Begeerig naar hun nen vond werd de zak die zwaar woog en met veel touw digtgemaakt was, spoedig in de boot gebragt doch het sterke getij vereisch- te al hunne inspanning, zoodat zij den zak eerst bij hunne tehuiskomst openden en toen vonden zij er in ongeveer twintig menschelij- ke ligchaamsdeelen in pekel doch zonder hoofd handen en voeten benevens stukken bebloedde kleederen. De zak met hetgeen hij bavatte naar de policie gebragt zijnde, is deze dadelijk w’erkzaam geweest, en heeft eene kluw gevonden in de verklaring van den tol gaarder der brug (tot wier overgang een hal ve penny betaald moet worden). Deze herin nert zich ten duidelijkste, eene bejaarde vrouw met denzelfden zak en met een pak van bruin papier, denkelijk het hoofd, de handen en de voeten bevattende, in den nacht van donder dag op vrijdag door het draaiwiel te hebben gelaten en zelf den reiszak voor haar over- geligt te hebben w’egens de zwaarte. De vrouw scheen verward of ontsteld, zoo zelfs,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1