NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 84. WOENSDAG den 21 October. :diiowarm 12de Jaargang, v -- I ;e BINNEN- EN BUITENLAND. 'e 1 in l F n h 1 •r n S zoo dit verschijnsel wel eenigermate ruimen oorzaak ken van in die anders het realiseren der producten bespi digt. Men schrijft uit Budel (hij Eindhoven) d. d. 16 October: Op den Oden der vorige maand kwamen eeuige ingezetenen alhier van hunne jaarlijksche bedevaart naar Kevelaar binnen deze gemeente in processie terug. Te- SNEEK. 20 October. Van den lOden tot en met den 16den dezer zijn in deze provincie 105 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6742. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 15 OctoberDe meeste sectiën van de tweede kamer hebben bereids de spoorweg-plannen der regering onderzocht. Ten aanzien van de aan te leggen lijnen, moeten de sectiën nog al vrij eenstemmig van gevoelen zijn geweest. De lijnen, welker aan leg men in de eerste plaats, met allen aan drang zou hebben aanbevolen zijn de na volgende 1) van Harlingen over Leeuwar den en Groningen naar Leer; 2) van Arnhem over Zutphen Deventer, Zwolle naar Mep- pel tot Groningen 5) de zoogenaamde lijn van Bredius of van Rotterdam over Dord recht, Geertruidenberg Tilburg en Eindho ven naar Bilsem en zóó naar Luik 4) van Vlissingen over Middelburg naar ’s Bosch 5) van Arnhem over Nijmegen naar ’s Bosch en 6) des noodsde lijn van den Helder over Alkmaar naar Amsterdam. Het Friesch Weekblad verklaart w'eder, even als vroeger uit eene goede bron te ver nemen dat zich thans te Parijs een raad van administratie, bestaande uit acht mannen, waaronder van den eersten rang en invloed in Frankrijk, hebben geconstitueerd, ter vol- tooijng der spoorwegzaak van Noord-Neder- land. Uit ’s Hage meldt men d. d. 17 October: De leden der tweede kamer zijn gedurende de laatste veertien dagen druk aan het werk ge weest en wel zóódat er geen voorbeeld be staat, dat er in zulk een kort tijdsbestek zoo vele en zoo uitgebreide en belangrijke wetsont werpen door hen in de afdelingen behandeld zijn geworden want nog een paar dagen der aanstaande week en al het voorhanden zijnde werk is in de sectiën reeds afgedaan. Jammer, dat er zoo weinig leden op hunnen post zijn, zoodat de meeste wetten door onge veer de halfscheid der leden in de sectiën on derzocht zijn geworden. Dingsdag is er open lijke zitting aangekondigd doch het is te vreezen dat die zitting wegens gebrek aan le den geen’ voortgang zal kunnen hebben. Men schrijft uit ’s Gravenhage d. d. 16 October: Heden heeft de uitspraak plaats ge had in de zaak van de 22 Maleijers. De eer ste en tweede beschuldigde Sydin en Pa Seno, zijn W’egens rebellie veroordeeld ieder tot 5ja- ren tuchthuisstraf, en de vierde en elfde, Casidin en Ledesma ieder tot 5 jaren cor rectionele gevangenisstraf; en alle 4 voor het geheel in de kosten. De overige beschuldig den zijn, wegens gebrek aan wettigbewijs, vrij gesproken doch de procureur-generaal heeft het gevangen houden der vrijgesprokenen ge- eischt w’egens desertie en diefstal. Uit ’s Gravenhage wordt d. d. 17 Octo ber gemeld De vier gisteren door het pro vinciaal geregtshof in Zuid-Holland veroor deelde Maleijers voorzien zich in cassatie. Men verwacht, dat de 18 vrijgesprokenen spoedig op vrije voeten zullen gesteld worden. De herfst vergadering d'jr Synodale com missie der Nederd. Herv. kerk zal den 21 de zer op het ministerie voor Herv. Eeredienst Worden geopend. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 16 October. Het lijdt geen’ twijfel meer, of de bemanning van de pink Jonge Wees is in de golven omgekomen. Eene commissie zal zich yormen, om een beroep te doen op de mildda digheid van menschenvrienden ten behoeve van de zoo diep beklagensw’aardige weduw’en. Uit Apeldoorn schrijtt men d. d. 15 Oct.: Het schijnt, dat Z. M. van het plan, om ee- nen geruimen tijd op het Loo te blijven af gegaan is, daar nu het vertrek reeds tegen het laatst der volgende week bepaald is. Ook zou de opbouw van het paviljoen in de Schans bij het Uddeler-meer vooreerst geen' voortgang hebben. Z. M. heeft dezer dagen veel ge bruik van de jagt gemaakt, gisteren met Hd. gevolg de school van koning Willem III gen de hoofdpersonen is deswege proces-ver- baal gemaakt. Aanvankelijk dacht mendat deze zaak bleef rusten thans verneemt men het tegendeel. Men schrijft uit Cleef van 14 dezer, dat de gezondheidstoestand van den heer Thor- beckedie aldaar sedert vier weken in het hotel Robbers logeert, aanmerkelijk is verbe terd. De heer- T. zou de volgende week naar 's Gravenhage wederkeeren om zijne parle mentaire werkzaamheden te hervatten. Uit Vreden schrijft men het volgende Zaterdag 10 October jl. arriveerden alhier 17 wagens en karren uit Winterswijk, wel ke meest alle bestuurd door scholte-boeren dier gemeente, 167 mudden rogge herwaarts overbragten als de opbrengst van eene col lecteaanstonds na den brand door eene com missie, uit notabele ingezetenen bestaande, al daar gehouden en welk koorn tot hiertoe daar was bewaard dewijl hier de plaats ont brak om het te ontvangen.” Een eigenaardig verschijnsel brengt vele bew’eging onder de bewoners van Hameln en omstreken. Het oude Hohnsteinreeds zoo rijk aan sagen werpt sedert eenige dagen over eene oppervlakte van 20 morgen, uit zijn’ rotsachtigen grond vuur en vlammen uit, de oorzaak w’aarvan men tot nog toe niet heeft kunnen verklaren. Er werden manschappen gerekwireerd tot blusschen doch hoe meer water men er op wierp, hoe heviger de vlam men begonnen uit te barsten. Het vuur is geenszins vulkanisch. Den 15 Aug. jl. is, ter gelegenheid van het afsteken van vuurw'erk in het Champ de Mars te Parijs, gebruik gemaakt van het elec- trische licht om de tallooze menigte bij de donkerheid, waarin het vuurwerk hen liet, te verlichten. Ondanks den weinigen tijd voor gereedmaking en het ongunstige weder was het licht sterk genoeg om eene ruimte van 40 bunders te verlichten waartoe zeven lampen waren geplaatst op den middelsten klokketoren der militaire school. Op de minst verlichte plaatsen van het Champ de Mars was de kracht van het licht nog zoodanig, dat men daar en zelfs nog daar buiten met gemak de dagbladen kon lezen. In Frankrijk wordt thans ieder milicien, die twee jaren in w’erkelijke dienst doorge- bragt heeft, met onbepaald verlof naar huis gezonden. De effective sterkte der Fransche krijgsmagt is daardoor in den laatsten tijd reeds met wel vijftig duizend man verminderd. Te Tunnel (dep. Lot en Garonne, in Frankrijk,) heeft een 5'/Jarig kind eene vrouw van 44 jaar vermoord. Het kind stiet haar een mes met zulk eene kracht in het hart dat zij dadelijk den geest gaf. Wraakzucht schijnt de aanleiding tot dezen gruwel teziju geweest. De laatste stormen gepaard met hevige regens hebbeu in het zuiden van Erankrijk zeer vele verwoestingen aangerigt eu over- stroomingen veroorzaakt. Men vreest ook voor het verlies van meuschenlevens. Marseille is bij die gelegenheid het tooneel eener aandoenlijke gebeurtenis geweest. De straat Cannebière namelijk werd ten gevolge van de onophoudelijke stortregens als het wa re in eene rivier herschapen waarop de gol ven bewogen door den storm met woede voortgezweept w’erden. Eene vrouw met een kind aan den arm die straat W’illende over gaan nam om haar kind voor verdrinken te behoedenhet op haren schouder en begaf zich te middeu van het water of liever van den vloed, die eene verschrikkelijke hoogte had be reikt. Doch naauwelijks had zij eeuigeschre den voorwaarts gedaan, of zij werd omverge- worpen. Een burger, die haar en haar kind aldus had zien verdwijnen en beide wilde red den sprong hierop moediglijk in het w’ater zonder te overwegen aan welk gevaar hij zich blootstelde. Doch naauwelijks had ook hij eeni ge schreden voorwaarts gedaan of hij w’erd almede door den stroom omvergeworpen en de dood zou het lot dezer drie personen zijn geweestindien daarop niet vijf mannen die getuigen van het gebeurde W’aren geweest toegeschoten waren om hen te redden. Om reeds dingsdag morgen voorwaar. maandag nacht, 11-12, een treurig ongeluk nabijheid van Harderwijk een vaartuig met schipper eu van het weder bezocht en zich met de onderwijzers en leer lingen onderhouden. Uit Ambt Hardenbergh meldt men het volgendeSedert eenige weken is nabij het dorp Winterswijk het boren naar steenkolen met vernieuwden moed ondernomen. In den aanvang scheen de opening welke het vorige jaar geboord was, hier en daar zeer verstopt, doch men is alle belemmering weldra te boven gekomen en zet thans het werk met ijver voortwelks goede uitslag wel onzeker is doch waarop Duitsche geologen steeds veel hoop geven. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 17 October: Heden middag heeft het prov. ge regtshof van Friesland uitspraak gedaan in zake de vijf daders van en medepligtigen aan den diefstal, onder verzwarende omstandigheden te Aalsum gepleegdin den nacht van den 24sten op den 25 Julij. Het hof heeft den eersten beschuldigdeJan Jans Huberts aannemende, dat hij geene wetenschap heeft gehad dat de diefstal met geweldoefening zou worden gepleegd veroordeeld tot eene confi nement voor den tijd van twaalf jaren den 2den beschuldigde, Johannes Martens Hoogstra, van w’ien niet is bewezen dat hij wapenen bij zich had en daarvan heeft gebruik gemaakt, tot vijftien, en de 4de beschuldigde, Ubeltje Jans v. d. Ploeg tot zes jaren tuchthuisstraf de 5de beschuldigde, dochter van den eersten, die door dwang van haren vader de medeplig- tige van diens misdaden is geworden is ge- condemneerd tot drie jaren correctionele ge vangenis, zijnde de derde beschuldigde, Sijtze Pieters Sijtzema, wiens schuld niet wettig is bewezen dadelijk op vrije voeten gesteld. Weder heeft de sterke drank een’ offer geëiecht. Een boerenknecht te Haulerwijk een oppassend jongeling, ging zondag avond met andere jongelieden naar de herberg, om zich daar te verlustigen; want, helaas! de zon dag avond schijnt in vele plaatsen bestemd te zijn om zich aan brasserij en dronkenschap over te geven. De bedoelde jongeling kreeg tegen zijne gewoonte, te veel, en wel zoo erg, dat hij den volgenden morgen niet in staat was te werken. De boer, die wegens zijne op passendheid veel van den jongen hield laat hem te bed blijven denkende, dat hij tegen den middag zijn’ roes zal hebben uitgeslapen maar de jongeling komt den geheelen dag niet van het bed en reeds dingsdag morgen was hij een lijk! Vreesselijk Tusschen zondagen i heeft op de Zuiderzee plaats gehad. ïn de bevond zich knechtdoor de bedaardheid hadden beiden zich verstaan, dat laatstgenoem de in den voornacht, terwijl de schipper in den nanacht alleen zou werkzaam zijn. De knecht echter had het ongeluk, aan het roer in slaap te geraken en door eene wending daar van zulk een’ slag aau bet hoofd door de giek te krijgen, dat hij onmiddellijk dood bleef. De schipper, boven komende, ontwaardde met ontzetting het ongeluk, dat had plaats gevon den en is te Harderwijk aangekomen waar na de ongelukkige naar de burgelijke begraaf plaats is vervoerd. Den voerlieden te Groningen die al het graan hebben te vervoeren dat gelost wordt uit schepen, die langs het Winschoterdiep de stad binnenkomen heugt uit hun veeljarig bedrijf geen’ herfstwaarin de aanvoer van granen zoo gering was als thans. Men kan aan den niet oogst toeschrijven doch gelooft de er van voornamelijk te moeten zoe- het .onafgebroken fraaije w’ederdat den landbouwers veroorlooft voortdurend op het land te werken waardoor het dorschen granen op den achtergrond geraakt en het niet aanwezig zijn van geldbehoefte oe- SNEEKER COURANT n ■t 'F I" rr I t ti Q .0 ie e n e n* ;e le ;e n ït it n e r- n. n j- n >- i- 7 d h o e }-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1