NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. i I 1857. No. 85. 12de Jaargang. ZATURDAG den 24 October. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 24 OCTOBER 1857, des voormiddags ten 10 uur. t J afgeloopen BINNEN- EN BUITENLAND. l1 1 SNEEK, 23 October. In de op den 20 de zer gehoudene zitting der- tweede kamer zijn ingekomen de wetsontwerpen tot regeling van den raad van state tot wijziging van het hoofdstuk marine der staatsbegrooting 1837 en tot goedkeuring eener overeenkomst tus schen den slaat en de provincie Utrecht. De kamer heeft met algemeene stemmen aangeno men de begrooting voor den arbeid der ge vangenen en die der pensioenen over 1838 uit het burgerlijk pensioenfonds. Tot rapporteurs over het wetsontwerp op de regterlijke orga nisatie zijn benoemd de hh. Sander, Wint- gensMackay, de Brauw en Gevers Deynoot. Aan de tweede kamer der staten-gene- raal zijn door de regering ingediend 1) een ont werp van wet tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de landsdrukkerij voor de dienst 1838 2) eene voordragt ter wijziging van de- wet op het burgerlijk pensioen-fonds. Ten gevolge der aanstaande invoering van de wet op bet onderwijs zijn de gemeente besturen namens den minister van binnenland- sche zaken aangeschreven ten spoedigste aan gedeputeerde staten hunner provincie in te zenden; 1) opgave van het getal leerlingen, naar de kunne ingedeeld, op den 13 Januarij en 13 Julij jl. aanwezig op: a. de openbare scholen i. de bijzondere scholen 1ste kl. -r c. idem 2de kl. 2) van het onderwijzend per soneel op elke dier scholen 5) van de open bare of bijzondere scholen die in verschillen de tot de gemeente behoorende dorpen of ge- IllHiuibffilMiilw vlas het werpt het vlasboeren hier en elders eengekomen die lokken voor zich te houden. Velen hebben echter aangeboden den arbei ders voor dit verlies schadeloos te stellen doch hiermede zijn zij niet te vreden. Zij willen de lokken zei ven hebben bewerende, dat dit hun regt is, aangezien hetj zoö zij zeggen altijd zoo is geweest. Verleden maan dag zijn zij te hoop geloopen en hebben bij een’ vlasboer eene heining vernield en met steenen tegen deuren en ramen geworpen. Voorts hebben zij gedreigd om wanneer hun heden de lokken weder onthouden werden deze tooneelen van daag of aanstaanden maan dag op uitgebreider schaal te herhalen. Wij hopen, dat de tusschenkomst der militaire magt niet noodig moge zijn om de orde te handhaven. Luidens de met de jongste mail hij het departement van koloniën uit Suriname ont vangen berigten gedagteekend 21 Sept. jl. blijft de gezondheidstoestand onder de bevol king aldaar voldoende, terwijl rust en orde allerwege heerschen. In eene particuliere correspondentie uit Parijs aan de Indépendance Beige wordt gemelddat Z. K. H. de prins van Oranje den Vesuvius die thans eene groote hoeveel heid brandende lava uitwerpt heeft beklom men vergezeld van verscheidene gidsen die hem de gevaarlijke punten aanwezen. Aan graaf Paguila groot-admiraal der Beide Sici lian heeft de prins aan boord van het fregat Groningen, een schitterend diner gegeven. Op den 13 dezer, des nachts, heeft te Frankfort een groot ongeluk plaats gehad. In het huis van den vuurwerkmaker Schunk ontstond te 1 uur eene vreesselijke buskruid- ontploffing het huis stond in weinige minu ten in lichtlaaije vlam. Te l'/2 uur had ee ne tweede ontploffing plaats van eene groote KEN NIS GE KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen door deze ter kennis der ingezetenen dat op Woensdag den 23 November aanstaande, des voormid- dags van elf tot des namiddags één uur, op het Gemeentehuis alhier zal worden gehou den de vergadering, om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koop handel en Fabrijken te dezer stede die met het einde dezes jaars aan de beurt van af treding zijn zijnde de Heer S. ten Cate Bz. of die door overlijden of andere oorzaken zullen zijn uitgevallen. Dat de lijst der kiesgeregtigden voor een’ ieder ter inzage ligt op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de bezwaren tegen die lijst gedurende acht dagen te rekenen van heden, bij het Gemeentebestuur kunnen worden in geleverd. En zal deze door aanplakking en aankondi ging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 25 October 1837. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris PUNTEN TER BEHANDELING. Missiveberigtende het overlijden van den Heer Izaak Wouters, in leveu lid van den Gemeenteraad. Procesverbaal van verificatie der Gemeente kas. Missive betrekkelijk het reglement voor het beurtveer tusschen Sneek en Bolsward. Adres van Stadswerkiieden betrekkelijk hun loon. Benoeming van twee stem-opnemers en plaats vervangers in het stembureau ter verkiezing van een lid in de Provinciale Staten. Besluit van goedkeuring van het reglement voor het beurtveer van Gorredijk op Sueek. Voorstel tot betaling uit de onvoorziene uit gaven. Behandeling der Gemeente-begrooting voor 1838. ter hoe weinig begrip de bedoelde lieden van de hier bestaande strafregtspleging hebben. Men schrijft aan de Amst. Cour, uit ’s Hage d. d. 18 dezer Het naauwelijks ge ëindigd regtsgeding in zake der zoogenaamde Maleijers zal, naar ik verneem als daarmede in verband staande, gevolgd worden door een proces voor een collegie van arbiters betrek kelijk de assurantie van het verbrandde schip Twenthe. Ben ik wel onderrigtdan zal voor de reederij (boekhouder Brack en comp.) als advocaat optreden mr. J. Pinner, en voor de assuradeurs mr. Aug. Philips.” Tot aanvulling van de officiële mededeé- lingen omtrent de zaak der Lutine, zijn wij thans door eene vriendelijke hand in de gelegen heid gesteld op te geven dat den 16 en 19 dezer uit het wrak der Lutine zijn geborgen 1411 heele Spaansche matten 4 halve, 9 kwart, 1 achtste dito, 1 zilveren Fransche kroon, 1 gouden doubloen, 1 kwart dito, 1 Louis d’or en 1 koperen penning. {Amst. Cour.) De aardappeloogst is in den Bommelwaard afgeloopen. Het beschot is over het algemeen zeer mede gevallen, terwijl de hoedanigheid en smaak der aardappelen bij uitnemendheid goed zijn zoo als in de laatstê jaren zelden geweest is. talie gereed kooplieden heden er Duizenden mudden zijn ter expor- en de landlieden zien reikhalzend en afladers tegemoet, dewijl tot nog zeer weinige mudden zijn afgë- leverd en verkocht en wel tegen lage prijzen. Men vleit zich, dat Engeland dit jaar even als vroegere jaren trekken zal, dewijl hét er anders bij den overvloedigen oogst en la ge prijzen, voor vele pachters, die hun land tegen zeer hooge prijzen hebben gehuurd, droevig zou uitzien. (Zwolsche Cour.) Uit Heerjansdam wordt gemeld d. d. 17 October; Heden morgen zijn hier aangeko men een officier en 23 man troepen tot hand having der rust en orde, die verstoord drei gen te worden door eene zamenspanning der vlasarbeiders. Bij het zwingelen van het vlas, namelijk, ontstaat zeker afval, lokken ge naamd, en het is van over lang de gewoon te geweestdat deze lokken als een extfa voordeeltje den arbeiders gegeven werden. Door eene andere wijze van opmaken van het vorige jaar in gebruik gekomen meer lokken af, en nu zijn de op het eiland ovef- huchten bestaan 4) van de aanwezige kost scholen en het getal der kostleerlingen en 3) van de bewaarscholen en het getal kinderen daarin opgenomen. Bij gelegenheid der eerste wintervergade ring van het alhier gevestigd departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen op woensdag jl., had eene bijzondere plegtigheid plaats. Er zouden, namelijk, twee zilveren medailles worden uiigereikt wegens het red den van drenkelingen; de eene aan L. A. Vel- man en de andere aan IJ. Battstra, beiden alhier woonachtig. Nadat de heer dr. P. J. Costerus eene schoone rede had gehouden over het vóór en tegen van dergelijke bekroo- ningen waarbij zeer natuurlijk het eerste veld won werden de beide menschen vrienden door den heer G. Cool de zaal binnengeleid en be klom de heer A. van Ringh het gestoelte, die hen in regt warme taal aansprak, hunne ver diensten in dezen op eene kiesche,maar tevens nadrukkelijke wijze deed uitkomen en hun te kennen gaf, dat de Maatschappij volstrekt geen aanzien van persoon kent, maar slechts ware deugd, zich openbarende in liefde tot den medemensch waarna zijn Ed. hun de toegekende medailles uitreikte. Na dit alles sloot de heer K. H. Holtkamp de vergadering met eene gepaste dichterlijke bijdrage; wor dende een en ander steeds afgewisseld door keurige muzijk. Op den 19 dezer stonden te Leeuwarden de personen van Huberts en zijne dochter, waarvan de eerste jl. zaturdag tot 12 jaren tuchthuisstraf, de laatste tot 5 jaren correc tionele gevangenis is veroordeeld op nieuw voor het provinciaal gereglshof leregtbeschul digd de eerste van diefstal gepleegd in den nacht van den 11 op den 12 Mei jl. in de huizinge van de wedw. Gerben Gerrits Oos- terbaan onder Blija door twee personen, door middel van uitwendige braak en inklim- ming en met geweldoefeningna reeds te vo ren tot criminele straffen te zijn veroordeeld geweest; en de tweede van medepligtigheid aan dien diefstal door met weten een ge deelte van het gestolene te helen en te ver bergen zonder tijdens die heling kennis te hebben gedragen van de geweldoefening waarmede de diefstal is gepleegd. Nadat hel getuigenverhoor was afgeloopen requireerde de procureur-generaa de schuldig verklaring der beschuldigden aan het hun ten laste gelegde feit en veroordeeling van den 1sten tot tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren, met inachtneming van het bepaalde bij art. 208 van het wetboek van strafvordering omtrent het letten op de reeds tegen hem uitgespro- kene gevangenisstraf, en van de tweede tot tuchthuisstraf van 5 tot 13 jaren. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen ’s middags 12 uur. Uit ’s Gravenhage meldt men d. d. 19 October; Heden zijn de 18 door het hof in Zuid-Holland vrijgesprokene Maleijers in vrij heid gesteld en onmiddellijk met den eerst vertrekkenden spoortrein van half negen uur naar Rotterdam begeleid. Ook nu werden zij, in rijtuigen gezeten van hel huis van bur gerlijke en militaire verzekering naar het sta tion gebragt. Langs den weg dien zij door trokken bevond zich eene ontelbare menigte, die van hare voortdurende sympathie voor die schepelingen deed blijken. Men houdt het daarvoor dat zij spoedig te Rotterdam zullen worden aangemonsterd om naar Indië terug te keeren waartoe naar men zegt weldra gelegenheid zou bestaan. Voorloopig zullen zij in het Zeemanshuis worden opgenomen. Men verzekert, dat het afscheid van de 18 vrijgestelden met de vier lotgenootendie ver oordeeld zijn, zeer treffend was. Als een bewijs van gehechtheid die er tusschen de Maleijers bestaatkan strekken dat de 18 vrijgesprokenen vrijdag jl. in de gevangenis teruggekeerd, hunnen wensch hebben te kennen gegeven om de straffen waartoe vier hunner makkers zijn veroordeeld, geza menlijk te deelen, zoodat zij daarna met elkaar naar Indië konden terugreizen. Het spreekt van zelf, dat dergelijk voorstel geen’ ingang 1 heeft kunnen vinden. Men ziet daaruit ech- SNEEKER COURANT. 1 1 J l t t l t 5 1 i r 1 1 I i F 3 1 a a i 3 e i HACtA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1