NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 86. 12de Jaargang. WOENSDAG den 28 October. BINNEN- EN BUITENLAND. October 1 .1 1- !- i- !- i- van moedwil- van bijkomen- heeft het hof pro- van de jeugdige kolonist der Ommerschans Gui- berdine Hesselman beschuldigd lige brandstichting. Uit hoofde de verzachtende omstandigheden de geëischte straffe des doods in tien jaren Daarna werd door vijf jaren confine- den om te zien wasvond hem aan liggendegerust in slaap. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 21 Oc tober Heden morgen diende voor het vinciaal geregtshof in Overijssel de zaak Engeland en Frankrijk, ten einde door dat stoute middel een eiland aan het vasteland te verbinden. Het blad treedt in bijzonderheden betreffende de uitvoering en bespreekt de plan nen die door uitstekende mannen en zelfs door den keizer alles behalve als hersenschimmig zijn beschouwd geworden. De kosten van dit werk zijn op 200 millioen francs geschaten in zes jaren zou het voltooid wezen. De divan van Moldavië zoo berigt de telegraaf uit Weenen heeft met eenparige stemmen de autonomie (zelfwetgeving) der Vor stendommen besloten overeenkomstig de trac- taten met de porte w’ier regten erkend zijn. Verder heeft de divan goedgekeurd, dat de vereeniging der beide Vorstendommen onder een’ prins van eene dynastie uit westelijk Eu ropa zou plaats hebben met eenen vertegen woordigenden regeringsvorm en erkenning van ’s lands onzijdigheid door de mogendheden. De Wallachijsche divan heeft zich met al- geraeene stemmen met het nationale program ma vereenigd en deze omstandigheid heeft tot groote vreugde onder de inwoners aanlei ding gegeven. In de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika veroorzaakt eene geld-crisis aanmerkelijke verliezen. Meer dan honderd faillissementen van 100,000 tot 5 mill, dollars te New-York Boston en Philadelphiaeenige banken die hare betalingen gestaakt hebben eene daling van 20 procent op alle waarden aan de beurs het disconto hooger en hooger tot eene onge kende hoogte vele fabrijken gesloten en de ar beiders ontslagen algemeen mistrouwen zie daar de toestand van het oogenblik. De op 25 October ontvangen Sheboygan Nieuwsbode zegt: Het is haast onmogelijk, om de vele bankbreuken, welke dagelijks over gansch Amerika plaats grijpen, bij tehoudeu, ten zij men een dagblad uitgeeft. Voor week bladen is dit hoogst moeijelijk. Wij raden derhalve onzen lezers de uiterste voorzigtig- heid aan in het aannemen van bankbiljetten.” Doch het blad voegt er bij Hoe jammer lijk het tegenwoordig met vele banken moge gelegen zijn, onze banken zijn gezond, en bezitten het vertrouwen der handeldrijvende klassen.” Een correspondent van de Londensche Globe schrijft uit New-York onder dagteeke- ning van den 5 dezer: «De geldcrisis hier te lande is een zeer verklaarbaar verschijnsel het welk invloed op den gang der handelszaken in de geheele wereld moet hebben. Amerika heeft in den invoerhandel en in manufacturen te groote zaken gedaan er zijn te veel schepen gebouwd en spoorwegen aangelegd de levens wijze van het algemeen is te weelderig, de verteringen van particulieren zijn te buiten sporig. De tegenwoordige gesteldheid der za ken is eene welverdiende straf, eene bezoe king, die aan de natie reeds lang voorspeld is. Doch daardoor zullen zekerlijk huizen op het vasteland van Europa en in de voor den ma- nufactuurhandel producerende landstreken van Europa groote verliezen lijden daar zij zich hebben laten overhalen om aan onze invoer- handelaren crediet te verleenen en regtstreeks met hen zaken gedaan hebben, zoo lang zulk een stelsel kon stand houden. Amerika maak te het geld overel in de wereld duur, want het bragt eene aanvrage naar geld te weeg die de wezenlijke behoefte te boven ging. De ze oorzaak zal nu ophouden te werken het geen gevolgen zal hebben die op de algemee- ne geldmarkt weldra zigtbaar zullen worden. De productie van grondstoffen zal weder toene men hierdoor zullen de prijzen dalen terwijl de invoerhandel der Vereenigde Staten eenigo maanden lang schier geheel zal stilstaan.” Volgens een artikel in de N. Pr. Zeil., grijpt het Mohamedaansch geloof niet in Indië alleen de wapens aan iu alle steden van den Levant is de handel in wapens van iedere soort in eenen bloei als nooit te voren; in alle ste den van Klein-Azië, Syrië en Egypte merken de Europeanen en Christenendat de Muzel man aan niets met meer ijver denktdan om zich van wapens te voorzien. Luik en Bir mingham doen de voordeeligste zaken. De wa- penwinkels der bazars worden niet ledig; de Onlangs vertrok van Haarlem naar Am sterdam met den zoogenaamden beurstrein een matroos dieten gevolge van het ge bruik van sterken drank zich ongesteld ge voelde doch van wien men niet kon zeggen, dat hij beschonken was. De beweging op den spoorweg schijnt hem evenwel nog meer be- naauwd te hebben zo. dat hij even voorbij Halfweg, uil den wagen gesprongen is tot niet geringe ontsteltenis zijner medereizigers. Een locomotief later van Amsterdam afgezon- wat er van hem geworden den kant van den weg tuchthuisstraf veranderd, het openbaar ministerie ment geëischt voor twee kolonisten der Om merschans, beschuldigd brandbrieven te heb ben geschreven. Uit Zwolle meldt men d. d. 22 October: Bij vonnis der arrondissements-regtbank te Zwolle is de persoon van L. v. V., logement houder te Kampen ter zake van het mis handelen en verwonden zijner huisvrouw, veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van één jaar, eene geldboete van ƒ8 en in de kosten. Ingezetenen van het vierde district van Zeeland hebben zich tot de tweede kamer gewend met een adres, waarin voorkomt, dat, vermits de tijd nadert, waarop de con cessie tot bedijking van de schorren in het Zwin welke door den voormaligen keizer der Franschen, nu voor 52 jaren, aan wijlen den generaal v. Damme is verleend, zal eindigen, de kamer wordt verzocht om op welke wij ze dan ook haren invloed aan th wenden ten einde eene mogelijke daging met de er ven van den genoemden generaal te dezer za ke te verhoeden en de vruchten der indij king van dezen vaderlandschen grond voorde ingezetenen te behouden. Uit Gasseltnijeveen wordt gemeld d. d. 20 October: Heden avond omstreeks 8 uur kwam het paard met deu wagen van H. K. alhier van de markt te Zuidlaren terug en plaatste zich voor de banderdeur. Zij die te huis wa ren, komen buiten, om de marktgangers te ver welkomen. Maar, hoe vreemd kijken zij op, toen ze niemand in den wagen vernemen Bij later onderzoek bleek dat het paard zijn ge zelschap te Gieten bij eene herberg had ver laten, of liever was vooruitgegaan, misschien wel om de aankomst van zijnen meester en diens reismakkers aan te kondigen ten einde men te huis den maaltijd zoude gereed ma ken. Uit Land van Heusden meldt men d. d. 21 OctoberDe tweede schaar of naoogst der boüwlanden belooft zeer veel. De knol len en wortelen voornamelijk tot beestenvoe der voor den winter bestemd zijn zoo groot van stukals men ze in verscheidene jaren niet heeft kunnen teelen. Door dit overvloe dige gewas zal dus niet weinig vergoed wor den wat de weilanden miuder hebben opge leverd. De paus is den 15 dezer van Rome naar Civita-Vecchia vertrokkenom eenige steden aan dien kant van den Kerkdijken Slaat te bezoeken. Volgens berigten uit Lissabon van den 11 dezer heerschte de koortsziekte er nog in zeer hevigen graad hoewel de boosaardigheid der ziekte iets minder, en het aantal gene zingen in verhouding tot de sterfte grooter was geworden. Het jongste van de dagelijks omtrent den stand der ziekte uitgegevene rap porten vermeldde 202 ziektegevallen, 47 over ledenen en 75 herstelden. De Siècle bevat een artikel over het reus achtige plan dat door den heer Thomé de Gamond een Fransch ingenieur is ontwor pen tot het maken van een’ tunnel tusschen SNEEK 27 October. Van den 17den tot en met den 25sten dezer zijn in deze provincie 85 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6825. Bij resolutie van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken van 17 October jl., is aan de gemeenteraden van Amsterdam Haarlem en anderen die gevraagd hebben ontheven te worden van de kosten der ze gels van acten van den burgerlijken stand te kennen gegeven dat Z. Exc. bij konink lijk kabinets-rescript van 5 Februarij jl. no. 102, gemagtigd is, om die besturen mede te deeien, dat de minister zich bezwaard acht, om mede te werken tot eene vrijstelling van dat zegelregt bij koninklijk besluit, omdat de ze vrijstelling met den geest der bestaande ze gelwet geheel in strijd zou zijn haar ter zij de zou stellen en ten deele althans krach teloos zou maken dat echter de regering voor nemens is, een wetsontwerp in te dienen tot wijziging van sommige bepalingen der wet van 5 October 1845 {Staatsblad no. 47), en daar bij de bedoelde vrijstelling op te nemen, zoo- dat het lot van dat wetsontwerp zal afhan gen of en in hoeverre de verlangde ont heffing later zal kunnen worden genoten. Bij vonnis van het provinciaal geregtshof in Friesland van den 26 dezer, zijn Jan Jans Huberts en zijne dochter schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde feit (zie vorig no.), en is de eerste veroordeeld tot confinement voor den tijd van vier jaren en de tweede tot correctionele gevangenisstraf van één jaar. Bij koninklijk besluit is goedgekeurd het gewijzigde reglement voor een door T. Smeding en L. Ekkelboom te Leeuwarden op te rig- ien Algemeen Nederlandsch verzekeringsfonds voor de Nationale Militie. Bij den aanvang der najaars-beestenmarkt alhier op heden was een zevenhonderdtal hoorn vee aangevoerd alles werd tegen hooge prijzen verkocht. Men verneemt dat na een te Wolve- ga gehouden vergelijkend examen van mede dingers naar de onderwijzers-betrekking te Blesse uit het volgende zestal eene keuze zal worden gedaan: Petten, te Kuinre;v. d. Veen te Ter Idzard Houwen te Ruinen Piekemate Bornwerd Heemstra, te Dron- rijp, en v. d. Meer, te Sneek. Uit ’s Gravenhage meldt men d. d. 25 October Gisteren middag hebben jhr. H. J. van der Heim met zijne bruid de baronnes se Van Pallandt, die voor de oude lieden en weezen van de Hervormde diaconie bij gele genheid van de aanstaande voltrekking van hun huwelijk eenen keurigen maaltijd hadden laten bereiden dat geslicht bezocht. Hetzel ve was met bloemen en guirlandes versierd. Heeren regenten hebben de verloofden geluk gewenscht en hen namens de oude lieden en weezen bedankt. Toen deze aan den disch zalen en de verloofden de eetzalen binnentra den werden godsdienstige gezangen aangehe ven, De bijdragen voor het te Rotterdam en Rijswijk op te rigten gedenkteeken voor den Nederlandschen volksdichter Tollens hebben zoodanig bedrag bereikt, dal de centrale com missie de verwezenlijking mogelijk acht van hetgeen zij zich ten doel had voorgesleld. Te Lith aan de Maas zijn twee stoom- booten die de dienst tusschen Rotterdam en Venlo doen bij nacht tegen elkander aange varen waardoor de Elise gezonken is. De passagiers zijn droogvoets aan wal gekomen. De gezonkene boot heeft twee voelen water in, terwijl op dat punt slechts 21/, voet wa ter stond. Ten vervolge op onze vroegere mededee- lingen aangaande het gevondene in het wrak van the Lutineworden wij thans op nieuw in de gelegenheid gesteld te vermelden dal op 20 dezer weder geborgen zijn 650 heele zil veren Spaansche matten 8 halve dito 10 kwart dito 1, achtste dito, en 2 Louis d’ors voorts een stukje van eene Fransche kroon, eenige spijkers en een weinig koper. SNEEKER COURANT. 5 I 5 5 l 1 11 11 II t 't s I 11 lt e ti i-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1