NIEUWS- EN ADïERTENTlE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. TO 1857. No. 87. ZATURDAG den 31 October. i2de Jaargang. n- I Hit MiawiiiiM SNEEKER COURANT. Al i BINNEN- EN BUITENLAND. n n ik 1 er an 18 er Le >P ‘I’S et en lie ar or n- ot r- i- t?n na Q- E E, a 3U- jds iet ijk ut, 50 .en ich V. m, tut ik- >ot 00 .00 ie le kA 3e- 36- ut- »or ui en de ib- at- 51 en jn’ ek en t, or iet »o- al ad ro an de et N I het Ziekenhuis is gegaan schaft en horologie Voorts zou Naar aanleiding commissie van opmerkingen bemoeijingen dezer dagen ker een 7*LTTKII»1i\l BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, gelet op de resolutien van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provin cie van den 14 September 1835, no. I7!/,SI1 en van den 28 December 1844 no, 158, maken door deze aan de belanghebbenden bekend datingevolge art. 27 der wet op het Perso neel van den 29 Maart 1855 (Staatsblad no. 4) een ieder gehouden is aangifte té doen van zoo danige perceelen welke op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik waren of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars in gebruik genomen of van mobilair voorzien worden voor het aanschaf fen van meerdere dienst- en wrerkboden of paarden dan op den 15 Mei w’orden gehouden; en eindelijk voor het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen als aanvankelijk tot on belastbare einden aangelegd of gebezigd zijn zoo mede van paarden die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hier van moeten geschieden ten kantore van den Ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontslaan. Wijders wordt hierbij herinnerd dat naar luid van art. 7 der wet van den 24 April 1845 (Staatsblad no. 15), van alle gebouwen welke nieuw gesticht, vernieuwd, vergroot of uitge breid worden door de belanghebbenden bin nen zes maanden na de in gebruik stelling dier perceelen of nadat dezelve voor het eerst ge heel of ten deele worden betrokken aan de Zetters der gemeente aangifte moet worden ge daan daar bij verzuim dier aangifte wordt ver beurd de aanspraak op de vrijdommen welke bij de wet van den 28 Maart 1828 (Staatsblad no. 8) wegens die gebouwen zijn toegekend. En opdat deze kome ter algemeene kennis, zal dezelve worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 25 October 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOVDA. De Secretaris IÏA€tl. SNEEK, 50 October. Ter vervulling der vacature in de Provinciale Staten w’egens het overlijden van den heer I. Wouters, zijn in het hoofdkiesdistrict Sneek uitgebragt 517 gel dige stemmen waarvan de heer rar. M. J. Bak ker heeft verkregen 208 de heeren O. E. Houts- ma 28, jonkhr. Julius van Andringa dé Kem- penaer 20, Jentje de Jong 14 jhr. C. L. van Beijma thoe Kingma 15, F. A. Lammerts 11, terwijl de overigen onder 17 verschillende per sonen zijn verdeeld; zoodat is verkozen de heer mr. M. J. Bakker te Sneek. Uit ’s Gravenhage meldt men d. d. 22 October: Uit een particulier schrijven d. d. 15 dezer blijkt dat het stoomschip Gronin gen nog steeds ter reede van Napels lag. Z. K. H. de prins van Oranje bezocht den Ti den Pompei en bragt een’ geruimen tijd te midden der overblijfselen van deze als uit den dood verrezene stad door. De hooge reiziger zal, vol gens het naschrift van dien brief, van Napels regtstreeks naar Cadix vertrekkenen vandaar, zonder verder eenige havens aan te doen, naar het vaderland terugkeeren. Eenige dagen geleden, werd uit ’s Gra venhage onder de bewijzen der voor de al daar te regt staande Maleijers heerschende sym pathie ook vermeld, dat eene aanzienlijke da medie vroeger in de Oost woonde, aan elk der van regtsyervolging ontslagen 18 Maleijers een zilveren horologie tot afscheid had ter hand gesteld. Dat berigt blijkt thans wel voorbarig geweest te zijn, maar de zaak zelve heeft zich nu toch verwezenlijkt. Genoemde dame im mers heeft zich gisteren voormiddag in het Zeemanshuis alhier aangemeld en, bij 17 der op vrije voeten gestelde Indische zeelieden die aldaar gehuisvest zijntoegelatenieder hunner een zilveren horologie overhandigd terwijl zij op het vernemen dat de 18de naar was overgebragtook derwaarts dien persoon verkwikkingen ver- hem de toezegging van een zilveren na zijne herstelling, gedaan heeft, zij gezorgd hebben dat al deze zee lieden behoorlijk van schoeisel voorzien wor den en de belofte hebben gedaan om als zij weder voor de reis worden aangemonsterd, ook voor hunne verdere kïeeding te zM'.cn zor- gen- {Roti. Cour.} De synodale commissie der Nederd. Her vormde kerk heeft (gelijk reeds gemeld is) hare herfst vergadering den 21 October jl. ge opend in tegenwoordigheid van Z. Exc. den minister van Hervormde Eeredienst. De pre sident, ds. H. G. J. van Doesburghpredi kant te Rotterdam opende de vergadering met eene gepaste aanspraak waarbij hij diep bewogen te kennen gaf, dat de vice-presi dent, dr. A. Borsiuspredikant te Middel burg den vorigen dag in den ouderdom van bijna 56 jaren overleden was. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 24 October: Het comité der houders van Spaan sche 5 pCt. uitgestelde schuld, te Amsterdam, hield den 25 dezer weder eene vergadering, in tegenwoordigheid van den baron Sirtema de Grovestins, buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister van het hof te Madrid die steeds de belangen van de Néderlandsche hou ders van Spaansche fondsen en vooral die on der den naam van denda diferida de Hollan- da hééft voortgestaan. Men heeft daarin besloten zich op nieuw tot de Spaansche regering te zullen wenden zoodra het nieuwe ministerie zich gevestigd heeft en de houders in Belgie Duitschland en Frankrijk aan te sporen gelijke maatre gelen te nemen terwijl men overigens tot het besluit is gekomen dat wanneer de in 1851 uitgestelde schuld niet wordt geregeld op goe de grondslagen alle kapitalisten alsdan op te wekken, om zich niet meer in nieuwe Spaan sche financiële operation te mengen. De raad der stad Amsterdam heeft na langdurige beraadslagingen onder meer ande re het ontwerp van den heer Galman lot het daarstellen van eene brug over het IJ afge wezen en verklaard zich te kunnen vereeui- gen met de in het verslag der commissie ont wikkelde denkbeelden tot het daarstellen van aanlegplaatsen voor stoorabooten, door het uit bouwen van twee dokdijkeu en heeft aan B. W. opgedragen, om, naar aanleiding daar van een uitgewerkt plan Voor te dragen. Tot een en ander is zouder hoofdelijke stem ming besloten. Uit Amsterdam meldt men d. d. 26 Oc toberOp den 15 December aanslaande zal het Diaconie-Weeshuis der Herv. gemeente al hier twee honderd jaren bestaan hebben. Men wenscht dit door eene kerkelijke redevoering eh door eenige feestelijkheid in het weeshuis te vieren. De commissiebelast met de re geling van die feestelijkheidheeft gemeend de herinnering van dien dag ook door eene medaille te moeten vereeuwigen. Die medail le zal de grootte hebben van 40 Ned. streep aan de eene zijde zal zij den voorgevel van het Weeshuis en aan de keerzijde het wapen of cachet van het huis voorstellen waarin zich vereenigt wat onzen voorzaten zoo dierbaar was Godsdienstopleiding der weezen, trouw wakkerheid. De hoogleeraar N. C. Kist te Leyden voor eenige weken van Worms teruggekeerd, heeft, vooral na een onderhoud met den voor zitter van het aldaar werkzaam zijnde Luther- Denkmal-herein f dr. E. Keim Hervormd predikant en super-iutendent bij de veree- nigde Evangelische gemeente te Worms, zich van het wenschelijke overtuigd, dat niet de Lulhersche kerk alleen maar ook de Hervorm de en niet uitsluitend Duitschland maar ge heel de Prolestantsche wereld zulk een ge- denkteeken verrijzen deed. Ten gevolge van deze overtuiging heeft de hoogleeraar Kist op zich genomen eene poging te doen en vele gegoeden opgewekt, iets van het hunne af te zonderenopdat het te slichten gedenk- teeken ook als in Neèrlands naam worde op- gerigt. In de Gron. Cour, van den 25 dezer verklaart prof. P. Hofstede de Groot zich be reid, voor dat gedenkteeken gavén te ontvan gen en over te zenden. Den 14den dezer is de oudste der nota rissen te Utrecht, de heer G. H. Stevens, in den ouderdom van ruim 77 jaren over leden. Gedurende zijne SOjarige en zeer uit gebreide praktijk genoot hij door zijne naauw- gezetheid en eerlijkheid het vertrouwen van allen, die hem de behandeling hunner zaken opdroegen zoodat hij iu staat is geweest door zijne veelvuldige belangrijke werkzaamheden een aanzienlijk vermogen te verzamelen. Over dit vermogen heeft de overledene bij testament beschikt en behalve aan betrekkingen en vrienden daarvan onder anderen aan de lief dadige instellingen der verschillende kerkge nootschappen te Utrecht aanzienlijke legaten besproken. Verder heeft hij aan de Domkerk gelegateerd zijne door hem bewoonde huizing met den inboedel, en aan de verdere Neder»- duitsche Protestantsche kerken eene som in geld, terwijl eindelijk een gedeelte zijner nalaten schap zal moeten worden besteed tot het bou wen van een aantal woningen enz., onder den naam van SteoensFundatieom gratis te worden bewoond door ordelijke ambachts lieden. Uit Harderwijk w’ordt gemeld d. d. 22 October: Een niet onaardig voorval had dezer dagen plaats in het nabij Apeldoorn gelegen dorp Otlerloo. Bij een’ landbouwer aldaar waren namelijk twee bijenkorven gestolen de veldwachter wordt spoedig van dat feit onderrigt, en déze, een wakkere kerel, heeft nu rust noch duur vóór hij den dader heeft ontdekteindelijk meent hij hem op het spoor te zijn maar al vorens verder te handelen, tracht hij de plaats te ontdekken, waar de bewuste korven ver blijf houden. Hij zoekt en vindt dan ook wel dra niet verre van de plaats waar de dief stal is gepleegd twee kuilen in den grond gegraven en daarin het gestolene. Verheugd, zoo spoedig in zijn voornemen te zijn geslaagd, gaat hij naar zijne woning, om eenigen tijd later terug te keeren met twee vossenstapperi, welke hij nu zeer voorzigtig in de kuilen piadtft en daarna met aarde bedekt. Den volgenden dag ziet hij tot zijne onuit sprekelijke vreugde dat de stappen zijn ver dwenen. Zijn eerste gang is nu natuurlijk naar de woning van den vermeenden dader daar aangekomen, begrijpt hij terstond Hoede zaken staan neen hij heeft zich niet ver gist, daar staat de dief, kermende van pijn en ontsteltenis; de stappen zijn in zijne han den toegeslagen (en hebben daarin diepe won den achtergelaten) toen hij de korven had Wil1- len W’eghalen. Wel heeft het zeer gedaan voert hem nu de veldwachter op ironisthen tóón tege moet de dief zette een erbarmlijk geZigt bekende het feit en werd terstond in verze kerde bewaring gebragt. van door de plaatselijke i geneeskundig toeverzigt gedane en ten gevolge van de ijverige van den officier van justitie is te Middelburg bij een’broodbak- onderzoek gedaan en heeft men in diens bakkerij twee kruiken met een aftrek sel van blaauwe vitriool gevonden van w’elk mengsel, naar de later gevolgde bekentenis van den bakker en zijn’ knecht, geregeld bij elke bakking zoodanige hoeveelheid onder het deeg gemengd werd dat de hoogstnadeelige gevol gen daarvan door den gebruiker van het brood, niet konden achterblijven. De geregtelijke vervolging van den bakker wordt nu voortge zet. De bij een dertigtal andere bakkers ter zelfde stede aanwezige brooden zijn alme de aan een scheikundig onderzoek onderwor pen en daarbij zouden volgens eene voorloo- pige opgaaf, geene bepaald vergiftigemaar wel vreemde bestanddeelen gevonden zijn. Men schrijft uit Grave d. d. 24 dezer: De justitie uit ’s Bosch alhier in loco onder zoek doende naar de zaak, voor eenige dagen medegedeeld, der verwijting eens zoons aan zijn’ vader van gepleegden moord opeen schip per in 1851 heeft de gevangenneming van den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1