NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 88. 12de Jaargang. WOENSDAG den 4 November. BINNEN- EN BUITENLAND. Sedert den paus deken r van den van marine in- Madrid d. d. 29 i^SiiiiiiwSgS^ Ten gevolge van den stilstand in den han del is ook hier groote geldschaarschte.” In den avond van den 21 October jl. wer den op den Taunus-spoorweg kort vóór het aankomen van den trein van Frankfort naar Gastel, door misdadige handen, in de nabijheid van Flöesheim, twee balken dwars over de rails gelegd. Gelukkiglijk werd dit nog tijdig ge noeg ontdekt, om den trein Lot staan te bren gen. Te Lyon is eene ontdekking gedaan, die van veel gewigt kan worden, wanneer de ver wachting die men er van koestert verwe zenlijkt wordt. Een scheikundige uit die stad, de heer Lucas, heeft namelijk eene compositie uitgevonden waarvan de bestanddeeien naar het schijnt fabelachtig goedkoop zijn en welke voor de bouwlanden de guano en an dere meststoffen kan vervangen. Deze mest stof schijnt bestemd om de gewone oogsten te verdubbelen en te verdriedubbelen. Deze scheikundige, die geruimen tijd zich in Egyp te heeft opgehouden als verbonden aan het huis van den onderkoning had reeds proe ven met zijn stelsel genomen doch schijnt dit thans meer volkomen gemaakt te hebben. Terwijl het 520 fr. kost, om eene hectare grond met guano te bemesten, heeft men voor dezelfde oppervlakte slechts 50 francs noodig van de meststof van den heer Lucas. De Estafette verhaalt het volgende ge val. Graaf R. de Saint V. kwam dezer da gen van zijn kasteel naar Parijs terug in een rijtuig, waarin hij met zijne familie en be dienden gezeten wasen stapte er bij Sen- lis ter zijde van het bosch uit, terwijl hij den wagen vooruit liet rijden die hem op de hoogte zoude afwachten. Het kwam hem iu den zin in het bosch te gaan alwaar hem een roover ontmoette, die hem eene pistool voorhield en hem zijne beurs, zijn horologie, zijne juweelen speld, zijnen ring en een rol letje met honderd Napoleons afeischte. Te gen dezen eisch was geen spreken en toen de graaf, aldus beroofd, zich wilde verwij deren werd hem bovendien zijn rok afge vergd waarvoor hij bij ruiling dien van den roover erlangde. In dit vreemd costuum kwam hij bij den wagen die vooruit was, en ter wijl hij bezig was zijn ongeval te verhalen taste hij in den zak en vond er alles in, wat hem ontroofd was bovendien eene gouden doos en eene porte-monnaiedie hem niet toebehoorden. De roover had in de haast waarmede hij zijne daad volbragtvergelen, dat hij den buit in zijne kleeding had gesto ken. De graaf was door een’ naam iu de gou den doos in de gelegenheid om de beide voor werpen aan derzelver wettigen eigenaar te doen toekomen. De doos was het geschenk van een’ vorst aan eenen kunstenaar. In de Levant bepaaldelijk in Syrië en Klein-Aziëworden sedert eenigen lijd van Rome’s zijde pogingen gedaan om de met den Roomschen Stoel vereenigde bevolking van de Grieksch-Katholieke godsdienst tot het aan nemen der Gregoriaansche tijdrekening over te halen. De bevolking ziet in dien aandrang, welke soms naar dwang zweemt gevaar voor hare eigenaardige kerkgebruiken welke haar als merkteeken en steun barer nationaliteit bo venal dierbaar zijn. Hieruit ontstaat soms wrijving en botsing, en het Fransche gou vernement heeft zich volgens een aan de In- dépendance Beitje gerigt schrijven uit Parijs de zaak ernstig aangetrokken om te verhoe den dat de gesteldheid van het Oosten nog meer ingewikkeld worde door deze poging om het Oosten Latijnsch te maken. De Poona Observer meldt dat den 5 September te Poona door de policie twee pro clamation van Nena Sahib, in de Mabrattische taal, op de muren aangeplakt, ontdekt wer den. Daarin wordt door Punt-Prudhan Nena Sahib Peschwach (zoo onderteekent hij zich) belooning toegezegd aan al de personen, die te Poona Europeanenalsmede den gouver neur en kommandanten vermoorden. Voor het hoofd van den gouverneur belooft hij 5000 ropijen voor die van regters en magistraten 500, en het gewone volk wordt met 100 ro pijen per hoofd betaald. Voorts geeft Nes met geldzaken omgaaten door dat verzuim alle nasporiugen zoo aan de zijde der post beambten als aan de zijde der justitie en po licie, onmogelijk maakt. Uit Harlingen meldt men d. d. 26 Oc toberZondag namiddag gingen twee knapen zich heimelijk van lucifers en buskruid voor zien ten einde zich op eene eenzame plaats met dat slecht gekozen speelgoed te vermaken. Zij begaven zich daartoe buiten de stad ach ter de zeepalen, waar dikwijls hoopjes brand bare stoffen als vuilnis worden neèrgeworpen. Onder hun gevaarlijk spel wilde het kruid niet wel vuur vatten nu werd er op gebla zen en het gewone gevolg van eene plotse linge ontploffing geschieddewaardoor van den eenen knaap niet alleen zijne kleederen vuur vatteden en het horologie uit elkander sloeg maar ook zijn aangezigt deerlijk gehavend werd. Dadelijk na het ongeluk sprong de onvoorzigtige knaap in zee om den brand zij ner kleederen ie blusschen. Men heeft hoop dat de gevolgen dezer kinderlijke onbezonnen heid althans niet levenslang zullen duren. Uit Frederiks-oord wordt gemeld d. d. 29 October: Naar men van goederband ver neemtzijn de onderhandelingen der regering met het nieuw gekozen bestuur der Maat schappij van Weldadigheid zoo ver gevorderd, dat men het voortdurend bestaan dier inrig- ting als verzekerd mag beschouwen. Te Kaatsheuvel provincie Noord-Bra- band heerscht thans eene ongewone drukte en bedrijvigheid. Men is, namelijk, op het denkbeeld gekomen dat de vlechtsels waar van de vloermatten gemaakt worden, ook zeer goed voor crinolines kunnen gebezigd wor den. Dit geeft daar aan vele handen werk en wekelijks worden vele pakken van dat matten vlechtsel naar elder verzonden, om daar mede de dames te crinoliseren. Men meldt uit Maastricht Sedert ee nigen tijd levert onze markt dagelijks de be wijzen, dat in dit jaar deze omstreken eene ver bazende hoeveelheid aardappelen hebben voort- gebragtalthans niemand kan zich zulke aan- zienlijke aan voeren en tevens zoo aanhoudend herinneren de landbouwers kunnen geen 5 francs voor de 100 Nederl. ponden gelijk staande met 5 vat meer bedingen. Daaren tegen is de aanvoer der witte kool zeer gering; dit gewas heeft door lange droogte veel geleden het wordt anders bij vele tienduizendtallen van hier naar Holland België en Pruissen uitgevoerd. Te Soerabaija is op 15 Augustus een al lerverschrikkelijkste brand uitgebarsten die in eenen betrekkelijk korten tijd niet minder dan 519 bamboeshuizen, 15 sleenen huizen, met atap gedekt, en 20 geheel steenen huizen in de asch gelegd of zwaar geteisterd heeft. De daardoor berokkende schade wordt opgegeven te zijn f 184,551. Volgens berigt van Zr. Majs. zaakgelas tigde te Rome, heeft de pausselijke regering, ten einde de nijverheid der branderijen te verlevendigen en tevens deoprigting van nieu we branderijen in de Romeinsche staten te bevorderen bij besluit van den 13 dezer het inkomend regt op vreemde brandewijnen en andere sterke dranken (dat bij besluit van den 19 November 1856 tot op 2 scudi per 100 pond was verminderd) wederom teruggebragt op 4 scudi per 100 pond bruto, zonder ver andering der belasting op het verbruik. Uit Lissabon wordt van 20 Oct. het vol gende gemeld De koorts over wier aard de geneesheéren het nog niet eens zijn blijft voortwoeden neemt zelfs schrikbarend toe en kiest hare offers bij voorkeur onder de hoogere standen. Gemiddeld sterven 60 men- schen daags aan die ziekte. Alles vlugt op het land. De winkels zijn gesloten de stra ten eenzaam en verlaten. Op de beurs ver schijnen ter naauwernood een twaalftal han delaars. De regering laat op de openbare plei nen barakken oprigten voor de galicische wa terdragers die in enge morsige straten en stegen opeengepakt wonen. De koning doet al wat hem mogelijk is, om den angst van het volk te overwinnen, en zeer dikwijls ziet men hem te paard door de straten rijden. Te Hoorn deed de arrondissements-regt- bank uitspraak in de zaak van den cipier van het huis van arrest aldaar, die dezer da gen teregt stond als beschuldigd wegensmis handeling van een’ gevangene en tegen wien het openbaar ministerie eene gevangenisstraf van twee jaren en eene geldboete van ƒ100 eischte de regtbank veroordeelde hem tot een zame opsluiting voor den tijd van vier we ken afzetting van zijnen post en tot eene geldboete van ƒ100. Uit Eist, bij Amerongen wordt gemeld d. d. 28 October Gisteren morgen heeft een jong gehuwd man, in eene vlaag van drift, zijne vrouw een schot met eene pistool in den arm toegebragten daarna een tweede schot op haar gelosthetwelk zij afweerde maar waar van eenige hagels een kind in het oor troffen. Hierna heeft hij met een broodmes verschei dene wonden toegebragt aan zijne schoonmoe der onder anderen twee sneden op het hoofd en eene gestokene wonde aan den hals, welke laatste zeer gevaarlijk moet zijn. De dader heeft zich, eenige uren later, vrijwillig in han den der justitie begeven. Naar men verneemtis in den avond van den 18 October jl.door den heer G. V., te Deventer een brief in de brievenbus van het postkantoor aldaar gestoken inhoudende twee wissels en een bankbiljet van ƒ1000, ge adresseerd naar Amsterdam, welke brief aldaar niet aan zijn adres is bezorgd. De justitie doet in dezen ijverig onderzoek. Het is in- tusschen te betreuren dat de heer V., ofschoon het postkantoor geopend was, dien brief niet heeft doen aanteekenen hetwelk te meer te verwonderen is, door dat die heer dagelijks SNEEK 3 November. Van den 24 tot en met den 30sten Oct. zijn in deze provincie 89 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 6914. Jongstleden zaturdag nacht zijn nabij de ze stad op eene moorddadige wijze drie schapen in het land ter dood gebragtwaar van men alleen het vet en een weinig vleesch heeft medegenomen. Dewijl zulks iu de laat ste dagen al meer was gebeurd was de poli cie bijzonder oplettend en is het haar dan ook gelukt, de daders op het spoor te komen, zoodat deswege bereids drie personen in han den der justitie zijn gesteld. De veemarkt alhier was heden zeer le vendig een negenhonderdtal hoornvee was aangevoerd, terwijl de prijzen zeer hoog wa ren. De minister van oorlog heeft de onder scheidene militaire autoriteiten van het wapen der kavalerie bekend gemaakt,'dat voor de man schappen der bedoelde wapens welke genegen en geschikt zijn, bij de Oost-Indische troepen over te gaan de tot dusverre uitgeloofde pre mie van tachtig gulden met twintig gulden zal worden verhoogd en alzoo gebragt op honderd gulden per man. Een bij het departement gekomen telegrafisch berigt van October vermeldt de aankomst van Z. K. H. den prins van Oranje met Zr. Ms. stoomkor- vet Groningen te Cadix. Aan boord van dien bodem was alles we). Men verwacht, dat de tweede kamer der staten-generaal omstreeks de helft van de maand November aanst. hare werkzaamhe den zal hervatten. De heer F. J. van Vree bisschop Haarlem, heeft, onder dagteekening van 19 October jl. uit Sassen hei m bij pastoralen brief aan de geestelijkheid en de geloovigen in zijn bisdom kennis gegeven van zijn besluit om eene reis naar Rome te ondernemen. Bij zijne consecratie heeft de prelaat beloofd, om de vier jaren aan den paus verslag te doen van den staat des bisdoms en verlangt hij ditmaal het kerkelijk opperhoofd in persoon dit ver slag aan te bieden. De bisschop heeft tot zijnen algemeenen vica ris aangesteld den heer E. S. van der Haagen geheim kamerheer van den paus deken en pastoor te Soeterwoude. SNEEKER C0ÜRANT. k mJ l l i i OlflliülK'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1