NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 89. ZATERDAG den 7 November. 12de Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 9 NOVEMBER 1857, des voormiddags ten 10 uur. I 1 s id k Uit ’s Hage wordt gemeld Het bestuur I SNEEKER COURANT. J. H. de Sitter grond I k 1 K 1 1 et n e I 14 >g )O )e )n >r- m ’s e- er e- ie- it in il ia id. e- er n- 1, ar ir- en st a- lit 1, e- er ;n ie id i- m d LU Ulbe Annes Faber om WEENEN, 50 October. In de jongstver- loopene twee maanden tot 24 dezer maand hebben niet minder dan 105 firma’s hunne betalingen gestaakt en slechts een klein ge deelte daarvan is er in geslaagd, eene schik- king te maken met de schuldeischers. FRANKFORT, 50 October. De commi^ uit de vereeniging tot oprigting van ee%uStUg denkteeken ter eere van Luther, te Qe_ heeft onlangs van hare derde vierendee BINNEN- EN BUITENLAND. woens- brand BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK maken bekenddat ten ge volge besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 27 October 1857, no. 24 (Prov. blad no. 121), de letter O van het Gothische al phabet bestemd is voor den ijk en herijk der Maten en Gewigten gedurende het jaar 1858. En opdat dit kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 6 November 1857. Burgemeester en Wethouder» voornoemd WOUD A ]Ie Secretaris HAGA. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 2 Novem ber Naar wij vernemen, is in de vorige week door eene menigte visscberlieden een adres in gezonden aan heeren gedeputeerde staten de zer provinciewaarbij voorziening gevraagd wordt tegen vernieling van visch op de rivier den IJsselgepleegd door visschers komende uit Koblentz. Deze personen houden zich nl. sedert eenigen tijd bezig met het vangen van zoogenaamde bliek of voorns bij voorkeur de kleinste soort van 4 a 5 duim grootte. Deze visebjes worden, dadelijk na bet vangen door hen afgeschubd en alsdan weder in het water geworpen terwijl zij de aldus verkregene schub ben verzamelen om later te dienen lot het ver vaardigen van galanteriën. Het is ontegen zeggelijk, dat deze nog al op betrekkelijk groo- te schaal uitgevoerde industrie vernielend werkt op de voorlteeling van den visch, en het wa ter door de talloos ronddrijvende doode dieren zeer bedorven wordtzoodat de klagte der adressanten als zeer gegrond kan geacht worden. Algemeen wordt opgemerkt dat de late peren en appelen bijzonder rotten hetgeen men juist na dezen gunstigen zomer het minst zou verwachten. De appelen en perendie men anders gewoonlijk tot het voorjaar goed houdtziet men thans reeds sterk door rot aangedaan. Zou mogelijk de warmte de rijp heid te zeer bevorderd en het spreekwoord bewaarheid hebben «vroeg rijp, vroeg rot?" De Lissabonsche brieven loopen tot 26 October. De ziekte was aan het afnemen en verminderde 25 pct. per dag. De koning beeft ruim 80,000 gulden Holl. geschonken aan het aan de ruim 80,000 gulden Holl. geschonken gesticht voor weezen wier ouders cholera of koorts waren gestorven. Te Oslende is de aandacht gevestigd op eene nieuwe soort van bemestingdie van vele waarde gerekend wordt. Het zijn de zooge naamde zeesterren waarvan men in acht dagen tijds 400 a 500 hectoliters heeft opgevischt, en waarvan zich eene groote menigte op de kust bevindt. Men meent, dal jaarlijks 50,000 hectoliters kunnen ingezameld worden; deze, tegen 4 fr. het hectoliter verkocht zouden dus een jaarlijksch voordeel van 120,000 fr. aan de bevolking opbrengen. Aan de Patrie wordt uit Bombay geschre ven dat de generaals Wilson en Nicholson (en dus niet de generaals Havelock en Outram, zoo als vroeger uit Marseille werd geschreven) geheel tegen hunnen wil tot de bestormi ng van Delhi zijn overgegaan. Deze generaals hadden eerst de aankomst van versterkingen en voor al van kavallerie willen afwachten om de muiters den terugtogt af te snijden en heq vol komen te vernietigen. Eene telegrafische1 dé pêche had hen echter genoodzaakt, den aan val te ondernemen. Deze dépêche luidde vol gens de Patrie aldus Maak er een* eind,e aan en neem de stad.” Er zijn te Londen beriglen ontvangen uit New-Yorkloopende tot den 22 October. Tot den 20sten was de staat van zaken gun stiger en waren de Illinois Bonds tol GO pet. geklommen doch op den 22 daaraanvolgende had er weder eene reactie plaats de fondsen waren aanmerkelijk lager het geld was zeer gevraagd, en men betaalde 5 pet. disconto per maand, Te Parijs wordt thans eene Russische ka pél gebouwddie belooft een sieraad van bouw kunde te zullen worden. Geene kosten wor den daartoe gespaard de keizer van Rusland heeft daarvoor 200,000, de keizerin 100,000, en de synode van Rusland 200,000 fr. gegeven terwijl de giften van particulieren niet minder groot zijn. BUITENLAND. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit omtrent de rekening van het Nederl. Israël. Armbestuur over 1856. Missive van den heer mr. J. H. de Sitter, waarbij dezelve zijn ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. Besluiten, houdende goedkeuring van het sup pletoir kohier van belasting op de honden en van den hoofdel ij ken omslag. Staat van tolheffing van den Mac-Adam-weg tusschen Sneek en Bolsward. Verzoek van den heer mr. om een eervol ontslag als curator der Latijn sche scholen. Verzoek van op grondpacht. Herhaald verzoek van Folkert Jochums Het- tinga lol verkoop onder de hand van eene strook gronds. Rapporten omtrent de limietscheiding van het voormalige kerkhof en het reglement voor het beurtveer van Wolvega. Voorstel tot af- en overschrijving. Speciale voorwaarden van verkoop van het Nieuwe Tolhuis. Missive van W. Feenstra omtrent het ma ken van eenen inventafris van hel archief. Rapport en voorstel betrekkelijk den afstand van eene strook gronds langs het Langaad. Benoeming van twee stem-opnemers en plaats vervangers in het stembureau ter verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad. der vóór twee jaren alhier opgerigte idioten school heeft dezer dagen de openbare aandacht voor hare instelling ingeroepen, tot het bijeen brengen van 8 10 duizend gulden. Het bestuur herinnert bij die gelegenheid dat het deze school tot stand bragt zonder hulp dan die van H. M. de koningin dat daarna uit de talrijke aanvragen bleek dat het getal minderjarige idioten (achterlijke, simpele of dwaalzinnige kinderen enz.), dat in ons land omzwerft ongeveer 5000 bedraagt. Sedert twintig jaren is men tot de overtui ging gekomen, dat zij te genezen often min ste op te voeden zijn. Niet alleen vindt men elders daarvan voorbeelden maar ook deze school levert ze reeds op. Op deze school arbeiden tien onderwijzers aan vijftig kinderen en dagelijks nemen de aanvragen toe. Daarom heeft het bestuur ge heel Nederland opgeroepen tot de oprigting van een gesticht waar de genezing door opvoeding” in haren ruimsten omvang van de eerste kinderjaren af, kon worden in wer king gebragt. En die roepstem vond gehoor. Reeds is bijna 26,000 bijeengebragtwaar van nog geen */f renteloos voorschothet ove rige giften. Daarvoor is een zeer ruim pand in het midden der stad aangekocht. Dit wordt nu onder goedkeuring van Z. M. den ko ning, tot een geneeskundig gesticht verbouwd. Ook de inwonende directeur, dr. J. Donker sloot is reeds benoemd en vóór of in het be gin van het jaar 1858 kan alles gereed zijn. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 1 November: H. M. de koningin-moeder heeft heden Hd. kasteel te Soestdijk alwaar zij van Hare reis naar Duitschland was teruggekeerd, verlaten. H. M. is over Amsterdam met een’ extra-spoortrein naar de residentie gereisd, al waar Hd. tegen 4 uur is aangekomen. Ten gevolge van weldadige tusschenkomst, worden er voor de 17 Javanen 17 kisten en goederen in gereedheid gebragt, die op woens dag 4 November aanst. van des morgens tot 5 uur des namiddags, alhier ter bezigliging zullen worden gesteld. Voor den zieken Se- tro zal later gezorgd worden aangezien de 17 andere Javanen op hun vertrek staan naar Ba tavia. Men hoopt, dat de dag van vertrek zal uitgesteld worden tot vrijdag 6 Nov.daar de 17 kisten en goederen met den besten wil en den meesten spoed niet vroeger kunnen ge reed zijn. Alles zal donderdag den 5 Novem ber franco te Rotterdam worden bezorgd aan het Zeemanshuis, en afgegeven aan den heer Rietberg directeur van genoemd gesticht. Van den 5 November. Ten gevolge van het vertrek op den f dezer der drie oorlogsche pen uit Vlissingen naar Oosl-Indië waarin de 17 vrijgesprokene Javanen zijn ingescheept, heeft de voorgenomene verzeuding van kisten en goederen die in gereedheid werden ge bragtvooreerst geen gevolg kunnen hebben. Uit Vlissingen meldt men d. d. 51 Oc tober: De in vrijheid gestelde Maleijers be trokken geweest zijnde in de beruchte zaak van het koopvaardijschip Twenthe, kapt. Coop- mans, zijn heden, per stoomboot Stad Elissin gen van Rotterdam aangekomen en oogen- blikkelijk overgegaan aan boord van de zeil ree liggende rijks schepen Soembi.ig en Cache lotom naar hun vaderland terug te worden gebragt. Deze bodems en de schooner Ma- casser zullen morgen bij het aanbreken van den dag en bij gunstigen wind van deze ree- de naar Java stevenen. Van den 1 November. Heden morgen om streeks 9 uur zijn Zr. Ms. schepen de sloom- schroefschooner Soembing luit, ter zee 1ste klasse Kroeffde brik Cachelot, kapt.-luit, ter zee Siedenburg en de schooner Macasser, luit, ter zee 1ste klasse Van Vos, na het ge woon salut dat door het geschut der vesting W'erd beantwoordmet zeer gunstigen wind van deze reede naar Java gezeild. Uit Zutphen meldt men d. d. 50 Octo ber Na een verblijf van 8 dagen is heden de bekende redemptorist, pater Bernard, van hier vertrokken; zijne predikatiën hebben eenen buitengewonen toeloop gehad. Het kerkge bouw kon de hoorders van wijd en zijd toe gestroomd op verre na niet bevatten. SNEEK, 6 November. Jongstleden dag morgen hoorde men het geroep van die weldra bleek te zijn even buiten deze stad aan de Leeuwarder trekvaart, in de geheel op zich zelve staande stookplaats van W. Borne man fabrijkant van lak en vernis alhier; welke brand zoo hevig toenam dat het kleine gebouw in weinig tijds geheel was uitgebrand. De schade wordt gezegd nog al aanzienlijk te wezen dewijl er eene groote hoeveelheid lak aanwezig was. Een en ander is, naar wij vernemen tegen brandschade verzekerd. Op gisteren deed de arrondissements-regt- bank alhier uitspraak in de zaak tegen T. Ages, beschuldigd van een’ achtingwaardig ingezeten te Lemmer te hebben urtgescholden voor moor denaar en dief. De reglbank heeft hem ver oordeeld let eene gevangenisstraf van vijf ja ren honderd gulden boete en in de kosten. Uit ’s Gravenhage meldt men d. d. 50 Oc tober Z. M. de koning heeft eergisteren in een bijzonder gehoor ontvangen eene commis sie uit de Algemeene Synode zamengesleld uit de heeren ds. v. Doesburg, president, ds. Timmers Verhoeven, secretaris, en twee le den. De vergaderingen van de Synode zullen, naar men verneemt, nog ongeveer 14 dagen duren. Men verneemt, dat de koning vooreerst in deze residentie verblijven en niet naai' het Loo terugkeeren zal.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1