NIEUWS- EN ADÏERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 90. 12<le Jaargang. WOENSDAG den 11 November. 7. 7, ■A ‘7.. lei ye- r- fN 7u SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. er st 3.00. het Pro- waarin hij uit. voor ven >e- ag at- al- er- zoo ran 1.50, 3.85 uw to eft; je- ree ch- die de ■ne k; 'n 'j- 1 les re- lam en oop eeg- loch In ollo- eld han- op De- 8’/a. IY en e- i- LN aer al en i de [a- lif- k- er- in- el :rk P. T. den in d en 1 van andere middelen van eene nieuw soort den hals gingen zoodat het hoofd als het wa re van het ligchaam werd gekneld. In de Middelb. Ct. leest men: Door bij na alle dagbladen is dezer dagen het berigt opgenomen, dat de zaken der maatschappij van weldadigheid met het nieuwe bestuur en de regering zouden geregeld zijn. Dit berigt is ten eenemale onjuistdaar de zaken der maat schappij niet verder gevorderd zijn dan dat waarschijnlijk dezer dagen de staatscommissie met de door de leden der maatschappij gekozene zes heeren de in December 1836 geslaakte on- derbandelingen zullen hervallen. Uit Harderwijk wordt geschreven dat de nieuwe wet op het lager onderwijs op de Overveluwe geen’ grooten opgang schijnt te maken ten minste zou een predikant van den predikstoel af verklaard hebben dat die wet strijdig was met den bijbel; dat ze Chris tus uil de school bande, en daarom geene Christenouders hunne kinderen naar de open bare school moesten noch mogten zenden. Zij ne woorden hebben den officier van justitie aangespoord, den bedoelden predikant, we gens overtreding van art. 201 van den Code Péualte dagvaarden voor de arrondissements- regtbank te Arnhem. Tot groote vreugde zijner betrekkingen, keerde te Vlissingen terug de sedert eenigen tijd doodgewaande loods Dierendonck van de Hamburgsche stoomboot de Comeetna twee dagen en een’ nacht op eene plank op zee ge dobberd te hebben kwam hij eindelijk te Texel aan. Uit ’s Hertogenbosch meldt men d. d. 2 November: De instructie, door mr. H. C. Payen regter-commissaris in strafzaken bij de arrondissements-regtbank alhier, gedurende 5 dagen te Grave in de vorige week gevoerd, bijgestaan door den waarnemenden griffier mr. A. H. Verster en in tegenwoordigheid van den subslituut-officier van justitie jhr. mr: L. B. C. L. van Sasse voortgezet, bijna 7 dader tot bleef, en een’ zoon vader in men meer toe dan af. Maandag avond maak te de raad eene voordragt van zetters welke aan den secretaris geenszins beviel. Deze laat ste ontzag zich niet, aan den burgemeester ter onderteekening voor te leggen eene voordragt naar zijnen zin en geenzins naar het verlan gen van den raad. De burgemeester weigerde aanvankelijk die te teekenen doch was zwak genoeg, toe te geven aan de eischen van den secretaris onder te kennen geving dat bij den raad van het gebeurde zou verwittigen. Hierop gaat de burgemeester naar iemand zij ner kennissen, en des avonds ten 6'/2 ure naar huis terugkeerende springt eensklaps iemand naar hem toe en lost een schot op 50 treden afstands op hem waardoor hij zeer in den schouder verwond werd; doch door zij ne tegen - woordigheid van geest in allerijl voortvlugten- de en door spoedig aangebragle hulp, is hij bui ten levensgevaar. Het Preusz. Wochenblatt schrijftdat de willekeur der tegenwoordige regering in Lux emburg een schandaal is voor Duitschland, en dat het te meer in het Duitsch belang en voor de eer der Duitsche regering noodig is aan dien ongelukkigen toestand een einde te maken omdat het ministerie zich met be hulp van het bondsregt en van den bondsdag een’ weg tot het bewind heeft gebaand.” Het volgende ontleenen wij aan eene par ticuliere correspondentie uit Brussel d. d. 6 dezer aan de dmst. Courant: Ik meen u geene ondienst te doen met de mededeeling van den letterlijken inhoud van het protest der synode van de Christelijke zen- dingkerk tegen het werk van den hisschop Malou over het Protestantismus welk geschrift in uwe kolommen reeds naar zijne waarde is geschat. Gij zult dit stuk zeker wel willen opnemenhet is reeds voor drie dagen aan de liberale bladen in het land gezonden, maar tot dus verre was alleen de Observateur loyaal genoeg, om het te plaatsen. Het luidt als volgt Evangelisch gezantschap of Belgische Christelijke zendingkerk. De heer J. B. Malou bisschop van Brug geheeft onlangs een werk in het licht ge geven getiteld De valscheid van testantismus aangetoond enz., en op blz. 44 en 45 zegt Sedert eenige jaren hebben de Bijbelge nootschappen in plaats van de ongeloovigen tot het Christelijk geloof te bekeeren eene erbarmlijke proselietenmakerij ouder de Katho lieke bevolking in werking gebragt. Zooge naamde Evangelie-bedienaarsruim bezoldigd, strooijen met volle handen geld onder de ar me Katholieken onder voorwaardedat die eene min of meer dubbelzinnige adhaesie ge ven aan hunne geïmproviseerde kerken en dat zij het regt erlangen de kinderen in de begrippen der hervorming te onderriglen. Op deze wijze heeft men eenen waren gewetens- handel in practijk gebragt een handel ten eenenmale in strijd met alle Christelijke be grippen en ongehoord in de jaarboeken der kerk. Bij ontstentenis oefenen deze apostelen eene nieuwe simonie, eene werkelijke simonie Zij noodigen de Katholieken uit, hun geld hun geloof, hun geweten de ga- die zij van God hebben gekregen af te staan. Zij zeggen tot de geloovigen Wat wilt gij dat ik u geve opdat gij afstand zult doen van uwe doopbeloften van de verplig- tingen u voor geheel uw leven opgelegd Hoeveel geld verlangt gij om uwe kinderen. Protestantsch te laten worden Men verze-_. kert ons dat in dien geweten-handel prijs- couranten bekende tarieven bestaan. De af val van een gezin wordt door de Protestant- sche leeraars naar mate het getal zielen, waar uit het gezin bestaat, met 5 tot 1500 fr. be taald.” De synode van bet Evangelisch genoot schap of der Belgische Christelijke zendings kerk ter algemeene jaarlijksche vergadering te Brussel bijeengekomen den 42 Augustus 1857, en geroepen zijnde om kennis te ne men van die aantijgingen; van van Ysselt, wordt met kracht Zij betreft den moord te Grave 7 jaar geleden gepleegd waarvan de nu toe aan de justitie onbekend welke nu aan den dag kwam door die in drift, tijdens hij met zijnen eene herberg was aan dezen laat ste het bedrijven van die gruweldaad ver weet. Te dien opzigte vernemen wij nader dat de moord gepleegd werd op nieuwjaarsdag van 1851 op den persoon van W. van Hoog straten een ongehuwde schipper, die bij het voorval bij zich droeg een zilveren horologie f 50 aan geld en eene portefeuille met cou pons. Zucht naar geld moet als de oorzaak van het feit beschouwd worden. Althans de verslagene werd bij het ontdekken van alles beroofd gevonden. De door zijn’ zoon als da der aangewezen vader en weduwnaar, visscher van beroep is met eene zijner ongehuwde dochters in hechtenis genomen en naar de ge vangenis te dezer stede overgebragt. De va der heeft reeds den ouderdom van 65 jaren bereikt en door hem of van zijnentwege is het horologie van den ongelukkigen Van Hoog- stratèn twee dagen na den moord in de bank van leening te Grave gebragt. Een zwaar ver moeden rijst dus op. Alles wordt echter hals starrig ontkend. In 1831 beweerden sommi gen dat v. H. door eene beroerte zou zijn getroffen doch volgens deskundigen is dit on mogelijk, in aanmerking genomen de positie waarin het lijk gevonden is. Wat er in het hart van den vader omgaat, die met zijne doch ter door toedoen van zijn’ eigen zoon thans in den kerker zuchten misschien de straffe des doods niet zal ontgaan laat zich beter denken dan beschrijven. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 6 November: Eene ongehoord gruwelijke, doch gelukkig hoogst zeldzame misdaad is in den avond van verleden maandag in de gemeen te Boekel6 uren van deze stad gelegen ge pleegd. Het is eene poging tot moord op den burgemeester, en waarvoor de secretaris dier gemeente als beschuldigde in hechtenis ge nomen is. Sedert lang bestond er reeds ten gevolge van het verkiezingswerkoneenigheid tusschen den plaatselijken ontvanger gemeen- te-secretarisburgemeester enz. Die veten na- SNEEK 10 November. Van den 51 Oct. tot en met den 6den dezerzijn in deze provincie 92 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 7006. Naar men verneemt zal de verkiezing van twee leden in den Gemeenteraad alhier, ter vervulling der vacatures, daarin ontslaan door het overlijden van den heer I. Wouters en het vertrek van den heer mr. J. H. de Sitter, plaats hebben op donderdag den 26 de zer. De leden der tweede kamer zijn tegen dingsdag den 10 dezer, ter hervatting hun ner werkzaamheden opgeroepen. Z. M. de koning heeft graaf Walewski, minister van buitenlandsche zaken van Z. M. den keizer der Franschen benoemd tot groot kruis der orde van de Eikenkroon. Dezelfde minister was reeds vroeger met de orde van den Nederlandschen Leeuw begiftigd. Men schrijft uit 's Gravenhage d. d. 6 November: Z. K. H. de prins van Oranje is heden morgen na eene afwezigheid van ruim drie maanden in goeden welstand in de residentie teruggekeerd. De prins heeft heden de koningin-moeder bezocht en bij Z. M. den koning gedejeuneerd en gedineerd. De hr. Wol- terbeek, kommandant van de Groningen, en ’s prinsen gevolg hebben insgelijks bij den ko ning gedineerd. De koningin-moeder heeft gisteren den Belgischen en heden den Oosten - rijkschen gezant ten gehuore ontvangen. De 17 kisten, voor de Maleijers, door de damedie zich hun lot zoo zeer heeft aangetrokken, in gereedheid gebragt, zijn zeer fraai. Buiten op staat de naam van ieder der vrijgesprokenen met koperen spijkers bene vens het nomraer, dat zij in deprocedure heb ben gehad. Iedere kist bevat 5 buizen 5 broeken 5 paar kousen 2 paar schoenen een’ kam en spiegel papier pennen potlood, ouwels, lak, zakdoeken enz. enz. De kisten zullen den Maleijers worden nagezonden. Uit Scheveningen wordt gemeld d. d. 2 November Heden was wederom de dag, waar op als sedert een vierde van eene eeuw, een aanvang wordt gemaakt met de werkzaamhe den op de naaischool van H. M. de koningin- moeder der Nederlanden. Ook gedurende de zen winter zullen wederom vijftig meisjes in een nuttig handwerkonder de opleiding van mevr. Maas geb. van Renesse worden onder wezen en de door de kleinen vervaardigde kleedingslukken onder de behoefligen dezer plaats wordeu uitgedeeld. Alhoewel eerst den vorigen dag van eene buitenlandsche reize in de residentie teruggekeerd behaagde het eveu- wel H. M. de opening der school bij te wo nen. Streelend is het denkbeeld, dat, na lang durige afwezigheid, Hr. Ms. eerste bemoeijin- gen den armen gewijd waren. De moederlij ke zorg van H. M. bleek bovenal uit de bar telijke wijze waarop zij de meisjes toesprak en aan de directrice de goede zorg voor hare school minzaam aanbeval. Blijkens kennisgeving van de algemeene rekenkamer d. d. 5 November, is weder al daar overgebragt voor eene som van f 500,000 aan ingestokkene muntbiljetten van ƒ10, zoo dat thans met inbegrip der bij vorige aan kondiging vermelde som van ƒ29,171,500, voor een bedrag van ƒ29,471,500 aan muntbiljet ten is ingetrokken. Hel prov. geregtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van R. Vette, uit Wieringeu die dezer dagen te regt stond we gens kindermoord door de gehuwde moeder gepleegd. Het hof heeft op de overweging dal hare bekentenis genoegzaam bevestigd is door in het geding bekende omstandigheden haar schuldig verklaard en veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren binnen Amsterdam. Uit Amsterdam schrijft men d. d. 4 No vember Voor een paar dagen gingen twee boutsprokkelaarseen man en eene vrouw, bij Rozendaal over het spoor. Te zelfder tijd naderde een trein, dien de vrouw nog juist ont week; doch daarna omziende, zag zij, tot haren grooten schrik dat de wagens haren man over

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1