NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN JIET ARRONDISSEMENT SNERK. 1857. No. 91. 12de Jaargang. ZATURDAG den 14 November. BINNEN- EN BUITENLAND. V' somber licht l de pro- het per en om - Intusschen werden de vijf maar eindelijk le van twee htiu- B UITENEAND. om in die mars te kruipen en na er vervol gens de beide jongeren bij te hebben ingestopt, sloeg hij de deuren van de mars digt en ging er op zitten. Men verbeelde zich den toestand der arme kleinen en hun jammerlijk gekerm. Hun jonge beul is echter door niets te bewe gen en houdt de mars gesloten totdat daar binnen alle geluid zwijgt. Nu maakt hij de mars open overtuigt zich dat zijne slagtof- fers niet meer in staat zijn haar te verlaten waarna hij haar weder digtmaakt het slot toedraait en zich daarop koelbloedig verwij dert om zijn’ vlieger op te laten. Ligt ware de dader van deze afschuwelijke wan daad nimmer bekend geworden had niet een klein meisje den 12jarigen moordenaar uit den tuin zien komen. kinderen spoedig vermist ruggevonden door de moeder ner; doch slechts één gaf nog een zwak be wijs van leven en eer men geneeskundige hulp had kunnen bekomen, was ook dit kind overleden. Een jongen en vier meisjes van 49 jaren oud vonden alzoo op ongehoorde wijze den vreesselijksten dood. De bedrijver van eene zoo zwarte daad werd den volgenden morgen uit school gehaald en voor den regter gebragt. Hij bekende met de meeste bedaard heid alles; het was zijn plan geweest, de kin deren te dooden en hij voegde er bij ter wijl hij op een der lijken wees, dat vooral die eene hem bijzonder had gesmeekt, om haar er uit te laten doch zij moesten allen sterven.” Wat eigenlijk den knaap tot eene zoo ongehoorde daad heeft gebragt, en waar om hij den dood dier kinderen wenschte wordt nog niet gemeld. Zijne vijf jeugdige slagtoffers werden op éénen dag en in hetzelf de graf begraven. In Dekhan bevindt zich een beroemde bananenboom of Indiaansche vijgeboom de grootste van geheel Indie. Het is een boom die drie of vier bunders land overdekt. Tal- looze vistas schieten onder hem op en vormen geheele lanen en de lommer van dezen boom is zoo groot, dat men zelfs op den middag blootshoofds onder zijn gebladerte vertoeven kan. Een dozijn pique-nique-partijen konden te ge lijkertijd in zijne boschachtige groepjes plaats hebben zonder elkander te bemerken. Inder daad maakt de boom een woud op zich zelf uit. De inboorlingen beschouwen hem als eene godheid en men kan hem gemakkelijk als eenen tempel beschouwenwant de duizend spruiten die van alle zijden opschieten zijn als zuilenrijen die de gebogene takken steu nen en hier en daar vertoonen zich opene plaatsen, die naar kapellen gelijken terwijl het boschachtige gebladerte een over het geheel verspreidt. Men schrijft uit Vlaardingen d. d. 10 November: Er zijn heden dertig schepen van de haringvangst binnengekomen twee of drie daarvan hebben 20 last haring de overigen van 6 tot 16 last. De aanbrengst is dus zeer ongelijk en bevestigt de ongunstige berigten die tot heden omtrent de haringvangst zijn in gekomen. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 9 Nov. Gisteren avond, omstreeks half achtuur, ver toonde zich aan de lucht alhier, in de rigting aan het zuid-oosten, een ongewoon natuurver schijnsel. Een helder stralend punt oogen- schijnlijk eene star van de eerste grootte, ver spreidde aan hare standplaats tot aan den ho rizon eenen zoodaaiigen vuurgloed dat men bij het eerste aanschouwen er van in den waan geraakte, een’ feilen brand in die streek te zien. Na verloop van ongeveer een kwar tier uurs nam het fraai gekleurde licht lang zamerhand af en ging in eene sterke schitte ring over, terwijl het lichtpunt, zigtbaar da lende, zich met driehoekige bewegingen als een bliksemschicht verplaatste en eindelijk, on der het aanhoudend afschieten van pinkend licht in het grijze firmament verdween. De bijkers in het Ambt Vollenhoven ge tuigen algemeen dat de verloopen zomer voor hen uiterst gunstig is geweest. Een hunner bevond bij de weging, dat tien zijner korven 950 halve Ned. ponden wogen waarvan ééne alleen 150. Gemiddeld levert iedere korf p. m. 60 halve Ned. ponden honig en een paar ponden was. De honig brengt tegenwoordig p. m. ƒ19 de 100 halve Ned. ponden op, het was ƒ0.80 a ƒ0.85. Uit Zuidbroek wordt aan de N. Win- sehoter Cour, het volgende zonderlinge geval geschreven: «Eene ongehuwde vrouw, se dert jaren te Groningen wonende, verdiende steeds haren kost als arbeidster; door zuinig heid en spaarzaamheid had zij na tijdsver loop een huisje voor pl. m. ƒ1500 tot eigen dom gekocht. Ofschoon de dagloonen van 40 centen niet meer noodig hebbende, hield zij zich toch aan hare gewoonte, totdat voor ee- nigen tijd haar door twee huisvrouwen werd aangezegd, dat zij hare hulp niet langer ver langden wijl zij reeds zoo hooge jaren had. Toen verbeeldde de oude vrouw zich dat zij niet meer bestaan en onbekommerd door de wereld komen koude, weshalve zij zich naar haren hier wonenden broeder begaf. Trots alle aanmoedigingen zoo met geweld als met goede woorden kon men haar zoover krijgen, dat zij iets nuttigde. Na drie weken alzoo doorgebragt te hebben, overleed zij eindelijk van hongerzoo men zegtbuiten haar huis nog een kapitaaltje van ongeveer achttienhonderd gulden nalatende aan haren broeder, die ko perslager is.” Te Antwerpen zijn thans alle lijken die onder bet puin van het entrepót-gebouw be dolven lagen te voorschijn gehaald. De vrouw van den vuurwerkmaker Verpoorten in dezelve stad is dezer dagen overleden aan de gevolgen der brandwonden gekregen bij de ontploffing in het door hen bewoonde huis. Verpoorten is in hechtenis genomen. In de laatste drie jaren werden in de Fransche departementen 54 harddraverijen ge houden waarbij voor 800,000 fr. aan prijzen werden verdeeld. Rekent men bij die depar tementale prijzen nog de 111,000 fr. van de wedrennen in het bois de Boulogne, die van Chantilly met 85,000 fr. en die der sleeple- chass der Marche met 51,000 fr.dan ver krijgt men meer dan een miliioen fr. aan prij zen bij zulke handelingen in de jaren 1855, 1856 en 1857 uitgegeven. Een vreesselijk ja bijna ongeloofelijk voorval had dezer dagen te Bolkenhain eene stad in Silezië plaats. Eenige kinderen speel den zamen in een zomerhuis. Een van hen een knaap van 12 jaarwas in de geheele stad bekend wegens zijn boosaardig karakter. In het zomerhuis lag een zoogenaamde mars, of groote houten kast, gelijk zij in die stre ken iu gebruik zijn bij de schoenmakers, die er hunne waren in ter markt brengen. De ovengenoemde knaap wist de drie oudsten der overige kinderen vijf in getal, te bepraten, WEENEN 7 November. Heden is de scbeepvaart-actewaarbij de Donau wordt opengesteld voor de vlaggen van alle natiën en de op die rievier geheven wordende tollen en regten worden afgeschaftgeteekend door de commissie die in last had een onderzoek in te stellen naar de belemmeringen die de Du- nau-vaart oplevert. KERKELIJKE STAAT. Te Pesaro is de Fransche consul door een’sluipmoordenaar aan gevallen en met dolksteken verwond gewor- den. De aanranding wordt aan staatkundige redenen toegeschreven. RUSLAND. In de Augsburgsche Allg. Zeil. leest men het volgende berigt van de Poolsche grenzen 1 Nov. In onze streken heeft de tegenwoordige geldcrisis eigenaardige verschijn- selen doen ontstaan nl. eene waardevermin dering van het Russische en Poolsche geld. Zil vergeld dat hier anders slechts pet. verloor, verliest tot 6 pet. het verlies op papiergeld, bedraagt 10'/2 pet. Als oorzaak daarvan wordt aangevoerd dat van de vrijheid door de Rus sische regering voor het reizen in het buiten land toegestaan in den thans afgeloopen zo mer buitengewoon veel gebruik is gemaakt en de credietbrieven van daar nu moeten gedekt worden. Met inbegrip van de reizen der kei zerlijke familie, worden die credietbrieven, vol- SNEEK 15 Nov. Men meldt uit ’s Hage d. d. 10 dezer: De 2de kamer der stalen-ge- neraal heeft beden middag ten 2 uur hare werk zaamheden hervat. Ook de heer Thorbecke was thans weer tegenwoordig. Intusschen zijn reeds gisteren en heden morgen eenige com- missiën van rapporteurs vergaderd geweest. Men ziet spoedig de gedrukte antwoorden der regering over de ontwerpen der staatsbegroo- ting voor 1858 tegemoet. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een wets-onlwerp tot aanvulling der wetten op de heffing van den accijns op het zout. Aangezien bij de wet van 15 Junij 1857 andere beginselen ten aanzien der zeevis- scherijen zijn aangenomen, volgens welke de vischers naar goedvinden reeds op zee over hunne vangst kunnen beschikken, moeten ook nieuwe bepalingen omtrent het genot van vrijdom van accijns op het zout ten behoeve der visscherijen worden vastgesteld. Bij de tweede kamer der stalen-generaal zijn van regeringswege ingediend veertien ont werpen van wet tot bekrachtiging van pro vinciale belastingen ingaande met 1 Januarij 1858. Zij betreffen de opcenten voor vinciën op de rijks-grondbelasting en soneel. Men meldt uit ’s Gravenbage d. d. 11 November: De tweede kamer der staten-ge neraal is nu tegen morgen donderdagten 5 ure belegd tot het houden eener openbare zitting. Men twijfelt er niet aan dat er als dan een genoegzaam aantal leden zal tegen woordig zijn (op den vorigen dag waren er slechts 52)daar sedert gisteren weder ver schillende leden van de kamer alhier zijn aangekomen. Z. Exc. de minister voor de Hervormde eeredienst heeft op den 10 dezer de vergade ring der Algemeene Synode gesloten. Als eene aanvulling tot de berigten on langs in de dagbladen gevonden omtrent de reis van Z. K. H. den prins van Oranje kunnen wij nog mededeelen dat Z. K. H. vergezeld van jhr. de Casembroot, baron van Pallandt en verder gevolg, gedurende zijn verblijf in de Spaansche hoofdstad ook een bezoek bragt aan het Escurial. De prins is dus de eerste uit het Nassausche huis die dit oude gesticht van den in Nederland welbekenden Filips II bezocht heeft. Onze landgenoot dr. T. J. Hal- berlsma, thans werkzaam in de bibliotheek van het klooster, genoot de eer aan Z. K. H. te worden voorgesteld, terwijl het hooge gezel schap de boekerij benevens de tentoongestelde handschriften in oogenschouw nam. Gunstig zijn de uitkomsten die sedert het jaar 1850 de hervorming van het postwe zen heeft opgeleverd. Uit de onlangs daarvan publiek gemaakte staten blijkt o. a. het vol gende: Terwijl in de maand Augustus 1850, vóór de hervorming, vervoerd werden 561,511 biunenlandsche brieven werd in dezelfde maand van 1857 vervoerd een getal van niet minder dan 1,144,558. Ook het getal der bui- tenlandsche brieven vermeerderdeofschoon niet zoo aanzienlijk. Het, gebruik van post zegels neemt mede gaandeweg toe. In 1852 ■werden gebruikt 1,146,289 stuks; in 1855 1,986,577; in 1854, 2,258,551; in 1855, 2,408,769 in 18562,754,624, en in het eerste halfjaar van 1857, 1,466,294. Van postwis sels ook wordt jaarlijks meer en meer gebruik gemaakt. Terwijl iu 1850 werden afgegeven 25,758 wissels tot een bedrag van 88,007.50, werden in 1856 uitgegeven 121,807 stuks, tot eene waarde van ƒ714,518.50. Een sprekend bewijs van de weelde der Oost-Indische vorsten vindt men thans in het magazijn van gouden en zilveren werken enz. van den heer J. M. Lucardiop de Melkmarkt te Rotterdam, waar ter verzending naarlndië gereed staat een kompleet thee-sevies, uit blad, suikerpotmelkkan koppen schotels en le pels bestaandevan massief goud met nog twee massief gouden vazen ter gezamenlijke waarde van ongeveer ƒ20,000. Het fabrijkaat is uitnemend schoon en het drijfwerk mees terlijk uilgevoerd. SNEEKER COURANT. 9B L r L S L i 6 k L l L J-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1