NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1857. No. 92. 12de Jaargang» WOENSDAG den 18 November. BINNEN- EN BUITENLAND. Z. K. H. prins een fraai gouden van het bestuur dier stad van Frankrijk) in het eener nieuwe daar van verlichting door maatschappij te Emerik Frederik iL. horologie met gouden ketting, als blijk ’s prinsen genegenheid ten geschenke heeft be komen. Uit Utrecht wordt gemeld d. d. 11 Nov. Heden middag is Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden uit Berlijn komende op Hd. reis naar ’s Gravenhage langs deze stad gepas seerd. Toen Z. K. H. ten vorigen jare even als thans uit Berlijn naar ’s Gravenhage was teruggekeerd, bleek het, dat een trommel van aanzienlijke waarde was vermist. Twee amb tenaren van den Rijn-spoorwegwelke het hunne hadden bijgedragen tot het opsporen daarvan, zijn heden daarvoor door Z. K. H. be loond zijnde aan ieder hunner een fraai be- W’erkte kop en schotel geschonken waarop met vergulde letters te lezen staat Uit erkentelijkheid aan den 17 Oct. 1836.” De na men der beide ambtenaren zijn W. Bosch, 1ste klerk aan het goederen - bureau te Utrecht en D. Oosterhoffbagagemeester te Arnhem. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 15 November Het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Jan Ebel beschuldigd van brand stichting. Het hof heeft hem schuldig ver klaard en veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen de stad Dordrecht. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 15 November: Twee personen reizen thans eeni- ge plaatsen van het land af, en doen zich, onder het voorgeven van op eenen bepaalden tijd eene soiree musicale of dramatique te zul len geven, de bedongen entrée-gelden bij voor raad ter hand stellen en verwijderen zich daar na heimelijk, zonder de soirée te geven, met de verzamelde gelden. Ten einde het noodige vertrouwen in te boezemen doen zij zich ver gezellen door een’ bekenden bediende van den kastelein ten wiens huize de voorstelling zou de worden gegeven. Op den 11 dezer is te Haarlem bij het regement dragonders aldaar in bezetting ge dongen naar de premie van ƒ500, uitgeloofd door Z. M. den koning, voor het beste en schoonste dienstpaard. De ten dien einde inge schrevene officieren hebben eerst in de ma nege gereden, en zijn daarna met den troep naar de gewone exercitieplaats gegaan, alwaar zij in stap draf en galop hebben geëxerceerd en over eene daartoe gereed gemaakte sloot SNEEK. 17 November. Van den 7den tot en met den 15 dezer zijn in deze provincie 77 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 7085. Het ontwerp van wet tol inkoop en amor tisatie van schuld, thans bij de tweede kamer ingekomen, strekt om tien millioen vijfhon derd vijftien gulden te amortiseren. In een particulier schrijven aan de Prov. Gron. Ct. uit ’s Hage d. d. 8 November komt o. a. het volgende voor Wat de spoorwegen bepaaldelijk in uw gewest, aanbelangt, ik geloof, dat die zaak niet zoo gunstig slaat als men bij u gelooft en de dagbladen aanvankelijk vrij algemeen hebben medegedeeld. Ben ik wel onderrigt, dan was eerst de opinie der tweede kamer opziglelijk de lijn van Harlingen over Leeu warden en Groningen naar Leer niet on gunstig gestemd en zelfs moeten er vele leden geweest zijn die deze lijn als internationaal voor onmisbaar hielden. Amsterdamsche in vloed echter, en ook Rotterdamsche naar ik boor, moet daarin verandering gebragt heb ben. Amsterdam aan begunstiging en be scherming gewoon moet vreezen dat de doorvoer van handelswaren over Harlingen naar Duitschland te veel langs die lijn, en dus in het nadeel van Amsterdam getrokken zal worden en daarom de daarstelling van die lijn met alle kracht, ook bij de leden van de kamer, tegenwerken. Wat daarvan is, weet ik niet ik geef het alleen als een dof gerucht dat mij ter ooren is gekomen.” Men verneemt, dat de heer G. Gischler stationschef der Nederlandsche Rijnspoorweg- van der Nederlanden hebben gesprongen. Daar volgens het gevoe len der beoordeelaars, bet onzeker was, of de 1ste luitenant Alberda van Eikenstein of de 1ste luitenant von Huguenin den prijs had verdiend hebben deze om het hardst gereden, en heeft de 1ste luitenant Alberda de over winning behaald. Het al of niet aanne>«en van de St. He- lena-medaille heeft zoo als men weet, in Bel gië en andere staten tot zeer uitvoerige ge dachtenwisseling aanleiding gegeven. Ook in Nederland hebbrn zich ten dien opzigte stem men vóór en tegen doen hooren. Thans ver neemt men dat vele daartoe geregtigden, die, na de Fransche krijgsdienst verlaten te heb ben aan den roemrijken veldslag van Wa terloo hebben deelgenomen, het besluit heb ben genomen om zich tot Z. M. den koning te wenden, en, met opgave van redenen waar om zij de St. Helena-medaille niet zullen aan vragen en aannemen, Z. M. eerbiedig te ver zoeken, aan die weinige overgeblevene strijders in dien voor Nederland zoo gedenkwaardi- gen slag, een blijvend onderscheid!ngs-teeken te willen schenken even als zulks is ver leend aan allen die aan den tiendaagschen veldtogt en aan de verdediging der citadel van Antwerpen een werkdadig deel hebben genomen. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 15 November: Bij arrest van het provinciaal ge regtshof in Gelderland van gisteren is de per soon van J. D. oud 65 jaren arbeider, wo nende te Tilburg, schuldig verklaard aan het afleggen van valsche getuigenis in eene crimi nele zaak ten voordeele der beschuldigden en dien ten gevolge veroordeeld tol tuchthuisstraf voor den tijd van vijf achtereenvolgende ja ren zijnde genoemde persoon door bet hof in Noord-Brabant tot gelijke straf veroordeeld en deze zaak door den boogen raad der Neder landen naar het hof van Gelderland verwezen. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 12 Nov. Wegens den voortdurenden en steeds toene menden lagen waterstand, zijn de scheepsvrach- ten thans met circa 150 pet. vermeerderd, hetgeen den handel zeer belemmert. Boven dien kunnen tegenwoordig de publieke pom pen de ingezetenen niet van het noodige wa ter voorzien zoodat men voor het schoon maken der straten zijne toevlugt tot de stads brandspuiten neemt. Uit Staphorst wordt gemeld d. d. 12 No vember Hier zijn thans een 4tal personen uit Amerika teruggekomen. Zij verhalen, dat zij er volstrekt niet mogten wezen dat het velen hunner kennissen daar wel ging doch ook anderen het min gunstig hadden. De grond was er zeer verschillend doch konde de mest over het geheel wel verdragen. De ijverigste arbeiders kunnen ook daar vrij veel verdienen doch het was er evenmin opge schept als in Nederland, en die hier zijn’tijd nuttig weet te besteden kan ook hier even zeer vooruitkomen als daar te lande. Zij meenden echter aan allen die nog lust ge voelden om hun geluk in Noord-Amerika te beproeven te moeten aanrader: om de En- gelsche taal zich eigen te maken ten einde voor te komen dat zij bij hunne aankomst aldaar blootgesteld worden aan geweldige kne velarijen en afzetterijen. Uit Assen wordt gemeld d. d. 10 Nov. In de zitting van de arrondissements-regtbank alhier is iets gebeurd, dat zeker niet dikwijls voorvalt. In een reglsgedingdat voor het eerst op de rol gebragt was, verklaarde één procureur, mr. J. A. Willinge Gratama die voor den eischer occupeerde, zich ook procu reur te stellen voor alle gedaagden drie in getal hij gaf te kennen dat het zeker eene vreemde houding had, dat één procureur voor alle partijen occupeerde, doch dat de wet dit nergens verbood en dat in casu de ingestelde vordering was eene actie tot scheiding en dee- ling waarin de gedaagden zouden berusten zoodat hij ter vereenvoudiging der zaak, gee- ne zwarigheid had gemaakt om, daartoe aan gezocht alle partijen te vertegenwoordigen. De reglbank na eenen geruimen tijd in raad kamer beraadslaagd te hebben liet den heer Gratama als procureur voor alle partijen toe. Uit Peize wordt gemeld d. d. 11 Nov. Aanhouden doet verkrijgen. Dit ondervond laatstleden zondag ook de jagtopziener J. Veur- man in deze gemeente. Onderscheidene kee- ren had hij reeds gepoogd, zekeren H. B. al hier te betrappen op het zetten van haze- strikken doch telkens had hij te vergeefs op hem geloerd hierop was de genoemde H. B. zoo overmoedig, dat hij den jagtopziener open lijk bespotte, aan elk vrijuit zijne gelukkige slrooperijen verhaalde en dan te kennen gaf, dat het onmogelijk was, hem te vatten mis schien omdat de strikken op het ruime veld stonden. Men kan zich dus voorstellen hoe verbaasd en teleurgesteld hij opkeek toen zon dag morgen als wanneer hij weder een haas uit den strik haalde en dezen in de hoogte hief om hem aan een’ zijner makkers te vertoonen, uitroepende: Alweereen gevangen.” de jagt opziener eensklaps achter hem opsprong me de uitroepende: En ik heb er ook een’ ge vangen.” Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. 15 November: Met genoegen vernemen wij dat in de kazerne der artillerie alhier eene proeve is genomen om den soldaat het leven eenigzins te veraangenamen en hem aan huisselijkeid te gewennen. Door de zorg na melijk der officieren is eene kleine bibliotheek van geschikte boekwerken te zamen gebragt en kunnen de artilleristen die in eene ver warmde kamer gaan lezen. Hoe onbeteeke- nend deze zaak op zich zelve schijne zij kan van groote beteekenis worden. Indien de ka zernen allerwege van zoodanige bibliotheken en localen voorzien waren zou bij menigeen de weerzin tegen den militairen stand over wonnen en de huisselijkheid met de daarmede gelijken tred houdende zedelijkheid ongetwij feld bevorderd worden. Het is daarom te wenschen dat het hier gegeven voorbeeld al lerwege navolging vinde. Aan de Arnh. Ct. wordt geschreven dat te St. Michiels-Gestel een jongeling van 19 jaren is in hechtenis genomen, beschul digd van het namaken van Nederlandsche munten van één’ gulden en 25 ets. Zij zijn zoo goed geslagen dat men ze moeijelijk zoo niet aan de kleur, van de echten kan onderscheiden. Verschillende dezer stukken zijn reeds in omloop. Uit Roermond wordt gemeld d. d. 11 November: Vernam men gedurende den af- geloopen zomer met angst de vele en dikwijls belangrijke branden met te meer leedwezen bemerkte men, dat zij dikwijls deels aan eigen- belang deels aan kwaadwilligheid waren toe te schrijven. Heden deed zich weder een voor beeld van dit laatste voor. Een achtjarige knaap stond voor de arrondissements-regtbank alhier te regt wegens het uit baldadigheid op drie ver schillende plaatsen onder de gemeente Bergen in brand steken der heide alsmede van ver scheidene aanzienlij ke hoeveelheden turf, waar door eene niet geringe schade is ontstaan. De regtbank veroordeelde hem lot opsluiting in een verbeterhuis voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren. Naar men verneemt zal eerstdaags door den druk openbaar worden gemaakt bet be langrijk en uitvoerig rapport van prof. dr. Verver, te Maastricht, betreffende het door hem op verzoek van te Narbonne (zuiden werk gesteld onderzoek reeds ingevoerde wijze middel van waterstofgas. Een zekere heer Boggs die zich veel met de electriciteit heeft bezig gehouden wil de ze thans laten zamenwerkeu met den stoom en gelooft daardoor in staat te zijn een toe stel in beweging te brengen, door welken men ongeveer zes kollommen van de Times in één uur zal kunnen telegraferen. De vrouw van een’ katoendrukker te St. Dénis, reeds moeder van vijf kinderen, is thans van tweelingen bevallen, die doormid del der navels aan elkander gehecht zijn. Dr. Depaul heeft van deze merkwaardigheid rap port uitgebragt aan de akademie van weten schappen te Parijs. De beide kinderen leven geheel afgescheiden van elkander 5 het eene heeft SNEEKER COURANT. IS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1