NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 94. 12de Jaargang. WOENSDAG den 25 November. EM t n P 1, Uit SNEEKER COURANT. 1 geoefende telegrafisten bij gebezigd BINNEN- EN BUITENLAND. 'P et staten van Fries- e Rusland Engeland 0 c rr WMIIh)lll)i 1 3 11 a [d. In Ier ïe- ?r ’P •t >r e n k u i te in de en or de d; en dd :e- 6, e- «g r, al ’s i G van een le Pays, Lemmer tot aan den naar de Overijssel- en dezen verklaard, een’ brief ont- van zijn’ neef den heerPas- het schip Parahyba, thans Antwerpen meldende dat ter zeer Worden. Eene jonge vrouw uit den omtrek van Huy was onlangs van tweelingen bevallen die eenen volmaakten welstand genoten. Acht dagen later zijn beiden plotseling gestorven, zonder schijnbare ongesteldheid in dezelfde minuut. Een nieuw bewijs van de geheim zinnige gemeenschap, die er tusschen twee lingen is, en waaromtrent de wetenschap reeds zoo vele voorbeelden heeft opgeteekend. Keizer Napeleon zou Compiègne Verlaten, om in zijne hoofdstad terug te komen waar hij zich wil bezig houden met de te nemen maatregelen ter bestrijding van de financiële crisis en vooral van de betreurenswaardige gevolgen die hij zou na zich slepen indien zij gevolgd werd door eene schorsing van den arbeid in verscheidene groote industriële ge deelten des lands. Naar het schijnt, is de stad Lyon met zulk eene schorsing bedreigd maar de regering zal waken, en het is te ho pen dat hare pogingen, gesteund door den goeden oogst van dit jaar en van den, hoewel langzaam, toch eenigermate verbeterden toe stand van Noord-Amerika zullen beletten dat de oogenblikkelijke en individuele verlegen heid in eenen algerneenen en aanhoudenden ramp ontaarde. Volgens het dagblad le Droit is een in woner van de gemeente Choisy-le-Roi voor den commissaris van policie verschenen heeft hij aan vangen te hebben sot kapitein van in de haven van het verdroogde lijk hetwelk aan het spoor wegstation aldaar in een vat was ontdekt (waarvan wij reeds melding maaken), gevon den was in een salpeterhol in Peru en door tusschenkomst van een’ vriend aan den heer Mayre gezonden. Op het vatwaarin het lijk was gekuipt, stond ook het adres van den heer Mayre, te Choisy-le-Roy, doch zoo slecht geschreven dat men het niet kon lezen, zoo- dat het in het goederen magazijn werd ge plaatst, waar het dan ook later werd ont dekt. Frankrijk heeft aan en de porte zijne bemiddeling aangeboden met betrekking tot het geschil dat ten gevol ge van Ruslands eischen tegen de vrije vaart in de Zwarte Zee is ontstaan. Onder ande ren doet Frankrijk opmerken dat lord Red- cliffe Ruslands ongelijk overdreven heeft voor gesteld. Volgens eenige bladen gaan de wreedhe den door de Engelschen in Indië en Vooral te Delhi gepleegd alle verbeelding te boven. Vooral de Fransche drukpers is hierover zeer verbolgen zij zegt, dat indien een barbaarsch en onbeschaafd volk als de Cipayers en Hin does zich daaraan al schuldig hebben gemaakt, men ze toch niet had mogen verwachten van een beschaafd volk als de Engelschen, te min der daar het de Engelschen zei ven zijn, die do gruwelen der Cipayers zoo hebben geschand vlekt. Niet minder dan 5000 inwoners zijn te Delhi door hen vermoord in den tijd van twee dagen, en daar onder 317 vrouwen en kinderen. De Presee bevat een protest Engelschman” tegen de bewering van dat bij de inneming van Delhi 517 vrouwen en kiuderen zijn vermoord geworden. Hij protesteert zonder hevigheid, en bewijst door uittreksels van dagbladen dat de vrouwen en kinderen te Delhi op bevel van den En gelschen opperkommandant zijn gespaard ge worden niet alleen, maar dat zij zelfs be scherming in het Engelsche leger zochten. De Engelschman geeft toe, dat er ongeregeld heden zijn voorgevallen dat plundering en eenige moorden mogelijk zijn bedreven ge worden hij wil ook het cijfer 317, dat Ze Pays als het getal omgekomen vrouwen en kinderen noemt, als juist aannemen, maar doet tevens opmerken dat Delhi gedurende zes dagen werd gebombardeerd dat de kogels geen onderscheid maken tusschen man en vrouwen datwat de ongeregeldheden be treft, er geen leger in Europa is, dat zich SNEEK 24 November. Van den 14den tot en met den 20 dezer zijn in deze provincie 85 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 7168. De tweede kamer der staten-generaal heeft het wetsontwerp lot amortisatie van ruim tien en een half millioen aangenomen met 58 te gen 2 stemmen. Uit de discussie is gebleken, dat de regering de behandeling van de wets ontwerpen betreffende de belastingen nog vóór het einde des jaars verlangt, en dat haar antwoord over het ontwerp tot wijziging der gemeentewet (plaatselijke belastingen) is inge komen. Uit dit regeringsantwoord blijkt, dat sedert 1850 vijf en een half millioen aan be lastingen is afgeschaft en drie millioen aan renten bespaard. Mede is door de twee kamer aangenomen doch eenigzins gewijzigd hoofdstuk IV (justi tie) met 47 tegen 11 stemmen. Naar men verneemt beeft het gouverne ment eene aanzienlijke partij boekwerken handelende over meetkunde vesting-bouw- kunde aardrijkskunde natuurkunde en andere wetenschappen prachtig ingebon den doen gereed maken, om ze aan het gou vernement van Japan ten geschenke aan te bieden. Men schat de waarde van deze ver zameling boekwerken op vele duizenden gul den. Amsterdam wordt gemeld d. d. 18 November Men verneemtdat het feest het welk de dappere verdedigers der citadel van Antwerpen voornemens zijn alhier te vieren op den 50 November ek., als herinnering der roemrijke dagen over welke nu 25 jaren zijn henen gegaan, zeer luisterrijk zal zijn, en het genot van dien dag verhoogd zal worden door eene toepasselijke voorstelling in den Holland- schen schouwburg; zullende het programma, regelende alles wat hiertoe betrekking heeft binnen eenige dagen bekend gemaakt worden. Uit Muiden wordt gemeld d. d. 18 Nor.: Heden morgen gebeurde in deze gemeente een noodlottig voorval. Terwijl men in het ma- •chinegebouw van de alhier bestaande buskruid- fabrijk bezig was met het ronden en glanzen van buskruid, heeft de inbewerking zijnde hoeveelheid door eene onbekende oorzaak vuur gevat, waarvan eene hevige uitbarsting het ge volg was en het gemelde machinegebouw geheel in puin werd gelegd en, met uitzondering van het groote magazijn al de gebouwen van de ze fabrijk min of’ meer schade hebben beko men die vrij belangrijk en veel grooter is dan dieveroorzaakt door het springen van het korrelhuis op 19 November 1848. Was dat onheil destijds en is het ook nu weder voor de eigenaren uit een geldelijk oogpunt be schouwd te betreuren toen echter mogt men zich verheugen, dat niemand daarbij eenig letsel had bekomen terwijl bij de tegenwoor dige ramp een 21jarige jongeling, die zich toevalligerwijze geheel alleen in het machine- gebouw bevond het leven verloor eene diep bedroefde familie achterlatende. Door de spoe dig en doeltreffende aangebragte hulp was de ontstane brand spoedig gebluscht en ofschoon men op genoemde fabrijk als het ware door buskruid is omgeven is het personeel der brand spuiten zonder aarzelen naar de plaats des gevaars gesneld en heeft zich op eene loffelij ke wijze van zijnen pligt gekweten. Uit Nieuwediep wordt gemeld d. d. 18 No vember Belangrijk is de hoeveelheid schel visch die tegenwoordig onder begunstiging van het fraaije weder door de visschersvloot dage lijks wordt gevangen. De schelvisch is dan ook goedkoop en de mindere volksklassen die toch geen vleesch kunnen bekomen, kunnen hier voor spotprijs den levenden schelvisch koopen. De haringvisscberij is zuinig geweest; dat was ook aanvankelijk bet geval met de palingvis- scherij langs de kust, eene visscherij, die ruw weêr wil hebben doch ook daarmede is bet in de laatste dagen beter uitgevallen. Eene belangrijke hoeveelheid paling wordt hier jaar lijks naar Engeland gescheept. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld d. d. 18 1 November Gisteren tegen den avond ontwaar de men hier aan de overzijde van het Haring vliet op het eiland Overflakkeeeen1 sterken vuurgloeddie deed vermoedendat er een hevige brand was uitgebarsten. Heden verneemt men dat te Sommelsdijk twaalf schuren met hooi, graan enz. zijn afgebrand. De officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Brielle benevens de regter-commissaris en grif fier bij die regtbank, zouden heden morgen der waarts zijn vertrokken. Door de provinciale land is op voorstel van hh. gedeputeerde sta ten eene subside verleend tot den aanleg van een kunstweg, loopende door de gemeenten Lemsterlaud Schoterland en Ooststellingwerf, strekkende van Lemmer naar Donkerbroek te weten voor den weg van straatweg van Leeuwarden sche grenzen tot 50 pet. voor den weg van gezegden straatweg tot aan Donkerbroek tot 20 pet. voor den zijtak naar Oldeberkooptot 15 pet. Uit Wijfie wordt gemeld d. d. 16 Nov.: Op eene boerderij, een uur van het dorp, bevond zich in de afgeloopene week eene vrouw alleen te huis. Omstreeks half elf des avonds nog wakker te bed liggende, werd er geklopt, hetwelk gedurig heviger werd, totdat een ven- ster werd opengebroken en de glazen stuk ge slagen. De vrouw was intusschen door eene achterdeur naar de buren gesneld welke niet aarzelden haar terstond te vergezellen. Toen zij bij huis terug kwam waren echter de dieven verdwenen medegenomen hebbende eene rol linnen en eene lade uit het kabinet, welke laatste den volgenden dag digt bij huis teruggevonden werd, zijnde bet geld, onge veer veertig gulden er uitgenomen. De da ders zijn nog niet ontdekt. Als een diefstal onder zeldzame omstan digheden hier te lande mag worden medege deeld, dat een kind van het vrouwelijk ge slacht dat naar de school te Veenhuizen ging, op den straatweg dezer dagen dergasten werd aangehouden en op hemd en kousen na uitgekleed. Er is van wege den burgemeester van Barneveld eene premie uit- door twee pol en op hemd van wege i geloofd voor de aanhouding der schuldigen. [Volgen later berigt is het der policie reeds gelukt, den dader te ontdekken, welke niemand anders is dan het kind zelf, dat die daad van zelfberooving had verrigt om dien dag vrij van schoolgaan te zijn Te Brussel zijn dezer dagen bij het doen van opgravingen bij de Schaerbeeksche poort tot het leggen der waterleidingsbnizen het ge raamte en de overblijfselen van de montering en uitrusting gevonden van eenen Holland- schen infanterist, wiens lijk in den nacht van 26 op 27 September 1830 in overijling daar werd begraven op het oogenblik dat bevel werd gegeven tot den terugtogt der Nederland- sche troepen die onder prins Frederik der Nederlanden Brussel hadden aangetast. De ge vondene overblijfselen zijn zorgvuldig bijeenge- bragt. Te Antwerpen heeft men weder een on- gelnk te betreuren. Bij hel groote bassin lag eene groote hoeveelheid zware balken opeen gestapeld en negen arbeiders waren belast ze te verplaatsen. Naar het schijnt, bragt de kracht inspanning om de bovenaan liggende balken te verplaatsen, den geheelen stapel in beweging; die stapel stortte althans omver en wel met dat ongelukkig gevolg dat een der werklie den door een’ balk letterlijk verbrijzeld werd zoodat men slechts zijn vreesselijk verminkt ligchaam onder het zware houtblok kon weg halen. Een ander arbeider kreeg een’ balk te gen het been dat daardoor op verscheidene plaatsen gebroken werd. De overige werklie den kwamen gelukkig grootendeels met den schrik vrij. Naar men verneemt zijn de op den weg van Hamburg naar Berlijn genomene proeven met de Bernsteinsche uitvinding, om langs ééne en dezelfde telegraaflijn tegelijk van beide eindpunten onderscheidene dépêches over te zendengunstig uitgevallen er moeten ech-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1