NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1857. No. 95. 12de Jaargang. ZATURDAG den 28 November. VERGADERING AAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK 6* t i t l SNEEKER en r» l BINNEN- EN BUITENLAND. een r l r COURANT. lai kiezing alhier briefjes zijn uitgebragt op mr. en L. kiglijk is derding van minnaars als voor overschrijving. S. Faber, pachter van om verlenging remissie van pacht over MAANDAG DEN 50 NOVEMBER 1857, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Adres van Sipke van der Werf om remissie van de boete wegens het te laat opleveren van aangenomen werk. Missive van de commissie van spijsbedeeling betrekkelijk het gebruik van een locaal enz. Adressen om grond op grondpacht. Resolutie van heeren Gedeputeerde Stalen betrekkelijk het besluit tut het heffen van schoolgelden. Voorstel tot af- en Twee adressen van het Tolhuis bij Leeuwarden van den pachttijd, en 1857. SNEEK. 27 November. Het bij de tweede kamer ingekomen wetsontwerp tot vaststelling van eenen tijdelijken maatregel voor het be drag der regten van in- en uitvoer van goe deren, strekt tot verlenging van het bestaande tarief, van 1 Januarij 1858 tot het tijdstip waarop het nieuwe tarief zal worden vastge steld. De tweede kamer heeft hoofdstuk V der staatsbegrooling {departement van binnenland- sche zaken) met algemeene (64) stemmen aan genomen. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen 8 December. Uit ’s Hage wordt gemeld d. d. 24 Novem ber De tweede kamer der slaten-generaal heeft op voorstel van de heeren van ’s Gra- vesande en van Hoëvell, nagenoeg eenstemmig ƒ60,000 voor het onderzoek van spoorweg plannen bewilligd en van de regering be paalde voorstellen tot ondersteuning des noods van spoorweg-ondernemingen gevraagd. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 25 dezer is hoofdstuk VI der staatsbegrooting {Hervormde eeredienst) aangenomen met 51 tegen 11 stemmen als mede hoofdstuk VII {Roomsch-Katholieke ee redienst) met 55 tegen 8 stemmen. Z. M. heeft bij besluit van 12 dezer, no. 56, bepaald, dat voortaan in de behoefte aan hoofd- en verdere officieren bij de landmagt in West-Indié, die der militaire administra tie en der geneeskundige dienst daaronder be grepen zal worden voorzien door het deta cheren derwaarts, voor den tijd van drie ja- ren van zoodanige officieren van het leger hier te lande, die zich voor eene lijdelijke be stemming naar Wesl-Indië genegen moglen verklaren. Aan de hier bedoelde officieren zal bij het vertrek van hier eene aan de verschil lende rangen geëvenredigde gratificatie worden toegekend. Zij zullen verpligt zijn, om ge durende hun verblijf in West-Indië de uni form te dragen voor de landmagt aldaar vast gesteld. Z. M. heeft verder bepaald, dat, in verband met het hiervoren vermelde de hoofd- en ver dere officieren thans behoorende lot de land magt in West-Indië die der militaire ad ministratie en der geneeskundige dienst daar onder begrepen de aanspraken welke zij mogten hebben op het bekomen van pensioen, zullen kunnen doen gelden dat de kapiteins, 1ste en 2de luitenants, en zij welke met die verschillende rangen zijn gelijkgesteld zullen kunnen verzoeken om te worden ingedeeld bij het leger in Oost-Indië, en dat de officie ren die niet gepensioneerd of niet bij het Oost-Indisch leger overgeplaatst worden zul len overgaan bij het leger hier te lande en opvolgend uit West-Indië herwaarts zullen komen. Eindelijk heeft Z. M. eenige verbetering be volen van de tractementen der officieren zoo als die thans in West-Indië worden genoten. Door het dep. van binnenl. zaken is last gegeven om langs de kust der noordzee pa- L.». jffilltlflliIi len te doen heijen ten einde te kunnen na gaan in hoeverre het strand en de daarlangs gelegene duinen afnemen of verbreeden. Op den 25 dezer is alhier tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrijken ver kozen de heer Johannes Halbertsmamet 24 van de 25 uitgebragte geldige stemmen. Bij de opening der stembriefjes, ter ver kiezing van twee leden in den Gemeenteraad is gebleken dat van de 197 geldige i de heeren G. N. Bouma 107 mr. H. U. Huguenin 100 H. Fennema 96 en L. van der Feer 77 stemmen; terwijl de overige stemmen onder 7 personen waren verdeeld; zoodat gekozen zijn de heeren G. N. Bouma en mr. H. U. Huguenin. Naar wij vernemen, zal, op donderdag den 5 December aanstaande, te dezer stede een groot concert worden gegeven door den heer M. Hageman beroemd pianist en mu- zijk-directeur te Groningen vergezeld van den heer Bekkervoornaam violoncellist te Utrecht, en wel in de concertzaal alhier, te gen f\ entrée de persoon. De beide genoem de heeren zijn te goed bij de beminnaars van de toonkunst bekend dan dat wij hierbij iets zouden voegen om voormeld concert aan te bevelen of te doen uitkomen dat het zelve genotvol belooft te zullen zijn. In het vorige winlersaisoen gaf het col- legie Eenheid door Verscheidenheid" alhier eene openbare voorstelling van eenige drama tische fragmenten. Naar wij vernemen zal op den 9 December aanstaande wederom door die vereeniging eene openbare voordragt wor den gehouden, bestaande in de opvoering van H. I. Schimmel’s Drama: Jodn Woutersz., en een Coup, of: de Huwelijks-advertentie, schels voor Rederijkers, van A. v. d. Hoop Jr.zoon. Bij den bekenden ijver van genoemde ver eeniging, belooft men zich eenen goeden uit slag en eenen genotvollen avond. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 24 November: Maandag 7 Dec. zal voor den hoo- gen raad der Nederlanden (kamer van straf zaken) behandeld worden het beroep in cas satie van Sidin (Serang) Pa Seno Kasidin en Klaas Ledesma, zijnde de vierMaleijers door het prov. geregtshof in Zuid-Holland schuldig verklaard aan feitelijken en geweldadigen wederstand jegens hunne meerderen in rang, zijnde de kapitein, en veroordeeld, de twee eersten lot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jarenen de twee laatsten onder aanneming van verzachtende omstandigheden tot eene correctionele gevangenis voor den tijd van drie jaren. Donderdag aanstaande zal de begrafenis ge schieden van den bij hetzelfde arrest vrijge sproken Maleijer Setru, die gisteren alhier is overleden. Bij vonnis van den krijgsraad van Fries land, goedgekeurd door het hoog militair geregts hof te Utrecht, is dezer dagen G. W. van H. oud drieëntwintig jaren, geboren te Zwol le serjant bij het zevende regement in fanterie wegens twee diefstallen in hetslaap- kwarlier ten nadeele van kameraden met toepassing van art. 191 van het criminele wetboek voor het krijgsvolk te lande en art. 181 van de regtspleging bij de landmagtver vallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot de straf van den kruiwagen voor den tijd van twee jaren. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 25 November: Zaturdag en gisteren zijn alhier van Winschoten geboeid binnengebragtom ter criminele teregtzitting alhier teregt te staan J. D. S.gepensioneerd rijks-ambtenaar, en G. E. die in eenen hoog zwangeren toestand verkeert, beschuldigd van vergiftiging door arsenicum van beider echtgenooten E. de B. en E. M. en wel in de jaren 1856 en 1857. De ten vorigen jaren gestorvene is opgegraven en scheikundig onderzocht. In de openlijke teregtzitting der regtbank te Winschoten op den 19 dezer gehouden voor strafzaken stond te regt Salomon Bar- geboer i koopman te Winschotenwelke zich zoude hebben schuldig gemaakt aan arglistige ontvreemding eener zwart grijze kat, toebe- hoorende aan de weduwe Harm Keuterte Winschoten. De regtbank heeft den beklaag de aan het hem geïmputeerde feit schuldig ver klaard en hem, met aanneming van verzach tende omstandigheden veroordeeld tot gevan genzetting voor den tijd van eene maand en in de kosten. Men meldt uit Assen d. d. 24 Novem ber Jl. zaturdag hadden de geregtsdienaren Polling en Bakker alhier zich naar de nieuw gegraven wordende Noord-Willemsvaart bege ven om aldaar eenen gedeserteerden bedelaars kolonist in arrest te nemen. Toen zij zich van hem wilden meester maken trok hij een mesen bragt aan Bakker daarmede twee wonden in het aangezigt toe, terwijl eene snede door zijne kleederen tot nagenoeg op de borst is gekomen; de sneden zouden zeker er ger aangekomen zijn zoo Bakker dezelve niet afgeweerd had met de handboeijen, welke hij in de hand had. Dit alles had zoo spoedig plaats, dat Polling naauwelijks tijd had om de sabel te trekken waarmede hij den kolo nist een’ slag in het gezigt toebragtzoodat deze op den grond tuimelde, waarna hem de boeijen werden aangedaan. Dit alles geschied de terwijl eene groote schare poldergasten de geregtdienaren omringde en juist niet vau vriendschappelijke gezindheid blijk gaf. Te Berlijn weder eene van haddie men ouden tijd behooren. van geboorte en aan te werven tevens zijn heeft dezer dagen nog eens die gebeurtenissen plaats ge meende dat tot den goeden Een majoor Peruaan te Berlijn om er artilleristen voor het leger van Peru, heeft overredings-vermogen in toepas sing gebragt bij de 16jarige dochter van eenen rijken Israëliet die hij vervolgens met hare volle goedkeuring heeft geschaakt. Ongeluk- echter gebleken dat dat won- een telegraaf even lastig is voor dieven want reeds in Go tha werd het verliefde paar door de policie in beslag genomen. De dochter is daarna uit geleverd aan den vader en de Peruaansche ma joor aan de policie te Berlijn. lu de stad Frankfort kwam dezer dagen een geheel eigenaardig transport aan, nl. 197wil- de paarden, toebehoorende aan den hertog van Anhalt-Dessau en komende regtstreeks uit de Krim. Ondanks den langen togt van omstreeks 500 Duitsche mijlen zagen deze schoone en sterke dieren er voortreffelijk uit. Zij zouden den volgenden dag met hunne schilderachtig gekleede geleiders de reis naar Dessau voort zetten. Een brief uit Rome van 12 Nov. meldt, dat zich aldaar sedert eenige dagen de bis- schop van Haarlem mgr. van Vree bevindt en hij den 11 door den paus ontvangen is. Onlangs heeft men berigt van geestelijke valsche munters, in een klooster te Lissabon ontdekt; thans verneemt men uit Mexico, dat gewapende benden die aldaar het land afloo- pendoor priesters worden aangevoerd. In dal land, dat geheel in desorganisatie verkeert, werden onlangs 80 roovers gevat en dadelijk gefusilleerd. De befaamde Lola Montez heeft in Cana da eene voorlezing gehouden over de schoone vrouwen, en sprak zij bij die gelegenheid een goed woord, namelijk, dat er drie middelen zijn om de schoonheid te behouden zinde lijkheid, magtigheid en werkzaamheid, ter wijl al de overige schoonheidsmiddelen niets waard zijn. Tot de hulpmiddelen voor de schoonheid der vrouw rekende zij ook de kalm te des gemoeds. Zal men Lola Montez naar hare woorden beoordeelen Een Straatsburger blad meldt, dat de En- gelsche regering besloten heeft, een vreemden legioen voor Oost-Indië te organiseren en ten dien einde te Straatsburg een hoofd-werfbureau zal worden geopend. Reeds zijn de werf officieren benoemden den 1 Dec. aanstaande worden zij in die stad verwacht. De Oesterr. Zeit. bevat een hoofdartikel over de Brilsch-Indische aangelegenheden, waar in de meening wordt uitgesproken dat Enge land in de heerschappij over Indie spoedig door Rusland zal worden afgelost. Niettegenstaande algemeen werd gedacht, dat voor het oogenblik geene poging meer zou

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1