NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r^ii 1857. No. 96. 12de Jaargang. WOENSDAG den 2 December. SHEERER BINNEN- EN BUITENLAND. r COURANT. schrijven uit Kaffer- Die streek bleef bij en hon- Duinen. Nevens zes zeevarenden het lijkkleed droegen daar- drie volgkoetsen. v ven er talrijke gezinnen de grenzen Engelsche kolonie hulp j ontdekte, dat het negen zakken w; nderworpen ten einde de hoeveelheid lucht geld gevuld, behoorlijk vastgebonden hare gewone jaarlijksche bijeenkomst met da mes, waarin de onthulling en overgave der zeer fraaije door den heer J. J. de Vlink al hier geschilderde banier geschiedde. Na de uitvoering van eenige muzijkstukken werd de ze feestviering met een bal en de voordragt van toepasselijke dichtstukken besloten. De zaal in het locaal de Tioee Kolommen was keu rig gedecoreerd,' en deze avond die van de goede verstandhouding en vriendschap der le den getuigde, zal nog lang in aangename her innering blijven. de Helder wordt gemeld d. d. 27 De gemeenteraad alhier heeft op van drie zijner leden, met eennariae De inwoners stèr en dagelijks trekken over om in de en bijstand te zoeken. Het koloniale bewind had reeds aan 4000 dier ongelukkige Kaffers, aan de groote werken van openbaar nut, arbeid verschaft. De oorsprong van dien ramp ligt in den invloed der predi- kingen van eenen inlandschen profeet, die de bevolking had weten te overreden den grond onbebouwd te laten. Kafferland bezit thans geene kudden en geen koren meer en bij het afzenden der laatste berigten bleef der bevol king geene andere keuze dan van honger omkomen of naar elders de wijk nemen. Dezer dagen is in een aan de stad Parijs toebehoorend huis, in de rue des Cannes al daar, een aanzienlijke schat gevonden. Een rookverdrijver, die in dat huis een’ schoor steen moest verbeteren, was, om zijnen ar beid te volbrengen genoodzaaktin eene oude en donkere kast te wroeten waarvan in zeer langen tijd geen gebruik was gemaakt. In ee nen hoek dier kast vond de werkman eenige zware voorwerpen. Hij haalde ze er uit, en -- zakken waren met i en ver zegeld. Bij de opening bleek het, dat zij ge zamenlijk 50 a 60,000 livres inhielden aan stukken van 6 livres, met het borstbeeld van Lodewijk XVI en geslagen in 1791. Op twee zakken stond de naam van den bisschop van Glandève en op vier die van den vicaris van St. Jacques du Haut-Pas, beiden overleden. De gevonden schat behoort voor de eene helft aan de stad Parijs, als eigenares van het huis, en voor de andere helft aan den vinder. Eene dienstmeid van Toulouse ging dezer dagen hare bloedverwanten de familie Salomon te Senaux een bezoek brengen. Zij legde de reis te voet af en ontdekte op die wijze eene groote hoeveelheid champignons (paddestoelen) in een boscbje zij zamelde eene groote hoe veelheid er van in en gaf ze hare bloedverwan ten ten geschenke daar werden ze toebereid en het geheele gezin at er van. Onmiddellijk daarna bleek het echter dat de champignons - Uit Novem her voorstel van drie zijner leden, met eenparige stemmen besloten tot het indienen van een adres aan de tweede kamer der staten-gene raal bevattende beschouwingen ten betooge van het grootere nut eener spoorverbinding met de haven het Nieuwediep boven die van Vlissingen of Harlingen. In de zitting van het provinciaal geregts- hof van Friesland van den 50 November is uitspraak gedaan in de zaak van Jan Jans Hu- en is de beschuldigde aan al de acht schuldig verklaard en veroordeeld jaren tuchthuisstraf, zoodat hij thans, ja den kerker zal hebben door te brenge van Cosman het een verloren vervalt, en dat staat met hetgeen art. 205 wetb. voorschrijft namelijk, dat de houder van een’ vermisten wisselbrief vergoeding van den trek ker kan vorderen tegen bewijs van zijn regt en het stellen van borgtogt. Uit Leyden wordt gemeld d. d. 27 Nov. LI. maandag avond hield de 2de sectie van de vereeniging het Metalen Kruis, afd. Leyden, berts diefstallen tot 6 met de vroeger hem opgelegde straffen, 22 j ren in den kerker zal hebben door te brengen. Op den 24 dezer heeft het provinciaal geregtshof in Overijssel uitspraak gedaan in de zaak van de kolonisten der Ommerschans, W. B. en J. S. beschuldigd van het schrij ven van brandbrieven. Beiden schuldig ver klarende heeft het hof den eersten beklaag de veroordeeld tot vijfjaren tuchthuisstraf, en den tweeden onder aanneming van ver zachtende omstandigheden tot driejaren cor rectionele gevangenisstraf, alsmede in de kos ten. Uit Havelte wordt gemeld d. d. 26 Nov. In het naburige Uffelle zijn onder het veen in den grond gevonden twee buitengewone groote kiezen van een dier, welke aan het be stuur van het museum voor Drentsche oudhe den te Assen zijn opgezonden. Men gelooft al gemeen dat het kiezen zijn van een der ren dieren, die vroeger in Drenthe schijnen geleefd te hebben en waarvan de heer de Wal in zijn werk over de Drentsche oudheden melding maakt. De Nouoelliste van Gend het orgaan van den ex-burgemeester ex-president der ka mer Delehaye berigt dat de inschrijving der ultra-Katholieke partij, om op de verkiezingen en de kiezers te werken bij de laatste bij eenkomst der clericalen 740,000 frs. bedroegen en dat de heer de Merode die eerst voor 60,000 frs. bad ingeschrevennu voor nog 40,000 frs. had geteekend. Reeds is men begonnen de beschikbare rij tuigen op verschillende plaatsen af te huren tot het kosteloos vervoeren der kiezers en ook andere maatregelen te nemen. De geleerde, die twintig jaren van zijn leven heeft doorgebragt op eene weegschaal ten einde bekend te worden met de gewigts- vermindering van het voedsel gedurende de spijsvertering heeft een mededinger gevon den. Een Engelschraan heeft, namelijk, zich aan de moeijelijkste en zwaarste proefnemingen o te berekenen welke hij dag en nacht ina demt. De uitkomst er van is dat mr. Edward Smith 58 jaar oud lang ééne el 82 duim gezond en forsch van gestel is longen bezit van 4,592 vierkante duimen en in vieren twintig uren twaalf vierkante ellen lucht ina dem t. Doch wakende verteert hij meer lucht dan slapende, zittende meer dan staande; zijne ademhaling versnelt na den maaltijd en vooral als hij eenige ligchaamsbeweging uitvoert. Te Liverpool zijn dezer dagen zes matro zen gedeserteerd, die op hetNederl. barkschip Willem Kroonprins der Nederlanden kapt. W. J. Bourghelles Zetteler waren aangemon sterd. Om een denkbeeld van de reusachtige af metingen van den Leviathan te geven, zal het voldoende zijn te weten dat de beroemde kok Soyerna eene naauwkeurige bezigtiging van het schip, heeft berekend, dat in elke der vijf schoorsteenbuizen honderd personen en in elke der beide raderkasten vijf honderd per sonen het middagmaal zouden kunnen gebrui ken zoodat in die beide gedeelten vijftienhon derd personen een monsterbanket van eene nieuwe soort konden houden. Daartoe bood hij onvergolden zijne dienst aan. De opbrengst zou ten voordeele van eene maritieme instel ling strekken. Aangaande de geschenken welke de ko ningin van Engeland dezer dagen door de drie gezanten van den eersten en van den tweeden koning van Siam ontving, worden de volgen de bijzonderheden medegedeeld. Zij overhan digden in de eerste plaats eigenhandige brie ven hunner vorsten, die met vergulde let ters op perkament waren geschreven. Voorts boden zij aan de koningin de volgende ge schenken aan die bijeengenomen eenen schat van bijna onberekenbare waarde vormen 1) Eene Oostersche kroon van massief, hier eu daar geëmailleerd goud rijk met diamanten smaragden en robijnen versierd 2) een’ gou den halsband, met robijnen als bezaaid 5) eene groote ster van goud en juweelen 4) een’ staf, met diamenten en vele andere kost bare gesteenten ingelegd 5) eene ceintuur van massief goud, met robijnen als het wa re overladen; 6) een’ troon; 7) eene witte schelp, buitengewoon zeldzaam en kostbaar; 8) een schenkblad en drinkbeker, geheel van agaat- steen een’ draagstoel een zadel en toom van hoogen prijs 9) zes regenschermen met gou den borduursels; 10) gouden doozen en drink schalen 11) zilveren borden met gouden ver sierselen; 12) eene zilveren trom; 15) eene schilderij welke het hof van Siam voorstelt en wijders eene menigte andere zeldzaamhe den van groote waarde. De Times bevat een land van 20 Augustus, voortduring door eenen verschrikkelijk gersnood geteisterd die het bestaan der be- olking in gevaar bragt. bij duizenden SNEEK 1 December. Van den 20sten tot en met den 26 Nov. zijn in deze provincie 62 runderen aan de besmeitelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 7250. Door de tweede kamer der staten-gene raal zijn de hoofdslukken VI11 (Marine} en IXa (Nationale Schuld} met algemeeneen IXZ> (Financiën} met 51 tegen 14 stemmen aangenomen terwijl hoofdstuk X (departement van Oorlog} met 56 tegen 52 stemmen is ver worpen. Vervolgens is hoofdst. XI (Koloniën} met 45 tegen 16 stemmen en hoofdst. XII (Onvoor ziene Uitgaren} met 48 tegen 2 stemmen aan genomen. Bij het voorstel gedaan door den heer van Nispen en acht andere leden van de ka mer, wordt voorgedragen, den accijns op het geslagt met 1 Januari] 1858 af te schaffen. De voorstellers wijzen in hunne memorie van toelichting op den buitengewoon voordeeligen toestand der schatkist, zoodat er f 59,00(1,0(10 uit de'werkelijke opbrengst der in dit jaar ver kochte producten aan de schatkist kunnen wor den uitgekeerd. Het onverkochte wordt op 9,000.000 berekend. Zij gelooven dus, dat vermindering van lasten mogelijk is. Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp tot het buiten effect stellen en vervangen der Franscbe wet van den 5 Sep tember 1807 op de interesten. Ten aanzien van het berigt dat het gouvernement eene aanzienlijke partij boek werken doet gereed maken, om ze aan de Ja- pansche regering ten geschenke aan te bieden, zegt de Groninger Courant uit eene goede bron te kunnen verzekeren dat de hier bedoelde boeken door het gouvernement zijn aangekocht op eene bestelling die van wege de Japan- sche regering bij den gouverneur-generaal van Nederl. Indie is aangekomen. Ook moet nog eene groote bestelling van werktuigen en machineriën door Japan zijn gedaan. Men meldt uit ’sGravenhage d. d. 26 No vember Heden morgen beeft mevr, de Salis geb. Moreesden ten haren huize overleden Maleijer Setro plegtig doen ter aarde bestellen op de begraafplaats Eik en de lijkkoets bevonden zich die de slippen van na de dragers en drie volgkoetsen. In het eer ste rijtuig was mevr, de Salis in rouwgewaad gezeten benevens eene vrouwelijke Javaansche bediende bedienden in livrei bevonden zich bij het rijtuig in het tweede waren vier vrou welijke bedienden gezeten; en in het laatste een heer en eene vrouw. Eene ontelbare me nigte was bij deze begrafenis tegenwoordig. Nadat het lijk was ter aarde besteld keer de de stoet naar de woning van mevr, de Salis terug, en werden allen, die de laatste eer aan den afgestorvene hadden bewezen op Indische wijze ten haren huize ontvangen en onthaald. Door het prov. hof in Zuid-Holland is .Kreffen schuldig verklaard aan feitelijke aan randing der eerbaarheid, met geweld onder nomen tegen eene persoon van de vrouwelijke kunne, boven de 15 jaren oud eu veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. -- De arrondissements-regtbank te Amster dam heeft dezer dagen beslist, dat hij, die een loterijbriefje, waarop een prijs gevallen is, verloren heeft en dat verlies naar eisch kan bewijzen, toch het regt behoudt op de gestrok- kene som mits tegen het stellen van cautie. De regtbank, na gehoord te hebben mr. A. S. Nierop voor den eischer en mr. A. C. voor den gedaagde, nam aan, dat algemeen beginsel is dat door het gaan van den titel de schuld niet er wijders ten deze analogie be- van kooph.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1