NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. w 1857. No. 97. 12de Jaargang den 5 December. ZATURDAG 1 VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 7 DECEMBER 1857, des voormiddags ten 10 uur. ÉSiiffliiS'* Ja#’*** SNEEKER k BINNEN- EK BUITENLAND. 4 I het gaas5) dat voor de gezond- COÜRANT. PUNTEN TER BEHANDELING. Resolutie van beeren Gedeputeerde Staten belrekkelijk de iugezondene gemeen te-begroo- ting voor 1858. Onderzoek der geloofsbrieven van nieuw be noemde raadsleden. Adres van Braunius, omtrent de perceptie- loonen voor de marklgelden op de boter en kaas over het jaar 1857. Adres van grondpacht. gang, vergezeld van eene nota van wijzigin gen in het ontwerp. Te Amsterdam werd maandag jl. op eene plegtige en indrukwekkende wijze feest gevierd door de, uit verschillende oorden des rijks za- mengevloeideovergeblevenen van de bezetting der citadel van Antwerpen in het jaar 1852, zijnde het op dien dag 25 jaar verleden, dat, 's middags 12 uur, het eerste kanonschot werd gelost op de loopgraven vier belegeraars. Bij die gelegenheid is er o. a. door onderscheidene sprekers echt warme en krachtige vaderland lievende taal gesproken. In sommige dagbladen is melding gemaakt van ongeregeldheden, schromelijke vechtpartij en met wapens zelfs, welke vooreenigen tijd onder de kadets der kon. milit. akademie te Breda zouden zijn voorgevallen. Sommigen gingen zelfs zoo ver, om aan den schrik daar over, of de ontroering daardoor veroorzaakt, den plotselingen dood van den generaal Wal ther, kommandant der akademie, toe te schrij ven. Die berigten zijn gedeeltelijk onwaarheid, gedeeltelijk grove overdrijving. Volgens de ge- gevene ophelderingen, onder anderen ook ineen ingezonden artikel aan de N. Rott. Cour. staat de plotselinge dood van den waardigen kommandant in geenerlei verband met hetgeen gebeurd is maar is hij als zoo menigeen door een toeval (hartvang) getroffen, overleden alvorens geneeskundige hulp ter plaatse kon aanwezig zijn. En wat betreft de zoogenaam de ongeregeldheden zij bepaalden zich tot het volgendeeenige kadets van het 4de en 5de studiejaar kregen ’s avonds op de slaapzaal twist en geraakten een cogenblik handgemeen slechts één der jongelieden heeft zich bij die gelegenheid met een zakmes verweerd, en daar mede eenigen ligt gewond doch ernstige ver wonding heeft er niet plaats gehad, en het ge heel is, hoewel niet in den haak, toch een onbeduidend voorval te noemen en geenszins zoodanig als de weinig naauwlettende faam had uitgeroepen. Uit Breda wordt gemeld d. d. 50 Nov. Reeds in den vroegen morgen vereenigden zich heden de kadets der akademie in plegtigen op- togt naar de begraafplaats Zn ij len waar het lijk van hunnen waarden gouverneur omstreeks elf ure zou bijgezet worden. Door eene on telbare schare vergezeld naderde het dan ook zonder eenige militaire honneurs. De kadets schaarden zich nu rondom de laatste rustplaats des overledenen waarna ds. Vortman in eene talentvolle toespraak wees op de verdiensten en goede eigenschappen van den ontslapen ge neraal-majoor, en het verblijdend uitzigt dat hem geheel zijn deugdzaam leven en voor al de laatste oogenblikken bezield had. Ook de heer mr. P. Siks sprak eenige woorden tot hulde en gedachtenis van den overledene. Men verneemt dat de kolonel J. Schel- tusadjudant van Z. M. den koning en kom mandant van het regement grenadiers en ja gers is benoemd tot generaal-majoor en gou verneur der akademie te Breda in plaats van den overleden generaal-majoor Walther. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 50 Nov.: Zalurdag morgen jl. werden onderscheidene ingezetenen dezer stad voor de arrondissements- regtbank alhier als getuigen gehoord in de zaak van de tien personen die teregt staan als betrapt op bedelarij gepleegd ten huize van gezegde ingezetenen. Hetgeen de beklaag den reeds in eene vorige teregtzitting tot hun ne verdediging aanvoerden dat zij namelijk met bekomene toestemming hunner begunsti gers zich op bepaalde dagen aan hunne hui zen vervoegen om aldaar eene vrijwillige gift te ontvangen werd door dit getuigenver hoor grootendeels bevestigd als blijkende daar uit o. a. dat geen der beschuldigden om eene aalmoes gevraagd zoude hebben. De officier van justieie eischte volgens het reeds vroeger door Z. E. A. genomen requisitoir de toe passing der bij de wet bepaalde straf. Uit spraak den 5 December ek. De arrondissements-regtbank te Middel burg heeft uitspraak gedaan in de zaak van den broodbakker J. W. F. beschuldigd van het mengen van vergiftige bestanddeelen in het brood, en in de bakkerij aanwezig hebben van SNEEK 4 December. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van den 50 November zijn achtereenvolgens goedgekeurd en aangenomen 1) De conclusie van het rapport der commis sie tot onderzoek van het regeringsverslag ovet het beheer en den staat der Oost-Indische be zittingen over 1854. 2) De conclusion van de rapporten op: de overeenkomst met Portugal tot rege ling der voorwaarden waarop de consulaire agenten in de Overzeesche bezittingen zullen worden toegelaten Z». de overeenkomst met Turkije tot gelijk einde gesloten strekkende beide conclusion om de gedane mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. 5) De wets-ontwerpen tot naturalisatie van G. NahapietF. J. Breyman G. Joseph te Ba tavia, J. A. Rovy te Samarangen J. Scho- ners te Soerakarta. 4) Het wets-ontwerp tot vaststelling der be groeting van uitgaven voor de landsdrukkerij voor 1858. 5) Het wets-ontwerp tot voorziening in de financiële belangen der gemeente Haarlemmer meer waarover eene breedvoerige beraadsla ging werd gehouden. 6) De wets-ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in NoordbrabantGel derland Zuidholland Noordholland Zeeland, Utrecht Friesland Overijssel Groningen, Drenthe en Limburg. 7) Het wets-ontwerp tot aanvulling der wet ten omtrent den accijns op het zout. De kamer heeft bepaald dat op den 2 dezer zou behandeld worden de kwestie omtrent het inoverweging nemen van het voorstel van den heer van Nispen van Sevenaer en 8 andere le den tot afschaffing van den accijns op het ge- slagt. Z. M. beeft bij besluit van den 50 No vember Z. Ex. den minister van oorlog, den luit.-generaal baron Forstner van Dambenoy, op deszelfs gedaan verzoek uit genoemde be trekking een eervol ontslag verleend, ingaande den 1 Januarij 1858 en denzelven tevens be noemd tot minister van staat. Volgens berigt uit’s Gravenhage, zou voor de vervulling van de betrekking van minister van oorlog vooral in aanmerking komen kolo nel Singendonck. Aan de tweede kamer zal worden aange boden eene halfjarige credietwet voor het de partement van oorlog op den grondslag der begrooting 1837. De minister Lotsy zalnaar men zegt haar verdigen. Op voorstel van den heer Bieruma Oosting en met toestemming der regering is besloten de behandeling van alle belasting-ontwerpen alsook het voorstel van negen leden tot af schaffing van den accijns op het geslagtte verschuiven tot na het aanslaande winter-re- ces. Alles blijft dus ten aanzien der belastin gen ongeprejudiciëerd. Ook is de invoering der tarieven van het slagtvee met 1 Januarij 1858 uitgesteld. Bij de kamer is ingekomen de memorie van beantwoording der regering op het voor- loopig verslag ter zake van de voorgedragen wet op het regt van successie en van over- twee kruiken met aftreksel van blaauwe vi- triool. De regtbank heeft hem schuldig ver klaard aan bet hem ten laste gelegde feit en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaar en eene geldboete van ƒ200. Het provinciaal geregtshof van Gronin gen heeft op den 2 dezer uitspraak gedaan in de zaak van D. V. beschuldigd van het af leggen eener valsche getuigenis in eene correc tionele zaak, ten voordeele van den beklaag deen hem te dier zake veroordeeld tot tucht- huisstraf voor den tijd van zes achtereenvol gende jaren en in de kosten. Uit Assen wordt gemeld d. d. 1 Decem ber Hoe ligt kleine kinderen ongelukken kunnen krijgen heeft weder een droevig ge val alhier geleerd. Op eene boerderij onmid dellijk bij Assen zaten jl.zaturdag morgen eeni ge kleinen rondom een vrolijk brandend vuur waarover een waterketel hing. Een der klei nen een jongetje van vijf en een half jaar, zeide tegen zijne makkers zal ik eens een kunstje doen waarop door de anderen werd geantwoord: ja.” Onmiddellijk daarop neemt hij de tuit of hals van den heeten damp uit wasemenden ketel in den mond waarop hij hevig begint te schreijen en te klagen. Men zag echter uitwendig niets aan hem dan dat zijne lippen erg verbrand waren en men had zoo weinig erg in zijnen toestand dat de vader van huis ging. Hij mogt echter zijn’ lieveling niet levend weder zien daar deze weldra overleed, schijnbaar zonder veel gele den te hebben. Men verneemt dat de gepens. generaal de Stuers te Maastricht was begrepen onder het getal legatarissen van Napoleon I. De ge neraal heeft het legaat van 400 fr. voor zich zelven niet willen aannemen maar heeft zich tot den burgemeester van die stad gewend met verzoek, het in vier gelijke deelen ter hand te stellen aan de vier oudste dienaars van de republiek en het eerste keizerrijk te Maastricht woonachtig die van dat legaat geen deel zouden hebben ontvangen. Men heeft te Brussel berigt ontvangen van eene daad van prinses Charlotte, welke haar hart kenmerkt en bij de algemeene genegen heid w’elke men haar toedraagt veel genoe gen haart. Onlangs eene wandeling doende in de tuinen der villa, welke zij met baren echt genootden aartshertog, bewoont, trad zij de woning binnen van een’ boerdien zij zeer bedroefd vond en wien zij naar de oorzaak daarvan vroeg. De boer zeide toen dat de aartshertog geene boerderijen in het park wil de hebben en dat men hem wel genoegzamen tijd vooraf had kennis gegeven dat hij de hoeve moest verlaten maar dat het hem ón mogelijk was geweest, eene andere te vinden. De dag van verhuizing was nu spoedig op han den en hij had het vooruitzigt zonder dak en brood te moeten rondzwerven. Dit trof de aartshertogin dermate dat zij zich naar huis spoedde en den aartshertog verzocht, men dien man eene uitzondering te maken. De aarts hertog zeide, dat dit niet kon geschieden om- dat het een algemeene maatregel was. Dan zeide de prinses dan moet gij mij ter deur uitzetten En waarom u vroeg de aarts hertog. Omdat ik die hoeve van hem heb overgenomen en dus uwe pachteres ben.” Daarop werd natuurlijk de verzochte vergun ning verleend. Het dezer dagen verschenen eerste norn- mer van het tijdschriftSchat der gezondheid, deelt het volgende mede Voor eenigen tijd kocht eene dame in een’ der voornaamste winkels te Parijs eene fraaije japon van groen gaas voor een balkleed. Vijf naaisters die aan dit kleed werkten werden gedurende den arbeid door meer of minder be langrijke toevallen aangetast. De stof werd daar op op last der policie scheikundig onderzocht, en het bleek1) dat het gaas gekleurd was met Schweinfurts groen (eene verbinding van koper en rattekruid)2) dat deze kleurstof zeer gemakkelijk losliet van dergelijke stof gevaarlijk was heid van de arbeiders die haar maken de bedienden die haar verkoopen de naaisters die haar bewerken en de dames die haar dragen. IJ. de Jagerom grond op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1