NIEUWS- EN AI1VERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1857. No. 98. 12de Jaargang- WOENSDAG den 9 December. SNEEKER [1 i BINNEN- EN BUITENLAND. t den ramp r iBiiiimiBiiiiiiiiiiiiiii'l ƒ50,000, te- de Stad, is uit den zoo ken van rust 3 t s l- r S P 1 i s i I< fc n n COURANT. ze aan Zij zal on- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEER maken bekend dat in hun ne vergadering van heden van de schuld spruitende uit de negotiatie van gen 4 percent ten laste van geloot no. 20, en van die van ƒ50,000, te gen 41/, percent no. 85 wordende de hou ders herinnerd dat het kapitaal, tegen over- gifte van de originele obligatiën en de on verschenen coupons, kan worden ontvangen ten kantore van den Gemeen te-Ou tvanger te Sneek, na den 4 Januarij 1858. Sneek den 5 December 1857. Burgemeester en TVethouders voornoemd WOU DA. Ee Secretaris r HAGA. burgsche staten geopend met eene troonrede waaraan het volgende is ontleend De groothertog heeft zich genoopt gezien maatregelen te nemen ter verzekering van de handhaving zijner regten en van de naleving der verpligtingen die de tractaten aan het groothertogdom opleggen. Het aangenomen regeringsstelsel is in overeenstemming met de welbegrepene belangen des lands en zal den vrede en de welvaart van den staat verzeke ren onder den bijstand van de loyale mede werking der staten. Het monarchaal gevoel erfelijk bij de Luxemburgersis ongeschonden in de crisis bewaard gebleven. De Luxem burgers weten dat het huis van Oranje waakt voor het handhaven zijner regten. Het re geert en beschermt daarbij hunne regten te gen misbruik en willekeur. De constitutie laat de overdrevene begrippen van een parle mentair stelsel niet toe maar zulk een stel sel kan alleen aan dezulken stof tot verdriet geven die miskennende de staatkundige ge steldheid van hun vaderland, in de buiten sporigheden van het constitutionele stelsel de kern daarvan meenen te zien. Het is de taak der staten mede te werken tot den zedelij- en stoffelijken vooruitgang des lands en zijne bewoners. Deze vooruitgang eischt en kalmte. De regering moet boven de partijen worden gesteld en buiten het bereik van hare hartstogten en eischen en in zulk eenen staat van zaken verheft de constitutie de roeping van de staten in plaats van te verlagen. Belangrijke wetten zullen de vergadering worden onderworpen, ze met bezadigdheid en vaderlandsliefde derzoeken. Vermits het bij herhaling gebleken is dat de sultan van Lingga, Riouw en ouder- hoorigheden in weerwil van alle teregtwij- zingen en waarschuwingen voortdurend on gehoorzaam en oneerbiedig blijft jegens zij nen opperheer, het Ned.-Indische gouverne ment, heeft de gouverneur-generaal den 25 September jl. een manifest afgekondigd waar bij genoemde sultan vervallen wordt verklaard van het leen van het rijk Lingga, Rionw en onderhoorigheden. Twee officieren een onderofficieren twee soldaten die zich door bijzondere zelfopoffe ring hebben onderscheiden bij den ramp die Antwerpen onlangs trof door het instorten van een deel van het entrepót-gebouw zijn door den koning tot ridders der Leopolds-orde be noemd. Naar o. a. nog ten aanzien van den ramp te Mainz wordt medegedeeld, heeft de serjant- vuurwerker, wiens vreesselijke daad bijna geen’ twijfel meer lijdt kort vóór het ongeval in vier verschillende herbergen rijkelijk sterken drank gebruikt terwijl hij vervolgens van iemand eenige stuivers leende, waarvoor hij nog eene flesch brandewijn kocht. Het Oostenrij ksche kabinet heeft zich reeds zeer bepaald tegen het Fransch-Russische ontwerp betreffende de Donau-vorstendommen verklaard. Berigten uit Konstantinopel d. d. 21 No vember melden dat het graan op alle Turk— sche markten dalende was. Zware stormen die in de Zwarte Zee geheerscht hebben de den aanvankelijk vrees koesteren voor het lot van een vijftigtal schepen die Odessa en de monden van den Donau hadden verlaten. Later vernam men echterdat die schepen er voor het meerendeel iu geslaagd waren, den Bosphorus te bereiken. Een brief van iemand die deel heeft genomen aan de bemagtiging van Delhi, zegt, dat het aanmerkelijk verlies der Engelschen bij het veroveren dier plaats daaraan moet w’orden toegeschreven dat de muitelingen in verscheidene huizen bedwelmde dranken had den nedergezeten dat zij toen de Engel- sche soldaten daarvan overmatig gebruikt maak ten de beschonkenen gemakkelijk afmaakten. Een brief in den Times zegtdat er misschien een nog grootere onmensch bestaat dan Nena Sahib want deze beweert ten min ste grieven te hebben, maar dit is niet het geval met den Nawab van Furroukabad die meest vriendschappelijke behandeling van Men meldt uit Zalt-Bommel d. d. 2 December: Ten gevolge van den ongehoord lagen waterstand die de vaart zeer bemoeije- lijkt zijn bij de meeste menschen de pompen droog; het gemeentebestuur is dus genoodzaakt geweest, de slingers der stadspompen met ket tingen te doen sluiten en die slechts een uur per dag ten gerieve van het publiek open te slellen hetgeen wij gelooven dat hier nog nooit gebeurd is. In 1856 hebben in Friesland typheuse koortsen geheerscht. Onder hare oorzaken is, volgens het verslag van gedeputeerde staten door de geneeskundige commissie genoemd het nog steeds plaats grijpend misbruik van sterken drank.” Onder' de buitengewoon groote voort brengselen van den bijzonder warmen zomer welke nu en dau in de dagbladen worden vermeld, verdient ook vermelding een wespen nest van buitengewone grootte dat in een zomer- of tuinhuis van den heer Van Tarel, te Coevorden boven aan het dak is gevon den. Dit nest door zoogenoemde paarde- wespen getimmerd is zorgvuldig van het dak afgenomen en heeft eenen omtrek van 1 Ned. el 3 palm 6 duimen eene hoogte of lengte van 6 palm en 7 duim. De gedaante van dit kunstig gevormd huis beeft veel van een eien is van onderen met eene opening voorzien. Het bijzonder kunstig zamenstel de sierlijke gedaante en vooral de buitenge wone groottehebben den heer Van Tarel logementhouder te Coevorden doen besluiten, om er eene glazen stulp om te laten zetten ten einde het zeldzame gewrocht den liefheb bers te kunnen vertoonen. Men schrijft uit Peize d. d. 1 December Gisteren hadden hier eenige jagers het geluk vier otters te vangen, een oude en drie jongen. De jongen die de grootte van eenen gewonen wezel hadden lieten zich gemakkelijk gevan gen nemen maar met den oude ging dit zoo gemakkelijk niet daar hij in een besloten water moest worden gevangen, en dit gebeurde eerst nadat hij de drie jaglhonden allen bij neus had gepakt deze werden hierdoor woedend dat zij den otter totaal dood beten hetgeen anders niet gemakkeiijk ge beurt. Het gevecht leverde een zeer belang wekkend schouwspel op voor de aanwezigen. Voor ruim veertien dagen is ook door dezelf de jagers een otter gevangen Uit Breda wordt gemeld d. d. 5 Decem ber Het examen der onderofficieren is afge- loopen en de commissie ontbonden. Men ver neemt, dat allen over het geheel vrij wel vol daan hebben en dat van de 67 aspiranten minstens 64 tot officier zullen benoemd wor den behoudens den uitslag der oefeningen waaraan de kavalerislen zich nog zullen moe ten onderwerpen. Als geplaatst noemt men 51 voor infanterie 8 voor kavalerie en 5 voor artillerie. Men verzekert, dat nu nog een hon derdtal plaatsen van 2den luitenant bij ons le ger onbezet blijven. Uit Roermond wordt gemeld d. d. 50 November: Op den 8sten dezer maand zijn onder de gemeente Odiliënberg. vóór de wo ning van zekeren F. R., allerlei baldadigheden gepleegd gaworden welke hoofdzakelijk heb ben beslaau in het werpen met zware kei- en metselsteenen tegen gemelde woning, ten ge volge waarvan deuren luiken en ruiten wer den verbrijzeld. Op het oogenblik dat genoe- de F. R. buiten zijne woning kwam om te trachten hieraan een einde te maken heeft zekere J. B. hem eenen zwaren metselsteen met geweld tegen het voorhoofd geworpen ten ge volge waarvan de schedel geheel verbrijzeld en een gedeelte van dezen in het hoofd is ge drongen. Hij is dan ook in den nacht van gisteren aan de gevolgen dier wonde overleden. De justitie heeft zich na het voorgevallene ter plaatse begeven en den dader in verzekerde be waring doen stellen. Het voorgevallene is aan misbruik van sterken drank toe te schrijven. De ongelukkige laat vrouw en kinderen na. Uit Luxemburg wordt gemeld d. d. 5 November Heden heeft Z. K. H. prius Hen drik der Nederlandenstadhouder van Z. M. den koning groothertog de zitting der Luxem- de SNEEK 8 December. Van den 28 Nov. tot en met den 4 Dec. zijn in deze provincie 57 runderen aan de besmettel ij ke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 7287. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Haskerland M. L. van de Woestijne Voerman, met bepaling, dal hij tijdelijk belast zal blijven met de betrekking van burgemeester der gemeente Doniawerstal. Door den heer van Nispen van Sevenaer en acht andere leden der tweede kamer is thans in hun voorstel tot afschaffing van accijns op het geslagt eene wijziging gebragtstrekkende «O’Ri dien accijns af te schaffen met den 1 Ju- 1 ij 1858, en om in die gemeenten, waar de hef fing der gemeente-opcenten op den rijks-accijns van het geslagt volgens de rijkswetten geschiedt, die bepalingen uiterlijk tot den 51 December 1858 van kracht te laten blijven. De regering heeft voorgesteld, den ter mijn tot herziening der wet op het binnen- landsch gedistilleerd tot 51 December 1858 te verlengen. In het begin van 1858 zal zij een ontwerp aanbieden houdende een volle dig zamenstel van alle verordingen te dezer zake. Het onheil te Mainz heeft aanleiding ge geven dat, bij de behandeling van het hoofd stuk voor oorlog in de tweede kamer der sta ten-generaaleen paar leden aangedrongen hebben, dat het kruidmagazijn te Groningen op eene veiliger plaats moge gebragt worden. Ook de gemeenteraad van Nijmegen heeft be sloten zich tol de regering te wenden met de bede, om de stad te ontlasten van het bin nen hare muren geborgen buskruid. Eene menigte ingezetenen heeft een request met hetzelfde doel onderteekend. Z. Exc. de minister van oorlog heeft aan- gekondigd dat er gelegenheid bestaat voor timmerlieden metselaars en smeden om zich voor eene zesjarige dienst in de West-Indiën als werklieden uitsluitend voor hel bouw departement te verbinden tegen eene be zoldiging, kleeding enz. als kanonniers der ie klasse, en daarenboven met eene toelage van 50 cents voor eiken werkdag. Gegadigden kunnen zich bij den heer kolonel directeur der artillerie te Delft aanmelden. Men verneemtdat eerstdaags een 50tal officieren bij het Ned. leger zal benoemd worden. De typografische vereeniging de Neder- landsche Drukpers,” te Amsterdam, heeft zich bij adres tot de tweede kamer der staten-ge neraal gewendter zake het zegelregt op ge drukte stukken. Zij verzoekt daarbij de door haar aangevoerde grieven uit den weg te rui men door opheffing van het zegelregt, wat aan gaat de gedrukte stukken die niet bepaald eene geldswaarde uitdrukken, of minstens daar omtrent zoodanige wijzigingen in het werk te stellen dat dit regt minder drukkend zij. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 5 De cember: Het water is thans tot eene onge kende laagte gedaald zoo zelfs, dat daar, waar vroeger diep geladene schepen zeilden, men nu in staat is tot het midden van den IJssel te gaan en men ziet het zonderlinge verschijn seldat van daar het zand wordt uitgegraven tot aanvulling der nieuwe havenwerken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1