NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1657. No. 99. 12de Jaargang- ZATURDAG den 12 December. n g e BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. 7 1 KERKELIJKE STAAT. De markies C. directeur der groote bauk van leening te Ro- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis van de respective ingezetenen dezer Stad dat bij art. 21 der wet van den 8 Januarij 1817, omtrent de inrigting der Nationale Militie is bepaald Dat zich jaarlijks vóór den 5 Januarij aan het Plaatselijk Bestuur in geschrifte moeten adresseren de bij de Nationale Militie voor zich dienende manschappen, die, in den het laatst verleden jaar, hetzij door van een’ vader, of wel moeder, we- ijnde, of door eene plaats gehad heb- SNEEK, 11 December. De verwachting van eenen regt genoegelijken avond te zullen heb ben op woensdag jl. is geenszins teleurgesteld geworden. In de tegenwoordigheid eener zeer aanzienlijke schare van toeschouwers, zoo zelfs, dat de anders vrij ruime concertzaal dezelve naauwelijks kon bevatten werd door de le den der Rederijkerskamer Eenheid door Ver scheidenheid alhier, het vroeger aangekon- digde drama: Joan Woutersz., benevens een coup, of: de Huwelijks-advertentie, op eene uit muntende en meesterlijke wijze uitgevoerd zoodat zelfs kunstkenners hun den welver dienden lof’ niet konden onthouden en het dan ook, bij het einde van ieder bedrijf, geenszins ontbrak aan algemeene en daverende toejuichingen welke lof mede ruimschoots toekwam en ten deel viel aan het corps mu- zijkanlen bij de dd. schutterij te dezer ste de, wegens de voortreffelijke en keurige uit voering der onderscheidene muzijkstukken in de tusschenpoozen. Waarlijk, het zien en hooren van zoodanige voorstellingen moet ee nen gunstigen indruk achterlaten en onge twijfeld deed het, bij de opvoering van ge noemd drama, eiken regtgeaarden Nederlan der, die zijne verpligting aan Oranje erkent en waardeert, vooral innig goed, zich op ee- ue zoo aanschouwelijke en in het oog loopen- vrienden en was een uitstekend mensch de vreugde en de oogappel zijner moeder. Uit Frederiksoord wordt gemeld d. d. 4 December: Maandag namiddag arriveerde al hier aan het logement «Frederiksoord” de hoog ed. geb. heer Duymaer van Twist ten einde een onderzoek te doen naar den stand der za ken betreffende de vrije koloniën der Maat schappij van Weldadigheid. Gisteren morgen ongeveer te 8 ure is zijn hoog ed. geb. weder om uit de koloniën vertrokken naar wij ver nemen gunstig gestemd omtrent deze inrig- tingen waarom men dan ook thans meer hoop voedt op het blijven bestaan dezer koloniën. Zondag avond, den 6 dezer, vond er te Opende, gemeente Grootegast een treurig on geval plaats. Eenige jongelingen verlieten om streeks 10 uur de herberg van J Nijboer, toen onverwacht door een’ hunner, Fokke Wessels de Beer genaamd, oud 27 jarendie in den loop van dien avond reeds met eenigen hunner twist gezocht had aan Hendrik Sienerna oud 22 jaren, eenige zoon en steun zijns vaders, een hevige slag met een’ knuppel op het hoofd werd toegebragtw’elke hoezeer ui terlijk gee- ne bloedstorting teweegbrengende, echter het gevolg had dat de krachtige jongeling een uur daarna een lijk was. De justitie heeft gisteren lijkschouwing ge houden terwijl de dader van het feit reeds eergisteren avond gevankelijk alhier is opge- bragt en in verzekerde bewaring gesteld. Uit Coevorden wordt gemeld d. d. 4 De cember Onze stok-oude veste was van daag weder geheel verjongd op het berigt dat de koning den minister van binnenlandsche zaken gemagtigd had aan de hh. Slingenberg en Hoijling concessie te verleenen voor het kanaal van Coevorden naar de Vecht. Da delijk daarop wapperde uit de meeste huizen de vrolijke en geliefde driekleur, en zag men eene drukke menigte op de straten spreken de over het heugelijke nieuws, te heugelijker zeker omdat men jaren en jaren er over heeft gewerkt en zoo menigmaal teleurgesteld is. Een voorval, dat dezer dagen te Parijs plaats greep bewijst op nieuw wat de vrees kan uitwerken. De geneesheer F. dien dag van eenige bezoeken teruggekeerd herinnerde zich eenige uren later, dat hij eene flesch met uitmuntenden Jamaika-rum hem door een’ zijner patiënten ten geschenke gegeven in het rijtuig had achtergelaten. Terstond ging hij naar den chef van het station der huurrijtui gen en zeide hem dat in eene zijner cotipé- koetsen eene flesch met allerhevigst vergift was blijven liggen, weshalve hij zijne voerlieden ten ernstigste moest waarschuwen dat zij van dit doodelijk vocht niets gebruiken zouden. Ter naauwernood was hij weder te huis toen men hem kwam verwittigen dat drie voerlie- I den van het naastbijgelegene station door de verschrikkelijkste pijnen in de ingewanden ge marteld werden. Het kostte den doctor vele moeite die onvoorzigtige en oneerlijke proevers gerust te stellen. Le Pays verzekert volgens een’ particu lieren brief uit Londen dat besloten is. aan den koning van Delhi lijfsbehoud te schen ken en die vorst zal opgesloten worden in de vesting Vellorom daar zijne overige levens dagen te slijten. Noeradja-shahkoning van Delhi is thans in zijn 95ste jaar hij is de laatste afstammeling van Akbar-Khan een der stichters van het rijk der Mongolen dat gedurende eeuwen het magtigste rijk van Azië is geweest. Volgens de Neue Preuss. Zeitungzou Frankrijk zijn besluit hebben kenbaar gemaakt niet, tusschenbeide te treden in de zuiver Duit- sche aangelegenheden van Holstein. Als een gevolg van de in September jl. te Berlijn gehoudene vergaderingen van Evan gelische Christenen uit alle natiën, zal met '1 Januarij ek. in die stad een nieuw blad ver schijnen, getiteld: Zeitung für Evangelische» Christenthum. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat in hun ne vergadering van heden, van de schuld, spruitende uit de negotiate van 30,*'00 te gen 4 percentten laste van de Stad, is uit geloot no. 20, en van die van J' 50,000 te gen 4*/2 percent no. 85 wordende, de hou ders herinnerd dat hel kapitaal, tegen over- gifte van de originele obligatiën en de on verschenen coupons, kan worden ontvangen ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te Sneek, na den 4 Januarij 1858. Sneek den 5 December 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd AVOliH. De Secretaris MGA. de wijze te zien voorstellen de edele begin selen en drijfveeren welke den Vader des Vaderlands en zijne ware vrienden en aan hangers bezielden tegenover de sluwe kunst grepen en verraderlijke handelingen der hand langers van Spanje’s vorst in die dagen. Kortom wij meenen in den geest van het geachte kunstminnend publiek te handelen wanneer wij bij dezen onzen dank betuigen voor het ons geschonken genot, en tevens den wensch uiten dat hetzelve ons weldra nog eens weder zal worden aangeboden ook door de herhaling van dezelfde voorstellingen. Heeren voogden van het Oud Burgerwees huis alhier hebben woensdag jl. publiek aan besteed het daarstellen van een gebouw voor eene Fransche kostschool, eene Industrie-en eene Bewaarschool aannemers zijn geworden de gebr. P. en J. Kalkte Bergum voor ee ne som van ƒ20,200. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 7 December De hooge raad der Nederlanden beeft gisteren behandeld het beroep in cassa tie der vier Maleijers. Na het rapport van den raadsheer Vos heeft mr. Pols gepleit te gen de stelling, dal de Nederlandsche regter bevoegd zou zijn tot kennisneming van mis drijven op Nederlandsche schepen in volle zee. Ook heeft hij die onbevoegdheid beweerd, om dat de Maleijers uitgeleverd zijn niet wegens rebellie, maar wegens brandstichting. Daar na heeft mr. Stipriaan Luiscius de schuldig verklaring wegens rebellie breedvoerig bestre den en het belang betoogd van de verwijzing der zaak naar een ander hof. Onderscheide ne cassatiemiddelen zijn daartoe aangevoerd en ten principale is uiteengezet dal de wet omtrent de tucht op koopvaardijschepen in de ze zaak niet gold omdat de requiranten vóór het in werking treden der wet waren aange monsterd. De advocaat-generaal mr. F. F. Karseboom zal den 22 December in deze zaak conclusie nemen. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 7 De cember Gisteren nacht moeten er op een baldat ter gelegenheid van den St. Nicolaas- avond gehouden werd tusschen eenige jon gelieden en de policie botsingen zijn ontslaan, waardoor een inspecteur van policie belang rijke hoofdwonden moet hebben verkregen. Aan de Bogt van Guinea zijn denzelfden nacht van vele woningen glasruiten verbrijzeld. Naar men verneemt heeft de generaal- majoor Singendonk inspecteur van het wapen der artillerie, bedankt voor de portefeuille van het departement van oorlog. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld: Men zegt dat de luit.-gen. baron Van Omphal groot-officier van ’s konings huis, eerstdaags naar Londen zal vertrekken om voor den prins van Oranje de hand le vragen van prinses A- lice Maud (Mathilde) Mary, tweede dochter van de koningin van Groot-Briltanje. (Deze prinses is geboren den 25 April 1845.) Uil Utrecht wordt gemeld d. d. 6 De cember: Een vreesselijk voorval heeft hier plaats gehad. Gisteren St. Nicolaas avond zaten eenige studenten vriendschappelijk en rustig bijeen op de kamer van hunnen vriend Van H. student in de medicijnen. Van H. vreezendedat een nevens de kagchel geplaatst i pistool door de hitte, welke die kagchel ver spreidde, zou beschadigd worden, wilde het verplaatsen en rigte het uit scherts op de borst van een der vrienden; deze ging terzij de, onder den uilroep Als ge onvoorzig- tig zijn wilt, waag dan maar uw eigen le ven 1” Van H. meenende dat het wapen niet geladen was, plaatste het inderdaad op zijne eigene borst. Een schot viel en de jon geling stortte neder. Het aanwezige vrien dental meendedat er comediespel gedreven werd; maar hoe vreesselijk ontstelde men, toen zijn hloed uit de gapende wonde van alle zij den bet ligchaam overstroomde. Geneeskun dige hulp werd terstond in geroepen maar de kogel was in het hart gedrongen en het leven uitgebluscht. De nog kort te voren zoo vro lijke jongeling lag daar thans als een bloedig lijk. Algemeene verslagenheid heerscht hier onder de academieburgers de geheele acade mie treurtwant de overledene had zeer vele zelven loop van overlijden duwe zi_ bende regterlijke separatie of echtscheiding der ouderen of eindelijk door overlijden van ee nen broeder of broedersregt op vrijstelling overeenkomstig de bepalingen bij art. 91 en volgens Zijner Majesteits decisie van den 50 Augustus 1817, ook die bij art. 94 gemaakt, hebben verkregen en hun ontslag diensvol- gens zullen verlangen. Dat bij deze verzoekschriften, volgens ge zegde 21ste art. zullen moeten worden over gelegd de noodige bewijzen ingerigt overeen komstig de voorschriften bij de aangehaalde artikelen 91 en 94 vastgesteld. En Dat tot het doen der voorschrevene jaarlijk- sche aanvragen om ontslag evenzeer als de manschappen zelven ook derzelver ouders voogden curators en gemagtigdenbevoegd zijn. En opdat niemand eenige onkunde zal kun nen voorwenden zal deze worden afgekon- digd zoo als gebruikelijk is. Sneek den 9 December 1857. Burgemeester en IVethouders voornoemd WOUIBA. De Secretaris IIAGA. II SNEEKER •■iiH.imiliiihifflife

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1