NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 11 tL J 1857. No. 100. WOENSDAG den 16 December. I BINNEN- EN BUITENLAND. heeft. I Achlkarspelen jEng- Oost- BUITENLAND. liffliWIOMIMlIi DantumadeelDockutn, Nieuwkruisland Tieljerk- den 5 dezer, van HAMBURG. 9 December. De Deensche con- sul-generaal alhier heeft zijne betalingen ge staakter zijn voor acht millioen door hem geaccepteerde wissels in omloop. De directeur der bank van Kopenhagen is hier aangekomen; hij onderzoekt de boeken van den gefailleerde, om na verificatie al dan niet zijne tusschen- komst te verleenen. tweemalen door den koning in bijzonder ge hoor te zijn ontvangen duren de conferen- tien tusschen den heer Van Meurs en den di recteur van het kabinet des konings voort. Sedert 1 Jan. jl. tot op heden zijn naar de beide Indiën vertrokken 5682 onderofficie ren en manschappen, dus ruim 1000 man meer dan het contingent voor dit jaar was vastgesleld. Men verneemt dat ook rij ksambtenaren voor de dienst in West-Iudië zullen worden aangewezen. Te Leeuwarden heeft zich een kastelein, die, wegens verduistering van olie uit eene olie- fabrijk te Harlingen voor twee jaren gevan gen zat in zijne gevangenis door ophanging van bet leven beroofd. Nagenoeg de helft van zijn’ straftijd was reeds verloopen. Te Leeuwarden is vrijdag jl. gearresteerd de persoon van H. de V., uit Sneeknadat hij, door middel van zakkerollerijvan eenen boer eene zilveren zak-tabaksdoos had weten te ontvreemden. Uit Zwartsluis wordt gemeld d. d. 11 December: Gisteren had op zee, niet ver van hier, eene gebeurtenis plaats, die erge gevol gen na zich had kunnen slepen De schip per J. S. H. uit Hoogeveen met zijn met turf geladen vaartuig den vorigen dag naar zee gezeild zijnde, ontdekte in de nabijheid van het eiland Urkdat zijn vaartuig een lek bekomen had en wel van dien aard dat het te vreezen stond, dat ieder oogenblik het schip en de bemanning eene prooi der golven zou de worden met groote moeite heeft hij met hetzelve het eiland Urk bereikt en is door behulp van twee Urker visschersschuiten, gis teren behouden met zijn vaartuig in deze ge meente aangekomen. Men berigt het volgende vreesselij ke voor val d. d. 9 dezer Gisteren avond heeft te Wildervank een jonggeling, J. Staal., pas 25 jaar oud, van de jagt huiswaarts komende, met zijn geladen geweer de dochter van L. M. Schukking, een knap meisje van 18 jaar, dat juist bij zijne huisgeuoolen eene visite maakte zoodanig in borst en aangezigt ge troffen dat het meisje doodelijk gewond ter neer viel zoodat er, ofschoon nog onder ge neeskundige behandeling echter weinig hoop bestaat op het behoud van haar leven. De dader is voortvlugtig.” Blijkens later ingewon nen berigt, zou hier eerder sprake zijn van jammerlijke onvoorzigtigheid dan van opzette lijk misdrijf. Men schrijft uit Schoonebeek d. d. 7 De cember Heden morgen bezocht een landdra gonder uit het naburig Hannover onzen veld wachter met het doel om van dezen eenige inlichting te bekomen omtrent een’ diefstal, die waarlijk zonderling en zeer brutaal kan genoemd worden. Er waren namelijk te Don keren niet minder dan 700 schapen gestolen zonder dat men tot nu toe er eenig spoor van ontdekken kon. Deze dieren zijn des nachts uit de schuur van den heer Van Dankeren weggevoerd en zekerlijk zeer verre weggedre ven daar de Hannoversche policie er tot nu niets van kan ontdekken en een getal van 700 schapen kan waarlijk in geen hoekje wor den weggestopt. Uit Breda meldt men, dat de 12jarige knaap W. van den Broek welke, zoo als wij vroeger berigtten den 22 September jl. de woning zijner ouders in de asch heeft gelegd in de hoop, daarna weder bij denzelfden land man die hem met zijne familie eenigen tijd te voren liefderijk verzorgd had toen het huis zijner ouders insgeiijks was afgebrand te wor den opgenomen en alsdan ook weder brood met spek te zullen krijgen, bij vonnis der ar- rondissements-regtbank van de aanklagt van moedwillige brandstichting geheel vrijgespro ken isaangezien hij zonder oordeel des on- derscheids zou hebben gehandeld doch bij hetzelfde vonnis is tevens bevolen dat hij ge durende den tijd van drie jaren in een verbe terhuis zal worden opgesloten. Als iets bijzonders verdient vermeld te worden dat voor twee maanden de koehui den golden 50 cent het Ned. pond en thans kan men dezelve nog bezwaarlijk tegen 15 cent het Ned. pd. verkoopen. Ook in hazen- SNEEK 15 December. Van den 5den tot en met den 11 dezer zijn in deze provincie 62 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 7550. Door de tweede kamer der staten-gene- raal is met algemeene stemmen aangenomen hgX ontwerp wijziging hoofdstuk VIII (Marine) staatsbegrooting 1857. De kamer heeft vervolgens met algemeene stemmen het regerings-voorstel aangenomen betreffende den tij de! ij ken maatregel voor de regten van in- en uitvoer. Mede is door die kamer aangenomen het wetsontwerp tot buiten eff'ectstelling en ver vanging der Fransche wet van 5 September 1807 op de interesten; alsmede het wetsont werp tot afstand van ’s rijks grond aan de ge meente de Helder. Nog is door de tw’eede kamer goedgekeurd de krediet wet van het departement van oor log, en zijn ook de verder aanhangige ont werpen aangenomen. De tweede kamer zal hare zitting den 9 Februarij hervatten. Door de eerste kamer zijn aangenomen de navolgende wets-ontwerpen a. tot inkoop van amortisatie van rentge- vende nationale ’schuld b. tot wijziging der regten op den in- en den uitvoer van visch c. tol aanvulling der wetten omtrent den ac cijns op hel zout d. tot regeling der ont vangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor 1858; e. tot wijziging van de hoofdstuk ken II en IXB der staatsbegrooting voor 1856; J. tot verklaring van algemeen nut van den aanleg van een’kunstweg in de gemeente Baar- deradeel alle met algemeene stemmen met uitzondering van datopgegeven onder c, waar tegen stemden de heeren Borski, Regout, Van Heeckeren van Wassenaer en dAblaing van Giessenburg. Daar het den minister van financiën is voorgekomen dat er eenige onzekerheid be staat bij enkele leden der tweede kamer be treffende de inzigten der regering ten opzigte van de voorgeslelde wet op de middelen heeft hij aan den voorzitter dier kamer medegedeeld dat het de bedoeling der regering is, het be doelde wetsontw’erp in beraadslaging te bren gen zoo als het oorspronkelijk is voorgedra gen dus met weglating van de wijzigingen later door de regering voorgesteldten opzig te van de opcenten op den accijns op het ge- slagt en van de bijdragen uit het batig slot der koloniale geldmiddelen. Bij koninklijk besluit van no. 90 zijn met ingang van 1 Januarij 1858, de onderscheidene provinciën verdeeld in schooldistricten. Voor de provincie Friesland is die verdee- ling als volgt 1ste schooldistrict: Het Bildt, Idaardera- deelLeeuwarden Leeuwarderadeel. 2de schooldistrict: BarradeelBolsward Harlingen Wonseradeel. 5de schooldistrict Ameland Ferwerdera- en WestdongeradeelSchiermon- deelOost- nikoog. 4de schooldistrict Kollumerland en steradeel. 5de schooldistrict wirden Opsterland Smallingerland. 6de schooldistrict: Oost- en Weststelling- werf Schoterland. 7de schooldistrict: DoniawerstalGaaster- land Haskerland Hemelumer Oldephaert en Noordwolde Hindeloopen, Lemsterland Slo ten Stavoren. 8ste schooldistrict Rauwerderhem Sneek, UlingeradeelWijmbritseradeelWorkum IJlst. 9de schooldistrictBaarderadeelFraneker, Franekeradeel HennaarderadeelMenalduma- deel. Het schijnt al meer en meer zich te be vestigen dat de kolonel Van Meurs in ernsti ge aanmerking zou komen tot vervulling der betrekking van minister van oorlog. Na reeds en konijnenvellen is eene belangrijke daling; de eersten golden verleden jaar 55 cent, thans 10 cent, de laatsten verleden jaar 25, thans 5 cent. Voor eenige dagen heeft men uit Emden een berigt medegedeeld over eene gruwelijke en beestachtige mishandeling, te Haaren (in Munsterland) aan een jong meisje door eeni ge jongelingen aangedaan; thans verneemt men, dat zij een paar dagen later in het zieken huis is overleden. Zij was ouderloos en dien de bij een’ landbouwer te Ter Apel. In Parijs en de andere steden maakt de crinoline nog steeds opgang, doch op het plat teland is zulks het geval niet. Geen boerin- i netje zou met eene crinoline op een bal wil- len komen uit vrees van bespot te worden en zelfs heeft zich in eenige kleine steden van het departement du Nord eene vereeniging van jongelieden gevormd die overal vertakkingen De leden dezer vereeniging hebben el- kander plegtig beloofd de hand van geen meisje te zullen vragen die eene crinoline draagt, daar zij geene kat in den zak willen 1 koopen en hoepels voor eene vrouw aan nemen. Te Lyon heerschtniettegenstaande ge brek aan werk bij voortduring de meest ge- wenschte rust. Den 5 dezer werden daar 60,000 fr. verdeeldals eerste opbrengst der inschrijvingen ten behoeve van de arbeidslie den die zonder werk zijn. De fabrijkanten te Lyon zijn uitgenoo- digd hunne werklieden in dienst te houden en zij zullen tot de uitbetaling van het loon door de regering ondersteund worden. Een telegrafische berigt uit Hamburg houdt in, dat het ergste van den crisis thans is door staan. Uit Weenen is de tijding ontvangen dat het Oostenrijksche ministerie van financiën aan de vrije stad Hamburg tien millioen mark- zilver leent voor één jaar, tegen 6 pet. de ze zullen voor de staats-disconto-kas gebruikt worden. Van genoemde kas sedert maandag in werking, wordt een druk gebruik gemaakt. Brieven uit Petersburg gewagen van nieu we vestingwerken die bij het noorderdeel der vesting van Sebastopol worden aangelegd, zijn de alleen het zuidelijk deel genoemd in het tractaat van Parijs. Ook te Kertch zal eene vesting gebouwd worden. Rusland is door den financiëlen crisis niet gespaard geworden. Den 29 Nov. jl. hadden te Petersburg reeds verscheidene huizen hun ne betalingen geschorst, met name de firma Isalden wier passief op ongeveer een millioen roebels wordt geschat. Vooral bestaat er vrees voor Warschau en de buizen, die met de provin ciën in het koningrijk Polen inbetrekkingstaan. Reeds is melding gemaakt van de hervor mingen die de czaar voornemens is in den toestand der lijfeigenen te brengen. Naar men verneemt, zullen de nieuwe bepalingen hoofd zakelijk de volgende zijn 1) aan de lijfeige nen zal het regt worden verleend zoowel om te huwen zonder toestemming hunner meesters als om niet te huwen wanneer deze het bevelen; 2) de ligchamelijke straffen zullen niet meer kun nen worden opgelegd dan krachtens beslissing van eene soort van gemeente-regtbank 5) de land- i heer zal niet meer eigendunkelijk den boer van i den ploeg kunnen halen om hem tot dienst knecht te maken of tot eenig ander werk te bezigen 4) de boer zal niet meer van het eene dorp naar het andere kunnen overgeplaatst worden. Uit Kronstadt wordt gemeld dat meer dan honderd grootendeels aan zeemogendhe den behoorende schepen zich eensklaps in de haven en de reede door het ijs zagen inge sloten. Het is meer dan waarschijnlijk, dat zij tot Mei 1858 daar zullen moeten verwijlen. SNEEKER COURANT. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1