I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. j 1857. No. 101. 12de Jaargang. ZATURDAG den 19 December. I VERGADERING VAN DEN GEME ENTE-RAAD VAN SNEEK plan tot van een het veilig IWIIIIIIIHIIII 16 op 17 dezer ont- ontzettende brand voorstel betrekkelijk de gaz-fabrijk. aan i en bedienden bij inrigtingen landmagt (idem). van verschillende artikelen van en scheepvaartsverdragop 27 'en Belgie van overgang (idem), van den 26 Augustus en belooning 4 i I het besluit tot hef- staanplaatsen. verpachting van de noch spreken noch zich bewegen en wordt bewaakt. In den nacht van stond te Leeuwarden een in de meubelfabrijk van den heer G. Wouda die zich aan onderscheidene belendende gebou wen medegedeeld en eene aanzienlijke schade teweeggebragt heeft. Gebouwen koopmans goederen en meubelen wareu intusschen ver zekerd doch 23 werklieden hebben bij dien brand al hun gereedschap verloren. De gemeenteraad van Groningen heeft zich bij adres tot de tweede kamer der sta- ten-generaal gewend waarin hij te kennen geeft dat hijna ingesteld onderzoek om trent de vraag: «of de gemeenten tot het onderhoud der kazernen binnen hare wallen gelegen, verpligt zijn, en zoo ja, of zij aan spraak hebben op eene vergoeding door het rijk te betalen tot de overtuiging gekomen is dat de aanspraak der gemeente Groningen op zoodanige vergoeding billijk is dewijl de voor- deelen, aan het hebben van een garnizoen ver bonden niet opwegen tegen de nadeelen en kosten, welke de gemeente als vesting te dra gen heeft. Door de kamer is beslotendit adres ter griffie neder te leggen. Een ingezonden artikel in de Provinciale Gron. Cour, behelst het volgende In het vorig nommer werd als iets bij zonders medegedeeld, dat voor pl. m. twee maanden geleden de koehuiden 50 cent het Ned. pond kostten en thans naauwelijks 15 cent konden opbrengen. Dat de schielijke en aanzienlijke daling als eene bijzonderheid kan beschouwd worden wil ik niet betwisten, doch dat de inzender öf verkeerd onderrigt is öf zich vergist heeft, is eene zekere waarheiddaar de prijs voor twee maanden niet dertig, maar wel zestig cent het Ned. pond was, en thans geene vijf tien maar vierendertig en zesendertig cent is. Mij dacht, het zou wel niet ondienstig zijn, om het publiek voor eene verkeerde inlichting te vrijwaren en den inzender beter op de hoogte der zaak te helpen.” Uit Schildwolde wordt gemeld d. d. 7 December: Men ontdekte dezer dagen bij het graven eener wijk, in de veenen van den heer Siccama, heer van het naburige Hark stede een kanon (drieponder) datnaar de inscription te oordeelen uit den Spaanschen tijd herkomstig moet zijn. Verder gravende, vond men nog een, maar van zwaarder kali ber, wat ons onwillekeurig aan den 80jari- gen oorlog tegen Spanje, met al zijne ijsselijk- heden doet denken. Uit Enschedé wordt gemeld d. d. 15 De cember In de vorige week bleek hier op eene treffende wijze hoe gevaarlijk misbruik van sterken drank is. Eene vroouw van 84 jarendie alleen eene kamer bewoontzat des avonds, door den drank bevangen, bij de tafel. Eenige brandbare voorwerpen bij het vuur gelegen geraakten in brand alsmede eenige stukken huisraad. Een harer huur lieden bemerkte den brand, en niet in huis kunnende komen sloeg hij een raam in stuk ken waardoor hij binnen drong en de oude vrouw slapende uit de vlammen redde. Nog eenige oogenblikken en de vlammen waren doorgedrongen op eenen met brandstof fen gevulden zolder, en de belendende wo ning was mede zeker eene prooi der vlam men geworden. In den omtrek van ’s Bosch werden ge durende geruimen tijd honden schapen of an dere dieren vermist. Den 10 dezer hebben, bij Well, een vader en zoon op jagt zijnde, eenen wolf ontmoet, die door twee schoten werd gedood. Men meent hierdoor den vermoede- lijken dief uit den weg te hebben geruimd. Men schrijft uit Heusden d. d. 10 De cemberEenige dagen geleden heeft alhier een droevig geval plaats gehad veroorzaakt door de onvoorzigtigheid van eene moeder. Deze haar huis verlatende had haar kind van slechts 4 jaar oud geheel alleen gelaten eene flesch met jenever stond op de tafel, het kind nam die op zette haar aan den mond en dronk haar half ledig. Weldra kwam de moeder te huis en zag in groote ontsteltenis een nieuw de voeten t niet vertoonen rest genomen, dig, dat hij de voortvlugtige Salomon Jacob van Leeuwarden was, die met 5000 van zijn patroon was doorgegaan. Naar het bureau van policie gebragt, heeft hij zich terwijl de com missaris van policie proces-verbaal opmaakte eene diepe, doch niet doodelijke snede in den hals toegebragt zoodat dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij is voor- zigtig nadat men hem eerst van de bij hem gevondene ƒ1530 had ontlast, naar het huis van bewaring overgebragtalwaar hij zal moe ten blijven totdat hij genezen is. Hij mag Uit hoofde van het aanstaande Kersfeest zal er in de volgen de week geene Zaturdagsche Sneeker Courant worden uitgegeven. ZATURDAG DE.N 19 DECEMBER 1837, des voorm iddags ten 10 uur. PUNTEN T1ZR BEHANDELING. Beëediging der twee nieuw benoemde Raads leden. Benoeming van een’ Stads Alg. Armvoogd. Idem van eene Plaalselijke Schoolcommissie. Arme-taux voor het jaar 1838. Taux der genee smiddelen. Verordening ingevolge artikel 178 der Ge meen te-wet. Regeling van het werkvolk aan de Stads-bot erwaag. Adressen om f'rond. Betrekkelijk het maken aanbouw van woningen. Adres van S<evensma betrekkelijk eene te gevene rigting aan zijn huis. Bepaling van de plaats voor schoolgebouw. Voorstel betj.-ekkelijk de op- en afreed van de Hospitaler brug. Idem tot w ijziging van fing van marktgelden voor Rapport omtrent eene tollen der tre kschepen. Idem van -de aschbelt. Nader rapport en daarstelling van eene BINITEN- EN BUITENLAND. SNEEK., 18 December. De eerste kamer der staten-generaal heeft op den 14 dezer aange nomen de wetsontwerpen tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting 1836 tot naturalisatie van verscheidene personen; tot bekrachtiging van provinciale belastingen tot vaststelling der begroeting van den arbeid der gevangenen voor 1858 tot vaststelling der be groeting van de landsdrukkerij voor 1858. De eerste kamer der staten-generaal zou, naar men verzekert, tegen het einde dezer week beraadslagen over de ontwerpen van wet uitmakende de staatsbegrooting voor den jare 1858. Bij het uiteengaan van de tweede kamer der staten-generaal tot den 9 Februari; aan staande, zijn de volgende ontwerpen bij haar .aanhangig gebleven Bepalingen ter bevordering van het veilig verkeer langs de ijzeren spoorwegen (in de af- deelingen onderzocht). Regeling der benoembaarheid van vreemde lingen tot landsbedieningen (eindverslag uitge- bragl). Zamenstelling der regterlijke raagt en het beleid der justitie (voorloopig verslag uitge- bragt). Nationale militie (in de afdeelingen onder zocht). Wijziging der gemeentewet van den 29 Ju- mij 1851 (plaatselijke belastingen). (Komt na ihet reces in behandeling.) Regeling van de uitoefening der geneeskunst, ■enz. (in de afdeelingen onderzocht). Afschaffing der slavernij in West-Indiën (idem). Aanleg van spoorwegen (voorloopig verslag uitgebragt). Belasting op het personeel (komt na het re ces in behandeling). Regt van successie en Wijziging der wetten 1822 {Staatsblad no. 50), omtrent den accijns op het binnen- en buitenlandsch gedistilleerd (idem). V. ijziging van art. 52 der wet van 9 Mei lc betref’ende de burgerlijke pensioenen (voorloopig verslag uitgebragt). Goedkeuring eener overeenkomst tusschen den staat en de provincie Utrecht (in de af- •deelingen onderzocht). Regeling der zamenstelling, en bevoegdheid van den raad van state (idem). Maatregelen van bezuiniging met opzigt tot het hoog militair geregtshof (idem). Aanvulling en wijziging der wetten van 1831 tot regeling der militaire pensioenen bij de zee- en landmagt (idem). Wijziging van art. 53 der wet van 24 Ju- nij 1834, betreffende het verleenen van pen sioen aan mindere geëmployeerden werklie den en bedienden bij inrigtingen van ’s rijks zee- en Goedkeuring het handels- I October 1837 tusschen Nederland gesloten (idem). Tarief van regten op den in- en uitvoer (idem). Voorstel van den heer Van Nispen van Se- venaer en acht andere leden tot afschaffing van den accijns op het geslagt (komt na het reces in behandeling). Voorstel van den heer Sloet tot Oldhuis tot verandering van tienden in grondrenten (besloten tot een nader onderzoek in de af-' deelingen). Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 15 December: Men verneemt, dat de kolonel C. F. van Meurs benoemd is tot minister van oorlog en tevens tot generaal-majoor. Men schrijft aan de Amst. Cour, uit ’s Hage d. d. 12 Dec.: Onder de berigten die allezins nadere bevestiging behoeven door de dagbladen verspreid behoort ook het hu welijksplan dat volgens hen bestaat tusschen den prins van Oranje en de dochter van ko ningin Victoria. Het zal wel niet noodig zijn om dit berigt (de prinses is 14 jaren oud), op zijn zachtst uitgedrukt, voorbarig te noe men. Maar nu eenigen nog verder gaan en bereids den heer van Oinphal met eene zen ding dienaangaande naar Londen belasten, meen ik u te kunnen verzekerendat het berigt dezer zending geheel uit de lucht is gegre pen en zeer zeker bij niemand minder dan bij den geachten generaal zelven bekend is.” Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 14 December: De geldcrisis verwekt ook hier bezorgdheid en zij moet op onze markten die met de geheele wereld in betrekking staan, wel worden gevoeld. Het is daarom zegt het Z ondagsblad te hopen dat de verschrik kelijke geldnood haar hoogste toppunt hebbe bereikt, en als dan Amsterdam en Rotterdam niet te veel van de naweeën lijden, zijn zij den druk van elders aangebragt vrij goed ontkomen. Dan blijkt het op nieuw, hoe onbillijk, ja, hoe dwaas dikwijls de Neder- landsche handel wordt beoordeeld, door dien steeds als door een’ Jan Salie-geest beheerscht voor te stellen door Amsterdam vooral zoo gaarne door Hamburg te eclipseren. Men ziet nu, wat er wordt gewaagd, om veel te zijn en te doen. Met zooveel gevaar begeert de Hollandsche koopman niet de eerste te zijn op de wereldmarkten die gewoon was om met hem te spotten mag zich welligt nu geluk wenschen met de Hollandsche voorzigtigheid. Uit Nieuwediep wordt gemeld d. d. 15 December. Gisteren morgen kwam hier aan het hoofd een rijtuig, waarin twee reizigers die zeer veel haast hadden. Zij vroegen eerst denkelijk om te misleiden aan den conduc teur van de Texelsche stoomboot, of hij spoedig vertrok; doch later op de Engelsche stoomboot willende gaan, werd een hunner naar zijne papieren gevraagd (de ander schijnt zich uit de voeten te hebben gemaakt) hij kon die niet vertoonen en werd door de policie in ar- Uit zijn signalement bleek spoe- SNEEKER COURANT. - - -.-ng,- ===SaK3SSSi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1