NIEUWS- EN ADÏERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1857. No. 102. den 23 December. WOENSDAG i i 12de Jaargang» k BUITENLAND. I BINNEN- EN BUITENLAND. veroordeel - va n 10 Derhalve OOSTENRIJK. Uit alle wij ubouwende stre ken van den Oosteurijkschen keizerstaat wor den berigten ontvangen dat de prijzen zelfs van de beste wijnsoorten, sterk dalen. De nood onder de wijngaardeniers, die niette genstaande zij hunne kelders gevuld hebben niet meer in staat zijn belasting op te bren gen is groot. Bij voortduring staken verscheidene fa- brijken te Weenen haar werk. In de vorige week was dit weder met drie het geval, waar door 1800 werklieden broodeloos zijn gewor den. PRUISSEN. Te Berlijn is thans een zon derling proces aanhangig. Een rijk bankier aldaar, die de kinderziekte had, wordt door zijnen barbier en zijnen behanger vervolgd, die schadevergoeding van hem verlangen om dat hij hen met die ziekte heeft besmet zij verlangen teruggave van de kosten van genees kundige hulp en vergoeding van verzuimden tijd. Volgens de letter der wet had de ban- is verdwenen eer dat de winkelier van hunne verbazing Eindelijk is aan de dame haar hergeven en de juwelier zeide man heeft de 700 fr. medege- Mijn man riep zij Ik ben was een dief, die van 700 fr. wist SNEEK 22 December. Van den 12den tot en met den 18 dezer zijn in deze provincie 40 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het hoofdstuk VIII (marine) der staats- voor 1857 2) tot vaststelling van i maatregelbetrekkelijk het be drag der te heffen regten op den in- en uit voer van goederen en 5) tot verlenging van den termijn tot herziening der wet van 28 Dec. 1855 op het binnenlandse!) gedistilleerd. Uit 's Gravenhage wordt gemeld d. d. 11 December: Gisteren zijn in de garnizoens- ziekenzaal alhier gekeurd 25 manschappen bestemd voor den heer procureur-generaal in West-Indie, ten dienste der policie aldaar. Aan deze betrekking is verbonden eene jaar wedde van /G00, als handgeld ƒ80 en een voorschot tot uitrusting. Zij zullen nog in den loop dezer maand derwaarts vertrekken. De buitengewone lage stand van onze rivieren heeft te Doesburgh tot eenen merk- waardigen vond aanleiding gegeven. Uit den IJsseljl is het regter zitbeen van een’ mam mouth of olifant der voorwereld voor den dag gekomen, terwijl men in den Ouden IJssel nabij die plaats het voorhoofdsbeen met de beide hoornen van een voorwereldlijk rund den zoogenoemden bos primigeniusgevonden heeft. Beide voorwerpen zijn voor de geolo gische verzameling op het paviljoen te Haar lem aangekocht geworden. Zeer toevallig bevinden zich reeds op dat paviljoen het linker zitbeen van een’ mammouth, weliigt van hetzelfde voorwerpen een twee de voorhoofdsbeen van een rund der voorwe reld, beide nabij Doesburgh gevonden endoor den schout-bij-nacht Verhuel aan die verza meling afgestaan. De IJssel bij Doesburgh heeft vroeger in 1629 reeds een dijbeen en in 1159 eenderde zitbeen van een’ mammouth opgeleverd als mede het gedeelte van een bekken van eenen rhinoceros. De meeste van dergelijke overblijfselen zijn in ons land in of in de nabijheid der groote rivieren voor den dag gekomen. De tegen woordige verwonderlijk lage waterstanden brengen weliigt nog meer beenderen dezer voorwereldlijke dieren voor den dag, weliigt van nog andere soorten. Zeer is het te wen- schen dat die verzameld worden en niet voor de wetenschap verloren gaan. Almelo wordt gemeld d. d. 15 De- Het volgende voorval maakt heden een huwelijk te herstellen.” De zoo sprak behoort tot de eerste Parijs, en had het meisje, dat vo- totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 7590. Door Z. M. is benoemd tot inspecteur van het ouderwijs in de provincie Friesland in te gaan met l Januarij 1858 de heer J. H. Behrns thans secretaris der prov. com - missie van ouderwijs schoolopziener in hel 9de district, ten leeraar aan het gymnasium te Franeker. Ten gevolge der vacature bij de Doops gezinde gemeente alhierontstaan door het overlijden van haren veelgeachten leeraar. den weleerw. z. gel. heer ds. 1. de Stoppelaar Blij- desleijn, heeft men op zondag jl. het volgen de zestal van predikanten geformeerd ds. Schuiling, te Oldeboorn Oude Huis; Bruins, te Alkmaar; Cuiper, te West-Zaandam; Har- togte Oost-Zaan; Pekelharing, te Middel burg; Hoedemaker ten Catete Deventer; welke heeren worden uitgenoodigdalhier ee ne predikbeurt te vervullen aanvang nemen de den 24 Januarij 1858. Door de eerste kamer der staten-generaal zijn aangenomen: 1) het wetsontwerp tot ver- hooging van 1 begrooling een’ tijdelijken -Uit cember in geene geringe mate den lachlust onzer in gezetenen gaande. Een inwoner dezer stad, die twee vette beesten te verkoopen had, kon- de over den prijs daarvoor met de gegadigde slagters niet eens worden en deed hun daar om bet voorstel, beide koeijen tot een bepaald geicigt voor niets af te staan waartegen de koopers voor ieder ponds gewigt meer f 5 zou den betalen. De voorslag werd aangenomen het vee geslagt en bij weging bevonden, dat het 55 pond beneden het bepaald gewigt woog, zoodat de verkooper zich met niets heeft haar op zondag den 29 November op den openbaren weg aangevallen en gekust had. Het bleek, dat eenige jongelieden, eene wan deling doende, zich op den weg bij een’ boom bevonden daar te lande bekend onder den naam van kus-boom dat eenige der jonge lieden toen zij het meisje zagen aankomen tot de anderen zeiden of iemand van hen dit meisje voor eeu’ halven shilling (50 cents) durfde kussen. De aangeklaagde nam het op zich, ging naar het meisje toe, sloeg zijn arm om haren hals en kuste haar op hare ro zenkleurige wang. De regter nam echter met die verdediging geen genoegen en de hem tot eene schadevergoeding shill, en G1/, shill, voor de kosten, een tamelijk dure kus. Een der zonen van den koning van Del hi die onder de bewaring van eene wacht, met een’ burger-officier aan het hoofdwas gelaten, is ontkomen, tot groote spijt der En- gelschen. De groote stad Delhi was, na het bombardement en de bestorming, grootendeels in puin veranderd. Zij zal geheel ontman teld worden. Betreffende de door Oostenrijk aan Ham burg verstrekte leening verneemt men nader, dat zij is gesloten zonder dat Oostenrijkeen' waarborg verlangdeen dat de terugbetaling bepaald isde eerste helft over zes maanden, de tweede helft van drie tot drie maanden later met 6 pet. rente. Uit de beraadslagin gen der burgerschap bleek voorts, datdedis- conto-kas tot jl. zondag slechts over 1'/2 mil- lioen heeft beschikt, en dat eerst voorSmil- lioen m. b. aan voorschotten op handelsarti- kelen zijn uitbetaald. Zaturdag failleerden weder vier huizen, zoodat het aantal faillisse menten G5 bedraagt. De door Z. M. den keizer van Oostenrijk aan Hamburg zoo bereidwillig geleende tien millioen mark banco in zilverstaven zijn met een’ extra-trein in die stad aangekomen. In het Chinesche stadje Sikawi niet ver van Shanghae, alwaar zich sedert een aantal jaren eene Jezuïtische zending bevindt, welke omstreeks 80 Chinezen teltdie zich tot den geestelijken stand voorbereiden, is onlangs een orgel van bamboesriet vervaardigd. Dit is een meesterstuk van Chinesche kunstvlijt, waar toe evenwel de Jezuïten aanleiding hebben gegeven. Het orgel heeft negen registers de grootste pijp is 16 voet lang. In den begin ne wilde het niet gelukken zuivere toonen aan de orgelpijpen te ontlokken maar men deed het aan geene moeite ontbreken totdat alle zwarigheden waren overwonnen. Dit al leen uit hout bestaande orgel is dus eenig in zijne soort. Men heeft het in de hoofdkerk: Thungkadie, dat tusschen Shanghae en Se- kawie ligt, opgerigt den 15 Augustus werd het voor de eerstemaal bij de mis bespeeld j de bas bezat eene groote diepte, en de hoo- gere toonen klonken zacht en smeltend, even als het geluid der fluit. Het trompetten-re- gister houdt het midden tnsschen den toon van bazuin en viool. kwam eene dame in een te Parijs waar zij het bed na derde van een jong meisje dat op het punt stond te bevallen. Thans weet ik zeide zij alles wat met u is voorgevallen en ik gevoel de grootste belangstelling voor u ik zal trachten, alles goed te maken, wat mijn zoon u misdaan heeft, en zal hem overhalen, uwe eer door moeder die familien van bij haar in dienst was eenigen lijd te ren op eene schandelijke wijze weggejaagd. Geheel Parijs is vol van hare edele daad en het is te hopen dat de zoon aan de belofte der moeder zal voldoen. De militie van Northampton werd de zer dagen per spoorwagen van Oxford naar Plymouth vervoerd. Op dien overtogt stak kapitein Watkiw het hoofd buiten uit het portier. De trein passeerde ongelukkigerwij ze op dat oogenblik juist eene brugen het hoofd van den kapitein stootte tegen een der pijlers, ten gevolge waarvan hij dadelijk overleed. Voor de regtbank te Shepton Mallet is jl. woensdag de zaak behandeld van iemand die door een meisje aangeklaagd was, dat hij moeten tevreden stellen en de koopers hun buit in zegepraal hebben wegevoerd. Uit Harlingen wordt gemeld d. d. 18 December: Den 16 dezer gebeurde hier een ongeluk dat de droevigste gevolgen had kun nen hebben. Terwijl men bezig was, om uit het beurtschip van Amsterdam een vat sui ker van p. m. 500 Ned. ponden te hijschen brak het boveneind van den mast midden door en stortte met het^want naar beneden. Een der werklieden kreeg, door den neder- vallenden gaffel eene ernstige wonde aan het hoofd de zoon des schippers werd aan den arm gekwetst, en een knaapje, dat op den wal naar den arbeid stond te kijken werd door een neérslingerend blok zoodanig getrof fen dat het bewusteloos nederviel. Ieder der omstanders vreesde het ergstemaar spoedig echter bleek het, dat alleen de neus gebro ken was en voorhoofd en wangen beschadigd waren. Uit Oldeberkoop meldt men d. d. 14 De cemberVoor eenige dagen had aan den Slingerweg een uur van hier, eene stoutheid plaats, die meer in Spanje en Italië te huis behoortdan wel bij ons. De voerman S. alhier, van Heerenveen van de weekmarkt rijdende werd plotseling door drie personen overvallen. Terwijl een van hen het paard bij den teugel greep, de ander een’ stok door het wiel stak was de derde bezig om achter van den wagen het kleed los te snijden om des te gemakkelijker de vrachtgoederen te ont- rooven toen ter juister tijd een boer, ins gelijks van de markt komende, kwam aan rijden waarop de roovers gezwind het haze- pad kozen. Aan vervolging was moeijelijk te en in eene Mogten de struikroo- hun bedrijf willen voortzetten, dan twij- ..._i aan, dat ze spoedig in den toen van de markt komendekwam waarop de roovers Aan vervolging denken dewijl het reeds duister boschrijke streek was. vers 1 felen we er niet strik zullen zijn. Voor eenige dagen deed eene prachtig ge- kleede dame te Parijs eenige inkoopen bij een’ juwelier op den boulevard des Capucius. Reeds had zij een paar oorhangers voor 300 fr. ge kocht en de juwelier gaf haar van een bank biljet van 1000 fr. geld terug, toen een gram storig uitziend heer plotseling in den winkel trad en met eene donderende stem uitriep Daar blijft dus al mijn geld mevrouw 1” en terwijl hij dit zeide, gaf hij eenige klap pen aan de dame, die in onmagt viel. De heer echter strijkt zonder naar haar om te zien al het geld dat op de toonbank lag naar zich toe, verlaat razende en tierende den win kel en en zijne winkeldochter bekomen zijn, bewustzijn haar Uw nomen.” weduweDe aanrander zich op deze behendige wijze meester te maken. Dezer dagen der hospitalen van een bevallen. CODRANT. SNEEKER -JL 1 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1857 | | pagina 1