1 NIEliWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEER. u 1 Li! 1 1.1 1858. No. 5. 13<le Jwirang. ZATURDAG den 16 Januarij. V 11 rn I ven dreven, schade heden MiiiiijniiioiniBiiinilBiii i I L 4 f SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. R ee- visscherij, eenejaar- f «500 welk be I COURANT i van van policie in het etablissement en den baren in hechtenis, om hem de gijzeling te brengen. eenen moet krachtens het reglement, 24 uren na de eerste volgen. De regering heeft overigens ver klaard, dat aanstaanden maandag eene bu iten- gewone zitting zal worden gehouden. In de laatste dagen waren de debatten soms zeer le vendig. Uit Oostfriesland wordt geschreven, dat de verlaging der graanprijzen reeds een’ merkba ren invloed begint uit te oefenen op den prijs der landerijen. In de nabijheid van Aurich werd zelfs eene boerderij, die nog onlangs op eene som van 50,000 thal. geschat werd de zer dagen voor slechts 18,000 thal. verkocht. De Europesche vorstenhuizen hebben in het jaar 1857 vijftien leden door den dood verloren namelijk drie prinsen en twaalf prin sessen. Het getal huwelijken was vijf. De oudste der thans regerende vorsten in Euro pa is de groothertog van Mecklen-Strelitz 78 jaar; het jongste lid van de vorstelijke geslach ten is de prins van Asturié. Op een der laatst gehoudene boekverkoo- pingen te Parijs werd een psalmboek, te Mainz door Guttenberg in 1461 gedrukt, voor 14,500 fr. verkocht nadat Rothschild tot 14,000 had geboden. Van deze uitgave kent men slechts vier exemplaren het eene bevindt zich te Trier, het tweede te Parijs, het derde te Mainz en het vierde is dat waarvan hier melding gemaakt wordt en waarvan thans zekere hr. Maruel of Marcuel een rentenier te Parijs is eigenaar geworden. Rotschild is zeer on gelukkig in zijne pogingen, om in het bezit van Guttenbergsche drukwerken te geraken Voor vijf jaren zag hij zich door den heer Solar den Catholicon ontnemen, in 1464 door Guttenberg gedrukt, en waarvan slechts drie exemplaren bestaan: een te Mainz, een in de keizerlijke biblitheek te Parijs en een b'j deu Compagnie, kennis met zekeren voortdurend van keizer Napoleon en kende en zich in één woord lijk en hart der weduwe te winnen en deu 4den de zer zou de bruiloft plaats hebben. Het hu welijk worden, morgen ten men de bruiloft plaats hebben. zou in de Engelsche kapel voltrokken Ongelukkig echter verschenen in den dien heugelijken dag vijf agen- na- naar De ongelukkige had wissel ten bedrage van 25,000 fr. ge- teekend en de vervaldag was gekomen vóór dat het huwelijk, hoeveel baast hij ook ge maakt had voltrokken had kunnen worden. De schuldeischers die meenden dat hij juist gehuwd was waren dus bedrogen. Voor de burgerlijke regtbank van Bor deaux is thans een eigenaardig proces aanhan gig. Gravin D.onlangs wettig van haren man gescheiden heeft daarna een kind ter wereld gebragt. De graaf wil nu dat kind niet erkennen en de regtbank zal moeten beslis sen, of hij wettelijk voor den vader des jong geborenen kan worden verklaard. De Morning-Post maakt de opmerking dat koningin Victoria eene bijzondere voorlief de heeft voor de letter A. Haar naam isAlexan- drina Victoriadie van haren gemaal Al bert en hare kinderen heeten Aldelaide erfprinsesAlbertprins van Wallis; Alice, tweede dochter Alfred tweede zoon Au gustaderde dochter; Alberta, vierde doch ter Arthur derde zoon Albertvierde zoon slechts van één der negen kinderen begint de naam met B, nl. de vijfde dochter, Beatrix. In Berlijn is men er weinig over ge sticht, dat de raad van die stad heeft beslo- ,ten om in dezen slechten tijd 60,000 th., of ruim 100,000, beschikbaar te stellen voor een geschenk aan prins Frederik Wilhelm en heer Solar. In een van die huizen te Parijs, waar in fatsoenlijke vreemdelingen een meer duur zaam verblijf houden had de volgende gebeur tenis plaats. Onder de gasten het was een Engelsch etablissement bevond zich ook ne rijke Engelsche dame, de weduwe van een hooggeplaatst ambtenaar van de Oost-Indische Deze dame maakte in dit huis een elegant heer die zich voor baron Steutz uit Penissen uitgaf, zijn vriend lord Cowley sprak, andere hooge personen vooreen aanzien- schatrijk edelman uitgaf. Hij wist het gewezen, vernietigden in Gelderland verwezen staande acte van gedaan. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 11 Ja- puarij Jledep nacht is het ijsdat zich bo de brug in den Rijn gezet had, wegge- Het was reeds te zwak om eenige aan de brug te veroorzaken. Sedert morgen is het water wassende. Te Keulen en Koblenz zijn de schipbruggen over den Rijn w’eder gelegd. Uit Ambt Hardenberg wordt gemeld De gezamenlijke onderwijzers in deze gemeente hebben in hunne op b'dezer te Hardenberg gehoudene vergadering besloten, om, in afwach ting van de nadere regeling omtrent hunne be zoldiging ingevolge de wet aan de kinderen welke boven de zoogenaamde schooljaren of ou der dan 12 jaren zijn, en hun ne scholen mog- ten w’illen bezoeken gratis onderwijs te ver schaffen. Door dit besluit hebben de onderwijzers een loffelijk blijk gegeven om ook van hunne kant zooveel mogelijk tot de bevordering van het openbaar lager onderwijs in deze gemeente te willen medewerken. Het is te hopen dat van de thans aange boden gelegenheid een ruim gebruik zal wor den gemaakt daar in den regel met het 12e levensjaar eerst de beste leerjaren zijn aange broken en men thans veelal ziet, dat jonge lieden op volwassenen leeftijd minder weten dan op hun 12e jaar, toen zij de school verlie ten en daarmede voor altijd het onderwijs vaarwel zeiden. Dat de houthandel te Harlingen in het afgeloopen jaar zeer belangrijk was moge uit de volgende opgave blijken. Gedurende dat jaar werden aldaar aangevoerd 512 ladingen hout, waarvan 66 uit de Oostzee en 246 uit Noorwegen. Onder bet aangevoerde bevonden zich uit de Oostzee 10,871 en uit Noorwe gen 116,584 balken te zamen de aanzienlijke hoeveelheid van 127,255 bedragende. Volgens een door de Gr on. Cour, mede gedeeld overzigt van den scheepsbouw in de provincie Groningen, bestaan nu aldaar in 21 gemeenten of bouwoorden 95 scheepstimmer werven dat is 12 meer dan in hel jaar 1855. In 1857 zijn op die werven gebouwd 30 schoo ners en brikken 46 galjooten en koffen, 15 kleinere zeeschepen, te zamen 109 schepen, metende 1495 tonnen. Van de 104 schepen, die in 1837 in aanbouw gezet zijn zijn tot dusver onverkocht gebleven 23 schoeners en brikken 25 galjoot- en kofschepen en 4 of 5 kleinere zeevaartuigen tezamen ruim 50 stuks. Voor 1858 zijn thans in aanbouw 121 schepen. Men schrijft uit Nieuwveen d. d. 10 Januarij Een vader en zoon een onzer groole waterplassen op schaatsen overrijdende, hadden voorzigtigheidshalve daartoe den kant gekozen die door de luwe boschzijde juist zwak en gevaarlijk was, met dat ongelukkig gevolg, dat beiden door bet broze ijs zakten, in de diepte wegzonken en jammerlijk ver dronken. Men spreekt van nog meerdergelij ke ongelukken onder anderen van een’jon geling van 18 jaren wiens geroep om hulp men in de verte wel hoorde, doch wien men niet in staat was geweest door den opgekomen mist op te sporen of te redden. Uit Luxemburg wordt gemeld d. d. 8 Januarij: De kamer hield zich gedurende den verderen loop der zitting van eergisteren be zig met de beraadslaging over de civiele lijst. De regering had haar verlangen kenbaar ge maakt dat de stemming tot den volgenden dag zou uitgesteld worden omdat aange zien verscheidene afgevaardigden van de kwes tie der civiele lijst eene kabinetskwestie wil den maken de regering vooraf den prins-stad- houder wenschle te raadplegen. Den 7 ver klaarde de regering aan de kamer dat de kroon zich geene voorwaarden laat stellen en zulk eene handeling als eene inbreuk op hare pre rogatieven zoo. beschouwen. Daarop werd de civiele lijst, met 40,000 fr. verhoogd in om vraag gebragt en met 16 tegen 14 stemmen aangenomen. Eén lid bleef buiten stemming. Uit Luxemburg wordt gemeld Den 9 dezer ’s avonds is de gewone zitting van den landdag van dit groothertogdom gesloten gewor den zonder dat hij zijne werkzaamheden ge heel heeft ten einde gebragt. Wel zijn de hoofdstukken der begrooting aangenomen maar ’de tweede aanneming ontbreekt nog, en deze SNEEK, 15 Januarij. Naar wij vernemen, heeft de alhier bestaande Vrouwen-Vereeni- ging Dorcas op den 12 dezer aan negentig huisgezinnen eene uitdeeling gedaan van ge maakte kleedingstukken en wel ten getale van 482 stuks. Bij zooveel kwaads als er ook nog in onze dagen maar al te dikwijls valt (e vermelden en waarvan de oorzaak veelma len is toe te schrijven aan lage zelfzucht en vuige eigenbaat, is het ons bijzonder aange naam levens zoodanige edele daden als deze op nieuw te kunnen mededeelen welke on getwijfeld het gevolg zijn van echten war men godsdienstzin. Het vroeger geformeerde zestal predikan ten die, met het oog op de bij de Doopsge ziude gemeente alhier beslaande vacature, zijn uitgenoodigd geworden tot de vervulling ee- ner predikbeurten waarvan, zoo als wij reeds meldden, drie voor die uitnoodiging hebben be dankt, is aangevuld met ds. P. W. Feenstra, te Dantumawoude J. A. Verslege, te West- zaan op bet zuid en J. Kerbert te Hoorn. De drie personen uit Sneek die maan dag jl. voor het provinciaal geregtshof van Friesland zijn teregtgesteld wegens diefstal van schapen uit de weide, zijn den volgen den dag daaraan schuldig verklaard en ver oordeeld de twee eersten tot 6 jaar en de derde tot 8 jaar tuchthuisstraf. Bij koninklijk besluit van 26 December is bepaald dat de rijks veldwachters bezol digde opzieners der jagt en wedde zullen genieten van sluit met den 1 dezer in werking is getreden. De kanselier der beide orden heeft inde Staats-Courant aan alle Nederlandsche onder danen begiftigd zijnde met de medaille van St. Helena, onlangs door Z. M. den keizer der Franschen ingesteld herinnerd dat de ver gunning tot het dragen daarvan per request aan de kanselarij der beide orden behoort te worden aangevraagd. In zake de spoorwegkwestie meent men kunnen berigten dat de minister van bin- ilandsche zaken de ingekomene aanvragen concessie aan het naauwkeurigst onder- c onderwerpt, en tevens, dat deze aangele- ^v/beid die inderdaad eene nationale is ge- worden eene beslissing zal erlangen zoo spoe dig als het belang des rijks eischt. Die nu bijzonder met het onderzoek der gevraagde con cessie is belast mag daarenboven met volle regt nog op de hoogte der zaak heeten en dit waarborgt ons, dat de voorstellen, die van rege ringswege zullen worden gedaan zullen ge ven wat noodig is en onze krachten niet te boven gaan. Men meldt uit Amsterdam d. d. 12 Jan.: De hooge raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Sidin en drie andere Maleijers, ■die bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland van 16 October jl. lot ver schillende straffen zijn veroordeeld, ter zake van de bekende gebeurtenissen op het koop vaardijschip Twenthe. De hooge raad heeft verworpen de beide middelen van cassatie, die waren voorgedragen tegen de arresten van 17 Augustus en 2 October en dus aangenomen dat het hof bevoegd was van de zaak kennis te nemen. Tegen het eindarrest waren van den kant der verdediging zes middelen voor gedragen. De hooge raad heeft ten aanzien van één uitspraak gedaan en wel dat art. 195 Strafv. zou zijn geschonden omdat ver schillende getuigen in afwezigheid van een of meer beschuldigden zijn gehoord zonder dat aan de beschuldigden mededeeüng is gedaan van hetgeen in hunne afwezigheid is voorge vallen. Dat is bij art. 195 op straffe van nie tigheid voorgeschreven. De hooge raad heeft xlat middel gegrond geoordeeld, en diensvolgens het eindarrest, den 16 October jl. in deze zaak de zaak naar het hof om daar op de be- beschuldigiug te worden af-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1