NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 5 s ai 1858. No. 6. WOENSDAG h BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. rasfflii SNEEK 19 Januarij. Van den 9den tot en met den 15 dezer zijn in deze provincie 119 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 215. Bij besluit van 15 Januarij beeft Z. M. benoemd tot gewoon hoogleeraar in de regts- geleerde facultietaan de hoogeschool te Gronin gen den heer mr. B. J. Gratama referendaris bij het departement van justitie tot buiten gewoon hoogleeraar in dezelfde faculteit aan die hoogeschool den heer mr. O. van Rees, advocaat te Utrecht. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende bepalingen vastgesteld om trent de toepassing der artikelen 8 en 10 van de wet van 7 Maart '1852 {Staatsblad no. 48) en de artikelen 2 en 25 van goedgekeurd bij Zr. Ms. besluit arij 1854 {Staatsblad no. aanwezende ambtenaar van toor meent, op grond van van ne teruggekomen waarop de lijkbeschouwing is geschied, die, volgens geruchten de blij ken heeft opgeleverd dat de moord op eene afschuwelijke wijze moet zijn bedreven. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 17 Januarij De man uit de Haarlemmermeer die te Haarlem is in areest gebragt en be schuldigd wordt van het ombrengen van zijn zoontje is, naar men- zegt jl. zondag be schonken te huis gekomen, terwijl zijne vrouw naar de kerk was; het kind schreeuwde, dit hinderde den dronkaard hij kneep het den keel toe, en de moeder te huis komende, vond een lijk in de wieg. De waterstand in den Rijn te Arnhem is thans zoo, dat daarvan geen voorbeeld be staat. Men kan bijna zeggen dat de geheele bedding der rivier zigtbaar is. Vóór die stad is op de meeste plaatsen geen water en ver toont de rivier niets dan eene uitgestrekte zandbank. Volgens de oudste oorkonden is de laagst bekende waterstand geweest 1 */2 palm onder nul thans is hij 41/, palm onder nul en dus nog 5 palm lager. Wanneer men be denkt, dat dezelfde rivier, drie jaren geleden een waterstand van 22 a 25 voet had boven nul en tot aan den bandijk bij Elden eene blanke zee vertoonde, is het contrast te tref fender. De schipbrug kan niet weggenomen worden daar de schepen in het zand zijn vast gewoeld. Daar de berigten uit Keulen van aanhoudenden val van het water gewagen is de toekomst voor de scheepvaart zeer treu rig. Door den lagen waterstand van den Rijn kwamen in Oct. jl. onderscheidene rompen van schepen aan den regter oever nabij het Opheusdensche veer te voorschijn, die men thans van alle zijden kan beschouwen. Ruim een twintigtal zijn zigtbaar, waarvan de kleinste meer dan 16 Ned. ellen lang is terwijl de andere eene lengte van 20 tot 50 ellen hebben. In 1794 toen het Engelsche leger ons tegen de aanrukkende Franschen zoude beschermen namen zij met geweld alle schepen, die de ri vier op en afkwamen, om voor eene brug over dezelve te dienen. In Jan. 1793 bij hunnen aftogt werden allen aan de vlammen ter prooi gegeven. Thans ontwaart men daar vele be drijvigheid immers eene menigte menschen waaronder vele schippers, zijn dagelijks bezig met aksen, bijlen, dommekrachten en andere gereedschappen om het bruikbare hout, dat aan deze wrakken aanwezig is, op te halen vele nieuwsgierigen uil deomstreken vindt men voortdurend ter plaatse aanwezig. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 15 Jan.: Een voorval, dat de schrikkelijkste gevolgen had kunnen hebben heeft gisteren avond al- gemeene ontsteltenis verwekt. Twee voerlie den, namelijk, met een’ wagen gruis de ’Jssel- brug passerendebezweek deze laatste met een ontzettend donderenden slag onder haren last, zoodat de voerlieden met paarden en wagen in den IJssel stortten. Door den lagen wa terstand was helechter mogelijk, aan menschen en paarden onmiddellijk hulp te verieenen die als door een wonder, met eenige kneu zingen en den schrik zijn vrijgekomen, ter wijl de wagen totaal is verbrijzeld. Men hui vert bij de gedachte indien dit voorval aan de eenige oogenblikken later aankomende nacht- diligence ware overkomen dat men alsdan voorzeker eenige menschenlevens zou te betreu ren gehad hebben. De communicatie wordt thans zoo goed mogelijk met bootjes onderhou den terwijl het corps pontonniers mede ijve rig in de weer is, om de schade en brug zoo veel mogelijk te herstellen. Uil Bolsward wordt gemeld d. d. 15 Ja nuarij Door het bedanken van ds. II. Boo nen te Noordwijk-Binnen voor het op hem uitgebragte beroep door den kerkeraad der Her vormde gemeente alhier heeft die kerkeraad heden op nieuw’ een twaaftal en daaruit het volgende zestal predikanten geformeerd (alpha- betisch gesteld) J. P. Feith te Heino W. van Griethuizen te Waddingsveen G. H. Hoog, te Dirksland J. J. van der Meulen te Noordschermer L. Steinfort te Bloemen- daal C. F. Zeeman te Wëlsum. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 15 Januarij Burgemeester en wetb. dezer stad hebben bij het groote gebrek aan water dat bij vele ingezetenen alhier gevoeld wordt eenen loffelijken maatregel genomen. Er zijn namelijk op onderscheiden plaatsen in het loo- pende diep pompen gezeten wordt hiervan reeds veel gebruikt gemaakt. De aangelegenheden van Japan blijven na de jongst bekend gewordene berigten zeer de aandacht boeijen. Naar men verzekert, zijn met de mails zeer gunstige tijdingen no pens den staat der onderhandelingen met den keizer van dat rijk ontvangen welke vorst niet alleen genegen zou zijn, verscheidene ha vens voor den handel te openen maar ook om hinderlijke formaliteiten te doen vervallen, die tot dusverre de betrekkingen aldaar be- moeijelijkteu. Diensvolgens zouden in dë 13 additionele artikelen die met het verdrag van 50 Januarij een geheel uitmaken eenige wijzigingen dienen te worden gebragt. Men roemt zeer de pogingen die de Nederiandsche commissaris te Decima de heer Donker Cur- tius in het werk blijft stellen om in den edelmoedigen geestwaarin al deze onderhan delingen van den beginne af door Nederland gevoerd zijn onbekrompener handelsstaatkun- de in Japan te doen huldigen. Het is dan ook eene voldoening voor het nationale gevoel, die pogingen in den vreemde wel te zien schatten. Den 8 dezer is in de bij alle Hartz-reizi- gers bekende stad Elbingerode brand ontslaan en zijn 65 gebouw’en buiten schuren en an dere bijgebouwen en daaronder de kerk met toren de beide pastorijen de drie scholen het oude raadhuis het posthuis en drie loge menten eene prooi der vlammen geworden. Een mensch verloor het leven en ook is er veel vee mede verbrand. De huizen waren er nog grootendeels in houten ramen gebouwd. Alle kinderen w’elke te Madrid op den- zelfden dag met den prins van Asturië gebo ren zijn, erlangen, wanneer het de kinderen van gering bezoldigde ambtenaren handwer kers of daglooners zijn 1500 realen eu alle kinderenwelke op den dag van den doop geboren zijn 750 realen. De stad bestrijdt twee jaren lang de kosten voor de zoogsters der nu moederlooze kinderen welke sedert eene maand vóór de bevalling der koningin tot den dag van haren kerkgang geboren zijn. Twaalf ouderlooze jongens w’orden in het col- legie van San Ildefonse opgenomen. De vrou wen die sedert eene maand haren man ver loren erlangen 500 realen en 250 voor elk kiud. De jongste berigten uit Britsch-Indie zijn niet zeer geruststellend en men begint te vree zee dat in plaats van het gebrek aan verstand houding tusschen de aanvoerders van den op stand hetgeen de Engelschen vermoedden men integendeel een volkomen goed georganiseerd geheel heeft te bestrijden. Eenige documen ten van de inlandsche hoofden uitgegaan schijnen aan te duiden dal hiërarchie en tucht noch onbekend zijn noch miskend worden ju de tot opstand gekomene gewesten. De keizer van Rusland heeft naar men verneemt, zijnen wensch kenbaargemaakt.dat de Russische eeredegen dien Radetzky bezat, met het lijk van dezen held moge worden be graven. WEENEN, 11 Januarij. De Presse bevat een telegram uit Toulon volgens hetwelk al daar het berigt omtrent een gevecht tusschen Franscbe en Engelsche schepen in de Indische wateren was ontvangen dat de grootste ver bittering veroorzaakte. BEIJEREN. De aartsbisschop van Bamberg is overleden en de geheele stad heeft door het afsterven van dien algemeen geachten prelaat vrijwillig den rouw aangenomen. De Israëliti sche vereeniging Casino gaf met zeer veel takt en vereerenswaarde deelneming daartoe het voorbeeld door een op den 9 dezer vastgesteld bal te doen afzeggen. BREMEN. Te Bremershaven is een regts- geding aanhangigdat algemeene belangstel- het reglement van 5 Janu- 5) 1) Zoo de eerst een telegraaf-kan- art. 8 der wet of art. 25 van het reglement de overbren ging van een of meer berigten te moeten wei geren heeft hij zich terstond tot den hoog- slen ter plaatse aanwezigen burgerlijken over heidspersoon mitsdien naar omstandigheden tot den minister van binnenlandsche zaken den commissaris des konings in de provincie of den burgemeester der gemeente te wenden om diens beslissing in te roepen. 2) Wan neer de hoogste ter plaatse aanwezige burger lijke overheidspersoon heeft beslist, dat de tij ding kan worden overgeseind zoo is die tij ding verder, zonder een ig voorbehoud volgens de deswege bestaande bepalingente behan delen. 5) De inhoud der tijding, hetzij die afgewezen blijft of op de hoogere beslissing wordt overgeseind is alleen aan den over heidspersoon wiens gezag wordt ingeroepen, mede te deelen en mag niet verder door den telegraafbeambte worden openbaar gemaakt. 4) Acht de telegraafbeambte, eerst na de aan neming, doch nog voor de overseining van een berigt, den inhoud strijdig met de publieke orde of de veiligheid van den Staatzoo brengt hij dien inhoud terstond per telegaaaf ter ken nis van den minister en vraagt, onder opgaaf der bezwaren diens uitspraak. Mededeeling van den inhoud, met vermelding der gronden van verdenking, geschiedt op dezelfde wijze aan den minister, indien de verdenking eerst na het overseinen is gerezen. De Staats-Ct. meldt het volgende omtrent den stand der rivieren Den 15 zat het ijs te Eek en Wiel nog vast. Den 14 te Vreeswijk en Gorinchem geene verandering in den staat van het ijs; in de Nieuwe Merwede aan de Paulownahoeve eenig drijfijs. In de Maas te Grave was het ijs opgeruimd; van Lith tot Crevecoeur het ijs bij vakken vast; ten 4‘/a ure van St. Andries tot Alem in beweging van Crececoeur lot Nederhemert het ijs vaksgewijze vast en zeer zwak bij Heusden ten 9'/a ure het ijs afdrijvende. Den 15 in den IJssel te Kalerveer blank wa ter te Kampen het ijs verminderd. In de jl. maandag te Amsterdam gehou- dene vergadering van de letterkundige afdeelin der Koninklijke Akaderaie van Wetenschap pen is o. a. ingekomen een verzoek van dr. S. J. Mulder, te Amsterdam, en dr. J. Fran kel opperrabbijn te Zwolle, om de geleerden, die in Spanje met philologische nasporingen zullen worden belast ook op te dragen on derzoek te doen naar de werken door Israëli tische geleerden bij het verlaten van Spanje daar achtergelaten en is dat verzoek in han den gesteld der commissie te dezer zake. Jl. dingsdag avond is te Haarlem een persoon uit de Haarlemmermeer gevankelijk aangebragt, die beschuldigd wordt van zijn eigen zoontje te hebben vermoord. Dienten gevolge zijd de heeren mrs. Vernée, subst.- offic. van justitie en de Moraaz Imans, regter- conim.met den beëedigden klerk ter griffie en vergezeld door een’ deskundige derwaarts vertrokken en met het lijk van den verslage- SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1