NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 7. 13de Jaargang. ZATURDAG den 23 Januarij. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER SNEEKER COURANT BUITENLAND. men BINNEN— EN BUITENLAND. koop- prinses Hendrik Luxemburg alhier teruggekeerd bezoek bij H. M. de van Wol de voormalige commiezen. Rapporten en voorstellen. want I keizer worden kogels doorboord guet) der keizerin ligt eenen van lijn van 9 meters Hij van posten op de be- het bestuur der 11de afdeeling der maatschappij van landbouwbetrekkelijk eene in dit jaar te houdene tentoonstelling. Besluit, betrekkelijk de heffing van markt- gelden. Trekweg langs het Langaad. Benoeming van eene hulponderwijzeres in de Fransche meisjes-school. Af- en overschrijving de R. C. P. armen-administratie den 15 dezer is, krach- van 17 Sept. 1857, no. van financiën vastgesleld Die loterij zal bestaan "9 prijzen en 2 pre- Bij den raad van state is thans aanhan- ging een ontwerp van wet nopens de rege ling van het onderhoud der gebouwen in de verschillende steden voor het garnizoen in ge bruik. In verband hiermede heeft de minister van oorlog den raad der gemeente Groningen verzochtde zaak nopens het onderhoud der bedoelde gebouwen nog voor eenigen tijd op den tegenwoordigen voet te laten aangezien grooting van over 1857. Adressen van ver in onze dagbladen meldt in waardoor ZATURDAG DEN 25 JANUARIJ 1858, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Mededeeling van eenige besluiten van Hee- ren Gedeputeerde Staten, betrekkelijk de nog geldige verordeningen, Hospitaler brug, afstand van grond, verpachting van de asch- belt, en jaarwedde voor den chirurgiju van de stads algemeene armen. Procesverbaal van verificatie der gemeente kas. Reglementen voor de beurtveeren vega en Sloten. Gaz-fabrijk. Missive van SNEEK 22 Januarij. Bij de verkiezing van leden voor de plaatselijke schoolcommissie te dezer stede zijn herkozen de heeren Ds. D. A. de Groot mr. P. S. Noyon en L. van der Feer terwijl tot nieuwe leden zijn ge kozen de heeren Jan ten Cateen C. J. van der Meulen. De bevolking dezer gemeente bedroeg op den 1 Januarij dezes jaars 8552 personen. Zr. Ms. adjudant-generaal de luit.-gene raal baron Forstner van Dambenoy, minister van staat, belast om van wege den koning Z. M. den keizer der Franschen geluk te wen- schen met zijne redding bij den aanslag, op HDs. leven beproefd, is reeds naar Parijs ver trokken. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 17 Januarij Heden voormiddag ten 11 '/2 ure is in de Heilige Lodewijk- en Antonie-kerk aan den Boschkant alhier een te Deum gezongen ter zake van de gelukkige redding van den keizer en de keizerin der Franschen bij den aanslag donderdag avond gepleegd op het leven van HH. MM. - HH. KK. HH. prins en zijn heden van I en hebben dadelijk een kon in gin-moeder afgelegd. Z. K. H. de prins van som van ƒ100 doen toekomen ren van het werkhuis te Leyd Volgens eene opgaaf van I van financiën zijn in I j post verzonden 11,542,804 ougefrankeerde en 2,156,425 gefrankeerde binnenlandsche brie ven te zamen 13,499,227 2,852,576 onge frankeerde en 850,045 gefrankeerde buitenl. brieven te zunien 5,682,421 dus in het geheel 17,181,648 brieven. In het jaar 1856 be droeg het gezamenlijke getal brieven 16,125,116, in 1855 14,795,575. Bij resolutie van tens koninklijk besluit 108, door den minister de 253ste slaats-loterij. F uit 20,000 loten 10,000 miën. de genoemde wet vermoedelijk in dit jaar zal tot stand komen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan denzelfden gemeenteraad eene beschikking ingezonden van den afgetreden minister van oorlog, ter zake het rekwest over de verplaat sing der kruidmagazijnen in die stad. Uit die beschikking blijkt dat laatstgenoemde minis ter gemeend heeft deze laak aan zijnen op volger te moeten overlaten doeh dat hij van oordeel is, dat het verzoek der ingezetenen, gelijk het daar ligt, niet zoo gemakkelijk ingewilligd, noch afzonderlijk behandeld zal kunnen wor den. De booge raad der Nederlanden beeft heden uitspraak gedaan op het beroep in cas satie van R. Vette, bij arrest van het provin- ciaal geregtshof in Noord-Holland ter zake van kindermoord door de ongehuwde moeder gepleegd veroordeeld tot de straffe des doods. De raad heeft het beroep verworpen en de re- quirante in de kosten verwezen. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 20 Jan.: Gisteren is alhier overleden de heer mr. M. C. van Hall in den hoogen ouderdom van 90 jaren kommandeur van de orde van den Nederl. Leeuw staatsraad in buitengewone dienst, gewezen voorzitter van de arrondisse- ments-regtbank alhier. Zijn dood wordt alge meen betreurd. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 19 Jan. Het provinciaal geregthof van Overijssel heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak van Johanna of Hanna Dood, beschuldigd van moedwilligen manslag met voorbedachten rade op een kind van twee maanden na het alvo rens arglistig ontvreemd te hebben voor welk feit in de criminele teregtzittiug van den 15 dezer de straffe des doods w’erd geëischt. Het hof heeft het aan Johanna Dood ten laste ge legde als wettig en overtuigend bewezen aan genomen, uitgezonderd dat zulks met voorbe dachten rade zou zijn geschied en haar mits dien veroordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf. Men schrijft uit Ootmarssum d. d. 15 de zer: Kort geleden kocht een boer uit het ambt Nienhuis in eenen ouden kleêrwinkel alhier voor de som van ƒ7 eenen militairen mantel, volgens zeggen van den koopman een oud gediende uit de Krim.” Toen na eenige da gen de mantel tot andere einden verknipt werd, vond men tusschen de voering drie stuks Nederlandsche bankbilletten ieder groot ƒ1000. Uit Breda wordt gemeld d. d. 18 Jan. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dat de meubelen enz. in ééne der zalen van den generaal Nahuijs voor eenige dagen in de nabijheid dezer stad op het buitenverblijf Burgst overleden, op niet minder dan J125,000 zij n gewaardeerd. Genoemde zaal moet een bazar zijn van de grootste en prachtigste voorwerpen van smaak en kunst. In de werkplaatsen van de maatschap pij Ebb-Walis te Aberrychan is een stoom ketel ontploft, die, behalve zeer aanzienlijke stoffelijke schade te hebben aangerigtaan drie arbeiders het leven kostte terwijl verschei dene anderen zwaar gekwetst werden. Voor omstreekts drie jaren is een koop man uit Pesth naar Amerika vertrokken met achterlating van 200,000 fr. schulden. Te New- York aangekomen rigtte hij aldaar eene aan zienlijke handeiszaak op. Onlangs bood hij zijne schuldeichers te Pesth, die het geleden verlies reeds vergeten hadden tol hunne groo- le verbazing 50 pCt. aan welk voorstel zij met innige vreugde aannamen terwijl het be drag door een gevolmagtigde 'werd uitbetaald. Spoedig daarna kwam de vlugteling zelf in zijne geboortestad aan, maar ook te gelijker tijd het berigtdat hij te New-York 200,000 dollars was schuldig gebleven. Een Duitsch blad dat als vele andere, het telegrafisch berigt ontving van den moord aanslag op den Franschen keizer is blijkbaar onbekend met den naam van generaal Roguet het vertaalde het berigt aldus De en de keizerin zijn niet getroffen ge- i de hoed des keizers is echter met en het schoothondje (Ro- aan den hals gewond.” Oranje heeft eene aan bestnurde- en. het departement het jaar 1857 met de LONDEN 14 Januarij. De heer John Ra ney, uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, heeft heden, in tegenwoordigheid van H. Maj. de koningin en de leden van het koninklijke gezin in de manége van het paleis, de meest verbazende proeven gegeven van zijne kunst om paarden te temmen. Ver scheidene daartoe uitgekozene paarden, bekend door hunne woestheid zijn binneu weinige minuten door dezen paardentemmer volkomen gedwongen en zonder eenig gebit of loom be reden. Zelfs liet hij die dieren geheel los, enkel op zijn bevel, allerlei bewegingen rigten. Naar heeft de heer Raney hel gehei hij eene onweerstaanbare magt over de paar den uitoefent, aan den generaal Airey ver trouwelijk medegedeeld en zal hij het open baar maken als bij inschrijving eene genoeg zame geldsom bijeengebragt zal zijn. LONDEN 18 januarij. De Times bevat een artikel waarin gezegd wordt, dat Enge land nooit vreemdelingen zal uitzetten die be schuldigd worden van politieke misdrijven maar dat, krachtens de Engelsche wetten, eene strenge strSf kan worden opgelegd aan ieder, van w’ien het bewijs geleverd is, te hebben zamengezworen tegen het leven van vreemde potentaten. De koninklijke bruilofsgasten zijn aangekomen. PARIJS 15 Januarij. De ingenieur De Gamond heeft het plan gevormd om een’ on- derzeeschen gang aan te leggen om droog voets van Frankrijk in Engeland te komen en dien gang te rigten van Kaap Grisuez op een punt tusschen Dover en Folkestone. Hij berekent de kosten op 170 millioen fr. Hij zou eenen volmaakten cylinder raadzaam ach ten van gehouwen steen met eene middel en een dubbel st oom spoor. zou ook op de zandbank te Warne te midden van het vaarwater tusschen de Hoof den een open station willen vestigen in da delijk verband met den daaronder liggenden gang bij welke vaartuigen zouden kunnen aanleggen ten einde naar welgevallen te la den of te lossen. De keizer is met het plan zeer ingenomen. Men verzekertdat de regering alhier aan het Nederlandsche gouvernement heeft gevraagd, of hel geneigd was, om in eene ze kere mate deel te nemen aan de gemeenschap pelijke middelen van bedwang, welke door Frankrijk en Engeland tegen China zullen worden aangewend. Frankrijk zou het aan Nederland overlaten of het een werkdadig aandeel zou willen nemen aan de maatrege len dan wel of het slechts zich aan Frank rijk en Engeland zou aansluiten, als een blijk van zijne politieke gezindheid ten aanzieu van China. Uit de reeds bekende bijzonderheden blijkt, dat de aanslag het gevolg is van een uitgebreid complot, in het buitenland gesmeed. Reeds van Junij af berigte men van het En gelsche eiland Jerseydat aldaar grenaten werden vervaardigd. De zitting van den senaat en het wet gevend ligchaam voor 1858 is op de gebruike lijke plegtige wijze geopend, in de zaal der maarschalken op de Tuileriën. De keizer sprak eene troonrede uit waarin vele maat regelen van administratieven aard en de ex peditie tegen China worden aangekondigd. Deze expeditie zal worden ondernomen met medewerking van Engeland, en strekt, om her stel te erlangen voor de gemeenschappelijke grieven der twee mogendheden. De keizer heeft zich niet willen mengen in de kw'estie tusschen Denemarken en Holstein daar deze zaak een louter Duitsch belang betreft zoo lang de integriteit van den Deenschen Staat niet in gevaar is gebragt. De gemoederen te bevredigen verklaart Napoleon III is zijn bestendig doel. Hij vertrouwt dat de senaat en het wetgevend ligchaam hem hunnen bij stand zullen verleenen om de oppositie, die tot uitersten vervalt, tot zwijgen te brengen. Ik betreur hetdus sprak de keizer o. a. dat zoo vele slagtoffer» gevallen zijn bij een’ 1' rel nl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1