NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 8. 13de Jaargang WOENSDAG den 27 January. keniug naren de berigten tijdig zijn afgeleverd, zoodat de medewerking het publiek tot verzekering van SNEEKER COURANT BINNEN- EN^BUITENL AND. llfllllffll van de dienst onontbeerlijk is. WilIVIii MBF~ ■’•J 21 Januarij neren het dorschwerktuig werden in 12 a 15 blad gewag maakten - moord H. K. H. prinses Hendrik heeft den nacht eenigzins rustiger doorgebragt dan den vorigen doch blijft overigens in denzelf- den toestand. Volgens het bulletin van 12'/, ure, waren de koortsen niet zoo hevig meer. H. K. H. bevond zich tamelijk rustig. Niet zelden wordt de naamteekening op de ontvangbewijzen van telegrafische berigten door de geadresseerden zeer onduidelijk gesteld en blijft de invulling van het tijdstip der ont vangst achterwege. Den belanghebbenden wordt daarom van wege het ministerie van binnen- landsche zaken herinnerd dat alléén uit de duidelijke en volledige invulling en ondertee- van het ontvangbewijs aan de ambte- van den rijkstelegraaaf kan blijken of en aan den juisten persoon van dit gedeelte Dezer dagen is, door den minister van ■oorlogden bevelhebbers der corpsen met .nadruk de behartiging aanbevolen der voor schriften door het ministerie tegen het mis bruik maken van sterken drank gegeven. De minister zegt, dat het kwaad niet alleen moet gestraft en de middelen ter verbetering in tijds aangewend worden maar dat hetzoo veel mogelijk ook moet worden voorgekomen. De minister herinnert voorts aan het beslaan de verbod, dat door de vrouwen en kinderen van militairen of de bij hen inwonende be trekkingen noch sterke drank in de kazernen mag worden verkocht, noch herberg of tap perij in het garnizoen gehouden worden. In eene circulairedezer dagen uitge vaardigd door het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden wordt deze instelling in 1838 bij vernieuwing drin gend aanbevolen. Het hoofdbestuur herinnert daarbij hoe het jaarlijks gedwongen is een gedeelte van zijn kapitaal te gelde temaken, zonder hetwelk een deel der nu uit het fonds verzorgde militairen daarvan zouden moeten worden verstoken. Op 51 Dec. jl. werden daaruit 743 verminkten nageblevenen van verminkten of gesneuvelden en 1115 infirmen ondersteund. Een aantal van 950 sollicitan ten wachte nog op hunne opneming waar onder zich een groot getal blinden bevindt boven en behalve die aangenomene verzoekers, heeft men, ten gevolge van de bekrompen heid van het fonds nog eene menigte behoef tige oude militairen moeten afwijzen. Het is dus wel te hopen, dat, ter gelegenheid der bedoelde collecte, de Nederlandscbe milddadig heid ruim in den nood dezer nuttige instel ling zal voorzien. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 20 Jan. De dag van gisteren was ook te Sche- veningen weder een ware feestdag in menig huisgezin. Zeer vele van keurig bewerkte kleedingstukken vervaardigd door de leer lingen der naaischool van H. M. de konin- gin-moeder, werden op Hd. last onder de Sche- veningsche armen uitgedeeld. Vooral zij die beseffen, hoe nuttig het onderwijs is, hetwelk de meisjes op deze school ontvangen in een alle belangstellenden de bezigtiging daarvan toe te staan. Uit Dalfsen wordt gemeld d. d. 22 Jan.: Door den hevigen stormwind uit het westen en noordwesten is het water in de Vecht zoo hoog opgeloopendat het meeste buiten land onder stond. Daags te voren was het water nog buitengewoon laag. Men merkte op, dat het opgestuwde zout- en dus zeewater was iets hetgeen zoo ver naar boven zelden of nooit is waargenomen. Eene nieuw ge maakte ijzeren ligterschuit die met hout be laden lag, is gezonken. Men is druk bezig, het ronddrijvende hout op te visschen of schoon een gedeelte met den stroom voort vloeit. Ontzaggelijk is de sterfte, welke in deze gemeente bij voortduring onder de varkens heerscht. Sommige landlieden houden niets over en zijn bevreesd, nieuwe aaa te koopen. De ziekte tast sommigen zoo het schijnt onder het vreten aan want vele gestorvenen vond men met den kop in hunnen nog gevulden eetbak dood liggen, in eene houding alsof ze nog leefden. Deze ramp veroorzaakt aan ve len groote schadevooral ook in de mestma- kerij. Men meldt uit Veendam d. d. 20 Jan. In den nacht van maandag op dingsdagjl. had te Duurkenakker gemeente Muntendam, een stoute diefstal plaats; vijf a zes boosdoeners zijn aldaar in de boerenbehuizing van R. Kot ter ingebroken door middel van doorgraving onder de groote schuurdeur zij begaven zich vervolgens naar de keuken ontvreemdden uit het kabinet .ƒ270 aan contanten obligation ter waarde van f 16,000, benevens drie gou den oorijzers. De vrouw, die in de keuken sliephoorde gedruisch en maakte alarm waardoor de dieven met hunnen buitdevlugt namen de policie werd er dadelijk van ver wittigd en was onmiddellijk werkzaam, doch alle pogingen om de daders te ontdekken bleven lot dusverre vruchteloos. Uit Assen wordt gemeld d. d. 21 Janu arij Gisteren avond te half tien ure is al hier op de hoogte van het postkantoor de per soon van J. S. in het water geraakt groo- tendeels veroorzaakt door den staat van dron kenschap waarin hij verkeerde. Zijn hulp geroep hoewel zwak werd o. a. gehoord door den heer mr. P. Hofstede, officier van justi tie en den heer mr. C. L. W. Vos, secreta ris dezer stad. Eerst trachtte men hem eene ladder toe te reiken maar hij vatte haar niet. De heer Hofstede sprong toen geheel gekleed in het water, en had het geluk, den drenke ling te grijpen, doch, daar hij moeite had, om hem naar den wal te brengen begaf de heer Vos bovengenoemd zich mede in het wa ter, en het gelukte aan hunne vereeuigde po gingen den drenkeling op den wal te bren gen hoewel geheel bewusteloos. Bij den heer Gazinjet in huis gebragtis bij daar liefde rijk opgenomen weder tot bewustheid gebragt, van drooge kleederen voorzien en vervolgens met eene vigilante naar huis gebragt. Uit ’s Hertogenbosch wordt gemeld d. d. Onze lezers zullen zich herin- dat wij eenigen tijd geleden in dit van eenen afschuwelij ken. ongeveer vijf jaren geleden te Grave gepleegd, doch waarvan de dader aan de jus titie onbekend bleef, en w’aarmede een zoon te Grave zijnen wettigen vader betichtte in het openbaar in eene herberg tijdens vader en zoon twist kregen. Uit het naauwgezet regterlijk onderzoek, dat dienaangaande on middellijk is ingesteld en thans afgeloopen is geen wettig bewijs tegen de verdachten ont staan en mitsdien is de zaak buiten vervolg gesteld, en zijn de twee beklaagden, vader en dochter, die daarvoor in hechtenis waren, ontslagen. Bij den tegenwoordigen lagen waterstand des Rijns, hoort meu niet zelden zeggendat in de oudste oorkonden geen tweede voorbeeld van dien aard voorkomt. Volgens eene geschie denis van Bonn werd deze rivier in het jaar 1157 door de groote droogte zoo ondiep, dat men die te voet kon doorgaan. Derhalve al weder geen nieuws onder de zon. handwerk, op lateren leeftijd voor haar onmis baar en gevoelen hoe groot eene weldaad het is, dat aan ouden van dagen en hulpbehoe vende weduwen en kinderen in het barre wintersaizoen verwarmende kleeding en levens middelen worden verstrekt, voegen hunne be de bij die der dankbare bedeelden en smee- ken den Opperheer, dat het Hem behage, nog vele jaren het dierbaar leven te sparen van de edelmoedige vorstin die door hare milde ga ven zooveel ongeluk weet te lenigen. Naar men verneemtis door mevr, de Salis geb. Moorrees aanklagt ingeleverd te gen den uitgever H. Nijgh te Rotterdam op grond zijner weigering om mededeeling te doen van de namen van teekenaar en schrijver van de plaat en het gedicht betrekking hebben de op de Maleijersen getiteld Setro's Uit vaart voorkomende in het laatste nommer van het Humoristisch .Album. De waarneming dat het zonlicht op sommige stoffen eene scheikundige werking uitoefent heeft voor onderscheidene jaren ge leid tot de uitvinding van de daguerréotypie en andere wijzen van photographic. De aard van de veranderingen die het licht uitoefent, is echter nog niet gevonden en evenmin is het met zekerheid uitgemaakt, of ook ander licht dan dat der zon bij het photographeren kan gebezigd worden. Ter opheldering dezer punten heeft het tweede genootschap van Teijlers stichting dezer dagen eene prijsvraag uitgeschreven, waarbij een onderzoek wordt verlangd welke ligchamen de eigenschap be zitten om na eenigen tijd aan het zonlicht te zijn blootgesteld geweest eene scheikundi ge werking te weeg brengen op het zooge noemd photographische papier en verder of electrisch of ander kunstlicht dezelfde verschijn selen bewerken als het licht der zon. Wan neer deze prijsvraag de deskundigen tot proef nemingen uitlokt dan zal hoe die proeven ook uitvallen en welke ook de beantwoor ding vooral van het tweede gedeelte der vraag zij de photographie er zeker door winnen. Te Hoogland heeft iemand van zijne twee zoons met blaasbalg pook en mes, eene gro ve mishandeling en verwonding ondergaan, en hebben zij hem eene portefeuille waarin p. m. ƒ1600 aan geldsw’aarde, ontrukt. Van de ze zaak is te Amersfoort aangifte gedaan en bevindt zich reeds een der daders in hechte nis. Uit Hattera wordt gemeld d. d. 13 Ja nuarij Heden werd op de bouwerij den He zen berg van den heer W. Grenfell alhier in tegenwoordigheid van een aantal personen, waaronder vele practische landbouwers een zamenstel van werktuigen in beweging ge bragt, hetwelk in de fabrijk van landbouw werktuigen van de heeren Enkelaar en Rip- hagen alhier vervaardigd was. De beproefde werktuigen bestonden in een ijzeren hekel- dorschwerktuig met strooschuddereen hak- selsnijder, een graan- en boonenbreker een knoilensnijder en eene karn. Alle deze werk tuigen werden in beweging gebragt door ee nen liggenden ijzeren paardeuinolen die door zijnen solieden bouw ligten gaug en eenvou- dige inrigting de aandacht zeer tot iich trok. Met minuten 200 garven rogge afgedorschtzon der dat er een korrel zaad in het stroo ach ter bleef. Daarna werden in 18 minuten 9 mudden koolrapen en mangelwortelen in klei ne gelijkmatige stukjes verdeeld en tegelijker tijd 55 garven haver tot haksel gesneden. Ein delijk werden in 13 minuten met den graan- eu boonenbreker achtereenvolgend */2 mud rogge en '/2 mud boonen gebroken en (door het eens gebrokene er nogmaals door te laten gaan) tot meel gemalen niet minder voor de bakkerij als tot veevoeder zeer ge schikt. Tegelijk met laatstgenoemd werktuig werd de karn bewogen waarbij de boter in 52 minuten groot was. Alle deskundige toe schouwers zoo wel als de leeken in het vak waren ten uiterste voldaan en zwaaiden de vervaardigers den welverdienden lof toe van goed en tevens sierlijk werk geleverd te heb ben. Met genoegen verneemt men, dat de ei genaar van dit zamenstel gaarne bereid is, om SNEEK 26 Januarij. Van den 16den tot en met den 22 dezer zijn in deze provincie 158 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jandezes jaars 555. Z. M. heeft bij vernieuwing benoemd in de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlilen, tot leden de heeren S. van J. Teixeira de Mat tos te Amsterdam, mr. M. J. van Gigehte ’s Gravenhage tevens tot vice-president, en mr. H. H. Tels te Rotterdam. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 22 Jan. HH. MM. de koning en de konin gin en H. M. de koningin-moeder benevens de overige leden der koninklijke familie heb ben bij H. K. H. prinses Hendrik bezoeken afgelegd. Tot ons leedwezen moeten wij me- dedeelen dat in den zorgelijken toestand van H. K. H. nog geene gunstige verandering is gekomen. 25 Jan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1