NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. n ra 13 de .Jaargang den 30 January. 1858. No. 9. ZATURDAG yv- den Rijn d. Wr l CODRANT. BINNEN- EN BUITENLAND. een’ stoot op de naar onderwijs hoeflen verleend. de aanwijzing wor- van de brigadier-ma- van brigadier, de rijks-veldwach- valtjuist met eenen emmer. de naam- der raadsleden Mijnheer! in- er een tweede exa- de nieuw aankomende op- de 40 jaren dan is UEd. te doen ster- matrozen van het wachtschip alhier handge meen omdat de een met des anderen meisje naar den schouwburg was geweest. De door sterken drank opgewondene aanvaller ontving echter twee belangrijke messteken. Nog een klein eind verder geloopen zijnde, is hij door het bloedverlies in elkander gezakt en in dien toestand door een’ voorbijganger ontdekt en in eene herberg gebragt; vervolgens, na eene voor- loopige verpleging, naar het marine-hospitaal gebragt zijnde, is hij spoedig daarna overle den. De dader, die als een ruw, hardvoch tig mensch staat aangeschreven is kort daar na in arrest genomen en heeft zijne daad reeds bekend. Men meldt uit Alphen aan den Rijn d. Heden had alhier ten ge- kleine oorzaak, een treurig Een jeugdige knaap wierp sneeuwbalwaarover twist ontstond, den jongen trok voor dezen aan eene vrouw een’ stoot op de borstwaar door deze struikelt en achterover het hoofd op den rand van Toen men de gevallene wilde oprigten bleek het dat zij ten gevolge BEKEN DM A KING. De BURGEMEESTER van de Gemeente SNEEK noodigtter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het kiesregt enz. van den 4 Julij 1850 {Staatsblad, no. 57), de inwoners dezer Gemeente uit, om, zoo zij el ders in de directe belastingen zijn aangesla gen daarvan vóór den 15 February ek. te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 27 January 1858. De Burgemeester voornoemd WOIDA. d. 22 January vol ge van eene ongeval plaats, eenen De moeder van partij en gaf SNEEK 29 January. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat van nu aan van rijkswege geene gelden meer beschikbaar worden gesteld voor den aanbouw of de ver betering van schoollocalen enz., aangezien de onlangs in werking gekomene wet op het lager niet gedoogtdat voor enkele be- van rijkswege ondersteuning wordt Op dezelfde gronden en met het zelfde doel zal ook voortaan geene toekenning meer geschieden van nieuwe rijks-jaarwedden, noch verhooging van reeds verleende, ten be hoeve van gemeente-onderwijzers. Alleen zal, in overeenstemming met het slot van art. 70 der evengenoemde wet in de gemeenten die van den driejarigen termijn gebruik ma ken de uitbetaling der rijks-jaarwedden en toelage op den tegenwoordigen voet worden voortgezet, terwijl de vraag, of die betaling ook zal geschieden in de gemeenten welke van dien termijn slechts gedeeltelijk of in het ge heel geen gebruik zulleu maken alsnog een onderwerp van overweging bij de regering uitmaakt. Z. Exc. de minister van justitie heeft bij resolutie van 7 dezer eenige voorschriften gegeven omtrent de benaming der rangen van de rijks-veldwachters en hunne kleeding en wapening zullende de dienst van het perso neel het toezigt op deze en der standplaatsen bij nadere resolutiën den geregeld. De rijks-veldwachters 1ste klasse voeren den titel van joor; die van de 2de klasse dien Als onderscheiding zal aan ters der 2de klasse kunnen worden verleend de titel van brigadier-majooren aan die der 5de klasse de titel van brigadier op de ge wone bezoldiging, voor hunne klasse vastge steld. De uniforme kleeding zal bestaan uit een’ donker blaauwen jas en broek met licht blaauwen kraag, opslagen en streep, witte knoopen witte broek voor den zomer en blaauwen mantel, benevens zwarten glimmen- den hoed. De wapening bestaat uit een ka rabijn met bajonet pistool, sabel of harts vanger en lederen partroontasch aan den gordel bevestigd. De majoors en brigadiers be komen nog nestels van licht blaauw koord verschillende naar de rangen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, d. d. 25 Jan., is de conces sie voor eene stoombootdienst tusschen Am sterdam en Lemmer vroeger verleend aan de Friesche Stoomboot-reederij te Harlingen, in getrokken en builen werking gesteld. In het jaar 1857 zijn volgens de we- kelijksche opgaven aan de stads wagen van de beide hoofdmarkten in deze provincie gewo gen 4,151,686 N. ponden boter en 1,025,777 N. pd. kaas. Daarvan werden gewogen te Leeu warden 2,056,446 N. pd. holer en 218,161 N. pd. kaas en te Sneek 2,075.240 N. pd. boter en 807,616 N. pd. kaas. De hoogste prijzen waren te Leeuwarden boter ƒ56 en kaas fïï'h te Sneek, boter 571/, en kaas De laagste prijzen waren: te Leeuwarden, boter ƒ51‘/2 en kaas ƒ16; te Sneek, boter ƒ50 en kaas ƒ21. Bij de Hervormde gemeente te Bolsward is beroepen ds. G. A. Hoog, pred. te Dirks- land. De landbouwer J. van den Broeke Jz. wonende op den Kleinen Abeele onder de gemeente Ritthem (Zeeland), heeft op den 12 dezer Z. Maj. den koniug aangeboden 2’/a Ned. pond boter, afkomstig van zijne nog in deze maand in het weiland grazende koeijen. Bij een schrijven van den 19 dezer is hem door den hofmaarschalk des konings op last van Z. Maj. ’s konings bijzondere dank betuigd voor dit zeker hoogst zeldzame geschenk. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 24 January H. K. H. prinses Hendrik heeft heden nacht eenigzins rustig doorgebragt, zoo- dat de toestand van H. K. H niet verergerd is. 25 Jan. H. K. H. prinses Hendrik heeft een’ vrij rustigen nacht doorgebragt, waardoor Hd. toestand iets is verbeterd. Gisteren zijn door de verschillende leeraars alhier, gedurende de godsdienstoefening ook gebeden gedaan voor de spoedige algeheele herstelling der prinsessen Hendrik, en Frede- rik. 26 Jan. H. K. H. mevr, de prinses Hendrik heeft een’ rustigen nacht doorgebragt en neemt in beterschap toe. 27 Jan. Prinses Hendrik heeft eenen zeer rustigen nacht doorgebragt. Men leest in den Franschen Moniteur van eergisteren Z. M. de keizer heeft ook ontvangen generaal baron Forstner van Dam- benoyminister van staat en adjudant-gene- raal van Z. M. den koning van Nederland door Z. Kon. M. belast, om aan den keizer en de keizerin eigenhandige brieven van ge- lukwensching over te geven van den koning en de koningin der Nederlanden, ter gelegen heid van den aanslag benevens den heer Lighteuveldt buitengewoon gezant en gevol- magtigd minister der Nederlanden.” Dezer dagen had te ’s Hage het volgen de voorval plaats Een jongeling die zich op zijnen winkel niet naar behooren had ge dragen werd daarvoor, toen hij te huis kwam, door zijne moeder bestraft, terwijl hij op een zolderkamertje werd opgesloten. Bevreesd voor de nieuwe kastijding, die hem ten deel zou vallen als zijnen vader te huis kwam, besloot de knaap, toen hij zijn va der meende te hooren uit het venster op straat te springen met dat ongelukkig ge volgdat bij een zijner beenen brak en zwa re verwondingen bekwam. Hij werd het burger-gasthuis overgebragt. De zoölogische tuin te Amsterdam verloor dezer dagen eene der schoone giraffen onder dartele en woeste sprongen aan die dieren eigen verloor zij het evenwigt tengevolge waarvan het bekken aanzienlijk beleedigd werd. Zij stierf weinige uren daarna. Door de heeren Logeman en Funckler, te Haarlem is dezer dagen naar Parijs ver zonden eene door hen en de gebr. van Wet tenen naar het stelsel van den heer Elias, vervaardigde staalmagneet welke wegens ha re aanmerkelijke sterkte vermelding verdient, daar zij op dit oogenblik de sterkste staalmag neet der wereld is. Tot nog toe was de sterk ste die, welke in 1851 te Londen door de ge noemde vervaardigers was ten toon gesteld en sedert het eigendom is geworden van Royal Institution aldaar, waar zij Faraday tot vele diamagnetische metingen heeft gediend. De ze magneet kon 205 kilogrammen dragen, ter wijl de thans naar Parijs gezondene welke 57 kilogrammen weegtin staat is 272 kilo grammen te dragen. Voor de te Londen ten toon gestelde magneetwelker volkomen stand vastige kracht gebleken is, zijn de vervaardi gers met de gouden medaille bekroond gewor den. Men meldt uit Leyden d. d. 26 Janua ry Heden morgen omstreeks elf ure op het oogenblik dat de spoortrein de Warmonder Leede passeerde, bevond zich juist onder de brug eene schuit met stroo geladen. Toeval lig moeten eenige vonken van de locomotief afgewaaid en in het stroo zijn gevallen; het stroo vatte vuur en de geheele lading werd vernield. Voor den eigenaar moet zulks, naar wij vernemen, eene schade van omtrent 51)0 opieveren. Men meldt uit Nieuwediep, d. d. 26 Jan.: In den jongst verloopen nacht werden twee oprigten bleek het dat zy ten gevolge van den val plotseling overleden was. De wanhoop van de onvoorzigtige daderes welke terstond in verzekerde bewaring is genomen laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 25 Jan.: Sedert een paar dagen wordt in deze stad bij het begin van het Bolerdiep in dat kanaal buitengewoon veel versche visch gevan gen met totebellen. Telken reize dal men het net ophaalt buigt het onder den inhoud. Zoo was men zaturdag jl. vau’s morgeus vroeg tot laat in den nacht, gisteren en heden hier mede werkzaam en onophoudelijk blijft de vangst ruim. Men schrijft de hoeveelheid visch op die plaats boofdzakelijk toe aan het in- loopen van zout water waardoor de visch zich zoo mogelijk naar het nog versche water be geeft. Uit Gnsselter-Boerveen wordt gemeld d. d. 22 January Schrijft men van elders, dat door daling van de prijzen der granen de lan derijen bij verkoop aanmerkelijk in prijs ver minderen van hier kan men het tegengestel de bcrigten. Een plaatsje alhier, groot p. m, 7 bunders, meest ongeculliveerde gronden, is voor 20 jaren verkocht voor 400 en thans weder verkocht voor ƒ3500. Neemt men iu aanmerking, hoeveel zulke dalgronden kosten van het toebereiden, dan moet men een oud spreekwoord gelooven een boer moet niet re kenen In de laatste vergadering van den raad te Breda werd door den voorzitter medege deeld eenen aan hem ter hand geslelden loozen brief, gerigt aan een van den volgenden inhoud dien gij niet zorgt dat men bestaat voor zieners van de 50 tot mijne wraak genomen, om ven, hetzij door zwaard of pistool want gij zijt de schuld van mijn ongeluk gij moet zeggeu dat er jl. maandag geene geschikte personen genoeg waren zoo niet, dan is mijn doodvonnis voor u geteekend en gij zijt geen uur meer zeker van uw leven na het benoe men van die opzieners dewelke hun examen hebben gedaan. N. N.” Deze brief is van we- ge de policie dadelijk verzonden aan den heer officier van justitie. Men leest in de Echo UniverselVol gens particuliere berigten uit Batavia, heerscht in dit oogenblik bij het koloniale leger eene hevige spanning. De officieren van minderen rang zijn onaangenaam getroffen geworden door den onlangs bij het militair departement genomen maatregel krachtens welken de lui tenants en kapiteins uit het moederland naar Indiën worden gezonden waardoor de kan sen op bevordering verminderen. De luite nants van een bataljon, zoo men zegt, heb ben zich tot hunnen overste begeven om hem hunne grieven voor te houden daarbij te kennen gevende, dat, werden die grieven niet binnen eenen bepaalden tijd uil den weg geruimd, zij allen voornemens waren, hunne SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1