NlEliWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 10. 13Je Jaargang. WOENSDAG den 3 February. 3! Bl t- SNEEKER COURANT. BINNEN- E5 BUITENLAND. v se van van 56 st. 4 28 st. IlWHIMMMlllllllilDi deld eene strafzaak tegen zekeren A. V.te Zwartsluis, beklaagd ter zake van mishande ling. De beklaagde had verzochthet doen hoo- ren van één’ getuige a decharge hetgeen door de regtbank was toegestaan. Bij het verhoor van dien getuige, zijnde zekeren W. F., schipper te Zwartsluis, bleek het, dat diens beëedigde verklaring zoodanig in strijd was met de eedelijke verklaringen van de getuigen door het O. M. voorgebragtdat dezelve moest worden beschouwd als valsch en in het voor deel van den beklaagde afgelegd. Diensvolgens is bij incidenteel vonnis de zaak tegen den beklaagde geschorst en de oogen- blikkelijke in hechtenisneming van den getui ge bevolen, met last, dat van zijne verkla ring proces-verbaal zoude worden opgemaakt, met aanduiding der gronden waarop het ver moeden van valschheid berust ten einde te worden vervolgd naar de wet. Aan eene part, corresp. uit Parijs aan de Zmst. Cour, onlleenen wij het volgende: He den voormiddag heb ik het sterfhuis of liever de lijkkamer van de koningin van Oude be zocht. Tegelijk met den geneesheer verscheen ik in het hotel Lafitte en dit gaf mij gele genheid, de doorluchtige doode te naderen. Ik was daar getuige van een vrij zonderling schouwspel. In de benedenverdieping van het huis is eene soort van met steenen bevloerde stal door een’ muur gescheiden van den win kel eens wijnkoopersachter het afdak van een hotel Garni aldaar waren vrouwen Indische klaagvrouwen die jammerden en weenden en tol op de middel naakt, bezig het lijk der koningin te wasschen en reuk werk te branden. Op de binnenplaats warm den de Indianen zich aan eenige ontstoken takkebosseu. Ik verbeeldde mij, een bivouak der Sepoys te zien. Huune oogen glinsterden meer dan de brandende takken enz. In het adres van gelukwensching, dat het Grool-Ooslen van Frankrijk aan den keizer heeft gezonden komt o. a. voor Lof en dank aan den groolen Bouwmeester van het Heelal die niet heeft toegelaten dat bedor- vene zielen zich door de bouwvallen van den vrede der wereld eenen weg baanden De garde-lanciers zijn in hun adres er trotsch op, »dat hun corps het eerst de eer heeft ge noten, zijn bloed voor den keizer te vergieten, wieus roemrijke dynastie alleen Frankrijks rust en grootheid kan verzekeren.” De jagers der garde betreuren in het hunne, dat zij bij den aanslag niet in de gelegenheid zijn ge weest, hunne borst te kunnen blootstellen voor de schoten die voor den keizer en de keize rin bestemd waren.” De Engelsche dagbladen houden zich de zer dagen bezig met de behandeling van de zaak der staatkundige uitgewekenen. De Ti mes schrijft dat die uitgewekenen de Engel sche wetten moeten eerbiedigen en zich van eenen gewapenden toeleg legen vreemde rege ringen onthouden maar herinnert tevens dat Engeland noch den zoon van den hertog van Berry, noch Lodewijk Napoleon van zijn grondgebied verwijderd heeft, ofschoon beiden er geen geheim van maakten, dat zij aanspraak deden gelden op den Franschen troon. En deze gedragslijn in het, welke Engeland ook nu behoort te volgen. Te Berlijn is voortdurend de gansche stad in rep en roer met de toebereidselen tot de feestelijke ontvangst van het vorstel ij ke paar dat uit Londen wordt verwacht. De pleg- tige optogt van gilden corporation enz.zal uit meer dan 20,000 personen bestaan. Er wordt voorts eene schitterende illuminatie in gereedheid gebragt. Te Keulen heeft zich mede eene feestcommissie gevormd. De magi straat aldaar heeft een feeslcostuum voorge steld bestaande in driekanten hoed, of steek, blaauwen rok witten pantalon en galanle- rie-degen, welk costuum door eene op het raad huis gehoudene vergadering van burgers is goed gekeurd. In de Oostenrijksche Staten is den 15 Jan. jl. in omtrent honderd plaatsen eene aardbe ving gevoeld. De landstreek tusschen het Sudeten- en Karpathen-gebergte was deschouw- SNEEK, 2 February. Van den 25sten tot en met den 29 Jan. zijn in deze provincie 140 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 499. Op den 1 Jan. 1858 bestond de konink lijke Nederl. marine uit de volgende schepen Zeilschepen 2 linieschepen der 1ste klasse, beide van 84 st.; 5 linieschepen der2de klas van 74 st.; 4 fregatten der 1ste klasse, ruim 50 st. 8 fregatten der 2de klasse en 58 st.; 1 geraseerd fregat, van 28 korvetten der 1ste klasse, van 26 en 2 korvetten der 2de klasse, van 20 st.; 8 brikken, van 12—18 sL; 8 schoonerbrik- ken met 510 st.; 4 schooners, waarvan 5 met 5 stukken en 1 met 1 stuk; 2 transportschepen, met 10 en 8 st. voorts 44 kanonneerbooten groot, en 11 klein model; 2 kanonneerbooten in West-Indié en 1 verdedigingsvaartuig; za- men 104 zeilschepen. Schepen met stoomvermogen3 fregatten met '51 en 45 st. 2 korvetten van 19 st. 8 schroefstoomschepen van 12, 8 en 7 st.; 15 radersloomschepen van 8 6 4 en 1 st. 2 raderstoomschepen behoorende aan het de partement van koloniën doch bemand wor dende door de marine en 1 korvet exerci- tiebatterij te Willemsoord zamen 29 stoom schepen. Z. M. de koning heeftbij besluit van den 18 Jan. jl. een costuum vastgesteld van hetwelk de hoofdambtenaren der posterijen des verkiezende bij geschikte gelegenheden gebruik kunnen maken. Hetzelve bestaat voor den hoofd-directeur en den hoofd-inspecteur in eene gekleedde frak van donker blaauw laken volgens de snede van het klein cos tuum der ministers, met witte zijde gevoerd, met goud ter breedte van 6 Ned. duimen op de kraagopslagen tasschen der zakken en tusschen de zakken geborduurd eene rij gele knoopen met eene gekroonde W. wit casi- mieren vest, witte of blaauwe panlelon de eerste met goud galon driekanten hoed met liggende pluim gouden lis en oranje kokar de voor de inspecteurs en de directeurs der posterijen in de hoofdplaatsen der provin ciën of de gemeenten van meer dan 20,000 zielen hetzelfde costuum doch de rok alleen geborduurd op de kraag, opslagen en de tas schen der zakkeu en de hoed zonder pluim; voor de directeuren der posterijen in de ver dere gemeenten hetzelfde costuum als voor de eerstgenoemde directeuren doch de rok al leen geborduurd op de kraag en opslagen. De Staats-Courant bevat het kon. be sluit waarbij de bezoldiging der rijksveld- wachters opzieners der jagt en visscherij zoo verre zij niet behooren tot eene hoogere dan de derde klasse van rijks-veldwachlers wordt bepaald op drie honderd gulden. De regering beeft vergunning verleend aan den heer Gisborne, Eugelsch ingenieur, tot den aanleg en exploitatie van eene onder- zeesche telegraaflijn en telegraafkantoren in Nederl.-Indiëter verbinding met de lijnen in Engelsch-Indië en met het vasteland van Australië. Men leest in de Zmst. Cour. Door Z. M. den koning is vergunning verleend aan L. Sleengers Kloveniersburgwal no. 511 te Am sterdam lot het dragen der Sint-Helena-me daille hem door Z. M. den keizer der Fran schen geschonken. Wij hopen slechts zelden van dergelijke vergunning melding te moeten maken. Uit eenige inlichtingen, door den minister van financiën aan een’ der provinciale direc teuren der directe belastingen enz. gegeven betreffende de uitvoering van het kon. besluit van 5 September 1837 (Staatsblad no. 103), nopens den vrijdom van accijns op de brand stoffen blijkt dat in het algemeen de hoe veelheid brandstoffen, waarvan de veraccijn- siug voor huisselijk of ander belastbaar gebruik hetzij op 1 January of wel op 1 Julij 1858 moet blijken moet worden berekend in ver houding van hetgeen over een vol jaar ten volle moet worden veraccijnsd. Een en ander met dien verstande dat van de bij die bere kening te verkrijgen kleinere onderdeelen dan de halve mudde steenkolen geen accijns moet worden gevorderd, evenmin als van eenig on derdeel eener ton turf. Uit eene andere resolutie van denzelfden minister blijkt, dat degenen, welke, bij genot van vrijdom van accijns voor turf, turf van eene andere soort of klasse tol huisselijk of an der belastbaar gebruik bezrgen dan waarvoor hun de vrijdom is toegekend behooren ver- pligt te worden om voor de turfsoorten, voor huisselijk of ander gebruik bestemd, de volle veraccijusing jaarlijks te bewijzen. Timmerliedenbekend met de aanver wante ambachten tevens het schrijven re kenen en bouwkundig teekenen eenigzins mag- lig die genegen mogten zijn zich naar Ne- derlandsch Indie te begeven met het voor- uitzigt van bij aankomst daar te lande te worden werkzaam gesteld bij een der lands burgerlijke openbare werken onder genot van daggeld van ƒ2 tot f 4 naar gelang van be kwaamheid en de plaats van vestiging en overigens met het uitzigt op eene plaatsing bij hel vaste kader der opzigters van den wa terstaat mits Voldoende aan de ten dien op- zigte bestaande of nader vast te stellen ver ordeningen kunnen zich tot het departement van koloniën wenden tot het erlangen van vrijen overvoer naar Batavia als gouverne- ments-passagiers der 2de klasse, en zulks bij eigenhandig geschreven request op zegel, on een bewijs van goed een certificaat van de nationale mili- van bekwaamheid. moe- geene aan- der overlegging: a. van zedelijk gedrag b. van voldoening aan de wet op tieen e. van bewijzen De uitrusting zal voor eigene rekening ten geschieden. Vóór de afreis wordt geldelijke tegemoetkoming verstrekt. Bij komst in Indie wordt des verkiezende een voor schot van ƒ130 a ƒ200 uitgekeerd. Aan on- gehuwden zal de voorkeur worden gegeven. Men verneemt, dat het voorloopig ver slag van de tweede kamer der stalen-generaal over de ontwerpen van wet betrekkelijk de afschaffing der slavernij in West-Indie thans gereed is, en dat het eerlang aan de leden der kamer zal worden toegezonden. Het moet een zeer uitgebreid stuk zijn. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 29 January Gisteren avond is na een smarte lijk lijden in ruim 69jarigen ouderdom alhier bezweken de luitenant-generaal baron J. P. C. Willmar, grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw en van die der Eiken kroon buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning der Belgen bij het Nederlandsche hof, welke betrekking door hem gedurende 12 jaren werd vervuld. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 27 Jan.: Maandag avond heeft zekere v. T., ge wezen kantoorbediende tegen wien door de regtbauk alhier bevel tot gevangenneming was verleend ter zake van het vervaardigen en ge bruik maken van valscbe wissels ten name van den heer v. H. N. te Nijmegen, op het oo- genblik dat de policie aan dat bevel uitvoe ring wilde geven zich ten zijnen huize, in bijzijn van zijne vrouw en dochter, door een pistoolschot het leven benomen. De ongeluk kige schijnt den zelfmoord niet in een oogen- blik van wanhoop te hebben gepleegd maar daartoe vooraf na eenig beraad te hebben be sloten daar hij behalve de met scherp ge- ladene pistoollood en percussiedopjes bij zich droeg. Naar men verneemt, zal binnen kort een tweede post-rid van Leeuwarden op Am sterdam en omgekeerd in werking worden ge bragt. Uit Leeuwarden zou de post ’s avonds 6'/, uur vertrekken, om den volgenden na middag 4*/a uur te Amsterdam aan te komen, en uit Amsterdam ’s morgens 9 uur om den volgenden ochtend 7 uur te Leeuwarden te ar riveren. Ook van Groningen zal een tweede Hollandsche post in werking treden. Deze postdiensten zullen echter bij de hervatting der stoomvaart w’eder worden gestaakt. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 28 Jan.: Heden werd voor de correctionele kamer der arrondisseineuts-regtbank te Zwolle behau-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1