NIEUWS- EN ADÏEDTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1 13de Jaargang. 1858. No. 11. den 6 February. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 8 FEBRUARIJ 1858, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. 16 14 2° 5° 4° 5" 2) COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. O het O. B. Weeshuis over van Deventer verblijf houdende de het geplaatst CC cc cc cc 48 55 verkoos in den kelder te wonen en aschhoop te slapen waar Eenige dagen vóór een gaz- adres daartoe betrekkelijk. voor een nieuw schoolgebouw, het Israëlitisch Armbestuur 18 paarden CC cc cc cc van van koophandel over van cc cc ec cc Hoofd-administratie het prov. kommandement in was veroordeeld en die straf gevange- eenza- KENNISGEUING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Siad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig zijn vastgesteld 1°. Het kohier van omslag, strekkende tot gedeeltelijke restitutie der kosten van onder houd vau sommige Straten binnen deze ge meente over liet jaar 1857. 2°. Het kohier van belasting op de binnen de gemeente Sneek gehouden wordende Hon den voor den jare 1858; en dat deze kohieren van beden gedurende 14 dagen ter Secretarie dezer gemeente voor een’ ieder ter inzage zijn nedergelegd. Sneek den 5 Februarij 1858. burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris II AG A de marktgelden van de boter en paalden tijd hadden ontboden hem bestemde gift af te halen, vonnis kwam de officier van In de zitting van het provinciaal geregtshof van zaturdag morgen jl. heeft de advocaat- generaal mr. G. D. Ribbius zich evenwel niet met de gronden van appél kunnen ver- eenigen en mitsdien gerequireerd, dat het von nis der arrondissements-regtbank worde be vestigd. Het hof zal derhalve in dezen de regtskundige vraag moeten beslissen wordt al dan niet bedelarij bedreven door hel af- halen van beloofde giften Uit Vollenhove wordt gemeld d. d. 28 Jan. In het begin dezer week hield eene merkwaardige vischvangst velen hier ter stede bezig. Men ontdekte jongstleden maandag avond dat zich onder de ijsschotsenwaar mede onze kusten nog bezet zijn tallooze spieringen bevonden die zich van daar we gens de geringe hoeveelheid waters niet kon den verwijderen daar ze elkander den weg versperden. Al dadelijk begaven zich onder scheidene liefhebberszoowel als visschers naar de kust voorzien van spaden grepen of bijlen ten einde de ijsschotsen te breken en bij gedeelten te kantelen waarna men de vischjes slechts met de hand had op te ra pen. Er stond slechts een paar duim water. Reeds ten 5 ure des morgens hervatte men den volgenden dag bij lantaarnlicht dezen ar beid en de vangsten waren verbazend ver scheidene personen vingen er per hoofd meer dan tienduizend terwijl het cijfer der vis schers van oogenblik tot oogenblik aangroei de. Ook woensdag bleef dit aanhouden. Hoe wel er gister door verandering van wind meer water stond zette men toch ofschoon met minder rijke resultaten, gezegdespiering- vangst nog voort. Ook voor de vischvenlers, die in dit jaar ten gevolge van den stilstand der groene-haringvangst nog niets verdiend hadden was deze week daardoor van veel voor deel. Uit Steenwijk wordt gemeld d. d. 51 Jan. De kinderziekte die gedurende eeni- gen tijd, doch in geringe mate in deze gemeen te heeft geheerscht, schijnt thans geheel gewe ken in de laatste veertien dagen hebben zich ten minste geene nieuwe gevallen voorgedaan. Bijna in geene andere huisgezinnen, dan waar geene vaccinatien hebben plaats gehadis deze ziekte waargenomen. Uil Sleeuw ij kerwold wordt gemeld d. d. 50 Jan. Niel minder dan twintig personen die zich met schaatsenrijden vermaakten zijn heden op de wetering door het ijs geraakt. Gelukkig vielen deze ongelukken voor in de na bijheid van bewoonde huizen en mogt het de aldaar aanwezige personen door spoedig aan- gebragte hulp gelukken hen allen te redden. Te Maastricht is den 25 Januarij zekere heer v. Br. overleden die ofschoon zijn huis Deze edele prelaat, wiens zin zeer net was ingerigtnogtaus sinds tien ja- cu iioug sumt j ren verkoos in den kelder te wonen en op heeft zelfs I een’ kolen- en aschhoop te slapen waar hij zijn’ schat verborgen had. zijn’ dood werd de zonderlinge door de policie naar het hospitaal gebragt bij die gelegenheid vond men ook zijnen schat, die uit eenige duizenden francs bestond. Eindelijk is het monsterschip the Great Eastern later Leviathan herdooptte water gekomen. Aan een verslag wegens dat vaar tuig, voorkomende in de Amst. Cour.ont- leenen wij het volgende Meermalen heeft men reeds de afmetingen van dit gevaarte, dat 680 Eng. voeten (onge veer 207 Ned. ellen) lang, 85 breed en 58 hoog is, opgegeven, en de daarvan uitgege- vene platen met volledige opgaven van alle onderdeelen als van de zeven schoorsteenen, de tien ketels enz. zijn reeds lang van vrij algemeene bekendheid. Wil men zich door vergelijking eene vrij juiste voorstelling van het Rapport over de daarstelling van fabrijk en Over de plaats Rekening van over 1856. Idem van kaas over 1857. Idem van de kamer 1857. Begroeting 1858. ' Besluit houdende goedkeuring van het re glement en tarief voor het beurlveer van Bols- ward, Circulaire betrekkelijk het gebruik der groo- te wegen. Besluit omtrent de rijkssubsidie voor de La- tijnsche school. Reglement voor Voorstel tot subsidie voor langs het langaad. Idem tot betaling uit de onvoorziene uit gaven en af- en overschrijving. Adres van de Amsterdammer beurtschippers. SNEEK., 5 Februarij. De tweede kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen 9 Februarij aanstaande. Thans is bekend geworden het antwoord der regering op het voorloopig verslag der com missie van rapporteurs nopens het ontwerp van wet tot zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie. De regering blijft bij haar gevoelen nopens het hooger beroep in cri minele zaken en de attributen van den hoogen raad. Ook meent de regering te moeten hand haven de afhankelijkheid der leden van het openbaar ministerie. Zij stelt thans voor, de regtbanken der 2de en 5de klassen niet te ontbinden, maar wel de hoven en regtbanken in het eerste arrondissement der provinciën. Ook is het voorgesteld ontslag der kantonreg- ters teruggenomen. De minister hoopt, dat de tegenwoordige voordragt wet worde, niet voor zich zeiven maar in het belang van het regtswezen. Men houdt zich thans bij het departe ment van oorlog bezig met de voorbereidende werkzaamheden tot het opmaken van de be- grooting voor het hoofdstuk van oorlog voor den jare 1858. Uit aanmerking der duurte van de voor naamste levensbehoeften heeft de koning be paald, dat de kortingen op de soldij der mi litairen bij de corpsen van het leger zóó moe ten worden geregeld dat de soldaatdie aan het maximum der korting is onderworpen ten minste 20, en, die op het minimum is gesteld ten minste 25 cents in de vijf dagen aan zakgeld ontvange. Het heeft Z. M. behaagd, aan Pieter Struyers gratie te verleenen van de straffe des doods met den strop, waartoe hij door den krijgsraad van Noord-Brabant te verwisselen in eene correctionele nisstraf voor den tijd van één jaar, in me opsluiting te ondergaan. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 29 Jan. Dezer dagen zijn van wege H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden aan vele be- hoeftigen alhier brandstoffen en levensmidde len uitgereikt. De bisschop van Haarlem is in de afge- loopene week uit Rome teruggekeerd en door den paus verheven tot Romeiuschen graaf met ceinture en kruis.” Uit de nieuwsbladen is het reeds bekend dat de heer dr. Tjalling J. Halbertsma van Deventer, tot het doorzoeken van de Grieksche handschriften in de bibliotheek van het ko ninklijk klooster te Escurial in Spanje is toe gelaten. Thans vernemen wij dat hij dat onderzoek reeds in November heeft geëindigd, vooral ten gevolge van het door hooge gunst uit Madrid ontvangen bevel om het getal werkuren bij het reglement op vier per dag gesteld, voor hem te verdubbelen en alzoo op acht te brengen. Vervolgens is het hem ge lukt ook te Toledo toegang te bekomen lot de klooster-bibliolheken en hare handschrif ten en daarbij de hooge bescherming te on dervinden van een’ aartsbisschop van Toledo Padre Cirilo. F voor wetenschap en beschaving even hoogstaat als zijne waardigheid in de kerk bevel gegeven al de Grieksche handschriften berustende in de bibliotheken van het kapittel voor hem te ontsluiten zoodat hij zich thans met het onderzoek daarvan bezighoudt. Men noemt hem daar don Calisto daarliet bekend is dat de R. K. kerk den naam van Tjalling in hare doopboeken met dien van den H. Ca- lixtus opteekent. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 51 Januarij Wij vernemen met genoegen dat de vertaling vau het Evangelie van Mattheus in het Friesch, door dr. J. H. Halbertsma bewerkt op uitnoodiging van prins Louis Lu cien Bonaparte, thans te Londen wordt af gedrukt. Dit geschiedt op kosten van dien prinsdie de gansche oplage tot geschenken heeft bestemdzoodat het werk niet in den handel zal komen. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 51 Janu- BEKE ND MA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de hierbij belanghebbenden dat op Donderdag den 18 Februarij aanstaande, des middags ten 12 uur, zal worden overgegaan tot de openba re aanbesteding der levering van 150 Remont- paarden en wel 1) door de Hoofd-adrainistratien vandel®, 2C5°, 4e en 5e regementen dragonders, re- spectivelijk te Haarlem, Arnhem, Zutphen ’s Gravenhage en voor het le regement dragonders cc door regement rijdende artilleriete Leyden geves tigd van 11 paarden, en 5) door de Hoofd-administratie van het regement veld-artillerie te Utrecht gevestigd van 10 paarden. Van welke aanbestedingen de voorwaarden voor de gegadigden onder anderen ter lezing liggen in het locaal der Provinciale Griffie te Leeuwarden. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 5 Februarij 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IAGA. U-g-- -'J-'-j arij Onlangs werd een grijsaard van 78 ja- ren wonende alhier tegen wien door het openbaar ministerie de bij de wet gestelde straf wegens bedelarij was gerequireerd door de arrondissements-regtbank vrijgespro ken na de afgelegde verklaring door de ge tuigen dat zij den beschuldigde op een’ be- om de voor Tegen dat justitie in appél. het beurtveer van Makkum. aanvrage van eene provinciale de verlegging van den trekweg j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1