NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. l 1858. No. 14. 13de Jaargang. WOENSDAG den 17 February. ip Jik loopt BINNEN- EN BUITENLAND. V tinimiiiHiB SNEEKER COURANT. □n lersonen vooral ge- sraëlitische tot het overgegaan. de door goed ver liet tractaat met Gua- het ontwerp strekkende tot aan- SNEEK, 16 Februarij. Van den Gden tot en met den 12 dezer zijn in deze provincie 171 runderen aan de besmet tel ij ke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 854. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 12 dezer is ontvan gen eene koninklijke boodschap, ten geleide van drie wets-ontwerpen 1) tot regeling van 's rijks algemeene comptabiliteit; 2) nopens de en de taak van de algemeene en 5) wegens de geldelijke aan- van de hoofden der minister!- KENNISGE KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, voor den jare 1858, en dat het van heden, gedu rende veertien dagen ter Secretarie dezer ge meente voor een’ ieder ter inzage is ueder- gelegd. Sneek den 10 Februarij 1858. Burgemeester en IKelhouders voornoemd WOUDA. De Secretaris HACA. samenstelling rekenkamer sprakelijkheid ele departementen. Nog is ingekomen temala en vulling der wetgeving op het patent. Z. M. heeft bij besluit van 5 dezer goedgevonden te bepalen, dat, ter aanvulling der landmagt in onze overzeesche bezittingen in 1858 2G00 man derwaarts zal worden gezonden. Onder de naar Oost-Indie te be stemmen militairen zullen begrepen worden van het leger hier te lande, eenige voor be vordering aanbevelenswaardige onderofficieren en korporaals van de infanterie en de artille rie, ten einde aldaar den officiersrang te be komen. De luitenant-generaal adjudant-generaal des konings, baron Forstner van Dambenoy belast geweest met de overbrenging van Zr. Ms. gelukwensching aan keizer Napoleon III wegens de ontkoming aan den aanslag op 14 Januarij beproefd, is door den keizer benoemd tot grootofficier van het Legioen van Eer. Men schrijft aan de Amst. Cour, uit ’s Hage d. d. 12 Februarij Reeds werd in de dagbladen gewag ge maakt van de buitengewone” bedrijvigheid bij de aldeeling waterstaat en publieke wer ken in het departement van binnenlandsche zaken heerschende. Het vermoeden, dat dit in verband staat met de opmaking van projecten voor spoorwegen waarvoor door de staten- generaal f 60,000 op het budget is toegestaan, is juist. Deze opnemingen nu zullen naar ik verneem spoedig plaats hebben, en, waar schijnlijk onder de leiding van den hoofdin- specleur van der Kun bestuurd worden door de ingenieurs van den waterstaat Schneiteren van Dielen, terwijl de hoofdingenieur (titulaire) Musquetier die van de dienst der lands-ge- bouwen onder dankzegging is ontslagen met de loopende dienst er van hier ter stede zal worden belast; ik hoop in staat te zijn, u spoedig de benoemingen van het overige per soneel te kunnen mededeelen.” Naar men meldt zou door de regering besloten zijn tot het aanleggen van eene tele graaflijn van Wormerveer, over Purmerende Hoorn en Enkhuizen naar de Friesche kust, om daar aan te sluiten bij de bestaande lijn te Sneek. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 12 Februarij De beurtman van Sneek op deze stad eergisteren in het ijs beklemd geraakt voor het Noord-Holl. kanaal, werd belange loos door de stoomboot Constantia bijgestaan en in het kanaal gesleeptwaardoor vaartuig en lading voor gevaar en schade behoed ble ven. Wij gelooven dus aan al de belangstel lenden genoegen te doen en in hunnen geest te handelen door hiervan melding te maken en den wakkeren kapitein der Constantia openlijk lof en dank te brengen voor hem, op echte zeemanswijs, gul en leende hulp. Aan het ook alhier onvangen treurige be- rigt wegens het verdrinken van vier personen bij het reeds gegraven gedeelte van hetNoord- Willemskanaal thans breedvoerig voorkomen de in de Prov. Gron. Courant, ontleenen wij bet volgende Vrijdag middag begaf zich een gezelschap van acht personen uit Eelde en Paterswolde, op schaatsen naar het evengenoemde kanaal. Na zich eenigen tijd op de Punt te hebben op gehouden keerde men terug. Alsnu wilde men ter loops eveu het kanaal gaan zien doch bemerkte met schrik dat de beide zich bij het gezelschap bevindende kinderen zijnde een I2jarig zoontje van ds. P. Begeman, van Eeldeen het ruim 9jarig zoontje van den heer W. J. H. Tresling van Paterswolde, regt toereden op een open vak op de schei ding van het Noord-Willemskanaal en het Ho- rensche diep. Men riep hun nog toe, doch de knapen schenen het gevaar niet te bemer ken reden beide in de opening en zonken. De heeren A. Hesselink van Paterswolde een grijsaard van ruim 70 jaren en ds. Begeman predikant te Eelde schoten onmiddellijk ter hulpe toe. Ds. Begeman sprong zonder zich te bedenken zijn kind achterna en verdween naar het schijnt, terstond in de diepte. De dochter van den heer Hesselink wilde haren vader nog terughouden doch de moedige grijs aard herinnerde haar, dat hij een goed zwem mer was sprong mede in het water, en kwam weldra weêr boven met het zoontje van den heer Tresling in den arm. Reeds wenkte hij zijne dochter, die hem, terwijl hij met het kind in den arm op den rug naar den kant zwom haar boa wilde toewerpen dat alles goed.jging, toen hij plotseling met zijn’last weg zonk, en nu om niet weder te voorschijn te komen. Inmiddels kwamen ook de heer J. G. M. Timmerman gepensioneerd luit.-kolo nel van het Oost-Indische leger te Eelde en diens zuster die mede tot het gezelschap be hoorden bij de plaats des ougeluks, en ge raakte ook de laatstgenoemde in iiet water doch had tevens het geluk er spoedig weder uit te komen. Maar, helaas! elke poging, om de beide andere heeren en de kinderen te redden, bleef vruchteloos.Toen later de lij ken werden opgehaald bevond men dat de heer Hesselink ook nu nog den knaap dien hij had willen redden in zijnen arm hield geklemd. Uit Zutphen wordt gemeld d. d. 11 Fe bruarij Alhier en in de omstreken worden sinds eenigen tijd door Pruissisehe kooplieden vele runderen tegen buitengewoon hooge prij zen opgekocht kunnende de oudste landlie den zich niet herinneren immer zulke hooge prijzen ontvangen te hebben. Men meldt uit Genemuiden d. d. 11 Februarij De laatste storm die het ijs in de buitenpolders gevoerd heeft was voor de ze streken zeer weldadig, doordien het ijs, dat in beweging kwam zwaar met klei bezet was welke kleilaag men nu terug vindt bij vele duimen dikte, hetgeen als eene natuurlijke niestspecie kan aangemerkt worden. Het zal aanstaanden zomer bij den oogst blijken dat het voortbrengend vermo gen van den bodem door die klei zeer gewon nen heeft, terwijl de dijken geene schade on dervonden. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 12 Februarij Naar wij vernemen heeft Z. M. de koning beschikkende op de dezerzijds op- gezondene adressen aangaande de verplaatsing der buskruidmagazijnen uit deze vesting, goed gevonden te bepalen, dat die magazijnen naar elders zullen worden verplaatst, wanneerdoor de gemeente daartoe eene subsidie wordt ver leend van ƒ6000. Eene akelige gebeurtenis heeft dezer da gen in de buurtschap Ane, gemeente Har den berg plaats gehad. Op zekeren dag had een bakker en kastelein W. genaamdeene hevige benaauwdheid met braking vergezeld welke dien dag en avond aanhielden. Te bed gegaan zijnde scheen het iets te bedaren plotseling springt hij uit het bed, grijpt een mes en loopt naar de schuur, dadelijk door de dienstmeid en een’zijner buren achtervolgd doch die hem reeds in den beestenstal zagen liggen in zijn bloed wentelende. W. had zich den bals afgesneden. De ongelukkige W. had bij zijne welbeklante bakkerij eene tap perij van sterken drank gevoegd en werd in korten tijd van een oppassend bakker een lie derlijk kastelein die zijne zaken verwaarloos de. Zijne nog jeugdige en knappe echtgenoot verviel hierdoor in eene kwijnende ziekte en voelde reeds haar einde naderen. Zij maakte hem er wel opmerkzaam op om zijn gedrag te verbeteren maar niets had invloed op den ongelukkige; hij bedronk zich des te meer, en wilde nu (volgens gevoelen van sommigen) door vergift een einde aan zijn leven maken doch daar zulks mislukte, nam hij tot eene andere wanhopige daad zijne toevlugt en bragt die ten uitvoer. Des daags na zijne begraving is ook de vrouw bezweken nalatende drie kin deren waarvan het oudste negen jaar is. Uit Meppel wordt gemeld d. d. 10 Fe bruarij Van de zijde der vleeschhouwers is van hier aan de tweede kamer der staten - generaal opgezonden eene petitie, waarin hun ne adhaesie wordt betuigd aan het voorstel van de 9 leden der kamerover de afschaf fing van de belasting op het geslagt. Zij ver zoeken daarin verder dat de kamer moge be vorderen dat welgemeld voorstel kracht van wet erlange en toonen de wenschelijkheid daarvan aan in een betoog, dat die belas ting is onzedelijk als aanleiding gevende tot vele smokkelarijen en venatoire handelingen dat ze de behoeftige volksklasse berooft van het gebruik van het voedzaamste dierlijke voed sel daar, volgens hunne meeningin som mige gemeenten door die afschaffing het vleesch 15 cents per Ned. pond in prijs kan vermin deren dat moeijelijk de juiste waarde van het slagtvee te bepalen is en dat de uitvoet naar Engeland van vet vee ten nadeele van de behoeftige volksklasse wordt bevorderd, door dien een vet rund voor ƒ8 naar Londen kan worden vervoerd en hier geslagt wordende ƒ50 a ƒ40 aan accijns moet kosten. Men meldt uit Meppel d. d. 11 Febru arij Even buiten deze plaats aan de Hooge- veensche vaart op den nieuwen straatweg vond heden namiddag, ua afloop der markt, weder om een gelijk voorval plaats als voor eene maandnamelijk dat een wagen met ééu paard bespannen waarop een man vrouw enz. zich bevonden, van den weg op en door het ijs in het kanaal stortte zeer vermoede lijk ter oorzake dat het paard voor de schaat senrijders schichtig werd. Dit schromelijk on geluk dat den landbouwer R. B. uit het na burige IJborst overkwam, is, door spoedig bij komende hulp nog goed en zonder ongeluk ken afgeloopen ten minste de personen en hel paard zijn uit het ijs gered. Als een bewijs van hoe groeten invloed algemeene gezondheidsmaatregelen op den duur van het menschel ijk leven zijn wordt door den hoogleeraar Buchanan eene statistiek me- op de landerijen degedeeld welke als hoogst belangrijk kan l worden beschouwd. In de laatste helft der 15de eeuw stierf de helft der menschen beneden de 5 jaren en de middelbare leeftijd der geheele bevolking was slechts 18 jaar. In de 17de eeuw stierf de helft vóór dat het 12de levensjaar bereikt was. In de eerste helft der 18de eeuw be reikte de helft der bevolking 27 jaar, en in de tweede helft 54 jaar. De middelbare leef tijd is thans reeds tot 55 jaar gestegen ter wijl die verhouding op den duur nog gunsti ger wordt vooral in de groote steden. Op merkelijk is dit vooral te Londen en in late- ren tijd ook te Parijs. De vele millioenen uitgegeven tot verbetering van straten grach ten en woningen blijken dus de heilzaamste vruchten te dragen. Uit Oostenrijk wordt berigtdat in den laatsten tijd zeer vele pi studeerden van het Is Roomsch-Katholieke geloof zijn Er wordt bijgevoegd dat de nieuw-bekeer den in de verschillende betrekkingen, waarin

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1