NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 13de Jaargang» den 20 February. 1858. No. 15. ZATURDAG Jit»- .4 4 t COURANT BUITENLAND. weinig meer tijd vroeger eene Rotterdam. Een oud officier van het voormalige ve hement roode lanciers der oude Fransche kei zerlijke garde, aan wien met slechts weinigen hier te lande het legaat van wijlen keizer Na poleon I is ten deel gevallen wenschende het KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dat voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, voor den jare 1838, en dat het van heden, gedu rende veertien dagen ter Secretarie dezer ge meente, voor een’ ieder ter inzage is neder- gelegd. Sneek den 10 Februarij 1838. Burgemeester en Wet h ouders voornoemd WOUDA. De Secretaris IIAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK. 19 Februarij. Door de tweede ka mer der staten-generaal is na eene vierdaag- sche discussieart. 1 der wet op het perso neel niet 58 tegen 25 stemmenverworpen en de wet daarna ingetrokken. In de zitting der tweede kamer van 18 dezer heeft plaats gehad eene interpellatie van den heer Thorbecke omtrent de spoorwegen. De uitslag was dat de kamer heeft aangeno men eene motie, houdende, dat zij volhardt bij haar besluit van 25 November jl. en het in het algemeen belang noodzakelijk achtvoor den aanleg van spoorwegen te verleenen af zonderlijke concessién en dat zij vertrouwt, dat de regering hieraan spoedig zal gevolg geven. De Staats-Courant bevat de volgende aankondiging d. d. Februarij en geteekend door de heeren van Goltstein Wintgens en Mackay Aan de commissie voor de huishoudelijke aangelegenheden van de tweede kamer der sta ten-generaal is opgedragen het bezorgen der uitgaven van de vroegere handelingen dier ka mer van 1814 tot 1847. Dientengevolge worden door haar allen die in dat tijdvak deel der vertegenwoordiging uitmaakten of hunne nagelatene betrekkingen beleefdelijk uitgenoodigdde toen uitgespro- kene doch niet in de Nederlandsche Staats courant volledig opgenomene redevoeringen, of wel de bewaard geblevene schetsen daarvan te willen afstaan en alzoo mede te werken tot bevordering der kennis van onze parlementaire geschiedenis en van de Nederlandsche wetge ving. Zij doet die aanvrage met te meer ver trouwen, omdat zij zich reeds mag verheugen in de mededeeling en toezegging van belangrijke bescheiden tot het aangewezen doel. De medegedeelde stukken zullen des ver kiezende worden teruggezonden. Zij kunnen ons worden toegezonden onder het adres dan de tweede kamer der staten-generaal, te 's Gravenhage” Het ontwerp van wet tot aanvulling der wetgeving op het regt van patent strekt om ingevolge het bepaalde bij de voorlaatste ali nea van art. 2 van het onlangs met België gesloten traktaat, de Nederlandsche schippers die op België varen hier te lande in dezelfde vrijstelling te doen deelen die aan Belgische schippers in Nederland is toegekend. De opbrengst der rijksmiddelen over de maand Januarij 1838 heeft bedragen ƒ4,038,873,28 tegenover f 4,063,028.19 in de zelfde maand van 1837. De raming voor van 1838 bedraagt f 4,395,616.66. Men verneemt met groote belangstelling dat Z. M. de koning eene som van f 1000 heeft toegezegd aan de commissie, die zich te Utrecht heeft gevormd tot het oprigten van een gasthuis voor behoeftige ooglijders in Ne derland waarbij de hoogleeraar Donders oog arts wezen zal. Te Utrecht vindt deze belang rijke zaak groote deelneming. De inschrijvin gen zijn daar reeds tot meerdan f 13,000 ge klommen. In onderscheidene steden van ons vaderland hebben zich menschenvrienden ver een igd om met bet bevorderen van deze aan gelegenheid werkzaam te zijn. Zoo is in be trekkelijk korten tijd reeds de helft van het vereischte kapitaal bijeengebragt. Heden wordt alhier, zoo door het uitste ken van vlaggen als anderzins, de 41ste ver jaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden koning gevierd, WEENEN, 10 Februarij. Zoo als bekend is, zijn de Evangelische gemeenten der Augs- burgsche en der Helvetische belijdenis hier ter slede ten gevolge van het door den aarts bisschop gegeven verbod om lijken van Pro testanten op de stedelijke Katholieke begraaf plaats ter aarde te bestellen, gedwongen ge worden een stuk grond aan te koopen om het tot een bijzonder Protestantsch kerkhof in te rigteu. De keizer echter heeft, gelijk men reeds weet, aan die gemeenten het be drag der koopsom uit de staatskas laten ver goeden en welomdat de Protestanten ten tijde van keizer Jozef II te Weenen eene ei gene begraafplaats bezaten doch ze toen kos teloos moesten afstaan, waartegen hun de ver gunning werd verleend, hunne lijken op de algemeene begraafplaats ter aarde te bestellen. In ultramontaansche kringen heeft men over Heeren gedeputeerde staten dezer provin cie hebben aan Rinke Oorthuis en Jacob de Beer, korenmolenaars te Harlingen wier korenmolen aan de stads veste te Harlingen staande, en oogenschijnlijk in eenen goeden staat verkeerende, op den 16 Januaru jl. door eenen rukwind werd omverregeworpen en ten eenenmale verbrijzeld, waardoor eene scha de is veroorzaakt van ƒ3000, vergunning verleend tot het doen eener collecte binnen de gemeenten dezer provincie. Ook wij heb ben gemeendde bijzondere aandacht onzer ingezetenen op deze zaak te moeten vestigen, te meer daar genoemde personen die door dezen ramp niet alleen hunne bezitting, maar ook hun middel van bestaan ten eenenmale verloren hebben bekend slaan als braaf en ijverig in hun beroep; terwijl wij er den weusch bij voegen dat velen zich opgewekt mogen gevoelen iets voor deze molenaars af te zonderen ten einde de zware druk, waar onder twee gezinnen thans gebukt gaan, daar door worde verligt en zoo mogelijk wegge nomen. Door het gemeentebestuur van Har lingen zal later aan heeren gedep. stalen verslag worden gedaan zoo van het bedrag der col lecteals van de wijze, waarop het tot het bedoelde einde is besteed. Men meldt uit Leeuwarden d. d. 13 Februarij. De bekende gevangene Jan Put ting, die wegens vervalsching van coupons bij twee vonnissen tot 52 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld en zich door herhaalde ont- vlugting uit andere gevangenissen berucht heeft gemaakt is in de vorige week in het huis van opsluiting en tuchtiging alhier overleden. Volgens berigt uit Harlingen is aldaar de stoomboot Frieslanddie op den 16 dezer, ’s morgens 7 ure, van Amsterdam vertrokken was, niettegenstaande het ontmoeten van veel ijs, ten 1ure aangekomen, zoodat de stoom vaart tusschen beide steden voor dit jaar toen reeds weder als hersteld kon worden beschouwd. Men meldt uit Scheveningen d. d. 16 Februarij: Er is, helaas! geen twijfel meer, of de pink Jonge KI aart je stuurman Floor Tuyt reeder de heer Albert Mos is op den eersten dezer verongelukt. Zeven menschen verloren daarbij het leven. Vijf schepelingen waren gehuwd en laten 12 kinderen na. Mo ge ook ditmaal de liefdadigheid niet achter blijven De pink van den heer C. Gebel waarom trent ook ongerustheid bestond is behouden alhier aangebragt. Bij vonnis van de arrond. regtbank te Rotterdam bevestigd door het hof van Zuid- Holland is beslist, dat een koopman, die in eene stad woont en in eene andere stad van hoogeren rang waren koopt om die in zijne woonplaats weder te verkoopen geen aan- vuliingspapier behoeft. De administratie tee- keude cassatie aan doch heeft op den dag, dat de zaak zou worden behandeld daarvan afstand gedaan. Het getal der gevangenen in het huis van correctie te Hoorn dat voor weinige jaren bijkans, ja somwijlen over de 900 was, is se dert een paar jaren zeer verminderd zoodat het getal thans 700 niet te boven gaat. Men schrijft deze vermindering eensdeels toe aan de toepassing der cellulaire gevangenisstraf, en an derdeels aan de minder langdurige straffen, die thans uitgesproken worden. Als een sprekend bewijs van het toene mend verkeer, dat de spoorwegen tusschen ver van elkander verwijderde landen te weeg brengen en van de groote toenadering, wel ke daardoor tusschen de landen ontstaat, kan worden gemeld dat onderscheidene vrouwen van scheepskapiteins met hunne kinderen zich dezer dagen naar Triëst begeven hebben ten einde hare aldaar met hunne schepen liggen de echtgenooten te bezoeken welke reis thans ■"I en vermoeijenis kost, dan winterreis naar Amsterdam of bedrag hiervan te kunnen besteden tot onder steuning van eenige oude Wapenbroeders van voornoemd regement die datzelfde voorregt niet hebben mogen genieten heeft diegenen die het genot hiervan zouden verlangen te hebben, verzocht, zich met de bewijzen dat zij vóór het jaar 1813 als lancier bij dat re gement hebben gediend en met opgave van ouderdom aan te melden vóór 1 April aan slaande bij den notaris Schmolck te ’s Hage. Uit Amersfoort wordt gemeld d. d. 14 Februarij Het overmatig gebruik van ster ken drank heeft hier w’eder een offer geëischt. In eene herberg nabij de stad hati een welge steld ruim 70jarig landbouwer en veehouder met een ander onderhandelingen aangeknoopt en onderhouden over den verkoop van eene. koe, en zulks onder het steeds voortdurend gebruiken van sterken drank. De koop geslo ten zijnde, zou de oude man naar huis gaan en werd een der aanwezigen die opgemerkt had, dat hij te veel drank had gebruikt, te rade om hem een eind wegs en wel tol in de stad te vergezellen. Toen echter de vrien delijke geleider zijns wegs was gegaan keerde de oude man naar de herberg terug en geraak- te toen hij later alleen naar huis wilde gaan in het water van het plantsoen waaruit hij eenige oogenblikken daarna dood werd opge haald. Uit Oudenbosch wordt gemeld d. d. 11 Februarij Bij de bevalling eener vrouw te Rozendaal werd de hulp van een verloskun dige ingeroepen, die daarop zijne dienst on middellijk verrigttedoch schijnen zijne ver- rigtingen van zoodanigen aard geweest te zijn dat de vrouw daarbij is overleden. Daar men aan eene goede uitvoering twijfelde werd hierop door hare nabestaanden een onderzoek opgedragen aan eene vroedvrouw, die van ha re bevinding meende kennis te moeten geven aan het gemeen te-bestuur zoodat jl. maandag over het lijk een regterlijk onderzoek plaats vond waardoor de ter aardebestelling op den reeds bepaalden tijd geen voortgang kon heb ben. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 12 Februarij Dezer dagen is door den gemeen teraad te Winschoten eene commissie benoemd ter bevordering van den aanleg van een’spoor weg in deze provincie aansluitende bij de Hannoversche westbaan. Deze commissie heeft zich met ijver van hare taak gekweten en als resultaat harer bemoeijingen heeft zij een uit gewerkt adres aan de beide kamers der staten- generaal ingezonden, ten einde op deze aan gelegenheid met den noodigen klem de aandacht der wetgevende magt te vestigen. Dit adres is tevens door den druk algemeen verkrijgbaar gesteld. De heer J. G. M. Timmerman gepensi oneerd luit.-kolonel van het Oost-Iudische le ger woonachtig te Eelde is door Z. M. den koning tot burgemeester der gemeente Peize benoemd. Het berigt dat geheel Gircassië en zelfs de grijze Scblamyl zich aan Rusland zou on derworpen hebben was nogmaals voorbarig. Die onderwerping bepaalt zich tot eenige fa- milliën. SNEEKER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1