NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. A -1 1858. No. 16. WOENSDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK DONDERDAG DEN 25 FEBRUARIJ 1858, des voormiddags ten 10 uur. A •ur II i SNEEKER o' Noord- j BINNEN- EN BUITENLAND. en u 1 Op zaturdag verschrikke- I de slagloffers van den ramp van Zij zijn in drie lijkkoetsen van gekomen gevolgd door de leden wegens het onderhoud zer aan een Men verneemt dat guldens aan pen ontvreemd is. naar Meppel en van Groningen naar Meppel op dit oogenbiik wor- dat gevaarlijke monsieur Im- waar hij zich naam Soyer naar Engeland wilde bijna al de voorwerpen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat het con tingent voor de Nationale Militie, dit jaar door deze Gemeente te leveren bedraagt ze venentwintig man. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 20 February 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris NAGA. Leeuwarden over Assen den onderzocht. De communicatie van Harlingen op Am sterdam is thans van wege het ijs gestremd. Naar wij vernemen, zijn ook hier St. Helena-medailles ontvangen. Den 25 dezer zal voor bet prov. geregts- hof in Zuid-Holland tereglstaan J. A. van der Brug, beschuldigd van op den 4 Dec. jl., des middags ten 2 ure met voorbedachten rade zijne behuwdzuster in hare woning te Rotterdam met eeneu daartoe medegebragten steen, hevig aan het hoofd te hebben verwond, welke verwonding ziekte en beletsel van per soonlijken arbeid van meer dan 2ö dager, heeft veroorzaakt. De beschuldigde had van den be- wusleloozen toestand der verwondde willen ge bruik maken om in hare woning te stelen. Het O. M. zal in deze zaak worden waarge nomen door den adv.-gen. la Grappe Domi- nicus, terwijl voor den beschuldigde ambts halve als verdediger zal optreden mr. A. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend dal voorloopig is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, voor den jare 1858, en dat het van heden, gedu rende veertien dagen ter Secretarie dezer ge meente, voor een' ieder ter inzage is neder- gelegd. Sneek den 10 February 1858. Burgemeester en Uithouders voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IAGA. PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit betrekkelijk het verleenen eener gra tificatie aan de voormalige commiezen der plaatselijke belastingen. Idem tot onderhandsche verhuring van land. Idem tol betaling uit de onvoorziene uitgaven. Idem tot heffing van schoolgelden. Bezoldiging van den commissaris van policie. Adres van reclame tegen eeneu aanslag op het kohier der belasting op de honden. Vaststelling van dat kohier voor het jaar 1858. Idem van het kohier van sommige stralen. Missive belrekkelijk het beurlveer van wolde. Concept huishoudelijk reglement voor de plaatselijke schoolcommissie. Rapporten. SNEEK., 25 February. Van den loden tot en met den 19 dezer zijn in deze provincie 160 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 994. Bij besluit van den 17 dezer maand heeft de koniug bepaald dal voor en ter bevor dering van hel onderzoek van ontwerpen tot den aanleg van spoorwegen te rekenen van '1 Maart eerstkomende tot 50 December 1858, aan eenige ingenieurs van den waterstaat ver goeding van bureaukosten zal worden toege legd en wel aan den hoofdingenieur Mus- quetier aan de ingenieurs Schneitter en Van Dessen, aan den aspirant-ingenieur Bleckman, en aan den surnumerair Steuerwald. Bij hetzelfde besluit heeft Z. M. magtiging verleend lot het in dienst stellen van het ver dere personeel voor dat onderzoek. Op den 20 dezer heeft de tweede kamer het wetsontwerp tot bezuiniging bij het mili tair geregtshof aangenomen met 55 tegen 19 stemmen. Hel eindverslag betreffende het ko loniaal batig slot is uitgebragt. Ingekomen is een ontwerp tot verhooging der begroeting 1858, met f 60,000 voor hel entrepot te Rot terdam. In zijn antwoord op de interpellatie van den heer Thorbecke ter zake de spoorwegen, heeft de minister van binnenl. zaken op giste ren o. a. geantw’oord dat de lijnen van Har lingen over Leeuwarden naar Groningen, van halve als verdediger zal optreden mr. A. W. Jacobson. I de een die zich uitgaf In de nacht van r~“ ,o - bij den heer M. Weimar ten Gate weg nabij Arnhem inbraak gepleegd, j eenige duizenden 'Sedert jl. maandag zijn deze vi st,|jng van |)jer verdwenen en hebben tiet mo- de-magazijn in de Leipzigerstrasse no. 104 on - beheerd gelaten. Alvorens zich uit de voeten te maken hebben zij echter van kooplieden in deze stad alle artikelen van de grootst mo gelijke waarde en in de aanzienlijkste hoeveel heden op crediet genomen en zij zijn met een’ schuldenlast van 8000 thaler vertrokken. Busigny beeft zich ook van buitenlandscha fa- brijken alle mogelijke artikelen laten bezorgen, door zich nl. uil te geven als chef van een groot Berlijnsch huis. Daarbij heeft bij zich telkens van andere namen bediend o. a. noem de hij zich dikwijls Soyer. Thans is gebleken, dal Busigny dezelfde opliglerij reeds te Geneve heeft bedreven waar hij onder anderen door zwendelarij heeft welen in het bezit te gera ken van kostbare partijen vanille die hij me- denam toen hij zich heimelijk verwijderde. Met acht francs in den zak is hij te Berlijn aan gekomen en bier zocht hij nieuw terrein te winnen. Die Parijsche gaauwdieven schijnen echter te Berlijn de rekening builen den waard te hebben gemaakt. Van wege de criminele policie zijn zij nog zeer in lijds vervolgd ge worden en de aan voeder van gezelschapde voorgegevene pense is reeds te Hamburg onder den insebepen gevat en waarvan hij zich door bedriegelijke opligting had meester gemaakt zijn hem afgenomen die goederen waren reeds in groole balen of kisten gepakt. Ter vervolging van de drie andere per- I sonen zijn insgelijks de noodige maatregelen genomen.” Deze drie andere personen de twee dames Impense-Julien en Collet-Meygretbenevens de heer” Busigny, zijn allen nog bij tijds in hechtenis genomen ten ge- van den ijver der policie aldaar die uit van het misdrijf en Van de vlugt der daders was onderrigt. Den 8slen dezer stierf in het armenver zorgers geslicht te Ybbs Peter Hauptmann in den ouderdom van 93 jaren. Inden Fran- schen oorlog bewees hij groole en belangrijke diensten. Hij rigtle onder anderen ook het 2de burgerregement op. Hij was vroeger zeer rijk bezat de fraaiste paarden en voerde een’ groo- ten slaat. Hij huwde met de beroemde zan geres Anna Milde en had in zijn huis een kost baar tooneel. Later verviel hij door zijne vrienden, voor welke hij borg had gestaan en voor wie hij betalen moest tot diepe armoe de en werd op kosten der gemeente Weenen in bovengemeld gesticht onderhouden. De Deensche prinses Carolina beeft zich de beide armen ellendig gebrand door hel in vlam geraken van de thans in de mode zijnde wijde mouwen of boe die dingen anders ook mogen heeten. Het is zoo erg aangekomen is den Ulrechtschen brutale diefstal met er voor goud, zilver en andere voorwer- Echter is bet aan de po licie te Amsterdam gelukt, den dader met het gestolene aldaar aan te houden. Men schrijft uit Eelde aan de Drentsche Courant Gisteren middag te 19 ure heeft alhier de plegtige ter aarde bestelling plaats gehad van vrijdag jl. Groningen der familie den kerkraad en genoegzaam de geheele gemeente naar de grafplaats gebragt. De lijkkist van ds. Begemanwaarin zich mede dat van zijn zoonje bevond is van het begin der begraafplaats naar het graf gedra gen door zijne oudste catechisanten, terwijl door al de catechisanten bij hel graf zijn ge zongen het eerste en het laatste vers van ge zang 182. Tusschen het zingen van het eer ste en laatste vers heeft ds. Meijer, van Vries, eene korte toespraak gehouden, die aller har ten roerde. Het geheel leverde eene hoogst- aandoenlijke plegtigheid op die voorzeker lang in aandenken zal blijven. Uit Ommen wordt gemeld d. d. 13 Febr. Men verneemt, dat sommige landlieden klagen, dat bij onderzoek geheele aardkluiten met aard appelen zijn verrot, waarschijnlijk ten gevol ge der broeijing, onder medewerking van den zachten afgeloopen herfst. Wij doen hierbij eene eenvoudige opmerking om deze nadeelen geheel voor te komen namelijk men neemt eene zoogenaamde plagge, maakt die in den vorm eener buis of kagchelpijp, of anders een stroobosje en plaatst dit regtslandig op de aardappelen, terwijl men alsdan den kuil met j aarde bedekt. Door deze opening die tot aan I de oppervlakte zigtbaar is zal de noodige lucht kunuen instroomen en gezegd prodnkl zal verschoond blijven en tevens niet in kwaliteit te Amsterdam i verliezen. Men zal dit insgelijks kunnen toe- vo|„e passen op andere produklen welke gedurende Berlijn den winter onder de aarde bedolven zijn. Bij felle vorst zal men de opening eenigzius moe ten dekken. Men schrijft uit Venlo der vorige week heeft alhier een lijk ongeluk plaats gehad. Eene dienstmeid bezig met het maken van boensel zamenge- Steld uit terpentijnolie en was, had de on- voorzigligheid, het ter spoedige verbinding op een fornuis te zetten waardoor hel vuur daarmede in aanraking kwam. Dedienstmeid, door de dien ten gevolge veroorzaakte ontplof fing ais buiten zich zelve poogde de vlam te blusschen met het noodlottig gevolg dat ha re kieederen vuur vatleden, en zij, door licit te - laaije vlam omhuld, het slagtoffer van deze reeds ten tweedenmale ondervondene onvoor- zigtigheid werd en jl. dingsdag, na de aller grootste pijnen te hebben uitgestaan overle den is. De brandw’onden waren zoo hevig, dat geen lid van haar ligchaam onaangedaan - 11 - was gebleven en op onderscheidene plaatsen de pezen geheel verbrand waren. De jufvrouw des huizes heeft bij het blusschen hare beide handen gedeeltelijk verbrand. Hare vronden schijnen echter niet gevaarlijk te wezen. In de Berlijnsche National-Zeitung van 15 dezer las men het volgende Eene ver- eeniging van Fransche gaauwdieven beeft on zen handelaars hier ter stede een’ zeer gevoe- ligen trek gespeeld. Voor eenige maanden kwa men twee Fransche heeren vergezeld van twee Fransche dames, hier aan. Eene der dames opende in de Leipzigerstrasse no. 104 onder firma Julien een magazijn van mode-ar- tikelen dat door de andere dame als directrice werd bestuurd. Deze laatste gaf voor te hee ten Collet-Meygret en eene bloedverwant te ziin van den bekenden directeur-generaal der veiligheid in Frankrijk, thans prefect. Door haar bevallig uiterlijk en de schijnbare soli diteit waarmede zij haren handel aanvingen gelukte het haar ook spoedig bij het publiek in gunst te geraken. Van de twee heeren heette [de een die zich uitgaf voor den man van mad. en C e' I Julien Jmper.se; de andere gaf zich den naam van Busigny en ging door voor den minnaar van mej. Collet-Meygret. Busigny dreef zoo als hij zeide een’ Franschen commissiehandel. vier personen plot en hebben het nabij Arnhem COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1