NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1858. No. 17. ZATURDAG L a d d 13de Jaargang. M»SlllllilllllltliM 9 9 g de .hu jl SNEEKER oe- den koopman Mor- BINNEN- EN BUITENLAND. kei is als volgt t- e e [l 0 lül- >or- 'en •n le ri l e 1 ekj oor rk 1- e a ier- jes 3d, ir •n i - m: zio ras es- lits 3rd 3rd sje ht- jd. iet G ,N l, :le in e- 29 vertrokken zoodat op i ver mannen en waren eenige neefjes van pl. m. ƒ12,000 ach- Januarij 1857 151 lijders. werden opgenomen 58 krankzinnigen terwijl 25 zijn overleden en 1 Januarij 1858 in het gesticht werden pleegd 155 lijdeVswaarvan 74 31 vrouwen. Van de vertrokkenen 25 geheel hersteld, verbeterd en 5 niet verbe terd. Het aantal der opgenomen lijders was nim- groot als in den loop van het vorig mer zoo jaar. Men meldt uit Hardenbergh d. d. 22 FebruaryDonderdag is in deze gemeente overleden zekere schaapherder G. W. in den ouderdom van 75 jaren die van 12jarigen leeftijd tot voor een paar jaren het herders- bedrijf uitoefende, en derhalve, ten minste in deze environs wel de nestor der herders mag genoemd worden. Deze man die voor vrouw noch kinderen had te zorgen was zoo hoogst zuinig dat hij zich alles, wat maar eenig- zins den schijn had van overvloedzoo als tabak koffiij enz. (als hij die koopen moest), ten eenenmale ontzegde, zoodat hij, naar wij vernemen uitsluitend door zijn 60jarig herdersbedrijfaan eenige neefjes en nichtjes de aanzienlijke som terlaat. Uit Groningen wordt gemeld d. d. 24 February Wij hebben onlangs medegedeeld, dat alhier van Winschoten gevankelijk waren binnengebragt G. E.wedw. E. M.en D. S. weduwnaar van H. d. B.als beschuldigd de eerste van vergiftiging van nu wijlen ha ren echtgenoot en van de vrouw van D. S. door middel van rattekruid en laatstgemelde van medepligtigheid aan eene dier vergiftigin gen. Wij vernemen thans, dat deze belang rijke zaak zal worden behandeld ter openbare criminele teregtzitting van het provinciaal ge- regtshof alhier, op den 17 Maart ek.en dat de beide beschuldigden zullen worden bijge staan door mr. W. de Sitter. 42 getuigen en een zestal deskundigen zullen naar wij ver nemen in dit hoogst belangrijk proces wor den gehoord. Op den 22 dezer zouden de onderhan- delingen te Munster w’orden geopend door Pruissische Hannoversche en Nederlandsche commissarissen over de aansluiting van den spoorweg van Zevenaar naar Rheine. Een jong werktuigkundige Duterne ge naamd, heeft een’ toestel uitgevonden die in werking wordt gebragt door zaamgeperste stal ten huize van den heer ten Cate moet hebben schuldig gemaakt. Er was eene groo- te menigte volks op de been gekomenom den gevangene te zien. Men meldt Zalt-Bommel d. d. 25 Feb. Gisteren middag werd alhier door de policie gearresteerd mejuvrouw d. K van Buren, beschuldigd van hier en daar valsch geld uit gegeven te hebben; zij werd onmiddellijk naar Gorinchem getransporteerd.' Men meldt uit Zwolle d. d. 18 Februa ry Door Zr. Majs. commissaris in eene der provinciën opheldering gevraagd zijnde omtrent het regt verstand van art. 18 der wet op het lager onderwijs, bepaaldelijk ten aan zien der vraag: »of, w’anneer eene openbare school meer dan twee honderd leerlingen telt den hoofdonderwijzer een’ hulponderwijzer en twee kweekelingen dan wel twee hulponderwij zers zonder kweekeling behooren te worden toegevoegd,” heeft de minister van binnen- landsche zaken bij missive d. d. 2 February SNEEK, 26 February. Door de tweede kamer der staten-generaal is dezer dagen met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp tot regeling der benoembaarheid van vreem delingen tot landsbedieningen in hetwelk thans het beginsel is gehandhaafd dat geene vreemdelingen tot officieren bij het Ned. leger benoembaar zijn zonder naturalisatie. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 25 dezer is het wetsont werp tot goedkeuring van het met Belgie ge sloten tractaat af 'gestemdmet G2 stemmen te gen 1 die van den heer Foreest. Door den minister van oorlog zijn de leveringen der remontepaarden gegund aan de navolgende inschijvers le reg. dragonders 18 paarden ƒ589 per paard5e reg. 55 p. ƒ584 per paard; 4e reg. 1G p.588 per 1858 geantwoord, dat de zin van dat arti- Zijn er meer dan 70 leer lingen op de school zoo wordt een kweeke ling aangesteld meer dan 100, dan vervalt de kweekeling en wordt hij vervangen door een’ hulponderwijzer; meer dan 150, zoo wordt den hulponderwijzer een’ kw’eekeling toegevoegd. Is het getal leerlingen tot meer dan 200 ge klommen zoo vervalt de kweekeling en wordt hij vervangen door een’ hulponderwijzer. Bij verdere opklimming wordt telkens voor 50 leer lingen een kweekeling aangesteld die wegvalt en plaats maakt voor een’ hulponderwijzer, wanneer het getal leerlingen tot boven 100 is gestegen.” In het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen te Deventer bevonden zich op den 1 Januarij 1857 151 lijders. In het jaar 1857 lucht, en eene beweegkracht voortbrengt, gelijk aan die der andere werktuigen doch met bezuiniging van 76 pet. aan brandstof. In Frankrijk is het wetsontwerp betref fende de algemeene veiligheid aangenomen met 227 tegen 24 stemmen. Op al de spoorwegen van Groot-Brittanje en Ierland zijn in 1857 46 ongelukken voor gevallen waarvan 41 passagiers-treinen en 5 goederen-treinen troffen. Bij alle deze ram pen werden 15 personen gedood en 549 ge wond met inbegrip der spoorwegbeambten. Van die ongelukken werden veroorzaakt 25 door botsing van twee treinen 8 door het uit het spoor geraken der wagens 4 door het breken van assen2 door brand in de wagens en 1 door het springen van een’ ke tel. De nalatenschap van den koopman Mor rison ten vorigen jare te Londen overleden en over wiens eenvoudige levenswijze in der tijd gesproken is, wordt op 48 millioen gulden geschat. Zijne weduwe zal 120,000 jaarlijksch inkomen hebben en een buitenverblijf bewo nen dat behalve de ƒ1,080,000 aan meu belen 1,518,000 heeft gekost. Onder de be zittingen aan zijn’ zoon Charles Morrison na gelaten behoort onder anderen een landeigen dom ter waarde van ƒ5,100,000 in Schot land, en een kapitaal van ƒ12,000,000. Eene der vreemdsoortigste overgeblevene gebruiken des ouden tijds voor den vasten avond kon men jl. maandag te Westminster aanschouwen. Eenige minuten vóór elf uur des morgenstoen de scholieren nog allen op school bezig waren met het lezen van Ho merus of Thucydides, leidde de pedel niet den deken in zijne feestelijke kleeding binnen, maar den kok met zijn wit voorschoot en zij ne sterotype witte slaapmuts. Deze persoon hield op eene vork even als eene trophee een’ pannekoek in de hoogte en wierp deze met zekere deftigheid onder de jongens die nu allen zich op den grond wierpen naar de lekkernij grabbelden en met elkander wed ijverden om dien magtig te worden. Dit is een oud gebruik dat ieder jaar voorvalt. Hij die den pannekoek meester wordt, krijgt 1 pd. st. 1 schilling hij wTeike dien bemag- tigtvóór deze op den grond valt, krijgt 2 pond 2 schilling van de curatoren. Nabij Stirling is het volgende geval ge beurd Een geslepen strooper kwam op het denkbeeld op de gronden van een’ afwezi gen grondbezitter te jagen. Hij kleedde zich met veel zorg en uiterlijk sierlijk. Na de rij ke wildbaan gedurende eenigen tijd in alle rust en met veel vrucht bejaagd te hebben had hij een groot aantal hazen en ander wild verzameld. Juist op het oogenblik dat hij zich gereed maakte om naar huis te keeren kwam de boschwachter en jagtopziener op die plaats aan. De jager was echter volstrekt niet verlegen maar ging dadelijk op den be ambte toe en zeide hem dat hij verheugd was hem te vinden want dat hij al gerui- men tijd naar hem uitgezien hadnaardien hij verdwaald was en hij hem zeer verpligt zou wezen indien de beambte hem teregt wilde wijzen en dat hij dan diens heer, welken hij bij name noemde spoedig van de betoonde vriendelijkheid des beambten zou kennis geven. De boschwachter meende nu dat de jager een heer was, welke tot de vrien den zijns meesters behoorde. Hij bood zich derhalve dadelijk aan niet alleen hem den weg te wijzen, maar ook om zijne zwaar be- ladene weitasch te dragen welke hij na ee- nig tegenstribbelen den jager van de schou der nam. Beiden wandelden gezamenlijk op, de strooper vooruit en de beladene boschwach ter achterna. Op den grooten weg aangeko men zeide de strooper, dat hij, tot zijne spijt, geen geld in den zak had, maar dat hij hem spoedig eene goede fooi zoude zenden. Met veel beleefdheidsbetuigingen antwoordde de koddebeijer, dat die zaak wel teregt zou komen. Men oordeele over het gevoel van den boschwachter, toen hij later vernam, voor wien hij de gevulde weitasch vijf Engelsche mijlen ver had gedragen. Met betrekking tot de handelwijze van KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door den Raad dezer Gemeen te in zijne vergadering van den 25 Febru ary jl., zijn vastgesteld: l1”0 het kohier van omslag strekkende tot gedeeltelijke restitutie der kosten van onderhoud van sommige Stra ten binnen deze Gemeente over het jaar 1857. 2d0 Het kohier van belasting op de binnen deze Gemeente gehouden wordende Honden voor het jaar 1858, en dat deze kohieren van heden gedurende 8 dagen ter Secretarie de zer Stad voor eeu’ ieder ter inzage zijn neder- gelegd. Sneek den 27 February 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUD A De Secretaris HAGA. paard; 5e reg. 14 p. ƒ580 per paard reg. rijdende artillerie 10 p. ƒ584 per paard reg. veldartillerie 11 p. ƒ594 per paard; allen aan O. H. Smit te Goes en die van het 2e reg. dragonders 48 paarden a 409 per paard aan J. H. Smit te Ootmarsum. Den 6 Julij aanstaande zal er een ver gelijkend examen worden gehouden over die genen die wenschen toegelaten te worden als kweekeling voor de geneeskundige dienst der zeemagt bij 's rijks kweekschool voor mi litaire geneeskundigen te Utrecht. Voor den 1 Mei aanstaande moeten de vereischte stuk ken aan den inspecteur der geneeskundige dienst der zeemagt wordt toegezonden. De voorwaarden zijn vermeld in de Staats-Courant van 25 dezer, no. 46. De wetenschap in het algemeen en onze stad in het bijzonder hebben in den jongstver- loopen nacht een gevoelig verlies geleden door het onverwacht afsterven van den weled. heer S. J. Galama, Med. Doctor, Chirurgijn en Vroedmeester alhier een man zoowel door zijne geschriften als uitgebreide practijk al- omme als een bekwaam geleerde genoegzaam bekend en wiens dood dus door zeer velen zal worden betreurd. Gisteren morgen is naar wij vernemen te Bolswardeven buiten de Blaauwpoort brand ontstaan in de herberg, bekend onder den naam van de Koekzak met dat gevolg dat genoemde herberg, benevens de tiromer- winkel van den heer Van der Wije ten eenen male eene prooi der vlammen zijn geworden. Men meldt uit Amsterdam d. d. 20 Feb.: Den 16den dezer overleed nabij Arnhem in hoogen ouderdom de heer J. W. IJntema in onze letterkundige wereld gunstig bekend inzonderheid ook door zijne epigrammata en als uitstekend criticus waarvan hij in de Vaderlandsche Letteroefeningen wTelke ge durende eene reeks van jaren onder zijne lei ding verschenen de meest doorslaande blijken beeft gegeven. Men meldt uit Arnhem d. d. 25 Feb. Heden morgen is onder behoorlijk geleide en stevig geboeid per eersten spoortrein van Am sterdam naar de gevangenis te dezer stede overgebragt Friedrich Wilhelm Schultz, die zich in de vorige week aan den brutalen dief- COURANT. f .5^

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1