NIEUWS- EN AOTERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 41 1858. No. 18. I e Jac; I den 3 Maart. WOENSDAG I M BINNEN- EN BUITENLAND. noemd I SHWIiR A van van 1 i i’l missives van de ministers van financiën en van justitie, daarbij kennis gevende, dat, opmag- tiging des konings, de wetsontwerpen betrek- volgende ontleend Uit Winterswijk werd van 12 October jl. gemeld dat een Duitscherop eene diepte van 240 voet (in die gemeente) eene steenlaag ont dekt heeft, welker substantie alle kenmerken draagt, dat zich daaronder steenkolen kunnen bevinden omdat deze steenlaag ijzererts be vat welke veelal de steenkolen vooraf gaal.” Thans meldt men ons uit Bochum provincie Westfalen Dat Nederland zulke rijke mi nerale schatten in zijnen schoot zou bevatten als door den heer H. Fupke van Crangen gemeente Herne arrondissement Bochum in hel vlakke Winterswijk zijn ontdekt gewor den zou men uit het berigt nog niet heb ben vermoed. Immers de heer Funke heeft I s,e gelaatstrekken nog twee andere lagen aan- en doorgeboord welke bij chemisch onderzoek van onzen be roemden chemist F. Baedeker, te Witten ge bleken zijn te bevatten 46.6 pet. ijzeren 55.4 pet. zwavel zonder eenige onzuivere bezetting van aarde.” Welk een rijk verschiet opent zich voor de hierop reflecterende ondernemers van Hüt- tenwerken zoo vervolgt onze berigtgever die met één ontwerp twee producten zullen winnen, waarvan de zoo dure zwavel zeer voordeelig voor den Nederlandschen handel wezen zal. Hierdoor komt Nederland in concurrentie met Sicilië, en treedt op in de rij van delf stoffen voortbrengende rijken waaraan men tot hiertoe niet heeft gedacht en hetwelk dus een vrolijk Glück-auf toe te roepen is.” Men leest in de Leeuwarder Courant: De serjant van het 7de reg. infanterie, die wij in ons vorig no. als verdronken opgaven heeft nog treuriger uiteinde gehad. Zijn lijk is vrijdag avond jl. in deerniswaardigen toe stand tegen eene bermsloot aan den wegon der het dorp Wirdum, gevonden. Daar aan het hoofd eene belangrijke wonde zigtbaar was en de schaatsen van den ongelukkige nergens waren te vinden, veronderstelt men dat hij de terugreis van Sneek te voet heeft willen af leggen en een’ zwaren val heeft gedaan, eu la ter bewusteloos geworden door koude en bloedverlies is omgekomen. Het lijk is zatur- dag morgen naar de garnizoeus-iufirmerie al hier overgebragt. Men meldt uit Groningen d. d. 25 Feb. Door de vorst, van hevigen wind vergezeld, heeft het te veld staande winterkoren in het veel geleden het laatst gezaaide verloren worden geacht, terwijl er bedenkelijk begint uit te kelijk de belastings-wetten en de regterlijke or ganisatie worden ingetrokken en dat zij den koning hun ontslag hebben aangeboden doch dat door Z. M. nog geene beschikking daarop is genomen. De kamer is daarna gescheiden. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 22 Febr. Heden voormiddag ten 10 uur is voor het prov. geregtshof van Gelderland de zaak der vier Maleijers welke bij arrest van den Imo gen raad van 12 Januarij naar dat collegie is verwezen in behandeling gekomen. Daar de meeste der vroeger gehoorde getuigen zich thans weder buitenlands bevinden konden slechts weinig getuigen worden gedagvaard. Het openbaar ministerie wordt waargenomen door den advocaat-generaal mr. J. F. Pringle ter wijl weder als verdedigers optreden de heeren mrs. Stipriaan Luiscius en Pols. Onder de tol ken behoort de heer G., vroeger O. I. amb tenaar, thans alhier woonachtig. In de zit ting van dezen morgen is de acte van beschul diging voorgelezen en aan de beschuldigden daarna vertolkt. Uit Arnhem wordt gemeld d. d. 26 Fe bruary Heden morgen ten 10 uur heeft voor het provinciaal geregtshof alhier de verdere behandeling der zaak plaats gehad tegen de vier Maleijers. Na de opening der zitting zijn de nog niet gehoorde getuigen voor zoo ver re die aanwezig waren gehoord. De schepe ling B. 17 jaren oud voor het eerst. Zij ne getuigenis bevestigde dat der overigen terwijl hij als bewijs, dat hel verzet voorbe dachtelijk had plaats gehad nog opgaf, dat de 22 Maleijers daags vóór den aanval op den kapitein hunne messen hadden geslepen bij welke gelegenheid Setro den steen zou hebben rondgedraaid. Nadat het getuigen-verhoor was afgeloopen zijn door tusschenkomst van de tolken de beklaagden verhoord die bij hun ne vroegere opgaven dat zij, door honger en dorst gekweld in woede waren ontstoken en geen juist begrip van hunne handelingen gehad hadden volhardden. De advocaat-ge neraal mr. J. F. Pringle, welke het O. M. waaruam hierop het woord bekomende, heeft de beschuldiging in alle deelen uiteengezet en als allezins bewezen aangenomen en op dien grond geconcludeerd, dat de beide eersten, Si- din Serang en Pa Seno ieder tot tuchthuis straf van tien jaren, en de beide laatsten, Ka- sidin en Klaas Ledesma tot acht jaren zou den worden veroordeeld. Morgen ten 10 uur voortzetting der behandeling, wanneer aan de verdedigers de hh. A. M. Stipriaan Luisciusen M. Pols het woord zal worden gegeven. Aan de Nijmeegsche Courant wordt het KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis der in gezetenen dat door den Raad dezer Gemeen te in zijne vergadering van den 25 Febru ary jl.zijn vastgesteld: 1“'° het kohier van omslag strekkende tot gedeeltelijke restitutie der kosten van onderhoud van sommige Stra ten binnen deze Gemeente over het jaar 1857. 2d’ Het kohier van belasting op de binnen deze Gemeente gehouden wordende Honden voor het jaar 1858, en dat deze kohieren van heden gedurende 8 dagen ter Secretarie de zer Stad voor een’ ieder ter inzage zijn neder- gelegd. Sneek den 27 February 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOITDA. De Secretaris 1IAGA. Oldambt moet reeds ook het koolzaad zien. Men meldt uit Coevorden d. d. 25 Feb.: Even als in de maand Mei bij het branden van uilgebreide boekweit-veenen kon hier heden morgen de zon slechts even door de met rook bezwangerde lucht dringen en op dit oogenblik (nademiddag 4 uur) is zij ge heel achter een gordijn van rook verdwenen. Naar men verneemt, zijn uitgestrekle veen branden de oorzaak dezer verschijning; zoo hoort men dat in de veenen van Nieuw- schoonebeek van Zuid-Barge het Hoogeveen enz. geheele streken veen wegbranden, hetwelk, bij de tegenwoordige buitengewone droogte en aanhoudenden wind, voor enkele buurtschap pen ligt gevaarlijk zou kunnen worden zoo door verandering van weer en wind het vuur niet spoedig gebluscht wordt. Uit Schaffhausen berigt men dat de be kende grootste waterval van den Rijn, die ruim 22 voeten hoogte heeftbijna geheel opgedroogd is. Slechts twee kleine aan den regter- en linkeroever vlietende stroomen die naauwelijks de kracht van gewone molenbee- ken hebben zijn van den stroomvloed over gebleven. Alle overige partijen van den ge- dlichten waterval zijn volkomen droog gelegd en vertoonen aan den beschouwer hare naakte rotskloven en uithollingen. Huiveringwekkend schoon verheffen te midden van het steen bed de van haren schuimenden tooi beroofde stei le en hooge rotsen het reusachtige hoofd dat men tegen woordig met een'droogen voet beklim men kan zoodat dan ook honderden menschen het zeldzame genoegen mogen smaken, op vlak ten en rotsblokken die tot hiertoe door ca taracten bedekt waren vrij te kunnen door wandelen. Voor ieder, die den Rijnval in zijnen majestueusen omvang en zijne rijke ver scheidenheid heeft bewonderd is het een be langwekkend schouwspel, hem thans opgedroogd te zien. Eenige visschers vonden den IGden jl. in den Rijn boven Xanten den slomp van eenen arm van brons, die tot ontdekking van eene van brons gegolene mannelijke statue leidde 4 voeten 10 duimen hoog, en lot op den af gebroken arm volkomen wel bewaard. Zij is van eene onovertrefbare schoonheid en anato- I mische juistheid. Het hoofd vertoonde de fraai- die aan de beroemdste statuën der classieke oudheid doen denken. Zij is blijkbaar uit één stuk gegoten met uit zondering der beide uitgebreide armen, die af zonderlijk aangevoerd zijn. Men houdt het tot nog toe voor eene latere kopij van een an tiek beeld. Tot de talrijke geschenken prinses Vic toria van Pruissen uit hoogachting en gene genheid vereerd, behoort ook een tapijt, dat honderd vierkante ellen grooten door vrou wen en dochters van Silezische broederen vrij - metselaren met wol en zijde beslikt is. Het vertoont op een’ witten grond eene verzame ling van bloemruikers in het middenvak en in de bruine randen zijn de wapens van Sile- zie en Breslau door bloemen omgeven aan- gebragt. Bij gelegenheid der audiëntie op den 11 dezer is dit prachtig geschenk de jeugdige SNEEK, 2 Maart. Van den 20sten tot en met den 26 Febr. zijn in deze provincie 174 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1168. Het heeft Z. M. behaagd naar het voor beeld der Fransche ridderorde van het Legioen van Eer, eene nieuwe klasse van ridders aan de orde van de Eikenkroon toe te voegen onder de benaming van officier der orde. Aan gaande den vorm en de versierselen van het nieuwe onderscheidingsteeken is nog niets be kend. Z. M. de koning heeft eene commissie be- om behoudens nadere goedkeuring de voorwaarden vast te stellen op welke aan de heeren jhr. C. Hartsen mr. J. van Lennep en J. G. Jager concessie zou kunnen worden verleend tot het maken van een kanaal voor groote zeeschepen door Holland op zijn smalst, in verband met het droogmaken van het IJ en van de Wijker-meer. De minister van oorlog heeft bepaald dat de plaatsvervangers der ligting van 1858 dadelijk in activiteit zullen worden gesteld. De minister van oorlog heeft bepaald dat de miliciens van 1857 den 8 April ek. onder de wapenen moeten komen namelijk die bij het wapeu der kavalerie rijdende- en veld-artillerie voor den tijd van een jaar, en bij de andere wapenen voor den tijd van 6 maanden zullende de miliciens bij laatst- gemelde wapens, die niet voor het onvoltallige aantal vrijwilligers onder de wapenen moeten blijven, den 1 October ek. in het genot van groot verlof moeten worden gesteld ter wijl de miliciens der ligting van 1856 die, tot aanvulling van het ontbrekende getal vrij willigers onder de wapenen zijn gebleven, den 1 April ek. in het genot van groot verlof zullen worden gesteld. H. M. de koningin-moeder heeft aan het genootschap van Moederlijke Weldadigheid te Sneek weder eene gift van ƒ50 geschonken. In het berigt, betrekkelijk de aanbeste ding van remontpaarden voorkomende in ons vorig nommer, staat O. H. Smit, te Goes, hetwelk moest zijn te Groningen zoo me de is bij den brand te Bolsward niet alleen de timmerwinkel maar ook het woonhuis van V. d. W. afgebrand. Zaturdag jl. is aan de hoogeschool te Gro ningen na afgelegd examen en het verdedi gen van verloskundige stellingen tot doctor in de vroedkunde bevorderd de heer A. J. de Groot, med. doet, te Kollum. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 24 February Op den 30 Januarij jl. heeft te Parijs de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op het tractaat van handel m vriendschap, den 3 Julij 1857 tusschen Niderland en Perzië gesloten. ■-Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 1 Maa i In de zitting van de tweede kamer der saten-generaal van heden zijn ingekomen Tj* SNEEKER CODRANT. L I f I I I I t I I i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1