NIEUWS- EN ADVERTENTIB-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1858. No. 19. ZATURDAG den 6 Maart. k >r n d SNEEKER 'g 'g h n BINNEN- EN BUITENLAND. r l 4 e 1 3 e k a ju ar; o- t0 S- it )r le e- :n Q. ft i: )t jr 3- W P ;t ir n van de den 1 dames raakt andere weder op tafel lagen, ken KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken hiermede be kend dat in de vergadering van den Gemeen- te-Raad van den 2 Maart jl. is vastgesteid het kohier van den hoofdelijken omslag dezer Ge meente voor den jare 1838, en dat het van he den gedurende 8 dagen ter Secretarie voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 4 Maart 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA De Secretaris HAGA. vrienden te ’s Hageeene soiree bijgewoond van den heer Home, beroemd spiritualist of geestenziener, die zich in Holland bevindt om eene vereeniging van geleerden te overtuigen dat er tusschen ons en de geesten betrekking bestaat. Ziehier wat mij wedervaren is, wat ik ge zien Leb. Wy waren met ons negen vier dames van 63 3050 en 24 jaren oudtwee heeren van 40 jaar mijn zoon van 23 jaar ik die 63 jaar oud ben en de heer Home zelf, die slechts 22 jaren telt. Deze laatste een Schotis een zeer beschaafd jong menschvan even fijne als eenvoudige manteren en doordrongen van zijne belang wekkende positie. Wij namen plaats rondom eene Langwerpi ge vierkante tafel op een stevig voetstuk staande en hielden er onze handen over heen, zonder echter de tafel met de vingers aan te raken. Na eenige oogenblikken deed zich eene trilling in de tafel gevoelen waarop een on zer drie kleine slagen gaf en vroeg, of de gees ten tegenwoordig waren. Terstond hoorden wij die slagen zich in de tafel op den vloer en in verscheidene meubelstukken herhalen. Weldra deed de tafel al zwaaijendeverschil lende beweginge'.i zonder evenwel de lamp ofschoon van haar zwaartepunt afgerakende te doen vallen cf afglijden. Eindelijk verhief zich de tafel ter hoogte van l'/2 voet in de lucht en viel weer langzaam neder. De heer Home nam toen eene harmonica die den gastheer toebehoorde, en hield ze met ééne hand aan het benedeneinde van het in strument ouder de tafel. Op zijne uitnoodi- ging bukten wij ons om te zien wat er meê gebeurde, en wij zagen hoe de adem van het speeltuig op- en nederging, alsmede hoe de tocbes in beweging kwamen terwijl zich te gelijkertijd eene bekoorlijke melodie deed hoo- ren. Wij zagen vervolgens het andere einde van de harmonica, steeds in handen van den heer Homezich als werd het er naar toegetrok ken tot een’ ander persoon rigten in de han den van dien persoon, even als in de mijne, deden nieuwe melodiën zich hooren; wij voel den duidelijk de onzigtbare kracht die aan het speeltuig beweging schonk. Onder het spelen deed men verscheidene vragen aan de tafel, waarop de harmonica met twee of drie noten, die ja of neen uitdrukten en met de overige noten inéénsmolten het antwoord gaf. Na de muzijk voelde de heer Home zich aan geraakt en verzocht ons te willen letten op de aanrakingen die wij op onze beurt zou den ondervinden. Weldra voelden eene der en mijn zoon zich aan de vingers ge en dit herhaalde zich dikwerf, ook bij personen nu eens op de knieën dan de handen die nog steeds op de Eindelijk zag ik iets alseen’dik- vinger onder de tafel en het tafelkleed te voorschijn komen, en dit gaf mij twee ligte slagen tegen den voorarm. De tafel, die tot nu toe op hare plaats was blijven staan ging nu met kleine tusschen- pozingen de ronde van de kamer doen zoo- dat wij ze onze stoelen met ons medetrek- kende moesten naloopen. De heer Home bespeurende dat dit eene der dames vermoei de, verzocht de tafel, den stoel dier dame met zich te willen medevoeren. Dit geschied de onmiddellijk zoodal de stoel de schreden der dame volgde, die na elke beweging slechts behoefde te gaan zitten. Toen de groote tafel eindelijk bleef stil staan, zagen wij plotseling eene kleine tafel die te gen den muur stond en waarop eene zware verlakte doos geplaatst was tot ons komen. Een der aanwezigen een’ zakdoek op den grond ziende liggen vroeg aan eene der dames of zij dien had laten vallen. Terstond deden zich, als bevestigend antwoord op die vraag, drie slagen hooren en op hetzelfde oogenblik zag die dame in eene hevige ontroering ha ren zakdoekhaar als door eene onzigtbare hand aangeboden van onder de tafel te voor schijn komen. Toen zij den doek aanvatte, voelde zij duidelijk de aanraking van eene hand. In den zakdoek lag een kunstmatige SNEER, 3 Maart. In de zitting tweede kamer der staten-generaal van dezer die door geen’ der ministers werd bij gewoond is ingekomen eene missive van den minister van financiën, waarbij deze kennis geeft dat hij door den koning gemagtigd is, om al de wetsontwerpen betrekkelijk de her ziening van het belastingstelsel in verband met dat der gemeenten in te trekken. Hij deelt daarbij tevens mede dat bij den koning verzocht heeft, een eervol ontslag als minister van financiën te bekomen, waarop door Z. M. voor als nog niet is beschikt. Nog is ontvangen eene missive van den mi nister van justitie, van gisteren, houdende kennisgeving, dat Z. M. hem gemagtigd heeft, het wetsontwerp nopens de zamenstelling van de regterlijke magt en het beleid der justitie in te trekken. Hij deelt tevens mede, dat hij den koning eerbiedig verzocht heeft, als mini ster van justitie te mogen aftreden. Beide missives worden voor kennisgeving aangeno men. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wetsontwerp strekkende tot nadere vaststelling van de staatsbegrooting voor het departement van oorlog voor 1838. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 2 Maart: Men meldt thans, dat de ministers van bin nen- en buitenlandsche zaken het voorbeeld hunner ambtgenooten van justitie en financiën gevolgd en aan Z. M. hun ontslag aangeboden hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij missive van den 13 dezer in ver band met de voorgenomene wettelijke regeling der bewaarscholen met eenigen spoed aan de gemeentebesturen doen verzoeken eene opgaaf: 1°. der gemeenten waar thans openbare en bijzondere bewaarscholen en klein-kinder- of matressen-scholen bestaan 2°. hoeveel scholen van elke soort in iedere gemeente aanwezig zijn; 5°. van het getal der schoolgaande kinde ren in elke school 4°. van het getal onder wijzeressen in iedere school; 3°. of er ook on derwijzers bij die scholen zijn zoo ja, bij welke en hoeveel. Krachtens het koninklijk besluit van 26 November 1843 no. 65 zullen met 1 Sept, aanstaande drie jongelingen worden bestemd, om te worden opgeleid tot militaire apothe kers voor de dienst in Oost-Indie. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen zullen maandag 7 Junij in het scheikundig la boratorium der hoogeschool te Utrecht worden toegelaten tot het afleggen van een vergelijkend examen. De gemeentebesturen van Sneek Bols- ward Wonseradeel Wij rabritseradeel en Haskerland hebben aan Z. M. den koning een adres toegezonden waarbij zij den koning de weuschen in Friesland, betrekkelijk den aan leg van spoorwegen blootleggen. In dit adres verzoeken zij om de lijn welke van uit Har lingen moet strekken tot verbinding van diens zeehaven over Heerenveen Meppel Zwolle en Deventer met den Rijn-spoorweg te Arn hem en die over Zwolle, Raalte Almelo en Oldeuzaal naar de grenzen van Pruissen voor zoo verre Friesland betreft, niet te doen loo- pen over Leeuwarden naar Heerenveen en zoo verder op Meppel maar die te leggen van af Harlingen over Bolsward Sneek en de Joure naar Heerenveen. Deze veranderde rigting wordt door de adressanten aanbevolen uit de oogpunten van algemeen belang van het be lang der eventuele spoorwegonderneming zel ve, van de belangen der vijf gemeentenwel ke de adressanten vertegenwoordigen en uit liet oogpunt van den korteren afstand en het even gunstig terrein. Uit Heerenveen wordt gemeld d. d. 25 Febr.: Naar men verneemt, heeft Z. E. de minister van binncnl, zaken op het verzoek tot daarstelling eener telegraaflijn alhier, te kennen gegeven dat de beschikbare fondsen niet gedoogen dat daartoe thans worde over gegaan. Uit Utrecht wordt gemeld d. d. 27 Fe bruary Van eene zeer geachte hand ontvan gen wij heden het niet onaaardig berigt dat op de groote parade, op den 15 dezer te Bre da gehouden ter gelegenheid van 's konings verjaardag de anti-Nassausche St. Helena- medaille pcijkte op de borst van een aldaar wonend hooggeplaatst hoofd-officierdie on getwijfeld op dien dag zijnen verkeerden rok aan had. Men meldt uit Arnhem d. d. 1 Maart Het provinciaal geregtshof alhier heeft zoo even uitspraak gedaan in de bekende zaak der Ma- leijersen hen schuldig verklaard aan wéér- spannigheid tegen den kapitein van het bark schip Twenthe in de uitoefening zijner func- tiën als zoodanig, en mitsdien als ambtenaar ter uitvoering der wet werkzaam in vereeni ging van twee doch minder dan twintig per sonen waarvan minstens drie van wapenen waren voorzien en dien ten gevolge veroor deeld den eersten, Sidin (serang) tot tien ja ren tuchthuisstraf, en dedrie andere Pa Se- no Kasidin en Klaas Ledesma ieder tot 8 jaren tuchthuisstraf; doch het heeft hen vrijge- sprokken van gewelddadig en Feitelijk verzet te gen den 2den en 5deu stuurman. De verdedi gers hebben onverwijld tegen deze uitspraak voorziening in cassatie aangeteekend. Men meldt uit Vlissingen d. d. 27 Feb.: Een aantal vischbommen, met vele storten van zeevisch is hier binnengevallen daar andere havens door het ijs gesloten zijn. De visch wordt tot geringe prijzen verkocht zoodat de mindere klasse zich goedkoop daarop kan ver gasten. .Zr heerscht in de gemeente Keppel groo te blijdschap daar men verneemt dat eer lang een begin zat gemaakt worden, met het aanleggen der spoorwegbaan van Zevenaar op Rheine van daar schijnt er plan te bestaan de werkzaamheden beiderzijds aan te vangen. Te Bingen is den 24 February, jl. door eenige schippers enz. op eene plek die 580 voet van den Rijnoever verwijderd, doch droogvoets te bereiken was, in de bedding van de rivier een gedenksteen gelegd, waarop, met de namen der personen die de kosten hebben bestreden het inschrift slaat: Gelegd den 24 Februa ri] 1858, bij 10 voet waterhoogte in het Binger-loch de geringste bij menschengeheu- genis.” Uit Assen wordt gemeld d. d. 23 Febr. Wij zien ons in staat gesteld de belangrijke tijding te kunnen mededeeleq dat de heeren mr. H. J. Carsten c. s. te Hoogeveen te rade zijn geworden om vau de hooge regering concessie te vragen tot den aanleg van een kanaal van Hoogeveen naar Coevorden. Of schoon dit kanaal voor Coevorden, Hoogeveen en Meppel van overgroot belang is heeft het voor Coevorden nog een bijzonder belang uithoofde daardoor van die plaats een tweede nieuwe en gewigtige handelsweg wordt geo pend naar bet zuidelijk en westelijk deel van Drenthe en de Zuiderzee terwijl het daaren boven te voorzien isdat daarvan een le vendige handel en scheepvaart het gevolg zullen zijn tusschen een gedeelte van Drenthe, Over ijssel en Hannover welk een en ander niet dan gunstig kan terugwerken op de stad Coe vorden. In de Echo Universel vindt men den na volgenden briefbetreffende den zich voor eenige dagen in de residentie bevonden heb benden vreemdeling Home: Mijnheer de Redacteur! Ik heb onlangs met mijn’ zoon, ten huize van een’ mijner COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1