NIEUWS- EN ADTERTENTIE-RLAD VOOR OE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, L I 4 13de Jaargang.' 1858. No. 20. v den 10 Maart. WOENSDAG C./I mwiiiiiiwiiiihiii!);/ I J i I SNEEKER COURANT Cl BINNEN- EN BUITENLAND. nIjIMM I de natuur ons den en dus- waarachtig geestelijk leven te be- Dan zullen wij voor u hoogachting gij zult uwe talenten waardig be- ''1 jen tot het vervaardigen op de uitvinding van een vuurvast ijzerglans-lak. Uit Amsterdam wordt gemeld d. d. 6 Maart: Gisteren is in de fabrijk van de hee- reu L. J. Enthoven en comp. te ’s Graveuha- ge een ijzeren spil gegoten ter zwaarte van ongeveer 16,500 Ned. ponden. Deze spil is bestemd voor eene kolossale ijzeren weegkraan, welke door gezegde fabrijkanten naar Rusland KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK maken hiermede be kend dat in de vergadering van den Gemeen- te-Raad van den 2 Maart jl. is vastgesteld het kohier van den Hoofdel ij ken Omslag dezer Ge meente voor den jare 1858, en dat het van he den gedurende 8 dagen ter Secretarie voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd. Sneek den 4 Maart 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. IJe Secretaris ILU.A, Ik noem de werkzaamheden van dien heer, of die heeren kunsten dit klinkt lang zoo fraai en verheven niet als geesten bezweren of oproepen of spiritualiseren. Dit laatste betee- kent immers dingen die tot het geestelijk ge bied behooren En dat men het werk van die heeren met dezen naam bestempelt, dat is toch waarlijk ongerijmd belagchelijk ja ik zeg het met zekere verontwaardiging dat noem ik heiligschennis «Eene tafel in beweging brengen en de ka mer laten rondwandelen door eene onzigt- bare kracht eene harmonica laten spelen of de toeschouwers op de vingers laten tikken zijn dat geestelijke dingen? Het is immers alles werkzaamheid op het stoffelijk gebied Door geestelijke dingen verstaan wij toch ge heel iets anders en meer verhevensdatgene namelijk wat tot het hoogere levensgebied behoort, tot het gebied des geestes dat is der waarheid, der heiligheid, der regtvaardigheid en der liefde. «Wat ons Gods groote werken zijne almagt en wijsheid en vaderlijke liefde leert kennen en beseffen wat ons de snoodheid en ramp zaligheid der zonde en de schoonheid der deugd doet gevoelen wat den waren adel van den menschelijken geest openbaart en bevordert wat in dezen langen kouden w’inter het hart vervult van medelijden met behoeftige natuurgenooten en dringt tot Christelijk lief debetoon dat is, dunkt mij, spiritualia dat zijn geestelijke dingen. Tafeldans en dergelij ke kunsten iets geestelijks?! Dus de te legrafie en het magnetismus zeker ook En dat waarlijk dan nog in veel edeler zin - Goddank 1 wij gevoelen dat er iets hoogers en edelers in ons ligt de zucht naar waarheid de heilige stem des gewetens de drang naar liefde, en de zaligheid, die daaruit voort vloeit de betrekking tot hoogere wezens, dan tol ellendige klopgeesten de kinderlijke be trekking vooral tot den Hemelschen Vader Na voorts den ellendig vernederden toe stand van zoodanige klopgeesten indien ze zouden kunnen bestaan, beklaagd, of, zoo het w’elligt booze geesten zullen wezen, hun ne mindere magttegenover die van vroege re dagen tentoongesteld te hebben vervolgt de schrijver: «Op de waarheid der berigten aangaande het werk diens kunstenaars moge niets zijn af te dingen wij hebben immers den tafel dans mede verrigtde werking van het mag netisme en de biologie aanschouwd, en kun nen dagelijks de wonderkracht zien van het electro-magnetisme in den telegraaf. Maar wat wij bejammeren en veroordeelen Dat men met verborgene natuurkrachten een el lendig goochelspel drijft dat men oude afge- sletene bijgeloovigheden op zulk eene armza lige schaal weer doet herleven dat men het edelste en verhevenste in zulk een’ lagen kring durft trekken en ’s menschen waarachtig hoo- ger leven bezoedelt, verduistert, ondermijnt en het heiligste belagchelijk maakt. «Gij, die in de natuur diep zijt doorgedron gen of buitengewone vermogens hebt ontvan gen verlaagt u zelven toch niet tot gooche laars en bedriegers Toont ons in hare verborgene werkingen om God der natuur te doen aanbidden doende ons vorderen, hebben en steden.” De onderhandelingen te Munster betrek kelijk den aan te leggen spoorweg van Zeve- naar naar Rheine rijn voorloopig geschorst ten gevolge van verschil van meening tusschen- de Pruissische en Hannoversche commissarissen omtrent de te volgen rigting bij de gemeenschap pelijke grenzen. Uit Tubbergen wordt gemeld d. d. 27 Febr. Toen onlangs eene jonge dochter zich, naar haren bruidegom begaf, om zich met dezen volgens afspraak naar den burgemeester te begeven om zich voor hun aanstaand huwelijk te laten inschrijven ontmoette zij onder weg haren aanstaanden echtgenoot met eene andere jonge dochter met hetzelfde doel naar den ambtenaar van den burgerlijken stand moet geleverd worden. Zeer zelden worden hier te lande zulke zware stukken gegoten, waarom wij van dit feit als belangrijk voor onze nationale industrie, opzettelijk melding maken. Men verneemt, dat te Nieuwediep met aanvankelijk zeer gunstig gevolg de luchtpijp snede is verrigt, op een’ jongeling in die ge meente in een geval van hevige croupe. Een voorbeeld om in deze in de meeste gevallen doodelijke ziekte die operatie als eenig redmid del te beproeven. Uit Harderwijk wordt gemeld d. d. 4 Maart Weinig de thans heerschende koude verwachtende vertrokken voor ongeveer drie weken ter haringvangst van hier 53 visschers- schuiten bemand met 65 koppen. Na dien tijd van hen niets vernemende, was de angst der vrouwen en kinderen groot, te meer daar velen telkens anders te huis komende, slechts voor een paar dagen van levensmiddelen wa ren voorzien. Heden was de vreugde en dank baarheid groot, toen er van Urk tijding kwam, dat allen, benevens velen uit het Gooiland, lot tweehonderd mannen, bij het invallen van de hevige vorst en het aanhouden der ooste-winden ja stormen derwaarts gevlugt waren. Zeer wordt de menschlievendheid ge roemd waarmede allen van levensmiddelen worden voorzien terwijl de burgemeesler van Urk op eene edelmoedige en nimmer te ver geten wijze op alles orde heeft gesteld. Er was aan niets gebrek dan aan water; maar daarin werd voorzien door het ijs der zee te laten uitvriezen waardoor de zoutdeelen ver dwijnen. Hoe lang die onverwachte logeer gasten daar nog zullen vertoeven is niet te berekenen. Uit Zwolle wordt gemeld d. d. 4 Maart Volgens het Handelsblad van 1 Maart 1858 (tweede editie) zou te Daarlo een brand ge woed hebben die voor een half millioen gul dens aan turf verteerd heeft. Wordt daarmee Daarle in Overijssel bedoeld, dan kunnen wij mededeelen dat na gedaan onderzoek gebleken isdat aldaar een paar partijtjes turf verbrand zijn die ongeveer eene waarde kunnen hebben gehad van 200 a 300 gulden. Men meldt uit Assen d. d. 4 Maart Heden nacht is er brand geweest in het tweede gesticht, zijnde een bedelaars-geslicht te Veenhuizen. De brand is aangekomen op de scabieuse zaaleen gedeelte van den noorde lijken vleugel, benevens de westelijke vleugel voor een deel zijn afgebrand. De bevolking heeft zich goed gedragen. Uit Hoogeveen wordt gemeld d. d. 4 Maart Verkeerden de verveeners alhier se dert verscheidene dagen in eene angstige vrees dat de brand, welke door onbekende omstan digheden in de heidevelden was ontstaan tot den turf zoude overslaan en daardoor eene on berekenbare schade zoude worden veroorzaakt, die vrees is, helaas! gebleken niet ijdel te zijn geweest dewijl gisteren alhier de tijding ge- bragt w’erd dat de vlammen de aanzienlijke massa turf, in de Lutter Veenen gemeente Ambt Hardenberg, aanwezig, hadden bereikt, en duizenden tonnen turf reeds in rook wa ren opgegaan waardoor verscheidene vervee ners alhier eene belangrijke schade hebben ge leden, en, bij den steeds aanhoudenden oostelij- ken wind, gevaar loopen, al den turf te ver liezen welke aldaar voorhanden is. [Ook op onderscheidene andere plaatsen hadden dezer dagen hoewel enkele berigten daarvan dan ook in den beginne overdreven mogten wezen, geduchte heide-, veen-turf- en boschbranden plaats, die reeds eene zeer aanzienlijke schade veroorzaakt hebben. Het is intusschen te hopen en te verwachten dat de nu gevallene sneeuw daarop gunstig zal werken.] Aan een ingezonden stuk in de Prov. Dr. en Asser Courantaangaande den zooge- naamden geestenbezweerder Home waarvan ook wij in ons vorig nommer een verslag op namen ontleenen wij het volgende. Na de gedane vraagof die heer Home een ander is dan de Amerikaan Hume, die onlangs te Parijs zijne kunsten vertoonde, zegt de schrijver: SNEEK., 9 Maart. Van den 27 Febr. tot en met den 5 dezer zijn in deze provincie 180 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaaktbedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1548. Uit bet vroeger gemaakte zestal is op den 7 dezer tot herder en leeraar bij de Doops gezinde gemeente alhier beroepen de weleer waarde zeer geleerde heer J. A. J. Verstege, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Westzaan op het Zuid. Z. M. heeft tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Rauwerd benoemd den heer J. A. L. W. van Lanschot Hubrecht thans ontvanger te Vriezenveen. Uit ’sGravenhage wordt g-meld d. d. 5 Maart Al de ministers hebben hunne por tefeuilles ter beschikking van ZM. den ko ning gesteld. Naar men verneemtmoeten bij de onderhandelingen over de zamenstelling van een nieuw kabinet vooral in aanmerking ko men de heeren van Zuylen van NyeveltDon ker Curtius, Van Reeuen Van Bosse, Boreel van Hogelanden Van Goltstein en Duymaer van Twist, doch moeten de drie laatstgenoem den voor de hun aangebodene ministeriële be trekkingen hebben bedanktzoodat de ver wachte combinatie zonder gevolg is gebleven. Er bestaat twijfel of de heer Rochussen met de zamenstelling van een ministerie is belast. Den 8sten. De ministeriële crisis duurt voort. Men verneemt echterdat de heeren Van Bosse en Rochussen in aanmerking komen. Volgens opgave van het ministerie van financiën is aan de verschillende kantoren van *s rijks accijnsen over de maand Febru ary jl. ontvangen aan suiker-accijns, in hoofd som opcenten en collectief zegel een bedrag van f 184,641.17. De in dit jaar aftredende leden der twee de kamer zijn de heeren Meeussen Jespers, Meijlink Mackay, v. Nispen v. Sevenaer, Dullert, de Kempenaer, DelpratHoynck v. Papendrecht Taets v. Amerongen, Sander, Wintgens Hoffman, v. Franck, Bosscha, Baud Heemskerk Poortman v. Akerlaken Slicher v. Domburg, AnemaetKien, v. Asch v. Wijk, Bieruma Oosting, Vegilin v. Claer- bergen ter Bruggen Hugenboltz v. Zuijlen v. Nijeveldt, v. d. Linden Zijlker Reinders v. d. Veen, de Limpens en de Lom de Berg. Door de belanghebbenden zijn geligt o. a. de volgende door Z. M. verleende octrooijen op de invoering van verbetering in de werk tuigen dienende tot naaijen breiden enz. op de invoering van verbeteringen in het vervaardigen van drukvormen en het zetten van letters; op de uitvinding van verbeterin gen aan stoomtuigen of ook aan werktuigen in het algemeen, waardoor beweegkracht wordt verkregen door uitzetting van veerkrachtige vloeistoffen op de invoering van verbeterin gen aan het nieuw stelsel van metallieke bo gen voor bruggen, arcaden, gewelven, dakstoel- enz. op de invoering van een werktuig van Engelsche pepermunt;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1