NIEUWS- EN ADVEDTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDMENT SNEER. 13(lc Jeiafsanc 1858. No. 21. den 13 Alaart. ZATURDAG 'U VERGADERING AAN DEN GEVEENTE-BAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 13 MAART 1838, des voormiddags ten 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. I I I COURANT. SNEEKER re- dubbeldtal de Staats-Cou- kendmaking aanslagen in den 1858. orde voor den Raad. Rapport nopens het onderzoek rekeningen en van posten op de be- Weeshuis dienst Rapport omtrent het maken ning op het gebruik van Adressen van H. Trenstra J. N ij man te en van Kennisgeving wegens het overlijden van den heer S. J. Galama, Stads Doctor en Vroed- meester. Resolutie van heeren Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot daarstelling van eene gas-fabrijk voor ei gene rekening. nii’g ren met huidziekte. Rapport omtrent de herziening van het glement van Af- en grooting 1837. Rapport omtrent het maken eener verorde- tegen het op school zenden van kinde- eener verorde- ’s Rijks wegen. om grond, van en E. Bouwmeesterom benoemd worden tot besteller, van T. Sevensma J. R. van der Plaats, omtrent de rigting gebouwen. Circulaire omtrent de weduwen en weezen- beurs voor onderwijzers. overschrijving van het O. B. van eenige verantwoordingen over 1837. Missive betrekkelijk de invoering der reor ganisatie van het lager onderwijs. Voorstel omtrent eene plaats voor een nieuw schoolgebouw. Rapporten wegens herziening van eenige reglementen en vrachttarieven voor beurtsche pen. Missive omtrent eene tentoonstelling van wege de maatschappij van landbouw’ en vee teelt. Missive, berigtende de w’eigering van iemand tot betaling van het aan de Stad verschuldigde. Missive van de PI. Gen. Commissie, hou dende aanbeveling van een dubbeldtal voor een lid in die commissie. Adressen in beroep over Hoofdelijken Omslag over BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK 12 Maart. Z. AI. heeft benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen te Bolswardden heer H. Rolff, thans te Dokkum te Dokkum den heer mr. J. D. Quintus, thans te Beetsterzwaag; te Beetsler- zwaagden heer mr. J. F. d’Aumerie, thans te Lemmer; te Lemmer, den beer F. T. Posthumus, thans te Kortgene; te Kortgene, den heer C. Jiskootthans surnumerair. Door Z. M. zijn benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw mr. J. C. F. ba ron d’Aulnis de Bourouill proc.-generaal bij het prov. gereglshof in Noordbrabant en mr. L. J. Nepveu tot Ameide officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Groningen. Civiele ingenieurs die hun diploma als zoodanig aan kon. akademie te Delft hebben verkregen en die zich aan de dienst van den waterstaat en ’s lands burgerlijke openbare wer ken in Nederl. Indië wenschen te verbinden, kunnen zich bij gezegeld request tot het de partement van koloniën wenden onder overleg ging van het voormelde diploma, van een bewijs van goed zedelijk gedrag en van een certifi caat van voldoening aan de wet op de nati onale militie. De voorwaarden waarop de benoeming in den rang van aspirant-ingenieur geschiedt zijn opgenomen in de Staats-Cou- rant van zaturdag 6 Maart. Na vergelijkend examen ter admissie zul- e militaire akademie in voor de dienst hier Uit Zwolle meldt men d. d. 8 Maart: Bijna dagelijks hoort men klagten over het te zwaar laden der diligenceswaardoor reeds onderscheidene malen brand aan de assen moet zijn ontstaan die wel is waar tijdig heeft kunnen worden gebluscht, maar toch behal ve tot oponthoud der reizigers tot zeer gevaar lijke gevolgen aanleiding zoude kunnen geven. Ook is gisteren avond de diligence naar De venter op de Sassenpoortenbrug bijna omge kanteld en ware zij niet tegen het hameige- bindte der brug blijven rusten dan ware het gevolg niet te berekenen geweest. Uit Gramsbergen wordt gemeld d. d. 5 Maart Drie meisjes van hier keerden heden middag op schaatsen van Hardenberg terug, en geraakten op het kanaal in de nabijheid van Raderwijker-beek door het ijs. De beide doch ters van .1. E. S. hadden het geluk den wal te bereiken doch G. B.een meisje van 24 jaren dat spoedig in het huwelijk zoude tre den moest aldaar haar jeugdig leven verliezen. Uit Ede wordt geschreven Sedert ee nige dagen hebben hier, ten gevolge der droo- ge weergesteldheid zware heidebranden plaats. Verscheidene malen outstaat er dagelijks brand in de dennenboschjes en in de heidevlakte die aan weérszijden van den spoorweg gelegen zijn en door de vonken van den locomotief ontsto ken worden. Op meer afgelegene plaatsen wordt de heide door de schaapherders in brand ge zet waarna zij door de daaruit voorlvloei- jende aschbemesting eenig gras in het voor jaar- oplevert. Den 4 dezer is een dezer brand stichters gevankelijk naar Arnhem overgebragt [en wat zal men doen ten aanzien der loco- motiven Te Donkerbroek is op den 5 dezer de dienstmeid van J. G.bakker, herbergier en winkelier, door de justitie gehaald en gear resteerd, als hebbende haren heer en vrouw eene aanzienlijke somme gelds ontvreemd. De gewetensonrust heeft haar gedrongen dit geld gedeeltelijk door eene bijt in het water te wer pen waarin het blinkende geld door buren gevonden werd en gedeeltelijk in den grond te begraven terwijl een gering gedeelte door haar verbruikt was. Zij heeft van hare daad bekentenis gedaan nog vóór de arrestatie blij - keu van berouw getoond zooveel mogelijk al les wat in hare band was, teruggegeven en om vergeving gesmeekt. Doch de diefstal was reeds aangegeven en zij werd gearresteerd. Aan doénlijk is het, dat zij eene eenige dochter is zoodat hare moeder dan ook bijna van hare zinnen is door dit ongeval. Bij de arrestatie heeft zij nog ten huize van haren heer en vrouw de nieuwe dienstmeid gevoelig vermaand zich aan haar te spiegelen en moglen ooit der gelijke begeerten in haar binnenste oprijzen ernstig tot God te bidden om bewaard te wor den tegen zulke misdaden.” Uit Veendam wordt gemeld d. d. 7 Maart: De scheepsbouw, in de laatste jaren alhier bloeijende is thans aan het kwijnen, immers de meeste nieuwe schepen vinden geene koo- pers voornamelijk is zulks het geval in de na burige gemeenten Sappemeer en Hoogezand waar de scheepbouw op groote schaal uitge oefend wordtdaar toch hebben de scheeps- timmerbazen het grootste gedeelte van hunne knechten afgedankt. Te Wildervauk is voor een nieuw schip voor eenige weken .ƒ80 per ton geboden en thans kan de eigenaar erslechs ƒ60 per ton voor koopen. Uit Waalwijk wordt gemeld d. d. 9 Maart De hevige storm die sedert giste ren avond in deze streek woedt, heeft groo te schade aan huizen en kerken te weeg ge- bragt. Eene ontelbare menigte boomen is ont worteld de wegen zijn op sommige plaatsen onbruikbaar van de menigte puin en boomen, die daarover verspreid liggen. De diligences van Heusden en Raamsdonk op ’s Hertogen- bosch hebben heden hare dienst niet kunnen waarnemen. Van het instorten van kleina huizen willen wij nog geen gewag maken daar de schade aan groote gebouwen onbere kenbaar is. In de laatste jaren vooral sedert het we tenschappelijk congres in 1835 te Brussel ge houden j is de zee meer het voorwerp gewor- len op de koninklijk dit jaar worden toegelaten: te lande 50 voor de infanterie, 6 voor de ka- valerie 50 voor de artillerie en 2 voor de ge nie en voor de dienst in Oost-Indië50 voor de infanterie, 4 kavalerie8 artillerie en 14 voor de genie. De Staats-Courant bevat de volgende be- Blijkens ontvangene kennisge ving van den Franschen gezant alhier, zijn onlangs, met opzigt tot de toelating en het verblijf in Frankrijk van vreemdelingen door de keizerlijke regering eenige policie-verorde ningen vastgesteld, onder anderen ook ten aan zien van het viseren der paspoorten zullende dien ten gevolge voortaan'de houders van pas sen naar Frankrijk verpligt zijn zich zoo veel mogelijk in persoon ter Fransche kanselarij al hier te vervoegen, ten einde het vereischte vi sum te bekomen en alsdan op een daartoe aan gelegd register hunne handteekening te stellen. Wijders zal, met afwijking van het tot dus verre gevolgde gebruik, om slechts éénmaal ’s jaars op het buitenlandsch paspoort een vi sum der Fransche legatie te doen plaatsen, het voor het vervolg noodig zijn voor elke reize naar Frankrijk zoodanig visum te vragen. Ook wij maken onze lezers opmerkzaam op de groote zonsverduistering, welke op den 13 dezer zal plaats hebben aan vang’s middags 12 uur 53 min., midden 1 uur 50 min.ein de 2 uur 46 min. De zon zal bij ons nage noeg deelen verduisterd worden. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 9 Maart Gisteren avond heeft de koning wederom ten gehoore ontvangen den minis ter van staat, den heer Rochussen. Alen ver neemt wijders, dat alhier verwacht wordt de heer Tets van Goudriaan commissaris des konings in de provincie Zeeland, wiens komst, naar men wil, met de zamenstelling van het nieuwe kabinet in verband zou staan. In- tusschen is gisteren nog de gewone minister raad, zamengesteld uit leden van het bestaan de ministerie, gehouden. Zaturdag jl. zou aan het ministerie van marine de aanbesteding plaats hebben van het maken van een gemetseld droog dok, in den daartoe op het maritime etablissement Wil lemsoord gemaakten funderingsput met de daar voor benoodigde arbeidsloonen en de leveran- cie van een groot gedeelte der Bouwstoffen. Er waren echter geene inschrijvingsbiljetten ingekomen. Aan de tegenwoordig zijude aan nemers ruim 80 in getal werd nog de ge legenheid gegeven op het beslaande bestek met de daarin gemaakte wijzigingen in te schrij ven doch ook hiervan werd geen gebruik ge maakt. Alen schrijft uit ’s Hage Het is bekend, dat in de vorige week zou worden aan besteed het maken van een droog-dok te Nieu we Diep; er zijn geene inschrijvingsbiljetten in gekomen en wel voornamelijk omdat de aan nemers te veel risico voor zich zagen in de watermaling tot drooghouding van den put daar zulks in zeker opzigt billijk was, is in het bestek eene wijziging gemaakt en zal de aannemer, bij eventuelen buitengewonen over vloed van water in den puthiervoor schade loosstelling genieten. De herbesteding zal spoe dig, waarschijnlijk 13 Afaart, gehouden wor den. Mogt echter ook de herbesteding niet naar wensch slagen dan zal men naar men zegt even als dit met de meeste marine-werken ge schiedt, het dok door de ambtenaren der ma- rine-werf zelven laten uitvoeren. Te Nieuwe Diep wordt thans eene ka nonneerboot gereed gemaaktom te Groningen gestationneerd te worden, ten einde daarop jongelingen onderwijs te geven tot opleiding voor Zr. Als. zeedienst. Men meldt uit Amsterdam d. d. 8 Maart: Wij vernemen met genoegen dat het Zee manshuis alhier binnen kort aan zij ne bestem- ming zal worden overgegeven, en dat bereids die inrigting ten geschenke heeft ontvangen of wel haar als zoodanig is toegezegd een kegelbaan een uurwerk het standbeeld van M. A. de Ruyter ten voet uit het portret van denzelfden twee wimpels, land- en zee kaarten en eene groote verzameling boekwer ken. Van harte hopen wij dat deze bewij zen van belangstelling door meer zullen wor den opgevolgdten einde ook den logés in ruime mate nuttige en aangename uitspan ning te verschaffen en opdat de zeelieden ruimschoots gebruik zullen maken van eene inrigting, die, onder groote opefferingen tot stand gebragtalléén ten doel heeft hun wel zijn te bevorderen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1