NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 22. WOENSDAG den 17 Maart. I3de Jaargang t SNEEKER COURANT. geplaatst ge- 1 t WIIIIIIM u u i i. ■e e T gedurende drie en danspartijen Als eene laars en De ministers Lotsy (marine), Van Romunde (R. K. Eeredienst) en Van Meurs (oorlog) be houden hunne portefeuilles. Wijders zijn nog bij besluit van den 12 dezer, no. 95, benoemd: tot minister van staat jhr. mr. A. G. A. ridder van Rappard minister van binnenlandsche zaken en als zoodanig met den 18 dezer eervol ontslagen en tot lid van den raad van state de heer mr. M. Wiardi Beekman minister voor de zaken der Hervormde en andere Eerediensten en mede als zoodanig eervol ontslagen met den 18 dezer maand. Het heeft Z. Maj. behaagd bij besluit van 18 February jl. no. 78, 'aan de onder officieren eu korporaals van het leger eene ver goeding van ƒ10 en 5 toe te kennen ter tegemoetkoming van hun kleediogs- en repa- ratie-fonds hoofdzakelijk om daardoor de in houding op de soldij voor hen te beperken die anders nog al drukkend wordt gevoeld bij de hooge verteringen in de menages. Den 2 dezer is bij de tweede kamer een ontwerp van wet ingekomen strekkende tot wijziging van hoofdstuk VIII der staats- begrooting over 1857 {Marine). De aangekondigde zon-eclips op gisteren is alhier, van wege eenen bijna onbewolkten hemel en wel juist zoo lang zij duurde op eene voortreffelijke wijze waargenomen en zoo zag men dan op nieuw klaarblijkelijk be vestigd wat de H. Schrift leert, namelijk, dat de Heere regeert” en dat Hij niet va ren laat de werken zijner handen want of schoon zeer veie eeuwen verloopen zijn sinds de wording aller dingen blijven die tallooze hemelbollen welke het bewonderd oog veelal des avonds kan aanschouwen en waaronder ook ons zonnestelsel steeds geregeld de een maal aan dezelve voorgeschrevene baan bewan delen en wel zóó stiptelijk dat de anders zoo kortzigtige mensch hunnen loop kan na gaan en zelfs vele jaren vooruitnaauwkeu- rig derzelver stand en rigting kan berekenen en aanduiden. Men meldt uit ’s Gravenhage d. d. 12 Maart De zittingen van de provinciale in specteurs van het lager onderwijs worden da gelijks aan het ministerie van binnenlandsche zaken voortgezet. Die vergaderingen zullen waarschijnlijk nog 8 of 9 dagen aanhouden. De hooge raad der Nederlanden heeft op den <0 dezer verworpen het beroep in cassa tie van M. C. Swarters huisvrouw van W. Roussou door het provinciaal geregtshof in Noord-Holland veroordeeld tot de straffe des doods, ter zake van moedwillige brandstichting, W’aardoor het te voorzien was, dat menschen- levens in gevaar konden worden gebragt. Üit Zwolle wordt gemeld d. d. 11 Maart ernstige waarschuwing voor hande- winkeliers, vermelden wij het vol gende voorval Eergisteren avond kwam eene dienstmaagd bij den koperslager J. van Munster, aan de Melkmarkt, met verzoek, om voor zekeren predikant alhier eenige koperen keukenlampen ter bezigtiging te mogen medenemen met de bepaling, dat ze vooral voorzien moesten zijn van tangetjes. De koperslager voldeed aan haar verlangen door het afgeven van vier lampen, doch had de voorzigtigheid, haar door den knecht te doen vergezellen om ze te helpen dragen. Op de hoogte der woning van den aangeduid- den predikant gekomen gevoelde de meid dat het nu tijd werd iets te besluiten. De twee lampen, welke zij droeg, aan haren ge leider overgevendezei ze jongen ik moet nog even meel halen schel maar vast aan ik ben zoo terug.” Tegelijk maakte zij zich voort en zal nog terug keeren. Het misdadi ge doel der opligtster was mislukt. Onder meerdere merkwaardige bijzonder heden waartoe de tegenwoordige buitengewo ne lage waterstand der rivieren aanleiding geeftdiene het onderstaande Te Constanz waar de Rijn uit het meer van dien naam zijnen oorsprong neemt, werd dezer dagen ter gedachtenis aan de door de oudste menschen niet beleefde zeldzame da ling der rivier, een feest gevierd door schut ters met de karabijn, zoo als dit bij eene ge lijke gelegenheid den 9 Maart 1679 en 14 Maart 1795 geschiedde. Het wit was geplaatst in de bedding van den Rijn op 150 voet af stand van den oever en door het gemeente bestuur werd een zilveren beker aan den over winnaar vereerd. De gansche bevolking was zamengestroomd om dit feest bij te Wonen tenten waren opgerigten tallooze tafels en banken stonden op den bodem die gewoon lijk door water is bedekt, en dagen werden daar maaltijden gegeven. Tusschen Rheinheimin het groothertog dom Baden en Zurich in het Zwilsersche kanton Aargau heeft de lage stand der ri vier twaalf eikenhouten pijlers, overblijfsels van eene Romeinsche brugaan den dag ge bragt. Een dier pijlers, tien voet diep in den grond geslagen en aan zijn uiteinde met een’ ijzeren knop voorzien, werd uit de bedding der rivier gehaald en na zestien of achttien eeuwen in het water te hebben gestaan on geschonden bevonden. In de nabijheid van Kadelbury hebben de bewoners van de beide Rijnoevers zich in de bedding der rivier vereenigd en deze buiten- gew'one ontmoeting door gezang en toasten ge vierd. Daarna is van eiken oever een man in het water nedergedaald met een glas wijn in de hand en beide klonken in het midden van den vloedwaar gewoonlijk het water 25 voel diep staat. Te Wallbach hebben de bewoners der bei de oevers in de Rijnbedding eene kegelpartij gehouden en de Baders en Zwitsersonder de banieren hunner landen geschaard met toespraken in gebonden en ongebonden stijl dit feest opgeluisterd. Te Bacharach zijn al de ambachtslieden voorzien van hun gereedschap, in de bedding van den Rijn bijeengekomen, en daar zetten slotenmakers, schrijnwerkers, kuipers, kleer makers, schoenmakers, kappers enz. zich aan den arbeid en werkten een’ ganschen dag op den bodem, waarop gewoonlijk de Rijn stroomt. De slagers hebben er een os en een kalf ge- slagt koks hebben het vleesch dier dieren ge braden en onder de feestelingen verdeeld die het ter zelfder plaatse nuttigden. Eenige schip pers hadden eene groote schuit op eene slede geplaatst, die door paarden werd voortgetrok ken en onder luid gejuich der tallooze me nigte langs het feestterrein gevoerd. In de stad Rawiczin Posen (Pruissen) heeft op Aschwoensdagden 17 Febr. jl., een soort van auto-da-fé plaats gehad. Een aan zienlijk aantal R. K. gevangenen aldaar had zich met voorkennis van de directie bijbels en gezangboeken verschaft en nu heeft een gees telijke die in de gevangenis onderwijs in de godsdienst gaf, die boeken op evengenoemden dag op het vuur geworpen en verbrand. Van deze daad is aangifte aan de regering gedaan en de bedrijver er van voorloopig in zijne be diening geschorst. In het Anhaltsche heeft de regering de bepaling vastgesteld, dat geene kinderen bene den de twaalf jaren op de fabrijken mogen arbeiden en ook. boven dien ouderdom alleen dan wanneer bij de kinderen voor een be hoorlijk lager onderwijs ruimegezonde werk zalen en naar hunne krachten geévenredigden arbeid wordt gezorgd. Zoodanige bepaling verdient ongetwijfeld navolging. Eene jonge en gevierde actrice te Wee nen mejvr. Gossmann heeft een’ geheel nieu wen weg ingeslagen om geld voor de armen bijeen te brengen. In plaats van nl. eene voorstelling ten voordeele der armen op het tooneel te geven, trad zij op zekeren voor middag, in een blaauw zijden kleed en kapt la chinoise in eene der voorsteden van Weenen in den winkel eener arme we duwe, waar men brood, gort, meel, eijeren enz. verkochten speelde er tot laat in den avond voor winkeljuffer. De zaak werd als een loopend vuur bekend de toeloop was w’eldra verbazend hoog en laag verdrong zich in en om den winkelbijna alles werd ver boven de waarde verkochten ’s avonds was er over de ƒ1000 ingebeurd. Uit Rome wordt gemelddat jhr. mr. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK brengen hiermede ter kennis der ingezetenen dat op den 15 dezer maand zijn vastgesteld de herziene lijsten, aan wijzende de personen die in deze Gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten - Generaalvoor de Provinciale Staten en voor den Gemente- Raad dat deze lijsten zijn aangeplakt en van nu aan gedurende 14 dagen ter Slads Secreta rie voor een’ ieder ter inzage nedergelegd. Wijders wordt bekend gemaakt, dat bij de herziening der lijsten daarvan zijn geschrabd de navolgende namen als van die Voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten: Mr. K. Banga I. de St. Blijdesteijn A. J. de Boer, W. H. Knossen S. Esveld U. Fa ber, Johs. Fijlstra, A. B. van HagaG. de Jager, J. W. JorritsmaJ. Keikes, K. J. Krol, L. Meijer, T. van der Molen, A. S. van Napjus, W. P. OsingaA. Prins, F. H. Pijttersen Jan G. de Ruiter, mr. J. H. de Sitter, A. JE. S. Sluijterman, H. K. van der Sluis, P. Spoelstra, II. Wieliuga Iz. Wou ters, W. A. van der Zijpp. En van die voor den Gemeente-Raad D. Akkerman, mr. K. Banga, H. Banning, I. de St. Blijdesteijn Johs. Bouma Jan Brand- sema S. Esveld, U. Faber, Johs. Fijlstra, A. B. van Haga J. S. de Jong, J. W. Jor ritsma, J. Keikes, K. J. Krol, L. Meijer, A. S. van Napjus, J. Obbema S. Oldendorp, P. van Os, W. P. Osinga, K. B. Pasma, A. J. Po lak, Tj. Potma, Jacob Posthumus, F.H. Pijtter sen, A. Radersma, R. Rinsma, Jan G. de Ruiter, mr. J. H. de Sitter, A. jE. S. Sluijterman, H. K. van der Sluis F. Stelma IJ. Stelma W. Vlink, D. D. van der Werf, B. J. Wie- lingaH. WielingaIz. Wouters, J. Zwa nenburg, C. ZwartzA. P. W. G. Zijnen wartel, W. A. van der Zijpp. Allen personen die ééne of meerdere in de kiezers gevorderde vereischten hebben verloren of die overleden zijn. En zal deze worden afgekondigd en in de Sneeker Courant. Sneek den 15 Maart 1858. Burgemeester en Wethouders voornoemd WOUDA. De Secretaris 3 HAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 16 Maart. Van den 6den tot en met den 12 dezer zijn in deze provincie 179 runderen aan de besmettel ij ke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1527. Het heeft Z. M. den koning behaagd bij besluit van den 12 dezer, no. 95: 1) Op het daartoe door ben gedaan verzoek eervol ontslag te verleenen aan de heeren jhr. mr. A. G. A. ridder van Rappard als minister van binnenlandsche zaken dr. A. Vrolikals minister van financiën; mr. P. Meijer als minister van koloniën mr. J. J. L. van der Brugghen als minister van justi tie jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest. als minister van buitenlandsche zaken en mr. M. Wiardi Beekman als minister voor de zaken der Hervormde en andere Eerediensten met ingang van den 18 dezer en onder dankbe tuiging voor de vele en gewigtige diensten door hen Z. Maj. en den lande bewezen. 2) Voor het nieuwe ministerie te benoemen de heeren Mr. J. J. Rochussen koloniën J. K. baron van Goltstein buitenlandsche zaken Mr. P. P. van Bossefinanciën Jhr. mr. J. G. H. Tets van Goudriaan thans commissaris des konings in de provin cie Zeeland binnenlandsche zaken Mr. C. H. B. Boot, thans burgemeester, vau Amsterdam justitie met bepaling, dat hij tevens lijdelijk zal zijn belast met het beheer van het departement voor de zaken der Her vormde en apdere Eerediensten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1