NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1858. No. 23. 13ilc .Jaaruans ZATURDAG den 20 Maart. SNEEKER CODRANT. BINNEN- EN BUITENLAND. bijeenkomen om- hem het gezigt van de strafvol- de Par ij - wier over- vau den den heer Er komt geene over men an- de Kaapstad maken zijn Er zijnde de huisvrouw wagenmaker B. en tenis te nemen detot het maken gereedschappen en gevolg dier onverstandige veten, welke tus- sche guldens, die reeds i schen de jeugdige bewoners van verschillende geworpen te bemagtigen. gemeenten hier en daar worden aangetrofl'en. De plaatselijke policie kwam tusschen beide en moest al spoedig de baldadigheid van som mige knapen ondervinden. Een der agenten, P. G. F.moet bij deze gedegenheid een’ slag op het hoofd hebben gekregen aan welks ge volgen hij overleden is. Heden morgen arriveer den alhier de officier van justitie, benevens de regter-commissaris en de substituut-griffier bij de regtbank te Leeuwarden ter bijwoning eener schouwing, ingevolge bet voorgevallene ge houden over het lijk van den overledene. Men verzekert dat een aantal advoca ten bij den hoogen raad der Nederlanden een adres gerigf hebben aan den raad van toezigt bij dat collegie, waarbij zij voor de waardig heid der orde opkomen tegen de uitdruk kingen die de ad vocaat-geueraal bij het prov. gereglshof in Gelderland de beer Pringle zou gebezigd hebben tegen twee leden van die orde in de zaak der vier Maleijers en in welk adres zou verzocht worden dat de raad zich deze zaak zou aantrekken en er gevolg aan geven. Men wil weten dat de raad van toe zigt aanstaanden donderdag zou om dat adres te behandelen. Er liggen thans te Amsterdam twee sche pen in lading naar Zuid-Afrika en te Rotter dam ééuzoodat wij het verblijdend ver schijnsel ontwaren dat het verkeer met die streken steeds drukker wordt. Dit is inzon derheid voordeelig voor hen, die builen ’s lands een beter bestaan wenschen te zoeken, dewijl zij in Zuid-Afrika taal en gewoonten kunnen behouden, omdat zij bij stamgenooten zullen komen. Voor hen die in den landbouw als onafhankelijk in eigen bedrijf zich zoeken te vestigen schijnt de Zuid-Afrikaansche repu bliek het voordeeligste te wezen en voor be kwame handwerkslieden of boerenarbeiders moet Nalal de gunstigste toekomst aanbieden. Alzoo het barkschip de Estafette ook Port- Nalal zal aandoen is de gelegenheid met dal schip het gemakkelijkste. lading te pas en i ders noodzakelijk moet. De kosten buitendien naar andere kosten die aan voor passage-gelden men zegt zeer matig. zijn dien ten gevolge verscheidene aanvragen, om als passagier met de Estafette naar Port- Natal te gaan ook omdat de reis van daar naar de republiek in weinige dagen kan wor den afgelegd. Van den elfden tot den vijftienden Maart jl. zijn in het ressort van Zandvoord uit zee aangespoeld zeven lijken, waaronder één, voor zien van twee penningen, aan een bandje om den hals hangende en onder dat van Velzen één lijk. Waarschijnlijk hebben deze perso nen behoord tot de bemanning van de in den nacht van den 8 op den 9 Maart jl. te Eg- mond-aan-Zee gestrande en totaal verbrijzelde Engelsche brik Catherine kapt. T. Thomp son. Deze lijken zijn gekist en voegzaam op de algemeene begraafplaats der gemeente ter aarde besteld. Omtrent de arrestatie van eenen valscben munter te ’s Heerenberg wordt uit Lobith het volgende geschreven Men verneemt nader dat in het naburige Pruissische dorp Elten een complot valsche munters is ontdekt, waar van zich twee personen naar het naburige stadje ’s Heerenburg hadden begeven om de door hen vervaardigde valsche guldensstukken in circulatie te brengen. Daar die personen door het uitgeven van guldens achterdocht verwekten werd daarvan kennis gegeven aan de policie, hetgeen ten gevolge bad, dat één dier personen W. Schoenmaker, wonende te Elten te ’s Heerenberg werd in hechtenis ge nomen terwijl de tweede zich aan het oog der policie had weten te onttrekken. Den burgemeester van Elten die inmiddels van het voorgevallene was onderrigtis het mo gen gelukken niet alleen drie medepligtigen van genoemden W., den een’ zijner zonen in hech- maar ook een gedeelte van van valsch geld gebezigde vormen alsmede eenige val- in een’ put waren Men vermoedt dat de gearresteerden behooren tot een com plot dat op meer plaatsen zijne vertakkin gen heeft. Bij de behandeling eener zaak, op den 11 dezer, voor de arrondissements-reglbank te Zwolle rustte op al de getuigen ten getale van drie, de verdenking, dat zij valsche ver klaringen hadden afgelegd niettegenstaande door de regters bij herhaling werd gewezen op het hoogst gewiglige van den eed en de ernstige gevolgen van den meineed. Het is in den laatsten tijd reeds meermalen voorge komen dat de regtbank getuigen wier be- eedigde verklaring geheel in strijd was met die der getuigen door het O. M. voortge- bragt oogenblikkelijk in hechtenis moest doen nemen en naar de wet vervolgen. Aan eene particuliere correspondentie uit Parijs aan de Amst. Cour. d. d. 15 Maart ontleenen wij het volgende Heden morgen ten 6 ure zijn de abbé Hu- gou en de directeur der gevangenis de cel van SNEEK, 19 Maart. Bij besluit van 11 de zer heeft Z. M. bepaald dal de artillerie- troepen in verschillende plaatsen garnizoen houdende, en het corps pontonniers, gestati- onneerd te Zutphen, gedurende den loop van dit jaar practische oefeningen zullen houden, en levens, dat van af 13 Julij tol 1 Oct. eenige compagniên van de verschillende rege- menten vesting-artill. lot oefening iu de vlak te van Waalsdorp zullen kamperen. Het heeft Z. M. den koning behaagd te benoemen tot ridders grootkruis der orde van de eikenkroon jhr. D. T. Gevers van Ende- geest minister van buitenlandsche zaken dr. A. Vrolik minister van financiën den heer ror. P. Mijer minister van koloniën en den heer mr. J. J. van der Brugghen minister van justitie, allen thans uit die betrekkingen eervol ontslagen. Ten gevolge der plaats gehad hebbende be noemingen van nieuwe ministers, zullen er ver schillende verkiezingen moeien plaats hebben. In de eerste plaats zal er moeten worden over gegaan tot benoeming van een’ voorzitter der tweede kamer, in de plaats van den baron van Goltslein. Ten tweeden zullen er in de kiesdistricten Utrecht en Rotterdam nieuwe benoemingen plaats hebben voor leden van de tweede kamer der staten-generaalin de plaats van de heeren Van Gollstein en Van Bosse. Ook zal er eene nieuwe benoeming tot com missaris des konings in Zeeland moeten plaats hebben ter vervanging van den heer Van Tets van Goudriaan en in plaats van den heer Boot, van een’burgemeester van Amster dam. Verder zal er te’s Gravenhage eene ver kiezing plaats hebben voor een lid gemeenteraad, ter vervanging van Van Bosse. De opbrengst der rijksmiddelen in de af- geloopene maand February was f 4,200,619.44, zijnde ƒ505,006.22 minder dau de raming, en 227,221.33‘/2 minder dan in de maand Fe bruary 1837. De verloting van Vrouwelijke Handwer ken alhier op gisteren gehouden door mejufvr. M. van der Meulen-Holtkampten voordeele der armen heeft, naar wij vernemen, een zuiver voordeel opgebragt van ƒ100, voor welke som op maandag aanstaande den ver jaardag van genoemde schoolhouderesaan de verschillende armen dezer gemeente eene extra bedeeling zal plaats hebben. Uit Leeuwarden wordt gemeld d. d. 12 Maart Door den gemeenteraad is gisteren be sloten tot afschaffing der sedert 1822 jaarlijks alhier, bij gelegenheid der voorjaars-paarden- markt, van wege de gemeente te houdene hard draverij. In de laalsts jaren toch vond dit Friesche volksvermaak volstrekt geen bijval meer, zoodat daarbij steeds minder toeschou wers werden aangetrofl'en. Uit Franeker wordt gemeld d. d. 11 Maart Bij gelegenheid der jongste loting voor de nationale militie, rezen er eenige on aangenaamheden tusschen de jongelieden een Orsini binnengetreden, dezelfde waarin Verger zijn laatste oogenblik afwachtte. Orsini lag, maar sliep niet, Toen hij vernam, dat zijne voorziening in cassatie verworpen was glim lachte hij droevig en zeideIk ben ge reed.’’ Orsini had zich op den dood voorbe reid. Hij had gebiecht en opregt berouw ge toond over het vergoten bloed. Toen men in de cel van Pierri verscheen vond men ook dezen liggende, docht niet sla pende. Het is welzeide bij na verno men te hebben dat hij moest sterven en hij vroeg papier om twee brieven te schrijven. Daarna vroeg bij om eten en men gaf hem brood en worst. Vervolgens verlangde hij rum en toen men hem dezen drank gaf, oor deelde hij, dat men hem niet genoeg had inge schonken en vroeg nog meer. Pierri heeft den wensch geuit, dat zijn ligchaam naar Enge land mogt vervoerd en daar naast het graf van zijnen vriend Ugo Foscolo ter aarde be steld worden. Hij was zeer opgewonden, sprak luide en veel en begon reeds het lied der Girondynen te neuriën toen hij en Orsini naar de kapel der veroordeelden gebragt wer den. Orsini en Pierri hebben elkander ont moet op het oogenblik dat hun het toilet voor het schavot moest gemaakt worden. Welnu sprak Pierri tot zijnen mede-ver- oordeelde, het is van daag....” Ja .’’ant woordde Orsinien voegde er vervolgens bij herhaling bij Blijf kalm blijf kalm Een zwarte sluijer werd over het hoofd der twee veroordeelden gelegd en barrevoets werden zij naar het schavot gebragt dat te genover de groote poort der gevangenis was opgeslagen. Het was toen 7 uur. Het weer was koud, en de hemel door graauwe regen wolken verduisterd. Een langdurig gemor deed zich onder de menigte hooren toen de veroordeelden boven op het schavot waren verschenen. Pierri kwam het eerstonder steund door abbé Nosselet. Toen men hem den zwarten sluijer afnam trok zijn gelaat krampachtig te zamen en op zich zelven ee ne geweldige poging doende beproefde hij het referein Mourir pour la patrie te zingen, maar de beulsknechten maakten zich van hem meestel- en terwijl men Orsini zich liet keeren om trekking van Pierri te besparen viel de doo- dende valbijl voor de eerstemaal. Onmiddellijk daarop verscheen Orsini uumiclclellyk. daarop verscheen Ursini voor de angstig naar dat schouwspel starende me nigte hij was bleek zijne haren waren door de folteringen van den kerker vergrijsd. Hij omhelsde zijnen biechtvader, wierp eenen lang- durigen blik op het afgehouwen hoofd van Pierri en gaf zich daarna kalm en gelaten aan zijne beulen over. Eenige personen ver zekeren dal bij bij het bestijgen van het schavot Vice l’Italie vive la France heeft geroepen. Het volgende is ontleend aan sche correspondentie van de Köln. Zeit.} in houd overigens met het bovenstaande eenstemt Toen men Pierri den gordel om het witte hemd deed, riep hij uit: Bind mij zoo ste vig niet, ik kan u toch niet ontsnappen en toen hij den zwarten sluijer ovei' het hoofd kreeg, zeide hij Zie, nu moet ik er uit zien als eene oude coquette.” De abbé Hu- gon en Orsini vermaanden Pierri die veel en opgewonden sprak, tot kalmte, en zijn antwoord was: Ik ben kalm genoeg, want ik weet, dat wij den berg Kalvarie bestijgen.” Onmiddellijk nadat de hoofden gevallen wa ren, werden de lijken met de hoofden opeen’ naast het schavot gereed staanden wagen die den vorm van een cellulair rijtuig had, ge plaatst en naar het kerkhof Montparnasse ge bragt. Den dag vóór de executie ontvingen Rudio, Orsini en Pierri het bezoek eener dame die op verlangen der Engelsche regering met de drie veroordeelden werd geconfronteerd om daarna te Londen getuigenis af te leggen in de zaak van Simon Bernard. Rudio kreeg dienzelfden dag berigt dat de keizer hem lijfsgenade had verleend, en toen werd hem het dwangbuis uitgetrokkeu. De oppassers,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1