NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. t 1 J i858. No. 24. WOENSDAG den 24 Maart. 13de Jaargang. y SNEEKER COURANT. sa andere BINNEN- EN BUITENLAND. Al voor den scheepsbi marine-werven in N„ opgeleid, mits zij he kel voor de betrekking marine vastgesteld exa- door den minister van van de TVederlandsche SNEEK, 25 Maart. Van den 15den tot en met den 19 dezer zijn in deze provincie 181 runderen aan de besmettelijke longziekte ge storven of afgemaakt; bedragende daardoor het totaal der gevallen sedert 1 Jan. dezes jaars 1708. Ten gevolge het vergelijkend examen voor de vacante school te Scharnegoulum den 6 dezer alhier gehouden is door burgemeester en wethouders in overleg met den heer school opziener het volgende, alphabetisch gestelde, zes tal gemaakt G. Bosma voorloopig waarne mer der school, K. Brouwer te St. Jacobi- Par. W. Keikes te MIst J. v. d. Meer te Sneek J. Smeding te Akkrum en Tjalkens te Grouw. Uit dit zestal is op maandag den 13 Maart door den gemeenteraad tot onderwijzer benoemd J. Smeding, hulp-onderwijzer te Ak krum. Wederom hadden wij het genoegen ee- ne zeer groote schare van het opkomend ge slacht op gisteren en heden door onze stralen en langs onze grachten te zien wandelen ou der de leiding van derzelver schoolhouderes mejufvrouw M. van der Meulen-Holtkamp welker verjaardag gevierd werd. Waarlijk, het gezigt van zoovele lieve, vlugge en vrolij ke kleinen, allen netjes en feestelijk gekleed, moest op den niet onverschilligen toeschouwer eenen regt aangenanien indruk maken; en van harte wenschen wij dat deze kinder-bewaar- school zoowel als de meisjes-handwerkschool inrigtingen van welker goede leiding en be sturing wij ons steeds volkomen overtuigd hou den en waarvan intusschen gewis mede voor de toekomst zeer veel afhangt meer en meer mogen bloeijen en schoone en rijke vruchten voortbrengen. Men verneemt, dat de tweede kamer der staten-generaal op dingsdag 15 April hare werkzaamheden zal hervatten. Door de regering is aan de tweede kamer een ontwerp van wet aangeboden om eene som van ƒ160,000 te voegen bij hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1858 tot tijdelijke instandhouding van de koloniale instellingen der Maatschappij van Weldadigheid. De be groeting voor die maatschappij voor 1858 be draagt in ontvangsten ƒ900,508 en in uitga ven ƒ1,036,510, zoodat er een vermoedelijk te kort zal ontstaan van ƒ155,802, dat uit de genoemde som van 160,000 zal gevonden wor den. Het wetsontwerp op de nationale militie heeft, bij het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer, over het algemeen geenen gunstigen indruk gemaakt. Tn de eerste plaats beklaagde men zich over de weinige toelich ting van dit ontwerp. Eene hoofdbedenking tegen het ontwerp bestond daarin dat het geenszins alles bevat, wrat de grondwet in ee ne wet op de nationale militie vordert, nl. de regeling van de sterkte, de inrigling en wij ze van dienen. Vrij algemeen en met nadruk heeft men zich tegen de wijze verklaard, waar op de regering de bepalingen van art. 186 der grondwet omtrent de zeemilitie in het leven wil roepen. Nog omtrent een gewigtig onder werp nl. het stelsel van het voltallig maken der militie door loting, en de daarmede naauw zamenhangende bepaling van den duur der mi litie of dienstpligtigheid voldoet, naar het gevoelen der meerderheid, het voorgedragen ontwerp niet aan den eisch der grondwet. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld d. d. 18 Maart Zoowel gisteren als heden hebben de aftredende ministers, de heeren van der Brug- ghen, Vrolik, Gevers van Endegeest, Van Rap- pardMijer en Wiardi Beekman, afscheid genomen van de ambtenaren tot hun depar tement behoorende. Zij hebben dezen dank gezegd voor den ijver dien zij bij het vol brengen van hunne dikwerf moeijelijke werk zaamheden hebben beloond en hen aangespoord, op dien weg voort te gaan. De aftredende ministers hebben daarop hunne portefeuilles nedergelegd en de gewigtige ministeriële taak aan hunne opvolgers overgedragen. De nieu we ministers hebben heden hunne portefeuil- les aanvaardna alvorens den gevorderden eed in haudeu des konings te hebben afgelegd. Sommigen hebben heden de hoofd - en ambtenaren ontvangen. Anderen zullen dit morgen doen. Het nieuwe ministerie is der halve thans met der daad opgetreden. De minister van koloniën heeft ter ken nis van belanghebbenden gjbragt dat in den loop dezes jaars voor drie jonge lieden de gelegenheid zal worden gapend, om, geheel voor rekening van den lande, aan het konink lijk instituut voor de marine te Willemsoord als adelborsten voor den scheepsbouw ter dienste der marine-werven in Nederlandse!: Oost-Indië, te worden hoorlijk voldoen aan vau adelborst bij de men waarmede zij marine, door middel Staal - Courantnader zullen wordeu bekend gemaakt. Door vele werkzaamheden van onder scheiden aard waarop niet gerekend werd zullen de vergaderingen van de inspecteurs van het lager onderwijs althans nog wel acht dagen voortgezet worden. Van wegens den nieuw benoemden minister van binnenland- sche zaken zullen nog nieuwe onderwerpen ter sprake gebragt worden. Men schrijft uit ’s Hage d. d. 19 Maart: Sedert eenige dagen zijn de ingenieurs van den waterstaat en verdere daartoe benoemde be ambten waarvan reeds vroeger het personeel is medegedeeld naar hunne respectieve be stemmingen vertrokken. Hieruit volgt, dat zij thans in Friesland, Gelderland en Noord-Bra bant bezig zijn met het opmeten en onderzoe ken der aangewezene spoorweg!ijnen. De verkiezingen te Utrecht en Rotterdam, voor leden van de tweede kamer der staten- generaal, in de plaats van de heeren Van Golt- stein en Van Bosse, zijn bepaald op 7 April aanstaande. Van Nieuwediep wordt gemeld d. d. 17 Maart Heden morgen is hier de volgende treurige gebeurtenis voorgevallen Een mari nier die door zijne beminde verlaten was en een’ ander zijne plaats zag innemen trachtte eerst haar met een pistoolschot van het le ven te berooven welk schot evenwel miste, waarna hij andermaal geladen hebbende zich de pistool voor het hoofd afschoot, ten gevolge waarvan hij dadelijk overleed. Dat de bedelaars van professie veeltijds geene lieden zijn die armoede lijden, en dat men dus wel doet aan zulk slag van volkje niet onbedachtzaam aalmoezen uit te reiken moge weder uit het navolgende blijken In de maand November des vorigen jaars hadden een paar lieden die hunne kostwin ning van bedelen maakten hunne woning te Delft verlaten, om als naar gewoonte.ee- I ne bedelaars-tournée buiten die stad te hou den. Tot nu toe niet wedergekeerd zijnde, heeft de eigenaar hunne woning na aangif te aan de policie doen openen, en men heeft daar, in een kistje, ruim ƒ120 aan centen en kleine zilveren munt, vermoedelijk vergaar de bedelpenningen gevonden. Ter gelegenheid van het in de maand Junij te Nijmegen te houden XHIe Neder- landsch landhuishoudkundig congres zal de afdeeling Nijmegen der Geldersche maatschap pij van landbouw eene luisterrijke tentoon stelling houden van paarden op donderdag den 1 Julij en van rund- en ander vee en gevogelte op vrijdag den 2 Julij waarvan het programma reeds is opgemaakt. Uit Vlissingen wordt gemeld d. d. 16 Maart Ofschoon de benoeming van den heer Van Tets van Goudriaan commissaris des ko nings in dit gewest, tot minister van binnen- landsche zaken Zr. Ms. keuze ten opzigte van dien kundigen ijverigen en humanen staatsdienaar volkomen regtvaardigt en daarom genoegen baart zien de Zeeuwen in het al gemeen met leedwezen dien waarlijk braven en bekwamen man wiens edele en liberale beginselen van zijne verlichte vaderlandsliefde getuigen en wiens heuschheid en werkzameu geest wij op hoogen prijs stelden deze pro vincie verlaten. Volgens de Arnh. Cour, is ten raadhni- ze van Geldorpin Noord-Brabantonder ou de papieren een verzegeld stuk gevonden van meer dan l‘/2 eeuw oud. De acte van su perscriptie luidt: «Dit is mijn uiterste wil die ten eeuwige dage gesloten moet blijven met de handteekening van iemand die des tijds predikant was bij de Hervormde gemeen te te dier plaatse. Den 16 Maart heeft het prov, geregtshof in Noord-Brabant den secretaris der gemeente Boeket beklaagd van moedwillige verwonding door het lossen van een geweer op zij nen bur gemeester, in hooger beroep vrijgesproken, uithoofde er niet een stellige getuige in deze is eu alles op aanwijzingen rust. De beklaag de is daarna onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Men meldt uit ’s Hertogenbosch d. d. 19 Maart Heden ochtend viel alhier een tref fend sterfgeval voor. De heer S. vergezelde de dochter van zijnen buurman naar hare laatste rustplaats, toen hij, juist bij het nederlaten der kistdoor eene beroerte getroffen werd die onmiddellijk zijn overlijden teu gevolge had. Men meldt uit Parijs het navolgende treurige berigt De gewoonte die zekere per sonen hebben wanneer zij met een kind spelen om bet bij het hoofd te nemen en het in de hoogte te houden kan de noodlottig- ste gevolgen na zich slepen, want er is slechts eene kleine beweging noodig, om het den hals te breken en eenen onmiddellijken dood te veroorzaken. Zekere D.horologiemakerhad een zoontje van zes jaren waarmede hij speelde gedu rende zijnen ledigen tijd, door hem te laten springen en wanneer de kleine deugniet som tijds door deze gymnastische oefeningen afge schrikt werd lachte de gelukkige vader zich tranen in de oogen. Voor eenige dagen toen de werkman naar gewoonte met zijnen zoon speelde, hief hij hem in de hoogte, toen het kind eensklaps ophield met schreeuwen, zijne oogen verschrik kelijk draaide en zijnen mond op eene zonder linge wijze vertrok. Dadelijk zet de vader het op zijne voeten en laat het losmaar het ligchaam van het knaapje valt op den grond hij was dood. Door dezen onvoorzienen dood verschrikt blijft de ongelukkige D. bijna een uur onbe wegelijk, zijn oog stond alsof hij niet wist wat er voorgevallen was maar zijn bewustzijn te ruggekregen hebbende door de kreten van wan hoop zijner vrouw’, smelt hij in tranen w’eg vervolgens ontvlugt hij zijne woonplaats, ge baren makende van eenen zinnelooze en thans weet men nog niet, wat van hem gew’orden is. De Moniteur de l'Armee behelst eene correspondentie, naar aanleiding van hetgeen de bladen hebben medegedeeld omtrent da proefnemingen van den paardentemmer den heer Rarey waarin de schrijver zegt eenige jaren geleden dergelijke proefnemingen in Ame rika, het vaderland van den heer Rarey ge zien te hebben. de jagers van het Westen zegt de schrijver «scheppen er vermaak in w’anneer zij de uitgestrekte prairiën doorkruissen om de kalveren te bespreken (charmer). Men bedekt de oogen van een dier dieren, en wanneer het van het gezigt beroofd is, blaast de jager zachtjes in zijne neusgaten daarbij zoodanig ademhalende dat de lucht die uit de longen van den jager komt, in de neusgaten van het dier dringt. Het jonge kalf beidt eerst weerstand vervolgens drukt het door zijne houding eenige ongerustheid uit; het tracht terug te wijken langzamerhand wordt het onbewegelijk en eenige oogenblik- ken later neemt men den blinddoek weg. Als dan schijnt het dier verwonderd, en de strak ke blik van den jager schijnt het te beheer- schen. De jager vertrekt te paard en het kalf volgt hem uren lang als de getrouwste hond. «Wij hebben in Texas Amerikanen en In dianen op deze in het land welbekende wijze jonge paarden zien temmen. Het veulen biedt geeu enkel oogenblik tegenstand na eenige in- en uitademingen van den jager, tracht het dier den kop met een zonderling genoegen op te heffen. Gelukt de proef den eersten dag niet, dan herhaalt men haar den volgenden, en men beschouwt dit middel als onfeilbaar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1858 | | pagina 1